Go to content

Lubisz się zdrzemnąć w ciągu dnia? Istnieje kilka powodów, dla których warto „przyciąć komara” bez wyrzutów sumienia

Lubisz się zdrzemnąć w ciągu dnia
Fot. iStock

Drzemka w ciągu dnia wydaje się szczytem luksusu w zabieganej codzienności, czasem też traktowana jest jako przejaw lenistwa. Niezależnie od tego, jak postrzegana jest drzemka, warto (w granicach rozsądku) fundować ją sobie w ciągu dnia. Istnieje kilka mocnych argumentów za tym, by korzystać z niej bez wyrzutów sumienia.

Drzemka jest pożyteczną czynnością, bo większość osób dopada w ciągu dnia zmęczenie. Oczy same się zamykają, myśli się trudniej, a skupienie się na pracy wydaje się być zadaniem ponad siły. Wtedy możliwość przymknięcia na pewien czas oczu jest bardzo kusząca. I nie bez powodu organizm daje znać, że przyda się odpoczynek. Naukowcy stwierdzili, że dla człowieka naturalną potrzebą są dwa podejścia do snu w ciągu doby. Pierwsze to drzemka, najlepiej ucięta wczesnym popołudniem, drugi to długi, nocny sen.

Dlaczego warto ucinać krótką drzemkę w ciągu dnia?

Rozbudza i zwiększa kreatywność

Odczuwanie zmęczenia i konieczność regeneracji wynika z obecności adenozyny oddziałującej na pewne receptory w mózgu. Krótka drzemka oczyszcza organizm z tego związku, przez co budzimy się z niej wypoczęci. Krótki sen w ciągu dnia dodaje energii, wzmaga czujność, poprawia zdolność do koncentracji i logicznego myślenia. Wydzielanie pod koniec drzemki adrenaliny i noradrenaliny wpływa na lepsze ukrwienie mózgu i podniesienie gotowości do działania. Nie bez przyczyny się mówi też, że sen podsuwa najlepsze rozwiązania. W czasie drzemki pracuje prawa półkula mózgu, która odpowiada m.in. za kreatywne myślenie. Krótka drzemka sprawia, że wstajemy „odświeżeni” i gotowi do korzystania z rozbudzonych pokładów kreatywności.

Redukuje stres

Krótka drzemka poprawia nastrój, pozwala się zrelaksować i wyciszyć. Ten sam efekt można uzyskać również leżąc przez ten czas z zamkniętymi oczami, w tzw. półśnie (stanem między jawą a snem). Pozwala także uzupełnić niedobór snu, jeśli np. w nocy pełny, regenerujący sen nie był możliwy.

Chroni serce

Naukowcy przekonują, że ucinanie już 15-minutowej drzemki w ciągu dnia może o 30% zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawału serca. Krótki sen w ciągu dnia obniża ciśnienie o około 5% w porównaniu do osób, które nie korzystają z drzemki.

Ile powinna trwać idealna drzemka? 

Aby drzemka przyniosła jak najwięcej dobrego, musi spełnić kryterium odpowiedniej długości. Zdecydowanie nie może być za długa. Idealnie jest zmrużyć oko na 10 – 20 minut, maksymalnie na 30 minut. Brzmi koszmarnie? Być może, ale to właśnie ekspresowa drzemka w ciągu dnia daje najwięcej korzyści organizmowi. Ten czas drzemki pozwala szybko wskoczyć na obroty i od razu działać z pełnią mocy. Dzieje się tak dlatego, że w tak krótkim czasie mózg jest jeszcze bardzo aktywny i nie pojawia się faza REM snu, w której zaczynamy śnić. Warto również wspomnieć o tym, drzemkę warto urządzić minimum 6 godzin po porannej pobudce i 4 godziny przed zaśnięciem w nocy. Znawcy tematu zalecają tuż przed drzemką wypić kawę. Kawa zaczyna działać na organizm po ok. 20 minutach, więc krótka drzemka w połączeniu z zastrzykiem kofeiny nakręci organizm do pełni działania.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl