Pielęgnacja Uroda

Truskawkowe nogi, letnie przekleństwo wielu kobiet. Jak pozbyć się problemu?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lipca 2021
Truskawkowe nogi - przyczyny, jak pozbyć się problemu
Fot. iStock
 

Truskawkowe nogi (strawberry legs, keratosis pilaris) to termin, który odnosi się do ciemnych krostek pojawiających się na skórze, które wyjątkowo kojarzą się z wyglądem skórki truskawek. Mogą pojawiać się o każdej porze roku, ale to latem truskawkowe nogi stają się częstym zmartwieniem, gdy trzeba założyć krótkie spodenki lub sukienkę. Z czego bierze się problem i w jaki sposób można temu zaradzić?

Truskawkowe nogi — kiedy możemy o nich mówić?

Truskawkowe nogi to jedna z tych niedoskonałości ciała, które, choć są błahe, często przyprawiają kobiety o siwe włosy. Stają się one głównie problemem estetycznym, ale w pewnych przypadkach mogą również prowadzić do problemów ze zdrowiem skóry.

Truskawkowe nogi to nic innego, jak stan skóry po goleniu lub depilacji zbędnego owłosienia. Skóra po takim zabiegu wygląda charakterystycznie, przez wzgląd na rozszerzone pory. Pojawiają się niewielkie czarne lub czerwone kropki, kojarzące się ze wspomnianymi już truskawkami.

Truskawkowe nogi - przyczyny, jak pozbyć się problemu

Fot. iStock/Truskawkowe nogi

Wynikają one z podrażnienia podczas golenia wrażliwej skóry, lub po prostu uwidocznienia ciemnego, niedokładnie ściętego przez maszynkę włosa wyrastającego z cebulki. Ale uwaga, problem mogą także powodować przyjmowanie leki, np. kortykosteroidy, oraz promieniowanie słoneczne.

O wiele częściej truskawkowe nogi obserwują u siebie kobiety, które mają gęste lub ciemne włoski. No cóż, truskawki kochamy, ale truskawkowych nie chcemy u siebie oglądać, tym bardziej że może to prowadzić do pewnych powikłań.

Truskawkowe nogi — co można zrobić, by uniknąć problemu?

Istnieje kilka rad, które mogą pomóc uniknąć truskawkowych nóg. Ponieważ najczęściej golimy je tradycyjnie maszynką, trzeba zwrócić uwagę na jej jakość i pamiętać, że jednorazową maszynkę w teorii używamy tylko raz, a w praktyce, dopóki się nie stępi. Wątpliwe, by każda kobieta zmieniała maszynkę co golenie, czasem nawet codziennie, ale trzeba z jej ponownym wykorzystaniem zachować umiar. Jeśli planujemy tę samą maszynkę użyć więcej niż raz, należy ją zdezynfekować, ponieważ namnażają się na niej szkodliwe drobnoustroje, mogące powodować stan zapalny. Równie wysoką higienę należy zachować przed zastosowaniem depilatora, aby uniknąć problemu, jakim są truskawkowe nogi.

Przy tendencjach do truskawkowych nóg warto dwa dni wcześniej zrobić peeling, który usunie zrogowaciałą warstwę naskórka. Do dyspozycji jest wiele różnych peelingów, zarówno kupnych, jak i łatwych do przygotowania w domu. W najprostszej wersji wymieszaj garść soli z oliwką i energicznie wetrzyj w ciało, a następnie spłucz. Poza tym przed goleniem dobrze jest rozmiękczyć skórę w ciepłej kąpieli i przez użycie odpowiedniego preparatu go golenia (przeznaczony do tego żel, pianka). Nigdy nie gól nóg w pośpiechu i na sucho! Sięgnij po dedykowane kobietom kosmetyki do golenia. Poprawiają one poślizg, zmniejszają tarcie, a co za tym idzie, także ryzyko podrażnień i skaleczeń. 

Truskawkowe nogi - przyczyny, jak pozbyć się problemu

Fot. iStock/Truskawkowe nogi

Pamiętaj, by zawsze golić nogi w kierunku przeciwnym do kierunku ich wzrostu. Czyli wykonuj ruch od kostki i przesuwaj maszynkę w stronę kolana. Nie spiesz się i nie dociskaj do skóry mocno ostrzy, dzięki temu unikniesz skaleczeń.

