Go to content

Pięć sposobów na szczęście od zaraz. Masz w sobie więcej niż się spodziewasz! Akcja #ŁapENDORFINY

Fot. iStock

Coraz częściej zaczynamy dostrzegać, jak wiele mamy dobrego w  swoim życiu. Praktykowanie wdzięczności za dobro, które nas spotyka, za codzienne drobiazgi, których często nie zauważamy potrafi zdziałać bardzo wiele. Jednak jest jeszcze coś – bardzo dosłownie mamy w sobie wiele szczęścia. O wiele więcej niż się spodziewamy. Mowa o hormonach szczęścia. Wiecie, co jest w nich najlepszego? Że sami możemy pobudzić ich wydzielanie!

1. Osiągnij nowy cel (Dopamina)

Przybliżanie się do nagrody wyzwala dopaminę. Kiedy lew zbliża się do gazeli, poziom dopaminy gwałtownie rośnie, a energia potrzebna do polowania zostaje uwolniona. Twoi przodkowie uwalniali dopaminę, gdy znaleźli wodopój. To dobre uczucie wzrastało, zanim rzeczywiście  się napili. Widząc tylko oznaki, że cel jest już blisko, mechanizm zaczyna działać.

Oczekiwanie na nagrodę wyzwala dobre samopoczucie w mózgu ssaka i uwalnia energię potrzebną do osiągnięcia nagrody.

Dopamina to prawdziwy detektyw drobiazgów, które spełniają twoje potrzeby.

To, jak zdefiniujesz swoje potrzeby, zależy od doświadczenia życiowego. Dopamina motywuje do wytrwałości w dążeniu do rzeczy, które zaspakajają twoje potrzeby – niezależnie od tego, czy pragniesz dostać się na medycynę, czy znaleźć miejsce parkingowe w pobliżu sklepu z pączkami.

2. Uwierz w siebie (Serotonina)

Zaufanie wyzwala serotoninę. Małpy próbują się ze sobą łączyć, ponieważ stymuluje to ich serotoninę. Ludzie często robią to samo. Ten mózg, który odziedziczyliśmy, nagradza dominację społeczną. Choć może ci się to nie podobać, cieszysz się dobrym samopoczuciem, gdy czujesz się szanowany przez innych. Twój mózg szuka tego uczucia (więcej i więcej), powtarzając zachowania, które wyzwoliły je w przeszłości. Proste i skuteczne. Jak uzyskać ten stan najłatwiej? Zrobić je sobie samemu: uwierzyć w siebie!

Możesz rozwinąć wiarę we własną wartość. Prawdopodobnie ludzie szanują cię, a jeśli myślisz, że jest inaczej najpewniej to tylko twoje wyobrażenie.  Skoncentruj się na tym, zamiast szukać braku szacunku. Każdy ma  pozytywne i negatywne doświadczenia. Jeśli skupisz się na swoich stratach, obniżysz poziom serotoniny, nawet jeśli jesteś gwiazdą rocka lub prezesem wielkiej korporacji. Możesz zbudować nawyk skupiania się na swoich wygranych i sukcesach. Możesz myśleć, że to aroganckie, ale twojej serotoniny naprawdę to nie obchodzi! 🙂

3. Świadomie buduj zaufanie (Oksytocyna)

Zaufanie wyzwala oksytocynę. Ssaki trzymają się stada, ponieważ ich mózg,uwalnia wtedy oksytocynę. Więzi społeczne pomagają ssakom chronić swoje młode przed drapieżnikami, a dobór naturalny zbudował mózg, który nagradza nas dobrym samopoczuciem, gdy wzmacniamy te więzi.

Twój mózg uwalnia hormony stresu, gdy twoje zaufanie zostaje zdradzone. To toruje ścieżki neuronowe, które mówią ci, kiedy nie powinieneś już ślepo komuś ufać.

Brak zaufania, życie w ciągłym napięciu zabijają wydzielanie oksytocyny i błędne koło się zamyka. Nie pozwól by negatywne doświadczenie odbierało ci szczęście. Zaufaj, zweryfikuj i powtórz. Będziesz ufać sobie i innym.

4. Znajdź czas na rozciąganie i śmiech (Endorfiny)

Ból wywołuje produkcję endorfiny. Nie tego oczekujesz, gdy słyszysz o „haju endorfinowym”, prawda? Ale biegacze nie osiągają tak wysokiego poziomu, chyba że przekraczają swoje granice zbliżając się niebezpiecznego do punktu. Endorfina wywołuje krótkotrwałą euforię, która maskuje ból. Pierwotnie pomagała kontuzjowanemu zwierzęciu uciec przed drapieżnikiem. Jaki z tego morał? Endorfina ewoluowała, aby przetrwać, a nie imprezować… Z endorfinami jest dobrze dokładnie tak, jak jest! Wyzwalajmy je jak najczęściej, ale nie oczekujmy, że zawsze będą na najwyższych poziomach. To nasze szybkie zastrzyki szczęścia – więc #Łap Endorfiny, gdy tylko natrafi się okazja. Postaw na sport (wystarczy nawet rozciąganie!) i często się śmiej! Nawet wymuszony śmiech wpłynie na uruchomienie fabryki szczęścia.

