Go to content

Krostki na nogach – o czym mogą świadczyć? Kiedy trzeba pokazać je lekarzowi?

Krostki na nogach
Fot. iStock

Krostki na nogach to nieestetyczne zmiany, które mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Mogą przypominać gęsią skórkę,  białe krostki, zaskórniki, lub czerwone bolesne wykwity. Nie zawsze jest to jedynie defekt kosmetyczny. Czasem, w wyniku uszkodzenia, może dochodzić do stanu zapalnego i pogorszenia kondycji skóry. Z czego mogą wynikać krostki na nogach i kiedy warto udać się do lekarza?

Krostki na nogach zazwyczaj mają błahą przyczynę i znikają zaraz po jej usunięciu. Bywają jednak przypadku, gdy stanowią one poważny problem estetyczny, i w dodatku mogą swędzieć lub boleć. Nietrudno także o zakażenie krost, szczególnie gdy ktoś próbuje pozbyć się ich samodzielnie, np. wyciskając je. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawanie tych zmian?

Krostki na nogach a rogowacenie mieszkowe

Jeśli skóra na nogach przybiera wygląd nieprzemijającej gęsiej skórki, może to świadczyć o pewnym zaburzeniu, które może pojawić się na skórze i pozostać na niej długi czas. Rogowacenie mieszkowe, bo o nim mowa, powstaje na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka, co  powoduje zatykanie ujść mieszków włosowych. Tam, gdzie dochodzi do rogowacenia mieszkowego, pojawiają się niewielkie, ale widoczne grudki wyglądające jak gęsia skórka. Towarzyszy temu najczęściej sucha skóra, ale krostki nie wywołują innych dolegliwości. Na rogowacenie mieszkowe cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyzn, najczęściej pojawiając się w okresie dojrzewania.

Krostki na nogach

Fot. iStock/Krostki na nogach

Efekt po depilacji lub goleniu 

Krostki na nogach mogą być również efektem podrażnienia skóry po goleniu lub depilacji zbędnego owłosienia. Pojawiają się wtedy krostki, które mogą ulegać nadkażeniom i powodować ból w obrębie stanu zapalnego. Innym efektem nieładnego wyglądu nóg, które wyglądają jak upstrzone niewielkimi czerwonymi krostkami. Ten stan zyskał nazwę truskawkowych nóg, ze względu na ich charakterystyczny wygląd  kojarzący się ze skórką truskawki. Rozszerzone i podrażnione pory manifestują się po goleniu małymi czerwonymi lub czarnymi krostkami.  W rozszerzonych porach gromadzi się sebum i zanieczyszczenia, co zwiększa ryzyko pojawienia się stanów zapalnych skóry.

Truskawkowe nogi mogą być również skutkiem uwidocznienia się ciemnego, niedokładnie ściętego przez ostrze maszynkę włosa. Najczęściej pojawiają się one u kobiet, które mają naturalnie gęste lub ciemne włoski. Problem może nasilać narażenie na promieniowanie słoneczne lub różne leki (np. kortykosteroidy, oraz promieniowanie słoneczne).

Krostki na nogach

Fot. iStock/Krostki na nogach

Krostki na nogach mogą być efektem alergii

Krostki na nogach mogą być objawem alergii kontaktowej. Zazwyczaj przyczyną kłopotów jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Szczególną tendencję do uczulania wykazują produkty zawierające barwniki oraz substancje zapachowe. Nagłe pojawienie się wyprysków na nogach może być również efektem alergii na chemię gospodarczą, np. proszek do prania, płyn do płukania czy żelu pod prysznic. Wtedy zmiany pojawiają się jednocześnie na skórze w innych miejscach ciała, która miała kontakt z substancją alergizującą. W takim przypadku warto sięgać po produkty dedykowane alergikom i osobom ze skórą bardzo wrażliwą.

Krostki na nogach a zaburzenia hormonalne 

Krostki na nogach mogą pojawiać się w wyniku zaburzeń hormonalnych. W takim wypadku pojawiają się na pośladkach i udach poważniejsze odmiany trądziku, co należy jednak do rzadkości. Krostki na nogach mogą pokrywać się ropnymi torbielami, skóra bywa zaczerwieniona, mogą (w efekcie ciężkiego przebiegu) pojawiać się także blizny. Zazwyczaj trądzik w tak nietypowych miejscach jak nogi, a dokładnie uda, jest efektem rozniesienia się stanu zapalnego z pachwin niżej. Nigdy nie wolno wyciskać ropnych krost, aby ograniczyć ryzyko zakażenia skóry innych partii ciała.

Krostki na nogach

Fot. iStock/Krostki na nogach

Krosty na nogach — leczenie

Krosty na nogach mogą mieć różne przyczyny i przebieg, wywołując (lub nie) dyskomfort i ból. Jeśli problem przybiera na sile, a przy tym pojawiają się inne niepokojące objawy, zmiany warto skonsultować z lekarzem dermatologiem. Dopiero określenie ich przyczyny pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia. Jeśli przyczyną jest golenie nóg maszynką lub depilacja, warto rozważyć inną metodę usuwania zbędnego owłosienia. Gdy przyczyną stają się zmiany hormonalne, najważniejsze staje się wyrównanie poziomu stężenia hormonów. W przypadku reakcji alergicznej należy unikać alergenu, a gdy trzeba, to sięgnąć po środki antyhistaminowe, które koją reakcją alergiczną.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o konieczności zachowania szczególnej higieny, by nie doprowadzać do zaognienia istniejących już zmian.

FB/ohmepl