Po goleniu spłucz nogi strumieniem zimnej wody, która skutecznie zamknie rozszerzone przez ciepłą kąpiel pory. Po wyjściu z wanny możesz sięgnąć po kojący balsam, który załagodzi ewentualne podrażnienia oraz zmiękczy skórę nóg i ciała.

Co zamiast golenia?

Jeśli mimo tego truskawkowe nogi nadal są twoją zmorą, warto rozważyć zmianę klasycznego sposobu golenia na depilację laserową. Jest to metoda o wiele droższa, za to przynosi efekty lepsze od golenia ciała maszynką. Włosy odrastają później i o wiele słabsze, nie wrastają w skórę. Nogi są dłużej gładkie, odpada konieczność regularnego golenia i podrażniania skóry ostrzami maszynki.

Truskawkowe nogi - przyczyny, jak pozbyć się problemu

Fot. iStock/Truskawkowe nogi

Możliwe powikłania truskawkowych nóg

Towarzyszące goleniu truskawkowe nogi to nie tylko problem kosmetyczny. Otwarte pory, w których może gromadzić się sebum i zanieczyszczenia, zwiększają ryzyko rozwinięcia się stanów zapalnych skóry, których wyleczenie może wymagać stosowania antybiotyku. Specjaliści wskazują również, że konieczne bywa również stosowanie preparatu złuszczającego oraz z zawartości witaminy C, która rozjaśni nieco skórę. Nawracającą dolegliwość warto skonsultować z dermatologiem.


źródło:  dziendobry.tvn.pl 

 

 


Pielęgnacja Uroda

Lagun na drzewie i rola stereotypów w żartach. O poczuciu humoru #poswojemu

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021
White modern interior with dresser and decor. 3d render illustration background mock up.
 

Artykuły o siejącym postrach krakowskim rogaliku-lagunie pojawiły się w czołowych telewizjach i gazetach Europy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że mimo różnego charakteru, pochodzenia czy wyznania, wszystkim nam w codziennym życiu towarzyszy humor. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego tak jest i jaki wpływ na poczucie humoru mają stereotypy!

Każdy, niezależnie od tego, gdzie się urodził i kim jest, ma poczucie humoru. Bez niego nie byłoby uśmiechu, który stanowi ozdobę wszystkich ludzkich twarzy i nieodłączną część życia. Kiedy się śmiejesz, wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, redukuje się poziom hormonu stresu, dotlenia się mózg i poprawia praca układu krwionośnego.

Czym jest poczucie humoru?

Poczucie humoru, czyli inaczej zmysł komizmu, to „zdolność dostrzegania zabawnych stron życia”. Nie sposób nie zauważyć, że nie wszystkich natomiast bawią te same żarty. Zdarzyło się, że Twoja opowieść rozbawiła Twoich przyjaciół, a w pracy wywołała zniesmaczenie i pełną dezaprobaty reakcję? Nic dziwnego! Poczucie humoru zależy od wielu czynników, w tym od środowiska, wiedzy o świecie, a także osobowości. Ważne jest również to, w jaki sposób się nim posługujesz. Otóż zmysł komizmu może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów, np. jako:

  • mechanizm obronny w stresujących sytuacjach,
  • forma komunikacji z innymi,
  • narzędzie wywierania wpływu na osoby w otoczeniu,
  • pomysł na rozwiązanie konfliktów,
  • próba zaadaptowania się w nowym środowisku.

Umiejętność żartowania jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszą się rozmaite gadżety z zabawnymi grafikami, takie jak np. dostępna w Empik Foto kolekcja autorska Bazgram. Szablon „Zakochane dinozaury” to krótki komiks opowiadający historię prehistorycznych stworzeń, które wyznały sobie miłość na chwilę przed zagładą. Połączenie dramatycznej sytuacji oraz beztroskiego podejścia zwierząt bawi i… rozczula. To zdecydowanie jedna z ulubionych form żartu! Wyznania miłości u każdego wyglądają nieco inaczej, więc wykorzystaj poczucie humoru i powiedz, że kochasz #poswojemu!

