Go to content

Jesteś zazdrosna o przyjaciółkę? Spróbuj zmienić swoje nastawienie, w imię przyjaźni

Fot. iStock / DaniloAndjus

Przyjaźń to niezwykłe uczucie, porozumienie dwóch dusz. Bezwarunkowe wsparcie najbliższej osoby jest  cenne, ale trzeba wzajemnego zaangażowania, by taka relacja kwitła. Najczęściej zaprzyjaźniamy się z osobami podobnymi do nas, ze wspólną pasją czy też doświadczeniami. Prawdziwa przyjaźń oferuje poczucie bezpieczeństwa i dodaje otuchy, gdy przychodzi trudny czas w życiu i wiele jest w stanie wybaczyć.

Na taki układ zazwyczaj pracujemy latami i bywa, że uzurpujemy sobie prawo wyłączności do przyjaciółki. Zapominamy, że mimo wspólnych przeżyć, planów, tajemnic, jesteśmy dwoma bliskimi sobie, lecz odrębnymi bytami. I gdy na horyzoncie pojawia się np. niespodziewany awans i opcja zmiany miejsca zamieszkania, czy nowa miłość, zaczynamy odczuwać delikatne ukłucia zazdrości.

Zazdrość o przyjaciółkę jest normalna

Odczuwanie zazdrości o najbliższą osobę jest naturalne, choć traktowane jako wyraz braku dojrzałości. Człowiek, który przeżywa zazdrość o ukochaną osobę może odczuwać też emocje takie jak: osamotnienie, strach, zranienie, żal, smutek, zagrożenie, niepewność, odrzucenie, i wiele innych. Nie mamy tej osoby na własność i choć wiemy to, trudno jest pogodzić się, że ktoś inny zakrada się naszym zdaniem, w nasze dotychczasowe miejsce. Czujemy się z tym nie do końca fair, ale trudno jest zdusić w sobie tak intensywne uczucie. Niekiedy sami odsuwamy się, wycofujemy się ze wspólnego czasu, aby ustąpić miejsca nowej miłości. Niestety, bez szczerej rozmowy, nasze intencje mogą zostać źle zrozumiane i nawet najlepiej zapowiadająca się przyjaźń, może nie przetrwać tej próby.

Zwalcz zazdrość, pozwól odetchnąć obu stronom

Zazdrość, która gniecie w środku i zatruwa relację, można pokonać. Musisz sobie uświadomić, skąd tak negatywna reakcja na sukces czy nową sympatię przyjaciółki. Zastanów się, co możesz dla siebie zrobić, by poczuć ulgę. Zajmij swoje myśli w innym kierunku, nie analizuj ciągle słów i zachowań, tak łatwiej będzie wyjść z emocjonalnego zapętlenia. Wzmocnij poczucie własnej wartości, wykorzystaj swoje mocne strony i rozwijaj własne zainteresowania. Daj bliskiej ci osobie maksymalną przestrzeń, co pozwoli stworzyć harmonię i miejsce dla was obojga.

Zazdrość bywa sygnałem, że twoje potrzeby odzywają się, bo nie są zaspokojone. Rozmawiaj otwarcie z przyjaciółką o tym, co czujesz i wspólnie podejmijcie decyzje, jak wyjść obronną ręką z trudności.


 

źródło: www.lifehack.org, kobieta.wp.pl