Pielęgnacja Uroda

Olejek różany, czyli „płynne złoto”. Dlaczego warto skusić się na różany luksus w pielęgnacji skóry?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 maja 2021
Olejek różany - właściwości "płynnego złota"
Fot. iStock
 

Olejek różany nie bez przyczyny określany jest mianem płynnego złota. Ten cenny składnik kosmetyków stosowany jest z powodzeniem już od kilku tysięcy lat, jako podstawa pielęgnacji skóry oraz wartościowy element aromaterapii. Jego cena nie należy do najniższych, ponieważ kilogram olejku pozyskiwany jest nawet z kilku ton płatków róż. Za co dokładnie warto pokochać olejek różany i w jaki sposób go stosować?

Olejek różany — w jaki sposób powstaje?

Olejek różany stosowany jest do pielęgnacji od czasów starożytności. Używano go niegdyś do kąpieli oraz jako składnik olejów do ciała. Obecnie jego zastosowanie jest szersze. Olejek różany można znaleźć w perfumach i wodach toaletowych, balsamach i kremach, kosmetykach kolorowych, np. w pudrach, czy szminkach. Jego rolę doceniono także w aromaterapii, jako składnik olejków do masażu oraz łagodzącej i leczniczej kąpieli.

Olejek różany - właściwości "płynnego złota"

Fot. iStock

Cudowny w zapachu olejek otrzymywany jest poprzez powolną destylację parą wodną płatków róży, w której powstaje roztwór. Następnie olejki eteryczne wyodrębnia się z roztworu za pomocą ekstrakcji. W procesie destylacji powstają dwa wartościowe produkty — szlachetny eteryczny olejek różany oraz woda różana, czyli tzw. hydrolat różany. Do destylacji używa się płatków zbieranych w maju i czerwcu, o bladym świcie, gdy kwiaty są jeszcze zamknięte i znajduje się w nich najwięcej substancji aromatycznych. Najczęściej stosuje się płatki pochodzące z róży damasceńskiej (Rosa Damascena L.), a także płatki róży stulistnej (Rosa centifolia L.) i inne. Kwiaty róży damasceńskiej pochodzą  najczęściej z ekologicznych upraw w Bułgarii, Turcji, Maroko, czy Francji.

Właściwości olejku różanego

Olejek różany, poza tym, że pięknie pachnie, ma również inne właściwości, które wzmacniają jego działanie pielęgnacyjne. W jego składzie znajdują się związki organiczne: eugenol, nerol, geraniol, a także flawonoidy. Udowodniono jego działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, antyseptyczne. Olejek różany działa kojąco, łagodzi bóle migrenowe, uspokaja napięcie przedmiesiączkowe. Uważa się go również za silny afrodyzjak, który pomaga się odprężyć i wzmacnia libido.

Olejek zalecany jest wyłącznie do działania zewnętrznego, miejscowo na skórę (do wcierania, masażu czy kąpieli) lub jako element aromaterapii. Wdychanie zapachu róż pozwala uporać się z problemami ze snem, łagodzi także stany napięcia psychicznego, a także z huśtawkami nastrojów, które towarzyszą często kobietom przed miesiączką. 

Olejek różany - właściwości "płynnego złota"

Fot. iStock

Olejek różany na skórę 

Ten cenny olejek zawiera witaminę E i witaminę C, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Sprawdzi się do każdego rodzaju skóry, zarówno jako profilaktyka przedwczesnego starzenia, jak i ratunek dla skóry suchej, odwodnionej. Można go aplikować bezpośrednio na skórę, zamiast kremu. Zastosowany na cerę dojrzałą odżywi ją, nawilży, a także poprawi jej wygląd przez ujędrnienie i wygładzenie. Olejek różany zastosowany do kremu pod oczy usunie objawy zmęczenia oraz nieestetyczną opuchliznę. Ponadto olejek leczy zwykłe podrażnienia i zmiany trądzikowe, regeneruje i nawilża skórę. Łagodzi skórę po oparzeniach, likwiduje pleśniawki. Można go zastosować także do olejowania włosów, wykorzystać jego niewielką ilość jako dodatek do gotowych masek i szamponów do włosów.