5. Przeżyj i rozkwitnij (Kortyzol)

Kortyzol jest zły. Ostrzega zwierzęta o zagrożeniach, służy przetrwaniu. Nie bez powodu nazywają go hormonem stresu. Nasz wielki mózg ostrzega nas zarówno o subtelnych, jak i ogromnych zagrożeniach. Złe samopoczucie zawsze będzie częścią życia, ponieważ twoje przetrwanie jest zawsze czymś zagrożone, dopóki żyjesz, zmieniają się tylko okoliczności.

Nie warto nachalnie pozbywać się kortyzolu. Nagminne unikanie konfrontacji z tym, co trudne i niemiłe nikomu nie służy. Utracisz informacje, które próbuje ci przekazać kortyzol, a twój szczęśliwy nawyk będzie miał skutki uboczne.

Na efekt nie trzeba długo czekać – popłynie więcej kortyzolu, zwiększając w ten sposób pokusę nadmiernej stymulacji twoich szczęśliwych hormonów. Tego błędnego koła można uniknąć, jeśli nauczysz się akceptować złe samopoczucie, które pojawia się po zakończeniu radosnej fali. To nie znaczy, że coś jest nie tak. Kortyzol jest częścią tego mechanizmu.

Dzięki temu zachowasz równowagę i podejmiesz lepsze decyzje. Przeżyj to, co trudne, a potem rozkwitnij, by znów cieszyć się swoim szczęściem. Jak to w życiu bywa.

Budowanie nowych szczęśliwych nawyków

Twój mózg jest pełen wcześniejszych doświadczeń, są jak ogromna sieć. Za każdym razem, gdy twoje szczęście wzrastało, twoje neurony budowały połączenia. Doświadczenie będzie mu podpowiadało.

Kiedy jesteś młody, neurony łatwo budują nowe połączenia. Po osiemnastce nie jest łatwo zbudować nowe obwody, które można włączyć na nowe sposoby. To wymaga wielu powtórzeń. Więc wybierz nowy szczęśliwy nawyk i zacznij go powtarzać. Z biegiem czasu Twoje nowe szczęśliwe nawyki będą tak samo naturalne jak stare.

Akcja #łapENDORFINY

Naszych wyzwań szukajcie na naszym profilu na Facebooku: @ohmepl w każdy poniedziałek, środę i piątek. Na miejsca. Gotowi. Start.

Nagrody:

10 x pachnący zestaw do domu marki Boles d’olor*

W skład zestawu wchodzą:

1 x mikado (patyczki zapachowe)

Patyczki zapachowe, które pochłaniają i rozpraszają zapach w progresywny, delikatny i bardzo trwały sposób. Walorem Mikado jest estetyka, którą można wykorzystać, jako element dekoracyjny w domu lub biurze. Umieść wazon w wybranym miejscu, a po kilku godzinach Twój dom wypełni zapach.

1 x kadzidła naturalne

Kadzidło na bazie neutralnych roślinnych żywic aromatycznych i szlachetnego drewna, do którego dodawane są olejki eteryczne pochodzenia roślinnego. Kadzidło zużyje się w ciągu około 45 minut, ale zapach utrzyma się przez wiele godzin.

1 x saszetka do szafy

Klasyczna saszetka zapachowa idealna do powieszenia w dowolnym miejscu, z praktycznym wieszakiem. Nadaje się do umieszczenia w szafie, szufladzie, wieszaku na ubrania lub pod siedzeniem samochodu.

1 x woreczek do szuflady

Aromatyczne „perełki” zapakowane w tiulową torebkę idealnie nadają się do perfumowania w szufladach. Woreczek może być również stosowany w innych zakątkach domu, w szafie, w walizce oraz w samochodzie.

1 x perfum do wnętrz (spray)

Najłatwiejszy i najszybszy sposób na perfumowanie domu odświeżaczem powietrza, który można stosować w każdym pomieszczeniu. Dzięki wygodnemu dozownikowi, to Ty decydujesz o intensywności zapachu.

1 x olejek do kominka

Zapach Boles d’olor skoncentrowany w małej butelce do stosowania w kominkach ceramicznych. Wystarczy dodać kilka kropel do wody, żeby poczuć zapach.

1 x zapach do samochodu

Mała butelka wypełniona perfumami z drewnianą zakrętką, która działa jak dyfuzor zapachowy. Sznurek umożliwia powieszenie produktu na lusterku wstecznym. Ponadto jego innowacyjny i atrakcyjny design doda nutę oryginalności w Twoim samochodzie.

 

* zapach jest wybierany w sposób losowy przez sponsora nagrody.

Koniecznie odwiedźcie naszego partnera, który ufundował wspaniałe nagrody!

padmashop.pl

bolesdolorpolska

bolesdolorpolska

Akcja trwa od 12.11.2020 do 06.12.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


źródła: psychologytoday.com