Go to content

Wygląd piersi zmienia się wraz z wiekiem. Co się z nimi dzieje, gdy masz 20., 30., 40., 50. lat?

Jak wyglądają piersi u młodej kobiety
Fot. iStock

Jak wyglądają piersi i jak się zmieniają się z upływem czasu? Z wiekiem zmienia się ciało, zmienia się także kształt piersi, ich symetria oraz jędrność. Mamy na to raczej ograniczony wpływ, choć można podjąć starania, by biust pozostał jak najdłużej w dobrej formie. A jak wyglądają piersi, gdy kobieta ma 20., 30., 40., 50. lat? Jakich zmian można się spodziewać? 

Piersi są pierwszą częścią ciała, jaka przychodzi do głowy na myśl o atrybutach kobiecości. Mogą być małe, duże, średnie — wielkość jest bez znaczenia, jeśli dbamy o ich wygląd i zdrowie. Świadomość i akceptacja zmian dokonujących się w ciele pozwala docenić je, mimo pewnych niedoskonałości. A zmian jest sporo i łatwo je zauważyć wraz z upływem czasu.

Jak zbudowane są piersi?

W uproszczeniu piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, tkanki tłuszczowej oraz tkanki łącznej. Otacza je sieć naczyń krwionośnych, limfatycznych i nerwów. Jak wyglądają piersi?

Tkanka gruczołowa zbudowana jest przez płaty, które dzielą się na zraziki (skupiska pęcherzyków mlecznych). Przewody mleczne pozwalają na wydostawanie się podczas laktacji pokarmu na zewnątrz, przez brodawkę sutkową. Brodawki i ich otoczki mają ciemniejsze zabarwienie, co jest efektem nagromadzenia się melaniny w naskórku. Tkanka tłuszczowa oraz tkanka łączna nadają kształt piersiom, które podtrzymywane są przez skórę, mięśnie klatki piersiowej, ramion i grzbietu.

Piersi tworzą się w okresie płodowym, ale dopiero okres dojrzewania przynosi rewolucję w ich wyglądzie. W tym czasie jajniki produkują  estrogeny, hormony, które wspierają ich wzrost i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ich ostateczny wygląd jest indywidualną kwestią, i nie ma dwóch kobiet, które miałyby identyczne (naturalne) piersi. Niemały wpływ na ich wygląd mają geny, co często widać w podobieństwie wielkości biustu u matek i córek. Ich wygląd z czasem zaczyna ulegać pewnym przemianom. Na czym one polegają? Jak wyglądają piersi, gdy  masz 20., 30., 40., 50. lat?

Fot. iStock/AleksandarNakic/jak wyglądają piersi

Jak wyglądają piersi, gdy masz 20. lat?

Piersi są już w pełni rozwinięte po intensywnym okresie dojrzewania. Młody biust jest jędrny, skóra jest mocno napięta, i piersi nie potrzebują stanika, by prezentowały się pięknie. Teraz wystarczą kosmetyki nawilżające skórę, a także ćwiczenia, które dobrze wpływają na ich wygląd. On jednak w tym czasie może czasie ulec zmianie.

W drugiej dekadzie życia wiele kobiet zostaje po raz pierwszy mamą, i przy tej okazji obserwują wyraźne zmiany w wyglądzie piersi. W ciąży stają się one wrażliwsze i pełniejsze, co z reguły cieszy. Niestety mogą pojawić się na nich rozstępy, a kolor brodawek ulega przyciemnieniu. Po karmieniu piersi mogą zmienić kształt, być mniej jędrne, ponieważ zmniejsza się objętość tkanki gruczołowej. Ostateczny wygląd zależy od indywidualnych predyspozycji.

Jak wyglądają piersi, gdy masz 30. lat?

W tym wieku jeszcze nie dzieje się z biustem niż zatrważającego. Trzydziestolatki zazwyczaj nie mogą narzekać na wygląd biustu, choć za sprawą wyżej wspominanej ciąży piersi mogą się stać mniej jędrne, niż wcześniej. Dobrze dobrany biustonosz oraz stosowanie kosmetyków do biustu z kwasem hialuronowym, czy kolagenem, ujędrni je i dobrze wpłynie na ich wygląd.

Jak wyglądają piersi, gdy masz 40. lat?

W czwartej dekadzie życia jajniki zaczynają produkować mniej estrogenu, który odpowiada za wygląd piersi. Po 40. roku życia piersi tracą na jędrności skóry i świeżym wyglądzie, również ze względu na spadającą ilość kolagenu. Na szczęście stosowanie ujędrniających kosmetyków prowadzi do napięcia skóry oraz opóźnia pierwsze oznaki starzenia się biustu. W tym wieku kobiety często podczas samobadania wyczuwają zmiany, które najczęściej są nieszkodliwe, ale zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.

P.S. Pamiętajcie, że badać piersi należy przez cały czas, nie tylko po 40.

Fot. iStock / Brainsil/jak wyglądają piersi

Jak wyglądają piersi, gdy masz 50. lat?

Starzenie się piersi rozpoczyna się około 55. roku życia, kiedy dochodzi do wyraźnej utraty jędrności. Zmiany hormonalne, które są intensywne w tym czasie, osłabiają mięśnie i więzadła, stąd szczególnie przy dużym biuście dochodzi do wyraźnego obniżania się piersi względem klatki piersiowej. Stają się one coraz bardziej wiotkie, skóra staje się mniej jędrna, pojawiają się na niej zmarszczki. Niestety nawet przybieranie na wadze, które często towarzyszy menopauzie, nie wpływa na poprawę wyglądu biustu.

Jak zadbać o młody wygląd piersi?

Piersi potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by zawsze prezentowały się zdrowo i pięknie. Na początku wystarczy samo nawilżanie ich  balsamem, ale z czasem trzeba sięgnąć po intensywniej działające kosmetyki do pielęgnacji biustu, które poprawią napięcie skóry. Pozytywnie na ich kondycję wpływają także ćwiczenia, pozwalające wzmocnić mięśnie podtrzymujące piersi. Warto wykonywać regularne masaże pod prysznicem, kierując strumień raz chłodnej, raz ciepłej wody na piersi, zataczając wokół każdej z nich kółka (brodawki omijamy). Masaż można wykonać także kostkami lodu, co równie dobrze wpływa na poprawę napięcia skóry. Odpowiedni dobór stanika także jest ważny.

Zdrowa, zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie, pozwala na utrzymanie stałej masy ciała. Warto o tym pamiętać, ponieważ naprzemienne tycie i chudnięcie źle wpływa na kondycję biustu, bez względu na wiek.


źródło: kobietapo30.pl