Przeciwwskazania do zastosowania olejku różanego 

Mimo wspaniałego zapachu oraz właściwości pielęgnacyjnych stosowanie tego produktu nie zawsze jest zalecane. Sięgając po olejek z płatków róż należy także pamiętać, że terpeny, które odpowiadają za zapach olejku, wykazują duży potencjał alergizujący. Ostrożność powinny zachować osoby z alergiami skórnymi i skórą bardzo wrażliwą. Olejku różanego w zastosowaniu na skórę nie poleca się również kobietom ciężarnym ani dzieciom poniżej 7. roku życia.

Należy także przestrzegać wskazań producenta odnośnie do ilości olejku. Jego nadmiar nałożony na skórę lub wdychany podczas aromaterapii może zaszkodzić.

Olejek różany - właściwości "płynnego złota"

Fot. iStock

Olejek różany cena

Cena za olejek różany jest wysoka, powyżej 100 zł, co spowodowane jest wykorzystaniem dużej ilości płatków róż (nawet 3-5 ton) i sposobu ich pozyskiwania, do wytworzenia kilograma olejku. Tylko oryginalny olejek różany nie tylko utrzymuje swój zapach, ale z czasem go wręcz pogłębia. Wysoką cenę oryginalnego produktu „usprawiedliwia” to, że wystarczy odrobina takiego olejku, aby wykorzystać jego skoncentrowane właściwości. Już  mała fiolka czystego olejku może służyć bardzo długo. Np. do aromaterapii wystarczy już jedna kropla oryginalnego olejku, by skorzystać z jego dobrodziejstw.

Olejek różany należy do najczęściej podrabianych olejków eterycznych i najczęściej dość niska cena produktu (kilkanaście/kilkadziesiąt złotych) wskazuje na to, że nie jest on oryginalny.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, www.aptekagemini.pl 

Pielęgnacja Uroda

Robimy z własnych dzieci „mikrocelebrytów”. Jak to na nie wpływa?

Redakcja
Redakcja
18 maja 2021
 
Co czwarty rodzic permanentnie udostępnia w mediach społecznościowych informacje o swoich dzieciach, które traktowane jak „mikrocelebryci” dorastają w przeświadczeniu, że dzielenie się szczegółami z prywatnego życia jest naturalną praktyką – wynika z badań dr Anny Brosch z UŚ.

Zjawisko to nazywa się sharentingiem (ang. share – dzielić się i parenting – rodzicielstwo) i odnosi się do częstego upubliczniania informacji intymnych o dziecku, które naruszają jego prywatność i które mają zasięg publiczny, a więc mogą trafić do anonimowego odbiorcy. Mogą to być np. zdjęcia przedstawiające codzienne życie, ale i zdjęcia prześmiewcze np. gdy dziecko zaśnie z nosem w talerzu.

Zdaniem badaczki z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach skala tego zjawiska nie jest aż tak powszechna, jak mogłoby się wydawać.

„Z moich ostatnich badań przeprowadzonych w 2018 r. na grupie 1036 rodziców dzieci w wieku przedszkolnym wynika, że co czwarty z nich nagminnie udostępnia takie informacje. Nie jest to więc aż tak popularny proceder, ale na pewno zauważalny, bo jeżeli ktoś upowszechnia dziesiątki albo nawet setki zdjęć swoich dzieci to odbiorcom wydaje się, że media społecznościowe są nimi zalane” – powiedziała dr Brosch.

Sharenting dotyczy głównie matek. „Dawniej np. w latach 70. XX wieku młode matki siadały przed blokiem na ławce, dzieci bawiły się w piaskownicy, a one rozmawiały o dzieciach. Teraz matki przeniosły się do sieci” – podkreśliła.

Jak wskazała dr Brosch, udostępniają one zdjęcia swoich dzieci z kilku powodów. Po pierwsze, żeby pokazać innym, jak dobrymi są matkami, że sobie doskonale radzą. Po drugie, poszukują wsparcia i poparcia społecznego dla tego, co robią.

