Go to content

Sprzątanie bez chemii – to możliwe. Podróż matki, która musi ogarnąć dom

Szafki gospodarcze wypełnione po brzegi środkami do czyszczenia, mleczkami do szorowania i płynami do mycia, to standardowy widok w większości polskich domów. Do każdej powierzchni oczywiście osobny produkt. Czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich szkodliwych dla zdrowia i środowiska detergentów? Moda na zero-waste sprawia, że coraz częściej i chętniej poszukujemy naturalnych zamienników, które równie skutecznie i szybko poradzą sobie z uporczywym brudem.

Øistein Svanes z Uniwersytetu w Bergen wraz z grupą naukowców przeprowadził badania, które wykazały, że częste sprzątanie z użyciem środków chemicznych ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Badania dowodzą, że stosowanie detergentów zwiększa ryzyko powstania przewlekłego zapalenia oskrzeli, a nawet rozedmy płuc. Zastraszający jest fakt, że płuca kobiet, które zawodowo zajmują się sprzątaniem, mogą być w takim samym stopniu uszkodzone jak płuca palacza, który przez  dwadzieścia lat wypalał paczkę papierosów dziennie.

Ekologiczna podróż matki, która musi ogarnąć dom

Przygotowanie własnych środków czystości, w których składzie nie znajdziemy szkodliwych, podrażniających skórę chemikaliów, nie jest ani pracochłonne, ani też trudne. Większość z nich każda gospodyni domowa znajdzie w swoim arsenale. Czas rozpocząć podróż po wszystkich pomieszczeniach w domu.

Łazienka

Największym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć w łazience jest osad z kamienia na szybie prysznicowej i armaturze łazienkowej. Niezwykle skuteczny płyn, który posłuży do czyszczenia łazienki wyczarujemy z octu spirytusowego. Ocet mieszamy z wodą w proporcjach 1:1 i przelewamy do spryskiwacza – tak przygotowana mikstura poradzi sobie z każdym zabrudzeniem. Mocny zapach octu można zniwelować dodając kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Z kolei po połączeniu sody oczyszczonej z octem i kwaskiem cytrynowym otrzymamy mocno czyszczącą pastę. Choć soda słynie głównie z wypieków, jest cennym składnikiem domowych środków czystości, zabija bakterie i usuwa nieprzyjemny zapach. Pasta przywróci blask płytkom i fugom. Świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami na wannie czy umywalce. Toaleta, to jedno z miejsc w domu, w którym gromadzi się najwięcej bakterii, a już sam ocet spirytusowy szybko się z nimi upora. Pół szklanki sody oczyszczonej i dwie łyżki octu świetnie zdezynfekują sedes. Po wsypaniu mikstury należy odczekać 20-30 minut.

Kuchnia

Tu czekają na nas innego rodzaju zabrudzenia – osad, nalot i uporczywy tłuszcz. Pasta z octu, sody i kwasku cytrynowego ma ogromną moc – poradzi sobie z tłuszczem, osadem, kamieniem w zlewie, a nawet brudnym piekarnikiem. Ocet spirytusowy jest niezastąpiony w odkamienianiu czajnika, a fusy po kawie warto wykorzystać jako naturalny udrażniacz rur. Soda oczyszczona wyczyści przypaloną patelnię, czajnik, a nawet garnek po przypalonym mleku. Z kolei cytryna, która posiada właściwości dezynfekujące, usunie nieprzyjemny zapach z deski do krojenia czy kuchennego blatu. Przekrojoną połówką cytryny wystarczy przejechać zabrudzoną powierzchnię, a następnie przetrzeć zwilżoną szmatką. Kwasek cytrynowy wyczyści metalowe sitko w zlewozmywaku i pozwoli pozbyć się osadu po herbacie. Na koniec – mycie lodówki. Po wymieszaniu łyżeczki sody oczyszczonej ze szklanką wody otrzymamy roztwór, który nie tylko wyczyści lodówkę, ale pochłonie z niej nieprzyjemne zapachy.

Pralnia

Zamiast kupować drogie proszki do prania, odplamiacze i magiczne mydełka warto zwrócić się ku ekologicznym zamiennikom. Szare mydło to tajna broń niejednej pani domu. Domowy proszek do prania ma w składzie tylko trzy składniki  – a nie całą tablicę Mendelejewa – szare mydło, boraks i sodę kalcynowaną.

Salon

Gdy połączymy siłę soku z cytryny z oliwą – w równych proporcjach – otrzymamy niezastąpioną mieszaninę do polerowania drewnianych mebli. Dobrze nam już znana soda oczyszczona to świetny środek do czyszczenia dywanów. Wystarczy posypać nią dywan, pozostawić na 30 – 40 minut i dokładnie odkurzyć. Naturalnym środkiem, który możemy wykorzystać do mycia szyb i luster jest mieszanina przygotowana z octu i wody (1:3).

Powierzchnie płaskie

Na szczęście i z brudną podłogą możemy sobie poradzić. Zamiast sięgać po sklepowe płyny, lepiej wykonać je w duchu zero-waste. Do wiadra wlewamy ciepłą wodę, pół szklanki octu i myjemy. Jeśli musimy zmierzyć się z większymi zabrudzeniami, które najczęściej czekają na nas w łazience, kuchni i przedpokoju, do wiadra dodajmy jeszcze jedną lub dwie łyżki sody.