Lifestyle Uroda

Dlaczego wypadają mi włosy? Osiem przyczyn, których nie wolno bagatelizować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 grudnia 2018
Fot. iStock/anyaberkut
 

Kobiety ogromną wagę przywiązują do stanu swoich włosów. Chodzi nie tylko o rodzaj fryzury, na którą się decydują, ale także, a może przede wszystkim o to, by ich włosy były gęste i piękne niezależnie od długości. Jednak rzeczywistość często odstaje od marzeń i często narzekamy na rozdwajające się końcówki, matowe włosy, puszące się lub z tendencją do wypadania.

Szczególnie wypadanie jest problemem, który może spędzać sen z powiek.

Kiedy wypadnie włosów staje się problemem?

Należy rozróżnić naturalny proces wypadania włosów od łysienia, które jest oznaką pewnych zaburzeń lub chorób. Rzeczą normalną jest codzienna utrata pewnej ilości włosów. Jeśli na szczotce, po wyczesaniu, znajdziemy ich kilkadziesiąt nie ma powodów do zmartwień. Włosy nie rosną w sposób ciągły — każdy z włosów przechodzi swoisty cykl rozwojowy. Po fazie wzrostu, która trwa kilka lat, następuje okres przejściowy, gdy włos ulega rogowaceniu i przechodzi w fazę spoczynku trwającego od 2 do 4 miesięcy. Następnie włos wypada, a w jego miejsce zaczyna rosnąć nowy. Włos rośnie mniej więcej 1 cm na miesiąc, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.

Z wiekiem włosy stają się naturalnie cieńsze włosy i ciemnieją, ale gdy włosy wychodzą garściami, widocznie przerzedzają się i widać skórę głowy, to znaczy, że nie można już czekać, aż problem sam się rozwiąże. Należy udać się po pomoc do specjalisty dermatologa lub trychologa, ponieważ przyczyn damskiego łysienia może być wiele i tylko osoba kompetentna podpowie, gdzie szukać pomocy.

Dlaczego wypadają mi włosy?  8 przyczyn wypadania włosów u kobiet

1. Czynniki mechaniczne 

Do częstych przyczyn wypadania włosów należą czynniki mechaniczne. Zbyt mocne ściskanie włosów ciasnymi gumkami, ściąganie cały czas w jedną fryzurę (np. koński ogon), przyczynia się do ich osłabienia i wzmożonego wypadania. Niedelikatne szczotkowanie oraz szarpanie włosów także im nie sprzyja.

2. Przyjmowanie leków

Stałe przyjmowanie leków nie pozostaje obojętne dla organizmu. Niektóre leki (cytostatyki, leki immunosupresyjne, leki przeciwtarczycowe, środki przeciwkrzepliwe) mogą skutkować nadmierną utratą włosów przez pacjentkę.

3. Zatrucie substancjami toksycznymi

To rzadka przyczyna łysienia, ale gdy nastąpi zatrucie organizmu substancjami typu tal, arsen, rtęć, jednym ze skutków może być utrata włosów. Zagrożone tym są osoby notorycznie spożywające np. ryby z zanieczyszczonych akwenów, warzywa czy owoce, które rosły na skażonej glebie. Pracownicy przemysłu chemicznego również należą do grupy szczególnego ryzyka.

4. Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Hormony rządzą kobiecym organizmem, więc wszelkie ich wahania i nieprawidłowe poziomy wpływają na stan skóry, paznokci i włosów. Szczególnie jest to widoczne w przypadku wahań poziomu androgenów (powodują u kobiet postać łysienia androgenowego typu męskiego) oraz hormonów tarczycy.

5. Choroby

Choroby zakaźne, takie jak kiła wtórna oraz choroby autoimmunologiczne, typu łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry mogą skutkować wypadaniem włosów w miejscach zmienionych chorobowo.

6. Grzybice i choroby skóry

Choroby owłosionej skóry głowy (np. liszaj płaski, twardzina ograniczona, toczeń rumieniowaty krążkowy) oraz grzybica, również odbijają się negatywnie na jakości oraz ilości włosów na głowie. Często — choć to zależy od przebiegu i samej choroby — zmiany są odwracalne i ustępują po skutecznym wyleczeniu.

7. Anemia

W trakcie anemii (niedokrwistości) z powodu niedoboru żelaza, może wypadać znacznie więcej włosów niż zazwyczaj. Suplementacja żelaza oraz lepsza dieta, po wykonaniu badania krwi i konsultacji lekarskiej, wyrównuje jego poziom w organizmie i likwiduje problem.

8. Stres

Stres jest jednym z częstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Zbyt wysoki poziom stresu wpływa na pogorszenie samopoczucia, stałą nerwowość i ciągłe zmęczenie. To z kolei może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak trichotillomania, która polega na mechanicznym usuwaniu włosów przez ich pocieranie, szarpanie i zbyt krótkie obcinanie. Kobiety cierpią z jej powodu aż 6 razy częściej niż mężczyźni! Może ona również towarzyszyć również zaburzeniom psychicznym.

źródło: www.mp.pl 


Lifestyle Uroda

Urodzenie chłopca jest bardziej bolesne niż urodzenie dziewczynki – mówią naukowcy

Redakcja
Redakcja
16 grudnia 2018
Moje niemowlę ciągle płacze! Jak je uspokoić? 10 sprawdzonych metod matek, które w końcu śpią spokojnie
Fot. iStock / Halfpoint
 

Zastanawiałyście się kiedyś, czy istnieje różnica między urodzeniem chłopca lub dziewczynki? Naukowcy badali, czy intensywność bóli porodowych jest związana z płcią dziecka. Zobaczmy, co mówią eksperci.

Według badań przeprowadzonych przez Szpital Kliniczny San Cecilio Granada oraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie, płeć noworodka może wpłynąć na fizyczne samopoczucie kobiety podczas porodu, a wydanie na świat chłopca jest bardziej bolesne niż urodzenie dziewczynki. Dlaczego tak się dzieje?

Zjawisko to wynika z faktu, że dziewczynki zgodnie z badaniami, mogą lepiej reagować na stres, co stanowi lepszą obronę antyoksydacyjną. Dla matki jest o wiele bardziej korzystne – oznacza mniej stanów zapalnych i bezpieczniejszy poród.  Układ enzymatyczny u dziewczynek jest lepiej rozwinięty, lepiej przygotowany do narodzin, tworząc barierę dla uszkodzeń komórek i optymalizując metabolizm komórkowy.

Innymi słowy, dziewczęta i ich matki są w stanie skuteczniej radzić sobie z porodem, bóle nie są tak silne, jak w przypadku porodu chłopca.


Na podstawie: etreparents.com


Lifestyle Uroda

Najbardziej poruszająca świąteczna reklama? Mamy zwycięzcę w naszym rankingu. Obejrzyjcie koniecznie

Redakcja
Redakcja
16 grudnia 2018
Fot. Screen Facebook /Mniej ekranu, więcej rodziny

Zawsze czekamy z dużym zainteresowaniem na świąteczne reklamy wybierając te, które najbardziej nas poruszają. W tym roku w naszym rankingu wygrywa IKEA. Reklama, która otwiera nam oczy na to, co naprawdę najważniejsze, na naszych bliskich, ich marzenia, potrzeby i na naszą (niestety) często ignorancję, z której nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie usiądziemy razem przy stole. 

Obejrzyjcie, pomyślcie. Ile wiecie i swoich najbliższych, a ile o celebrytach?


Zobacz także

Frida Kahlo

Frida Kahlo – kobieta, która potrafiła latać tam, gdzie inni nie byli nawet w marzeniach

Akcja „Zęby na 6-tkę!” Tydzień II, wyzwanie #3

Popatrz bliskiej osobie prosto w oczy i powiedz, co czujesz. Koniecznie obejrzyjcie!