Go to content

Owczarek niemiecki – symbol wierności i odwagi. Co trzeba wiedzieć o tej rasie?

Owczarek niemiecki to jeden z najbardziej znanych psów na świecie. Jest bardzo odważny, silny i zawsze słuchający poleceń właściciela. Doskonale sprawdzi się jako obrońca domu, a także pies przewodnik dla niepełnosprawnej osoby. Owczarki niemieckie długowłose czy krótkowłose poradzą sobie w każdej psiej dyscyplinie sportowej, ponieważ są istnym wulkanem energii. Ile kosztuje owczarek niemiecki i co jeszcze warto wiedzieć o rasie? Dowiesz się z tego artykułu!

Owczarek niemiecki – umaszczenie, wygląd, klasyfikacja i cena

Owczarki niemieckie zakwalifikowane zostały przez FCI do grupy 1 (owczarki i inne psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Psy mierzą zazwyczaj od 55 do 65 cm i ważą między 22, a nawet 40 kg. Umaszczenie owczarków niemieckich z reguły jest jednolite lub podpalane – nigdy jednak nie białe, ponieważ takiej maści FCI nie uznaje za wzorzec rasy. Owczarki mogą być długo lub krótkowłose. Rasa długowłosa posiada miękki i nieprzylegający włos oraz gęsty podszerstek, a krótkowłosa prosty, twardy i przylegający włos okrywowy.

Owczarki niemieckie długowłose oraz krótkowłose są nieco dłuższe niż wyższe. Posiadają mocną budowę ciała, a z wyglądu niektórym hodowcom przypominają wilka – dlatego wielu z nich określa owczarki jako wilczury. Ile kosztuje owczarek niemiecki? Przeważnie jest to minimum 3000 zł, choć cena psa zawsze zależy od wieku, genów, płci oraz hodowli. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając owczarka niemieckiego z hodowli, zajrzyj na portal Fajny Zwierzak.

Prawdziwy charakter owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie błyskawicznie przywiązują się do domowników, z którymi dzielą dom. Bardzo im ufają i są wobec nich lojalne, posłuszne oraz czułe. Rasa ta zdecydowanie nie jest typem samotnika, dlatego też nie powinno się zostawiać owczarka samego na wiele godzin. Czworonogi są rozrywkowe i potrzebują codziennie dużej dawki ruchu, a także ćwiczeń rozwijających ich wszystkie zmysły. Socjalizowany od lat szczenięcych owczarek na pewno będzie się dobrze zachowywał.

Psy obdarzone zostały niezwykłą inteligencją, a także są bardzo spostrzegawcze. Doskonale sprawdzają się jako towarzysze osób niepełnosprawnych, a także tropiciele (np. narkotyków czy materiałów wybuchowych). Wilczury, jak nazywane bywają owczarki niemieckie, są symbolem wierności i odwagi, zatem nieśmiałe osobniki nie są zgodne ze wzorcem FCI. Dzięki swojej śmiałości owczarek niemiecki często współpracuje również ze służbą lotniskową czy z policją – oczywiście wcześniej odpowiednio przeszkolony.

Jaka karma dla owczarka niemieckiego? Pielęgnacja i żywienie psa

Owczarki niemieckie nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Psa wystarczy od czasu do czasu wykąpać i wyczesać jego sierść. Zwłaszcza ta druga czynność jest ważna, ponieważ owczarki niemieckie mocno linieją. Czworonogi, które mieszkają wewnątrz domu, linieją nawet przez… cały rok! Trzeba również zadbać o czystość uszu i regularny przegląd zębów oraz pazurów owczarków.

Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana i dobra jakościowo karma dla owczarka niemieckiego. Zadbaj o to, by pożywienie pupila było bogate w witaminy, a także cenne składniki odżywcze. Owczarki mają wrażliwe żołądki, dlatego jakakolwiek zmiana karmy – mokrej czy suchej – powinna być wprowadzana stopniowo. Dzięki odpowiedniemu żywieniu i pielęgnacji owczarek niemiecki będzie mógł w pełni zdrowia przeżyć nawet kilkanaście lat.

Psy są odporne na zmienne warunki pogodowe. Z powodzeniem mogą przez cały rok żyć na podwórku pod warunkiem, że zapewnisz im dużą przestrzeń do biegania, budę do schronienia się i miski ze świeżą wodą. Mimo że pies jest silny i wytrzymały na czynniki atmosferyczne, bardzo często zmaga się z dysplazją stawów biodrowych bądź łokciowych. Jest to niestety przypadłość, która dotyczy wszystkich dużych ras psów.

Czy owczarek niemiecki nadaje się na pierwszego psa?

Aby pies mógł prawidłowo rozwijać się psychicznie, należy mieć już doświadczenie w wychowywaniu i szkoleniu psów. Wobec tej rasy trzeba być wyjątkowo konsekwentnym i pilnować psa podczas spacerów – dlatego wymagana jest mocna smycz dla owczarka niemieckiego. Psy potrzebują dla siebie dużej przestrzeni, zatem najlepiej będą czuły się w domu z dużym ogrodem. Małe mieszkanie nie jest dobrym pomysłem dla psa, jednak nie mając wyjścia, należy zapewnić psu codzienny ruch.

Mimo że owczarek przejawia mnóstwo pozytywnych cech, na pewno nie jest to rasa dla każdego. Psy są energiczne i uwielbiają aktywnie spędzać czas, dlatego nie będą najlepszym wyborem dla osób schorowanych lub prowadzących siedzący tryb życia. Oczywiście wyjątkiem są ludzie niepełnosprawni, którym pies – po odpowiednim przeszkoleniu – będzie znakomicie służył. Pamiętaj, że brak doświadczenia w hodowli i wychowywaniu psów może być problemem, jeśli chcesz kupić owczarka jako swojego pierwszego psa. Podstawowa wiedza i umiejętność szkolenia psów jest tym, czego opieka nad owczarkiem niemieckim zdecydowanie wymaga.