Już ponad 10 lat minęło od otwarcia pierwszego hotelu designerskiego w Polsce. Dzisiaj takich obiektów jest już ponad 100, a ich właściciele cały czas starają się rozwijać swoje hotele i podążać za najnowszymi trendami. Co jeszcze zmienia się w hotelach designerskich?
W najnowszym raporcie przedstawiciele sieci HRS wzięli pod lupę hotele designerskie w Polsce, które wyróżniają się zarówno niestandardowym wystrojem, jak i profesjonalną obsługą. Jakich ciekawostek można się z niego dowiedzieć? Jak do tematu hoteli designerskich podchodzą goście hotelowi, a jak hotelarze? Zobacz zestawienie 10 faktów o tego typu obiektach.
Ciekawostka 1. Pierwszy hotel designerski powstał w 2007 r.
W 2007 r. w Krakowie otwarto Andel’s Hotel Cracow uznany za pierwszy hotel designerski w kraju. Na początku swojej działalności zdobył kilka odznaczeń – w 2008 r. zajął pierwsze miejsce w konkursie Hotel z pomysłem, natomiast w 2009 i 2010 r. został laureatem Expedia Insiders’ Select.
Ciekawostka 2. W Polsce działa ponad 130 hoteli designerskich
Goście hotelowi odpowiadający w ankiecie HRS wskazali, że w Polsce powstało 135 hoteli, które można określić jako designerskie. Pod uwagę brali obiekty, które wyróżniają się niecodziennym wyborem kolorów i mebli, klimatycznym oświetleniem, intrygującymi dekoracjami, niebanalnym wystrojem, niestandardowymi rozwiązaniami w łazience i atrakcyjną ofertą kulinarną.
Ciekawostka 3. Lokalizacja hoteli designerskich ma znaczenie
Niemal połowa hoteli designerskich działających w Polsce powstała w centrum większych miast. Pozostałe są zlokalizowane na obrzeżach dużych aglomeracji lub całkowicie poza terenami miejskimi. Usytuowanie tego typu obiektów nie jest przypadkowe, co potwierdzają wyniki ankiety. Aż 42% gości hotelowych nadal uważa, że lokalizacja miejsca noclegowego jest dużo ważniejsza niż jego design.
Ciekawostka 4. Hotele designerskie też ulegają modzie
Z raportu HRS wynika, że do najchętniej odwiedzanych hoteli designerskich należą obiekty, które wyróżnia określona stylistyka, zgodna z obowiązującą modą. Wśród aktualnych trendów można wyróżnić:
- hotele lifestylowe – polecane zwłaszcza na podróże służbowe dla pracowników;
- hotele butikowe – dla miłośników starych kamienic, mebli z minionych epok i wnętrz o niepowtarzalnym charakterze;
- hotele smart – które przyciągają fanów nowoczesnych technologii i rozwiązań;
- hotele eko – dla tych, którzy uwielbiają otaczać się naturą i dbać o środowisko.