Go to content

Jak schudnąć z brzucha? Sprawdzone sposoby

fot. Zhenyakot/iStock

Jak schudnąć z brzucha zastanawiają się kobiety, które chciałby się pochwalić płaskim i idealnie wyrzeźbionym brzuchem. Jednak nie tylko kobiety, ale również i mężczyźni stawiają czoła temu problemowi. Wystarczy popełniać kilka błędów, by tłuszcz w zastraszającym tempie odkładał się w okolicy pasa. Zobacz jak schudnąć z brzucha i cieszyć się wymarzoną sylwetką już w wakacje.

Jak schudnąć z brzucha?

To jak wygląda nasz brzuch uzależnione jest od dwóch rodzajów tkanek – tkanki mięśniowej, którą można wyrzeźbić dzięki odpowiedniemu zestawowi ćwiczeń oraz tkanki tłuszczowej, która często zakrywa tkankę mięśniową.

Dieta

Punkt ten zapewne nie zaskoczy nikogo. Oczywiste jest, że by pozbyć się dodatkowych kilogramów i nadmiernej tkanki tłuszczowej trzeba stosować odpowiednią dietę. To co spożywamy ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Dieta na płaski brzuch powinna obfitować w produkty wysokobiałkowe np. jaja, chudy nabiał i chude mięso. Nie może zabraknąć owoców i warzyw oraz nasyconych tłuszczów np. oliwy i orzechów. Do codziennego menu warto wprowadzić błonnik pokarmowy, dzięki któremu uczucie sytości utrzymuje się dłużej. Dodatkowo błonnik redukuje tkankę tłuszczową z brzucha, usuwa złogi pokarmowe z przewodu pokarmowego i zmniejsza zaparcia.

Nawodnienie

W każdym procesie chudnięcia istotną rolę odgrywa woda, której dorosła osoba powinna wypijać minimum dwa litry dziennie. Najlepsza dla zdrowia jest „czysta” nie smakowa woda, do której można dodatkowo dodać liść mięty, plaster pomarańczy czy cytryny.

Zobacz również: Jak schudnąć z pleców? Sprawdź jak pozbyć się fałdek i wałeczków

Aktywność fizyczna

By schudnąć z brzucha nie można zapomnieć o aktywności fizycznej, której rodzaj i częstotliwość uzależniona jest od możliwości. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, nie powinny się forsować. Zbyt częsta i zbyt intensywna aktywność fizyczna powoduje wzrost kortyzolu we krwi, który znacznie spowalnia proces chudnięcia. Aktywność fizyczna może obejmować jazdę na rowerze, pływanie czy biegi. Polecane są też specjalne ćwiczenia, które pomogą pozbyć się niechcianej „oponki”.

Brzuszki z uniesionymi nogami – kładziemy się na plecach, uginamy nogi w kolanach, a stopy kładziemy na podłodze. Ręce kładziemy na klatce piersiowej. Kolana(zgięte pod kątem 90 stopni) wciągamy w klatkę piersiową. Powtarzamy 15 razy.
Deska – kładziemy się na podłodze i opieramy na przedramionach i palcach stóp. Nogi trzymamy prosto, a biodra unosimy tak, by całe ciało stworzyło linię prostą. Spinamy mięśnie brzucha. Wytrzymujemy 5 sekund, ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
Przysiady – to doskonałe ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie brzucha, modeluje uda i pośladki. Efekty prawidłowo wykonywanych przysiadów mogą szybko zaskoczyć. Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość barków. Wyciągnij ręce przed siebie. Opuść biodra do momentu, w którym będą ustawione równolegle do podłogi. Następnie się wyprostuj. By przysiady dały jeszcze lepszy efekt, spinaj mięśnie brzucha i pośladków.

Zobacz również: Ćwiczenia na brzuch w domu. Jak ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie brzucha?

Ruch nawet w pracy

Kilkugodzinne siedzenie za biurkiem sprzyja tyciu i spowalnia proces trawienia. Jeśli masz siedząca pracą postaraj się co godzinę zrobić krótką przerwę. Wstań, pospaceruj przez 5 minut, napij się wody. Regularny ruch sprzyja prawidłowemu metabolizmowi. A po pracy, zamiast windy wybierz schody!

Rezygnacja z alkoholu

By osiągnąć cel i cieszyć się płaskim i umięśnionych brzuchem, warto zrezygnować z alkoholu, którego zbyt duże spożywanie zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej. Oczywiście lampka czerwonego wina raz na kilka tygodni nikomu nie zaszkodzi.