„Trzeci motyw związany jest z charakterystyczną dla naszych czasów modą na popularność. Chodzi o uzyskanie aprobaty społecznej poprzez lajki, co prowadzi do popularności. Wiele osób w sieci naśladuje innych – znanych tylko z tego, że są znani. Następnie oni sami chcą stać się takimi celebrytami. A że nie mają szansy dzięki sobie, to starają się to uzyskać chociaż dzięki dziecku. Stąd np. te zdjęcia ośmieszające dzieci, które mają po prostu przykuwać uwagę” – tłumaczyła badaczka.

Dodała, że ojcowie w dużo mniejszym stopniu ulegają sharentingowi, a jeżeli już, to najczęściej w sytuacji, gdy starają się o prawa do opieki nad dzieckiem.

Dr Brosch zauważa, że poprzez sharenting rodzice zapominają, że w ten sposób odbierają dziecku jedno z najistotniejszych praw – prawo do bycia zapomnianym. „Internet nigdy nie zapomina, więc trudno przewidzieć konsekwencje tego procederu dla dzieci w przyszłości. W sieci nic nie ginie, a jeżeli wrzuci się do sieci jakieś zdjęcie to zaczyna ono żyć własnym życiem. Nie mówiąc o skrajnych, ale jednak, przypadkach kradzieży tożsamości w internecie czy pedofilach w sieci” – wskazała.

Kolejnym skutkiem takiej aktywności rodziców jest traktowanie dzieci jak „mikrocelebrytów”, które dorastają w przeświadczeniu, że dzielenie się szczegółami z prywatnego życia jest naturalną praktyką. „Można więc przypuszczać, bo to wymaga jeszcze badań, że gdy w przyszłości sami zostaną rodzicami, będą jeszcze bardziej otwarci i skłonni do samoujawniania. Ale z drugiej strony, to już się dzieje, nastolatkowie proszą rodziców o usunięcie zdjęć i informacji o sobie; za granicą były nawet przypadki sądowych rozpraw” – mówiła dr Brosch.

Z jej badań wynika, że sharenting zmienia się. „Coraz mniej już jest zasypywania całymi seriami przypadkowych zdjęć. Teraz są one przemyślane. Wzrasta jednak nastawienie rodziców na zachowania celbryckie i na zyski – im więcej lajków, tym większa popularność i być może możliwość zarabiania pieniędzy z umów na produkty lokowane. W takich przypadkach mogą to być nawet kompromitujące filmy, ale liczy się zasięg” – dodała.

W kolejnych latach dr Brosch chciałaby kontynuować temat sharentingu i przeprowadzić badania porównawcze z innymi krajami europejskimi oraz afrykańskimi. (PAP)

autorka: Agnieszka Kliks-Pudlik

Źródło informacji: Nauka w Polsce


Pielęgnacja Uroda

Znamy Zabawki Roku 2021!

Redakcja
Redakcja
17 maja 2021

Najważniejszy plebiscyt w branży dziecięcej rozwiązany. Za nami XIV Edycja Konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców. Znani rodzice i eksperci wybrali najciekawsze produkty dla dzieci tego roku. To doskonała okazja, żeby poznać najbardziej wartościowe pomysły prezentów na Dzień Dziecka.

Nasz komplet punktów powędrował do doskonałych, drewnianych puzzli firmy Stuka Puka!

Producenci artykułów dla dzieci zaskoczyli. Wśród propozycji jest sporo nowatorskich i odważnych pomysłów, m.in. gryzaki dla uczniów, strzelająca pianka do nawilżania skóry, programowanie pociągów i kurtka do noszenia dziecka dla taty.

Zabawka Roku – zwycięzcy

Tytuł Zabawka Roku powędrował w tym roku do Puzzli Drewnianych do Biedronki przyszedł żuk stworzonych przez STUKA PUKA. Jurorzy docenili ciekawą koncepcję edukacyjną przenoszącą dzieci w świat owadów. I fakt, że puzzle mogą stać się zabawką sensoryczną do wykorzystania w pracach plastycznych.

Zabawką Roku są od dzisiaj Klocki Magnetyczne Pixio od TOYKI, funkcjonalne i wykonane z precyzją. Wciągają w zabawę młodych i znacznie starszych. A także IQ Fitness z serii Rozmumówki od ALBI POLSKA, które są gimnastyką dla mózgu. Nagrodę otrzymała gra Zombie Teenz: Ewolucja od FOXGAMES. Tu rozgrywka nabiera „rumieńców” im dłużej gramy.

 

Wśród zabawek sportowych jurorów zachwyciła Kendama KROM-POP od MIEJSKIE SPORTY, czyli zręcznościowa zabawka, która rozwija zdolności manualne i trenuje refleks. Najciekawszą hulajnogą okazała się Hulajnoga Mini Micro Deluxe Eco od MINI MICRO wykonana z materiałów z recyklingu. Trwała, bezpieczna i stabilna. Z kolei placem zabaw, który otrzymał tytuł Zabawki Roku jest Zestaw Figelo Black od Figelo. Jurorzy docenili w nim estetykę i funkcjonalność, a także kompaktowość. Bo zmieści się nawet w małym pokoju.

Młodych majsterkowiczów z pewnością zachwyci Domek dla ptaków z zestawem narzędzi od Sellmet & more. Dzięki niemu pięciolatek zbuduje karmnik, i to za pomocą prawdziwych narzędzi. Z kolei zasady elektroniki przybliży Boffin III Bricks od CONQUEST ENTERTAINMENT. Podobnie jak Intelino – Inteligenty pociąg od EASY CO, który można zaprogramować i sterować nim z poziomu smartfona.

Zabawką Roku zostały także Lullu Dolls, czyli ręcznie szyci przyjaciele. Lalki wykonane z wysokiej jakości materiałów o ciekawym i oryginalnym wyglądzie. A także rozwijające koncentrację i słuch Memo dźwiękowe z serii „Czytaj z Albikiem” od ALBI POLSKA. Czy ucząca matematyki na konkretach Seria edukacyjnych drewnianych zabawek Essentiel Janod od SOLUTION BABY CARE.

Najmłodszych zachwyci nagrodzona Seria produktów Boho Chic Tiny Love – karuzela i mata edukacyjna od MARKO BABY, czyli elegancko wykonany pierwszy plac zabaw. A hitem tegorocznych wakacji może stać się zabawka wodna PLAYMOBIL „Aqua 123”.

Nagroda Zabawka Roku przypadła dwóm hitom wśród gier – Dobble XXL od REBEL, czyli grze karcianej w wymiarze sportowym. A także grze Wszystkie Dzieci Świata od TACTIC GAMES, która uczy tolerancji, wiedzy o świecie i kulturze.

Nagroda Rodziców – Zwycięzcy:

Kategoria skierowana do rodziców obfitowała w funkcjonalne i pomysłowe produkty do opieki i pielęgnacji dzieci. Wśród nich zabłysnęła kompaktowa spacerówka z opcją dołączenia gondoli Babyzen YOYO2 od Scandinavian Baby. A także Fotelik samochodowy BeSafe iZi Modular A X1 i-Size od MARKO BABY z systemem automatycznego dociągania uprzęży.

Jurorów zachwyciła BAMBOO line by Texpol. Save the Ocean ALGOWO-BAMUSOWA Wyprawka Maluszka od BAMBOOline byTEXPOL. Znak jakości przypadł jej za piękne wzory, ale przede wszystkim tkaninę, która przeciwdziała alergiom i jest delikatna dla skóry. Ciekawe zastosowanie bambusa – w naczyniach dla dzieci także spodobało się Jury.

Nagrodą cieszyć się od dzisiaj może ECORASCALS Zestaw naturalnych naczyń bambusowych od IAMED.

W codziennej pielęgnacji hitem stanie się z pewnością AGU BABY Smart Kids Inteligentna szczoteczka elektryczna z aplikacją AGU SKT6 od IAMED. To szczoteczka elektryczna z żyroskopem. Uczy prawidłowego mycia zębów, a efekty pokazuje w dołączonej aplikacji na telefon.

Na wakacyjne wyprawy przyda się także dwóch zwycięzców POLA Bluza ciążowa oraz do noszenia dziecka z przodu lub na plecach od FUN2BEMUM oraz nosidło Nosidełko BABYBJORN Harmony od Scandinavian Baby, którego można używać od urodzenia do 3 roku życia dziecka. Podobnie długo, bo aż do czwartego roku życia dziecka będzie nam służyło Łóżeczko dostawne Next2Me Forever Chicco od Artsany.