Jak humor wpływa na relacje międzyludzkie?

Poczucie humoru od kilku lat jest numerem jeden w badaniach psychologów. Specjaliści nieustannie podkreślają jego znaczenie w komunikacji między ludźmi oraz budowaniu relacji, np. w pracy lub szkole. Dzięki zmysłowi komizmu np.:

  • rozpoznasz, czy coś Cię łączy z daną osobą,
  • złagodzisz konflikty oraz wyciszyć emocje,
  • stworzysz pozytywną atmosferę w zespole,
  • zintegrujesz ludzi i zachęcisz ich do współpracy.

Możesz również wykorzystać poczucie humoru, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie na nowych pracownikach i nawiązać z nimi relację. W tym celu świetnie sprawdzi się np. kubek z autorskiej kolekcji Rynn Rysuje pt. Herbaciarze vs Kawosze. Na widok zabawnej grafiki, współpracownicy z pewnością od razu chętnie zaczną z Tobą rozmawiać, a dzięki temu z łatwością zapamiętają Twoje imię!

Co bawi ludzi?

Zastanawiasz się, o czym zacząć rozmawiać z innymi? Nie wiesz, czy Twój żart zostanie dobrze odebrany w gronie nowych osób? Mimo różnic w poczuciu humoru, jest coś, co bawi wszystkich ludzi na całym świecie, a mianowicie stereotypy. Choć generalizowanie nie jest mile widziane, to właśnie stereotypy ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie i są główną tematyką dowcipów i żartobliwych grafik.

Świetnie rozumie to np. Magda Danaj autorka kolekcji Porysunki. Szablon „Aperol” w żartobliwy sposób podsumowuje uwagi, jakie często otrzymują bezdzietne osoby. Zapytanie „Kto mi poda na starość szklankę aperola” jest nawiązaniem do popularnego i niegrzecznego pytania zadawanego ludziom, którzy nie chcą mieć dzieci. Równie zabawnie prezentuje się autorska kolekcja Ptaszek Staszek. Szablon „Aż tak mnie nie boli” przedstawia bohatera podczas wizyty u lekarza, który na propozycję ćwiczeń nagle cudownie zdrowieje! „Terapia” błyskawiczna 😉

 

Czym różni się prawdziwy uśmiech od wymuszonego?

Zastanawiasz się, czy ludzie, którzy często się uśmiechają, rzeczywiście są szczęśliwsi? Wbrew pozorom okazuje się, że tak! Osoby, które się śmieją są przede wszystkim zdrowsze, a co za tym idzie lepiej się czują. Dodatkowo regularne uśmiechanie się pomaga im utrzymać poziom endorfin na stałym, wysokim poziomie, dzięki czemu przez cały czas mają dobry humor3.
Jednak nie każdy uśmiech, który widać na twarzy innych, jest prawdziwy. Istnieją również fałszywe uśmiechy, które polegają na zaangażowaniu wyłącznie mięśni policzków i warg. Możesz je zaobserwować np. u fotografa. Natomiast, kiedy śmiejesz się naprawdę, aktywujesz mięśnie całej twarzy oraz ciała. Prawdziwy uśmiech rozpoznasz nie tylko po rozciągniętych wargach i uniesionych kącikach ust, ale również tzw. kurzych łapkach oraz błyszczących oczach. Chyba więc nie masz wątpliwości, który uśmiech jest lepszy?

Poczucie humoru to świetny sposób na to, żeby nadać rzeczywistości barw. I choć każdy z nas nieco inaczej reaguje na poszczególne rodzaje żartu, czy to nie jest w nas ciekawe? Pozwól więc i kolekcjom rozbawić Cię do łez. Śmiech to zdrowie, więc śmiej się do woli i rób to całkiem #poswojemu.

