Stres towarzyszy nam na co dzień i nie ma możliwości, żeby raz na zawsze odsunąć go na bok. Sytuacji, które powodują szybsze bicie serca jest wiele — od stłuczenia ulubionego kubka, po spóźnienie i reprymendę odebraną od szefa w pracy. Jedni sobie radzą lepiej, inni potrzebują więcej czasu, by wrócić do równowagi emocjonalnej. Są i tacy, którzy uzależniają się od adrenaliny i stresu.
Organizm każdego z nas inaczej reaguje na takie sytuacje. Stres może objawiać się z różnym natężeniem u różnych osób. Zazwyczaj kojarzymy go z nieznośnym bólem głowy i chęcią drzemki lub spaceru, które przegonią złe myśli. A przecież stres objawia się na różne sposoby, które mogą być naprawdę zaskakujące.
11 objawów stresu, które mogą cię zaskoczyć
1. Bóle głowy
To akurat najmniej zaskakujący powód, za to najczęściej występujący. Bóle głowy, w tym także migreny, często wynikają z sytuacji stresowych. Bóle o podłożu nerwowym najczęściej pojawiają się w wyniku długotrwałego stresu, jak i po jednorazowej stresującej. sytuacji.
2. Problemy w sypialni
Stres w sposób wyraźny odbija się również na aktywności seksualnej. W zależności od indywidualnych predyspozycji, osoba dotknięta długotrwałym stresem albo unika współżycia, uciekając w inne czynności, albo wręcz przeciwnie — poprzez seks rozładowuje ciążące napięcie emocjonalne.
3. Wysypka na skórze
Stres może powodować pojawienie się na skórze wysypki, która zazwyczaj przybiera postać czerwonych plam na brzuchu, plecach, ramionach i twarzy. Naukowcy nie mają pewności, skąd się to bierze, jednak najbardziej prawdopodobny jest wpływ stresu na układ odpornościowy. W jego wyniku uwalniana jest histamina, która powoduje takie dolegliwości.
4. Bóle karku
Bóle karku są konsekwencją przewlekłego stresu, który sprawia, że spinamy sylwetkę i często pochylamy ją do przodu. Stałe napięcie mięśni, powoduje obciążenie kręgosłupa i powstanie bólu.
5. Drżenie powiek
Stres powoduje również drżenie powiek, które są niekontrolowaną przez nas reakcją organizmu. Może również wynikać z niedoboru magnezu, który jest m.in. wypłukiwany z organizmu przez picie dużej ilości kawy, po którą sięgamy częściej w sytuacjach stresowych.