Go to content

Naprotechnologia – czym jest i czy naprawdę jest skuteczna?

fot. Bich Ngoc/Unsplash

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z niepłodnością zmaga się około 10-12 proc. osób w krajach najbardziej uprzemysłowionych. W Polsce około 20 proc. osób w wieku rozrodczym ma problem z zajściem w ciążę. Jedną z metod stosowanych w leczeniu niepłodności jest naprotechnologia. Na czym polega i czy naprawdę zwiększa szansę na potomstwo?

Czym jest naprotechnologia?

Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Technology – Metoda Naturalnej Prokreacji) jest jedną z metod leczenia niepłodności. Pomaga w stwierdzeniu przyczyn niepłodności i wyleczenia niektórych przypadków. Naprotechnologia  została opracowana w latach 90. XX wieku przez prof. Thomasa Hilgersa, który twierdził, że u większości par, które od lat bezowocnie starają się o dziecko, diagnoza została źle postawiona. Naprotechnologia zajmuje się problemami dotyczącymi męskiej i żeńskiej niepłodności. Wykorzystywana jest również do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych.

Niepłodność a bezpłodność

Niepłodność często bywa mylona z bezpłodnością. Niepłodność, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to trudności z zajściem w ciążę pomimo regularnego współżycia (3-4 razy w tygodniu) przez minimum rok, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Do najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet należą problemy z owulacją, nieprawidłowe funkcjonowanie lub niedrożność jajników, problemy z zagnieżdżeniem zarodka w macicy.  Z kolei u mężczyzn najczęstszą przyczyną niepłodności jest zbyt mała liczba plemników, ich nieprawidłowa ruchliwość lub zaburzenia budowy gamet. Niepłodność może być również wynikiem problemów psychicznych – szczególnie u kobiet. Bezpłodność to trwała niezdolność do poczęcia dziecka. Bezpłodność ma różne przyczyny, u kobiet np. poważne wady macicy, brak lub niedorozwój narządów rozrodczych czy wygaśnięcie funkcji jajników. U mężczyzn jest wynikiem np. nieprawidłowej budowy lub uszkodzenia narządów rozrodczych.

Zobacz również: Niepłodność pierwotna – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Na czym polega naprotechnologia?

Ta budząca wciąż wiele kontrowersji metoda, polega na dokładnej obserwacji cyklu kobiecego w oparciu o model Creightona. Ważne by nauczyć się monitorować określone parametry i skrupulatnie zapisywać je w tabeli. Szczególną uwagę kobieta powinna zwrócić na:

  • Ilość i wygląd śluzu szyjkowego
  • Moment owulacji
  • Długość cyklu
  • Długość poszczególnych faz cyklu
  • Intensywność i czas trwania krwawienia menstruacyjnego
  • Plamienia pojawiające się między miesiączkami

Tylko dokładna obserwacja umożliwia postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia, co znacznie zwiększa szansę zajścia w ciążę. Zapisane w tabeli dane należy pokazać lekarzowi, który po wykonaniu badania USG i badań hormonalnych, może zdiagnozować przyczynę niepłodności. Po zdiagnozowaniu przyczyny niemożności zajścia w ciążę, lekarz dobiera indywidualną formę leczenia np. leczenie hormonalne, ginekologiczne lub zabieg chirurgiczny np. laparoskopia. W niektórych przypadkach już zmiana stylu życia – odpowiednia dieta, zaprzestanie palenia czy większa aktywność fizyczna przynoszą oczekiwany rezultat.

Jeden pełny cykl naprotechnologiczny trwa 24 miesiące. Jeśli lekarz wyrazi zgodę i nie będzie widział przeciwwskazań, starania o dziecko można zacząć wcześniej. Jednak moment planowanego poczęcia należy skonsultować z lekarzem, który pomoże w ustaleniu najlepszego momentu na zapłodnienie.

Skuteczność naprotechnologii

Niestety, naprotechnologia nie zawsze jest skuteczna. Nie pomoże parom z bezpłodnością lub niepłodnością będącą wynikiem problemów genetycznych, uszkodzenia narządów rozrodczych czy defektów anatomicznych.

Naprotchnologia alternatywą dla in vitro?

Zdaniem wielu osób naprotechnologia jest alternatywą dla in vitro, jednak prawda jest zupełnie inna. Głównym celem naprotechnologii jest przywrócenie możliwości naturalnego poczęcia. Metoda ta nie pomoże parom, u których przyczyny niepłodności uniemożliwiają naturalne zapłodnienie. W ich przypadku jedyną szansą na zajście w ciążę jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.


źródło: Poradnik Zdrowie