 


Pielęgnacja Uroda

Rewolucja w dostępie do pigułek antykoncepcyjnych w Polsce

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021

Aktualnie tylko 35,1 procent Polek ma regularny dostęp do antykoncepcji i jest to najniższy wynik w Europie, jak wynika m dobranie najlepszej dla nich pigułki oraz dyskretne jej dostarczenie na domowy adres. Tym samym Polki będą mogły od teraz wykupić sobie usługę subskrypcji pigułek antykoncepcyjnych za pośrednictwem tej apz raportu European Contraception Policy Atlas 20201. Ta sytuacja jednak ma wkrótce szanse ulec diametralnej zmianie, ponieważ szwedzki start up Prev. udostępnił właśnie w języku polskim aplikację na telefon, która umożliwia Polkolikacji. Lekarze współpracujący z Prev. przepisują i wydają tabletki.


„Kobiety w Polsce ze względu na szereg socjologicznych, politycznych i prawnych czynników, mają bardzo utrudniony dostęp do antykoncepcji. To oznacza, że przeciętna Polka, która chce kontrolować swoją rozrodczość, znajduje się często w sytuacji bez wyjścia” – wyjaśnia dr. Hannes Lewné, doktor nauk medycznych i CEO Prev. „Nasza aplikacja jest rozwiązaniem problemów Polek, które muszą zmagać się z wyzwaniami, które rzadko występują w innych krajach UE” – dodaje.

Przede wszystkim w Polsce środki antykoncepcyjne są dostępne nie u lekarza pierwszego kontaktu, a u lekarza ginekologa. Kolejki do lekarzy zostały dodatkowo spotęgowane przez pandemię.

„Utrudniony dostęp do antykoncepcji w Polsce chociaż ma głównie wymiar ekonomiczny, jednak nie dotyczy jedynie mieszkanek wsi i małych miast czy kobiet o niskich dochodach. Rzeczywista skala problemu jest dużo większa, ponieważ ograniczenia mają także źródła w uwarunkowaniach medycznych, społecznych, kulturowych i religijnych” – komentuje Urszula Nowakowska, prezeska fundacji Centrum Praw Kobiet.

„Tylko 15 procent Polek stosuje aktualnie doustną antykoncepcję hormonalną, a ponad 50 procent nie stosuje żadnej antykoncepcji. W przypadku wielu kobiet jest to efekt wykluczenia z dostępu do nowoczesnej antykoncepcji” – dodaje. „To ogromny problem niosący za sobą poważne konsekwencje psychologiczne, zdrowotne, społeczne oraz ekonomiczne” – zauważa.

Aplikacja Prev. oferuje szeroki wybór tabletek antykoncepcyjnych, starannie dobranych przez lekarzy zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi medycznymi oraz dostarcza je w ciągu kilku dni na nasz domowy adres w modelu subskrypcyjnym. Dla przeciętnej Polki to gigantyczne ułatwienie. „Nie musi zapisywać się na wizytę do ginekologa, czekać na nią, a potem iść do apteki by uzyskać swoje środki antykoncepcyjne, jeśli będzie miała szczęście trafić na liberalnie światopoglądowego farmaceutę. Zanim jednak będzie mogła zamówić pigułkę, odpowie na obszerny zestaw pytań, aby upewnić się, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych jest dla niej bezpieczne. Współpracujący z nami lekarze zapoznają się z odpowiedziami na te pytania przed wystawieniem recepty. W razie potrzeby lekarz zasugeruje również inną tabletkę, która może być bardziej odpowiednia” – komentuje Dr. Hannes Lewné.

Usługa kosztuje tylko 50 zł miesięcznie i obejmuje receptę, tabletki i dostawę do domu. To rozwiązanie jest więc tanie w porównaniu z innymi sposobami uzyskania pigułki antykoncepcyjnej.

Co więcej, przez najbliższy ponad miesiąc, czyli do 31 sierpnia br. w związku z wprowadzeniem usługi w Polsce aż 35 100 Polek otrzyma miesięczną bezpłatną subskrypcję. Dlaczego akurat 35 100 Polek? „Chcemy zwrócić uwagę na skalę tego problemu w Polsce. Fakt, że tylko 35,1 procent Polek ma regularny dostęp do antykoncepcji, jest naprawdę niepokojącą statystyką i naszą misją jest to zmienić. Chcemy naszymi działaniami rozpocząć również otwartą dyskusję na ten temat w Polsce” – komentuje Dr. Hannes Lewné.v. Aby dołączyć się do dyskusji w social mediach, wystarczy użyć hasztagu #kliknijpopigulke.

