Go to content

Jak usunąć blizny? Domowe i profesjonalne sposoby na pozbycie się niechcianych pamiątek na skórze

Jak usunąć blizny
Fot. iStock

Jak usunąć blizny to częste pytanie, które pojawia się w przypadku, gdy na skórze pozostają widoczne pamiątki po różnych urazach. Dla wielu osób blizny są czymś, co po prostu im towarzyszy, ale bywają również powodem kompleksów. Szczególnie problematyczne są blizny rozległe, widoczne, różniące się kolorem od zdrowej tkanki, lub też umiejscowione w miejscach takich jak na przykład twarz czy dłonie.

Czym są blizny?

Blizna to efekt procesu naprawy uszkodzeń skóry, do których może dochodzić do z różnych powodów. Blizny mogą być płytkie i wręcz niewidoczne, ale mogą także w wyraźny sposób odróżniać się od zdrowej skóry. Mimo że ludzka skóra potrafi świetnie się zregenerować, to jednak nowopowstały naskórek nie jest już tak elastyczny, jak skóra na reszcie ciała. Powodzenie w usuwaniu blizn zależy nie tylko od wielkości i czasu posiadania blizny (im starsza, tym trudniej ją usunąć), ale także od rodzaju.

Jak usunąć blizny

Fot. iStock/Jak usunąć blizny 

Wyróżniamy:

  • Blizny zanikowe, które są efektem przejścia przez ospę wietrzną lub ciężką postać trądziku. Przybierają wygląd dziurek, często są także ciemniejsze od otaczającej je skóry;
  • blizny przerosłe są ciemne i grube. Najczęściej pojawiają się po urazie czy operacji, bywa, że zmniejszają lub stają się z biegiem czasu niewidoczne;
  • bliznowce (keloidy), często wystają poza obszar samej rany i samodzielnie nie ulegają zmniejszeniu. Odróżniają się od zdrowej skóry tym, że są twarde, ciemniejsze i zdecydowanie wypukłe;
  • przykurcz bliznowaty jest z kolei efektem dużych oparzeń. Skóra dotknięta przykurczem bliznowatym jest napięta i błyszcząca, może również wpływać na ograniczenie ruchu na przykład ręki czy nogi.

Nie ma człowieka, który nie miałby żadnych blizn. Dla wielu są one po prostu naturalnym elementem ich ciała, inni natomiast marzą o tym, by się ich pozbyć skutecznie.

Jak usunąć blizny w domu? Naturalne sposoby 

Istnieje kilka sposobów na to, jak usunąć blizny w domu i pozbyć się kompleksów. Można spróbować pozbyć się niechcianych pamiątek z przeszłości tradycyjnymi sposobami. Domowe sposoby na blizny mogą pomóc, powodując rozjaśnienie i wygładzenie blizn, jednak trudno mówić w tym przypadku o ich zupełnym usunięciu ze skóry.

Smarowanie blizn naturalnymi produktami

Aby usunąć blizny domowymi sposobami, zaleca się regularne stosowanie miodu, oleju kokosowego czy żelu z liści aloesu. Te naturalne substancje są skarbnicą wielu odżywczych dla skóry substancji. Rzeczywiście wpływają one pozytywnie na poprawę stanu skóry, ale nie usuną samodzielnie blizn.

Jak usunąć blizny

Fot. iStock/Jak usunąć blizny?

Olejki eteryczne 

Do rozjaśnienia istniejących blizn można zastosować również olejki eteryczne, szczególnie olejek różany lub z drzewa herbacianego. Pomocny bywa także olej rycynowy, olej jojoba, olej konopny, czy olejek z nagietka. Regularne ich stosowanie wpływa na uelastycznienie i poprawę wyglądu blizn.

Jak usunąć blizny preparatami z apteki?

W aptekach można zakupić różne preparaty — kremy i maści — dedykowane zmniejszaniu widoczności blizn. Zazwyczaj w składzie takich produktów można znaleźć kolagen, czyli białko, które jest niezwykle istotne dla prawidłowego stanu skóry. Wpływ na spłycenie blizn wywiera również retinol, który zwiększa produkcję wspomnianego kolagenu w organizmie.

Można również sięgnąć po preparaty z zawartością witaminy C, która jest antyoksydantem i wspiera właściwą regenerację skóry, oraz witaminą E, która nawilża i uelastycznia skórę, a także wpływa na rozjaśnienie przebarwień. Obecność składników takich jak alantoina czy heparyna również wzmacnia działanie aptecznych produktów. Aby przyniosły one jak najlepsze efekty, należy stosować je od momentu zagojenia rany. Innym składnikiem cenionym dla poprawy wyglądu blizn jest wyciąg z cebuli, który również wpływa na zmniejszenie ich widoczności.

Aby nie dopuścić do tworzenia się widocznych blizn, można zastosować preparaty z silikonem. Odpowiednie żele i plastry stosuje się na świeżą jeszcze ranę. Wspierają one proces jej gojenia oraz prawidłowego zabliźniania, co minimalizuje ryzyko powstania nieładnych blizn. Produkty z silikonem można także stosować na starsze blizny, ponieważ wpływają na zmniejszenie ich rozmiaru i widoczności.

Jak usunąć blizny

Fot. iStock 

Usuwanie blizn przez złuszczanie skóry

Peelingi oparte na zastosowaniu kwasu salicylowego złuszczają naskórek wokół blizny i polecane są szczególnie na skórę z niechcianymi pamiątkami po trądziku czy ospie. W gabinecie kosmetycznym można bezpiecznie zastosować także preparaty głęboko złuszczające, z kwasami AHA, z kwasem mlekowym, glikolowym, pirogronowym czy kwasem migdałowym, które wpływają na ujednolicenie kolorytu skóry i rozjaśnianie blizn.

Jak usunąć blizny w gabinecie kosmetycznym?

Zabiegi medycyny estetycznej należą do najbardziej skutecznych sposobów na to, jak usunąć blizny. Skutecznym sposobem na pozbycie się blizn po ospie czy trądziku są zastrzyki z kwasu hialuronowego, z kolei zastrzyki z kortykosteroidów są szczególnie pomocne w likwidowaniu keloidów.

Z kolei mezoterapia mikroigłowa polega na nakłuwaniu blizny igiełkami. W ten sposób powstają zranienia, co sprawia, że organizm ponownie zaczyna je regenerować. Poprzez stymulację produkcji kolagenu rana może zabliźnić się od nowa i wyglądać o wiele lepiej. Mezoterapię mikroigłową można stosować w przypadku blizn potrądzikowych, pourazowych i rozstępów.

W podobny sposób działa laser, który uszkadza tkankę blizny, co prowokuje rozpoczęcie procesu zabliźnia się jej na nowo. Ponieważ wiązka laserowa trafia do głębokich warstw skóry, pozwala na likwidację także rozległych blizn. To rozwiązanie uważane jest za jest najbardziej skuteczny sposób na usunięcie blizn, również tych starszych.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl