Lifestyle Zdrowie

Czerwone mięso i rak piersi u kobiet po menopauzie? Naukowcy potwierdzili związek

Redakcja
Redakcja
17 stycznia 2018
Fot. iStock/Pradit_Ph
 

Rak piersi to poważna choroba, która dotyka kobiet w różnym wieku. Pacjentki poniżej 50. roku życia stanowią „jedynie” lub aż 25% w grupie chorych na ten nowotwór, a szczyt zachorowalności przypada na wiek 40-75 lat. Nie wszystkie kobiety pamiętają o badaniach profilaktycznych i regularnym badaniu piersi w zaciszu domowym. A im później wykryty nowotwór, tym mniejsze szanse na sukces w leczeniu. 

Kobiety po menopauzie chorują częściej, czego przyczyną jest większe prawdopodobieństwo pojawienia się lub nagromadzenia mutacji w genach, które odpowiadają za rozwój poszczególnych nowotworów. Wraz z upływem lat zdolności naprawcze organizmu są mniejsze, spada odporność, pojawiają się inne choroby przewlekłe. Do czynników sprzyjających rozwojowi nowotworu piersi są również:  czynniki genetyczne, wpływ hormonów, wcześniejsze rozpoznanie innych, niezłośliwych chorób piersi, otyłość, czynniki znajdujące się w środowisku i w pożywieniu.

Czerwone mięso, a rak piersi u kobiet po menopauzie

Wiadomo, że ruch i zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wykazano zwiększenie ryzyka raka piersi u kobiet spożywających więcej tłuszczów zwierzęcych oraz pijących alkohol. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Glasgow i opublikowane w European Journal of Cancer wykazały, że kobiety w wieku pomenopauzalnym, które spożywają tylko 9 g (dwie kiełbasy lub trzy plasterki boczku) przetworów mięsnych tygodniowo, mogą mieć znacznie większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, które go nie jedzą.

W badaniu, w którym wzięło udział 260 000 kobiet, stwierdzono również, że panie w wieku średnim, które zjadały mniej niż 9 g przetworzonego mięsa (pasztet, boczek, kiełbasy), ale spożywały minimalne ilości czerwonego mięsa, nadal były bardziej narażone na raka niż te, które nie spożywały mięsa pod żadną postacią. Mięso obfituje w tłuszcze nasycone, które wpływają na ilość cholesterolu wytwarzanego przez organizm. Cholesterol natomiast jest prekursorem estrogenu, który ma związek z podwyższonym ryzykiem raka piersi

Co ciekawe, badania nie dowiodły takiego wpływu u młodych kobiet, co sugeruje, że przetworzone mięso nie ma bezpośredniego związku z rakiem dla tej grupy wiekowej. Badanie sugeruje również brak związku między rakiem piersi, a nieprzetworzonymi czerwonymi mięsami, w tym jagnięciną, cielęciną lub wołowiną.

Oczywiście wyrzucenie czerwonego, przetworzonego mięsa z diety nie rozwiąże problemu. To jedynie wskazówka, nad czym warto się skupić, zmieniając dietę na zdrową i prowadząc higieniczny tryb życia.


 

źródło: www.womanandhome.comwww.rakpiersi.plonkologia.mp.pl


Lifestyle Zdrowie

Obalamy powszechne mity na temat odchudzania. Dość z nieudanymi dietami

Redakcja
Redakcja
17 stycznia 2018
Następny

Mówi się, że kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się w końcu prawdą. Tak jest z wieloma rzeczami, także w obszarze diety i odchudzania się. Istnieją fałszywe przekonania, które sprawiają, że trudniej nam osiągnąć wymarzoną wagę czy w ogóle wytrwać w diecie. 

Czas się rozprawić z powszechnymi mitami na temat odchudzania, aby móc faktycznie zadbać o siebie.


źródło: livestrong.com

 

Lifestyle Zdrowie

Czego nie nauczyła cię mama, a powinna. Zapomnij o idealnym facecie – mieszka nad morzem, szczęśliwy ze swoim chłopakiem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 stycznia 2018
Fot. iStock/Brainsil

Bo nie zdążyła, zanim dorosłaś. Albo dlatego, że nie umiałyście ze sobą rozmawiać wcześniej. Albo dlatego, że akurat inne rzeczy były w tamtym momencie ważniejsze….

Kiedy wszystko wokół (to, na co nie masz wpływu) nie może już wyglądać gorzej, śmiech jest najlepszym lekarstwem.

Jeśli mierzysz buty i są dobre – kup je w każdym możliwym kolorze.

Ciesz się chwilą. Ona mija w mgnieniu oka.

Potrzebujesz grupy wsparcia? Dbaj o swoje przyjaciółki.

Życie jest zawsze bardziej interesujące, gdy spodziewasz się nieoczekiwanego.

Nie musisz poświęcić całej siebie, tego, kim jesteś by być kochaną.

Żaden problem nie jest nierozwiązywalny. Po prostu zachowuj się jak dorosła dziewczyna i dasz radę.

Nie usprawiedliwiaj się PMS-em. Może tylko masz zły charakter.

Nie lekceważ swoich rodziców, bo pewnego dnia kochanie ty będziesz na tej samej pozycji, co oni dzisiaj.

Większość ludzi spędza całe swoje życie szukając szczęścia i nie znajdując go. Ty nie szukaj. Pewnego dnia zrozumiesz, że ono jest w tobie.

Tylko pierwsze 40 lat rodzicielstwa jest najtrudniejsze. Potem, to już łatwizna.

Kiedy w końcu zaczynasz rozumieć, że twoja matka miała rację, zazwyczaj masz już córkę, która uważa, że to ona ma rację, a ty się mylisz.

Zmarszczki oznaczają, że się śmiałaś. Siwe włosy oznaczają, że ci na kimś lub na czymś zależało. A blizny oznaczają, że coś przeżyłaś. Więc noś je wszystkie z dumą i oszczędzaj pieniądze, które mogłabyś wydać na „odmłodzenie” swojego wyglądu.


Na podstawie: scarymommy.com


Zobacz także

Tanio i stylowo - modowe tricki, które nie zrujnują twojego portfela

Tanio i stylowo – modowe triki, które nie zrujnują twojego portfela

Idealna torba miejska do zadań specjalnych. Poznaj jej zalety

Elementarz codziennej przekąski, czyli jak mądrze podjadać między posiłkami