W celu uzyskania miesięcznego zaopatrzenia w tabletki antykoncepcyjne należy podzielić się własnymi doświadczeniami oraz wyrazić swoją opinię na temat dostępu do antykoncepcji i wysłać wiadomość do marki Prev. przy pomocy formularza kontaktowego w serwisie www.thisisprev.pl/. Wszystkie osoby kontaktujące się za pośrednictwem formularza otrzymają zwrot pieniędzy za pierwszy miesiąc. Bez względu na to, czy są to aktualni użytkownicy czy nowi.

Przesłane historie oraz opinie Polek zostaną anonimowo opublikowane w serwisie internetowym oraz na kanałach social media aplikacji po to, aby budować świadomość problemu i edukować na temat nowoczesnej antykoncepcji. „Podobne rozwiązania z obszaru e-health są już dostępne na rynku amerykańskim oraz niektórych rynkach europejskich. Teraz czas na Polki” – komentuje Dr. Hannes Lewné.

„Brak dostępu do antykoncepcji oznacza dla kobiet niemożność pełnego decydowania o swoim ciele. Dla wielu związków jest to równoznaczne z brakiem prawa do świadomego planowania rodziny, co niesie poważne konsekwencje psychologiczne dla par i ich rodzin: takie jak problemy finansowe, konflikty, uzależnienia czy rozwody. Aplikacja może być skutecznym rozwiązaniem na opisane problemy, ułatwiając świadome planowanie ciąży” – komentuje psycholog Anna Białous-Griffiths.

„Oficjalna polityka prourodzeniowa polskich władz sprowadza się w praktyce do przymusu rodzenia bez względu na okoliczności i utrudniania kobietom podejmowania decyzji o tym, czy i kiedy chcą zostać matkami. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a Polki coraz rzadziej decydują się na rodzicielstwo. Brakuje zapewnienia kobietom bezpieczeństwa w życiu domowym i publicznym, poszanowania pełni praw reprodukcyjnych, w tym gwarancji dostępu do taniej antykoncepcji, także awaryjnej, oraz badań ginekologicznych. Polityka prorodzinna nastawiona na partnerski model związku wychowującego dzieci pozwoliłaby kobietom podejmować niezależne decyzje na temat rodzicielstwa” – podsumowuje Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

—————————————————————————————————————–

O Prev.:

Prev. jest szwedzkim startupem, który tworzą doświadczeni pracownicy służby zdrowia oraz eksperci z dziedziny nowoczesnych technologii. Połączenie fachowej wiedzy medycznej wraz z innowacyjnymi narzędziami technologicznymi zaowocowało rozwiązaniem ułatwiającym życie tysiącom kobiet z różnych zakątków świata. Usługa Prev. jest aktualnie dostępna na terenie wybranych krajów Unii Europejskiej. Twórcy aplikacji znając problem ograniczonego dostępu do tabletek antykoncepcyjnych i fachowej porady ginekologicznej, postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom kobiet. Efektem pracy szeregu specjalistów jest stworzenie wygodnego i w pełni bezpiecznego sposobu, aby łatwo i szybko uzyskać pigułki antykoncepcyjne dobrane indywidualnie do potrzeb użytkowniczki. Aplikacja została przygotowana z myślą o kobietach w wieku 18-39 lat, bez względu na wyznanie, poziom wykształcenia czy status materialny – które pragną dyskretnego dostępu do nowoczesnej antykoncepcji za niewielkie pieniądze. W celu uzyskania większej ilości informacji proszę odwiedzić www.thisisprev.pl/ .


Zobacz także

Dojrzała skóra wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Sprawdź jak mogą dbać o nią kobiety 40+

Tęczowe rzęsy

Tęczowe rzęsy? Kto da się namówić? Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #28 [18.05]

Pomocy! Sklejone rzęsy, tusz pod oczami i oko jak nogi pająka? Nie popełniaj tych błędów używając maskary