Na wakacjach ze starszymi dziećmi przyda się Smartwatch dziecięcy GARETT KIDS SUN 4G od GARETT ELECTRONICS. Jest to zegarek z telefonem, który umożliwia stały kontakt z rodzicem.

Znak jakości przypadł także Obiektom sensorycznym Intibag, które stymulują czucie głębokie i zmysł równowagi, rozwijają świadomość ciała.

Jury nagrodziło książki Plus Minus. Nauka liczenia od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. I Serię Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest… wiosna/lato/jesień/zima od HARPERCOLLINS POLSKA. Pięknie napisane i zilustrowane publikacje poświęcone wyrażaniu uczuć.

 

Zabawka Roku Wyróżnienia:

Klocki Konstrukcyjne QUADRO od CRG, z których dzieci mogą zbudować same i zgodnie ze swoją pomysłowością. A możliwości są nieograniczone – od krzesła aż po zamek księżniczki;

Eko Klocków Binabo od QELEMENTS;

MultiSensoryBook od HENCZ TOYS, która stymuluje dotyk, wzrok i słuch dziecka. A także pozwala na opowiadanie fascynujących historii;

Puzzle Drewniane Wilk, Kot, Lew od NAPI. Nie mają rogów ani klasycznych zakończeń. Mogą służyć jako dekoracja na ścianę;

Seria Zabawek Piankowych ACTIVE PLAY od TACTIC GAMES. To trwałe, pomysłowe zabawki sportowe, które zaktywizują całą rodzinę;

Remifootball, Remibasketball  od REMI, czyli boiska sportowe spakowane w mały worek;

Hulajnogi 3 w 1 Flash od SUN BABY. To rowerek biegowy, hulajnoga i deskorolka w jednym. Stabilna, estetycznie wykonana i łatwa w montażu.

Znakiem jakości mogą się także pochwalić produkty dla najmłodszych. W tym Mata edukacyjna ha! ha! marki WYSZUKIWANKI, która rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, trenuje spostrzegawczość i koncentrację. A także Sensoryczne zabawki z naturalnego kauczuku Rubbabu od SOLUTION BABY CARE. Te urocze małe przedmioty rozwijają sprawność motorykę małą najmłodszych.

W tej edycji wydawcy gier zaprezentowali sporo bardzo ciekawych propozycji. Jurorzy zdecydowali się wyróżnić: rodzinną grę zręcznościową Przeprowadzka z Rodziną Treflików od TREFL. A także Play&Fun Secret Pocket – Serię gier i zabaw dla całej rodziny od WADER-WOŹNIAK, która trenuje zmysł dotyku i wyobraźnię przestrzenną. Znak otrzymała też Seria gier Londji od TOYKI za poste zasady i piękne ilustracje. Od lat doceniane propozycje KAPITANA NAUKA także w tej edycji zasłużyły na wyróżnienie. Tym razem była to Logika. Gra edukacyjna. Gra, która uczy związków przyczynowo-skutkowych. Jurorzy docenili uczącą czytania grę Feluś i Gucio grają w sylaby od WYDAWNICTWA NASZA KSIĘGARNIA. A także rozwijającą eko-świadomość Grę planszową „Akcja SEGREGACJA” od WYDAWNICTWA JAWA. I Była sobie Ziemia. Ekologiczne Miasto. Rodzinną grę planszową od HIPOKAMPUS, w której gracze budują miasta o zrównoważonym rozwoju. Wyróżnienie trafiło do wierszowanych zagadek dla młodszych i starszych Quiz przyrodniczy od ADAMIGO. I fabularyzowanej Gry planszowej KARAK od ALBI POLSKA.

 

Nagroda Rodziców Wyróżnienia:

Wśród wyróżnień w kategorii Nagroda Rodziców były produkty zaskakujące swoją pomysłowością. Takie jak Gryzaki terapeutyczne dla mamy i dziecka Jellystone Designs od BABY&TRAVEL, które pomagają w samoregulacji zachowania i relaksują.

