Go to content

Znany psychiatra daje prostą receptę na szczęście. 10 reguł szczęśliwej i żyjącej w harmonii osoby

Bariery psychologiczne, negatywny sposób myślenia i wąskotorowość w postrzeganiu świata nie pozwalają nam żyć szczęśliwym życiem. Aby przerwać to błędne koło, chwytamy się różnych metod, czytamy poradniki, rozwijamy się, uzależniamy od innych.Pewien znany psychiatra , Michaił Efimowicz Litwak napisał książkę, w której opisuje najbardziej powszechne, psychologiczne przeszkody, nad którymi powinniśmy pracować, by osiągnąć spokój ducha i harmonię. Jego zdaniem, aby żyć szczęśliwie trzeba trzymać się kuilku podstawowych reguł.

10 reguł szczęśliwej i żyjącej w harmonii osoby

1. Szczęście jest tylko skutkiem ubocznym prawidłowo zorganizowanego życia

Szczęście, radość i sukces, przychodzą jakby „obok” tego, co robisz ze swoim życiem. Musisz działać, robić rzeczy, które sprawiają ci satysfakcję, dobrze organizować swoje życie nie myśląc za bardzo o tym, jak bardzo chcesz być szczęśliwy. Szczęście dostaniesz „w bonusie”, żyjąc w „poukładany” odpowiednio sposób.

2. Kiedy z kimś rozmawiasz, pamiętaj, że ta osoba również jest ważna. Tak jak ty.

Nie powinieneś nigdy zapominać, że osoba, z którą rozmawiasz, jest także kimś istotnym. Ma swoje własne poglądy i własne powody, by mieć takie właśnie poglądy. Każdy człowiek, którego spotykasz, toczy walkę, o której nic nie wiesz. Powinieneś zawsze szanować innych ludzi.

3.  Jak ktokolwiek może ci pomóc, jeśli ty sam nie robisz nic by sobie pomóc?

Określają nas czyny, nie słowa. Nikt ci nie pomoże, jeśli będziesz jedynie chodzić i opowiadać innym, co masz zamiar zrobić. Jeśli potrzebujesz pomocy, weź się do roboty, rozpocznij proces, o którym marzysz, a potem poproś o wsparcie. Dopiero wtedy będziesz miał szansę na realną pomoc.

4. Osiągnij sukces, a wszystkie trudne uczucia znikną

Nosimy w sobie wiele wewnętrznych urazów, jeśli nie jesteśmy z siebie zadowoleni.  Czasami mamy do kogoś pretensje i uważamy, że jedyną osobą, która może to naprawić, jest właśnie ta, na którą jesteśmy zdenerwowani. Jednak ten mechanizm działa inaczej. Zacznij robić to, co kochasz i odnosić sukcesy. Nie zauważysz nawet momentu, w którym znikną wszystkie twoje urazy do innych ludzi.

5. Czy chcesz zobaczyć swojego największego wroga? Spójrz w lustro!

Jedynym, prawdziwym wrogiem, jakiego mamy, jesteśmy my sami. Nie możesz wyjść z żadnej, trudnej sytuacji bez przełamywania wewnętrznych barier, które nie pozwalają ci się rozwijać i uczyć na błędach.

6. Szukaj właściwej ścieżki zamiast łatwej ścieżki. Właściwa ścieżka nie zawsze musi być łatwa

Wyobraź sobie, że jesteś na 30-tym piętrze i musisz zejść na dół. Najszybsza droga prowadzi przez okno… Jednak oczywiście ten wybór to będzie moment, w którym twoja podróż się kończy. Mądrzejszym wyborem byłoby poszukiwanie windy, a przynajmniej schodów…

Czytaj dalej
strona druga


Na podstawie: brightside.me

 

1/1 2

7. Kiedy nie masz żadnego celu, nic nie widzisz. Cel wyostrza wzrok

Czy zauważyłeś, że kiedy musisz kupić coś konkretnego, zaczynasz zauważać to wszystko absolutnie wszędzie? Nawet jeśli tego już nie potrzebujesz, zdajesz sobie sprawę, że wciąż tego szukasz. To samo dotyczy twoich celów. Cel jest podobny do ustawienia ostrości w kamerze: jeśli źle ją ustawisz, nie zobaczysz tego, czego naprawdę potrzebujesz.

8.  Jeśli chcesz komuś coś udowodnić, oznacza to, że żyjesz dla tej osoby, a nie dla siebie samego

Jeśli chcesz być szczęśliwy, przestań próbować udowodnić innym, że masz rację. Pomyśl o zasadności jakiegokolwiek dowodu: jest próbą zmiany czyjejś opinii na jakiś temat. Dlaczego tego potrzebujesz? Jeśli żyjesz dla siebie, nie ma sensu udowadniać komukolwiek czegokolwiek.

9. Umiejętność kochania i akceptowania samotności jest oznaką emocjonalnej dojrzałości. Robimy najlepsze rzeczy, gdy jesteśmy sami

Tylko ludzie, którzy nienawidzą siebie, nie mogą znieść samotności. Próbują dołączyć do grupy innych ludzi myśląc, że dzięki temu poczują się lepiej. Osoba, która jest dojrzała psychicznie, wykorzystuje „samotny czas” do samorozwoju i gromadzenia informacji, którymi później może dzielić się z innymi ludźmi. Ważną częścią każdej komunikacji jest nie tylko przyjmowanie, ale także dawanie czegoś, co może być interesujące dla innych.

10. Szczęście jest wtedy, gdy to, czego chcesz, co możesz i musisz zrobić, jest jednym i tym samym

Ludzie są często rozdarci w tych trzech kierunkach: muszą, ale nie chcą; chcą, ale nie mogą… Jedyne, co naprawdę musi zrobić człowiek, to się rozwijać. Reszta jest „bonusem”. Uporządkuj swoje cele i wartości.