Za pomysł i funkcjonalność doceniono ELBRUS męską kurtkę do noszenia dziecka od FUN2BEMUM. Funkcjonalność zadecydowała również o wyróżnieniu Nosidełka Tula Free-to-Grow od BABY TULA POLAND. Wyróżniono delikatny i higieniczny Nosiboo Pro Elektryczny aspirator do nosa od NOSIBOO.

binary comment

A także wózek Kinderkraft EVERDAY od 4 KRAFT dla dzieci od urodzenia aż do 22 kg.

Z myślą o początkujących rodzicach wyróżniono Nianię elektroniczną video z czujnikiem ruchu AC527 Angelcare od ABAKUSBABY. Ta znana od lat niania wraca w nowoczesnej bezprzewodowej odsłonie.

W zasypianiu może też pomóc Miękka Silikonowa Lampka z Głośnikiem Miś i Panda od REGNUM. Jurorom spodobała się nowsza wersja tego produktu, ze względu na głośnik z bluetooth. Pozwala on puścić dziecku ulubiona bajkę lub kołysankę z telefonu. Dobra na wakacyjne wyprawy. Podobnie jak zestaw do samodzielnego robienia musów dla najmłodszych Fill’n Squeeze od BABY&TRAVEL.

Dużym zaskoczeniem okazała się także Pierwsza ekoksiążeczka Twojego dziecka od MUDUKO, która ma powłokę biobójczą.

Inną wyróżnioną publikacją została Seria „Otulone nocą”: Wielka Mała Niedźwiedzica i Mała kaszalotka i tajemnica nocy od WYDAWNICTWA WILGA. To piękna opowieść połączona z ciekawostkami naukowymi i oryginalną szatą graficzną.

Wśród pomocy naukowych zabłysnęła SkriKit+ od SKRIWARE – zabawka ucząca podstaw mechaniki i logicznego myślenia w nurcie STEAM. ProMatma od SOKARIS FACTORY czyli zestaw gier wspierających myślenie matematyczne. A także Squla od SQULA, czyli platforma edukacyjna on-line dla dzieci od 3. roku życia z quizami uczącymi i sprawdzającymi wiedzę.

Ostatnie wyróżnienia powędrowały do VIGA Drewnianej Tablicy Gąsienicy od NINGBO VIGA INTERNATIONAL. Ta urocza gąsienica pomaga w nauce kolorów, faktur. Ćwiczy zdolności manualne i percepcję wzrokową. A także PIANKI SHOCK! żelu sensorycznego od TUBAN. To z kolei zabawa sensoryczna, która daje uczucie chłodu i strzela w rękach i delikatnie nawilża skórę.

Nagroda Dzieci

Dzieci przyznały tytuł bajkowym figurkom Schleich BAYALA od TM TOYS. Kultowej serii LOL Surprise seria Dance Dance Dance od MGA ENTERTAINMENT POLAND. Lampce z funkcją zegara i delikatnym budzeniem InnoGIO GIOrabbit Clock od INNOGIO. A także Hulajnodze elektrycznej Globber One K E-Motion 10 dla dzieci i nastolatków. Ta lekka hulajnoga może być wykorzystywana jak tradycyjna, a przy włączeniu napędu nie rozwija dużych prędkości.

Dzieci nagrodziły także gry: kooperacyjną grę rodzinną Jaś i Małgosia od GRANNY. Uczącą współpracy, empatii i wrażliwości Andor Junior od GALAKTA. Dynamiczną „karciankę” Lama – gra planszowa od EGMONT. A także 7 słów FOXGAMES.

Pomysłodawczynią konkursu jest Magdalena Kordaszewska – ekspert rynku zabawek, terapeutka terapii sensorycznej, założycielka serwisu Zabawkowicz.pl.


Zobacz także

kac zabójca

Kac zabójca? Spokojnie, są na niego sposoby. Podpowiadamy co robić, by dzień po imprezie wrócić do życia

Liposukcja - wszystko, o co chcielibyście zapytać lekarza

Liposukcja nowoczesną metodą LipoLife 3G. Wszystko, o co chcielibyście zapytać lekarza

​Cebulowe brwi