Go to content

11 filmów z szaleństwem w roli głównej

Fot. Screen z YouTube / Kinetoskop – Internetowy Magazyn Filmowy

Gdzie tak naprawdę leżą granice „szaleństwa”? Nie chodzi tutaj jedynie o zaburzenia zdiagnozowane przez lekarzy i choroby psychiczne – jeśli dobrze się zastanowimy, to wokół nas nie brakuje osób, które nazwiemy szalonymi. Może właśnie dlatego są oni tak wielką inspiracją dla twórców filmowych, a obrazów, w których główny bohater znacznie odstaje od normy znaleźć można wiele. Przyciągają uwagę widza, hipnotyzują i nadają wyjątkowego charakteru historii przedstawianej na ekranie – a może mówią co nieco o nas samych? Oto kilka naszych propozycji, które warto zobaczyć!

„Lśnienie”

Jack Torrance jest dozorcą górskiego hotelu, który zostaje zamknięty na zimę i odcięty od świata przez śnieżyce. Kiedy Danny, syn Jacka o nadprzyrodzonych zdolnościach, odkrywa, że pensjonat jest nawiedzony sprawy zaczynają przyjmować coraz gorszy obrót, a Jack wpada w obłęd. Klasyka kina z brawurową rolą Jacka Nicholsona – lepiej nie oglądać tego w samotności!

https://www.youtube.com/watch?v=a6F3GAN5Mis

„Poradnik pozytywnego myślenia”

Pat (Bradley Cooper) ewidentnie ma problem z emocjami i akceptacją pewnych faktów ze swojego życia, takich jak np. rozstanie z żoną. Po pobycie w zakładzie psychiatrycznym i miesiącach terapii na nowo próbuje znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Pomaga mu w tym równie nietuzinkowa, piękna kobieta z przeszłością (Jennifer Lawrence). Ekranizacja bestsellerowej książki pod tym samym tytułem, mocna dawka optymizmu i świetna obsada – warto zobaczyć!

„Lot nad kukułczym gniazdem”

Klasyka! Kto jeszcze nie zna, niech zabiera się do oglądania (lub czytania, bo film jest ekranizacją książki Kena Keseya). Oszust, łobuz, podejrzany typ (w tej roli znakomity Jack Nicholson) chcąc uniknąć więzienia pozwala się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Nie zamierza jednak siedzieć cicho i niewinnie i wstępuje na wojenną ścieżkę z surową i zasadniczą siostrą oddziałową.

„Lepiej być nie może”

I znowu Jack Nicholson w roli mężczyzny o dość pokrętnej psychice. Melvin jest pisarzem, który unika ludzi, nie cierpi niespodzianek, ma swoje zwyczaje i rytuały, sąsiedzi nie pałają do niego sympatią. Ten dziwak zakochuje się w kelnerce z pobliskiej jadłodajni – czy kobieta dostrzeże jego ludzkie oblicze ukryte za codziennym szaleństwem?

„Przerwana lekcja muzyki”

Film opowiada o nastoletnich pacjentkach ekskluzywnego zakładu psychiatrycznego w latach sześćdziesiątych. Wrażliwa i zagubiona Susan, posłana tam przez zmartwionych rodziców, poznaje Lisę – dziewczynę zupełnie inną od niej, z którą jednak zaprzyjaźnia się i która pomaga jej zrozumieć i zaakceptować siebie. W obsadzie Angelina Jolie, Winona Ryder, Whoopi Goldberg, Elisabeth Moss i Brittany Murphy. Nie można przegapić!

„Piękny umysł”

Czyli Russell Crowe jako genialny matematyk, twórca nowoczesnej teorii gier, John Nash. Choć jego umysł jest genialny, to nie brak w nim szaleństwa – John widzi ludzi, którzy nie istnieją, dziwnie się zachowuje, wszędzie dostrzega rządowy spisek. Ukochana żona, rodzina, normalne życie powoli zaczynają przegrywać z paranoją. Genialny, bo szalony, czy szalony, bo genialny? Film oparty na biografii amerykańskiego profesora, zdobywcy nagrody Nobla to bez wątpienia historia warta poznania.

https://www.youtube.com/watch?v=44UBKRMOfnM

„Fatalne zauroczenie”

Dla Dana (Michael Douglas) weekendowy romans z Alex (Glenn Close) miał być jedynie nic nieznaczącym, niezobowiązującym epizodem. Jednak kobieta, opętana obsesją, widzi to zupełnie inaczej i nie pozwoli tak łatwo wrócić kochankowi do rodziny i swojego życia. Do czego jest gotowa się posunąć? Jeśli jeszcze nie widzieliście, sprawdźcie koniecznie!

„Milczenie owiec”

Hannibal Lecter (sir Anthony Hopkins), pacjent więziennego centrum psychiatrycznego, zauroczył się młodziutką agentką FBI Clarice Starling (Jodie Foster). W zamian za pomoc w rozwiązaniu tajemnicy morderstw i schwytaniu seryjnego mordercy, psychopata chce bliżej poznać kobietę i jej przeszłość. Do czego doprowadzi ta wyjątkowa współpraca?

https://www.youtube.com/watch?v=v4HAWRqSTyI

„American Psycho”

Patrick Bateman, odnoszący sukcesy, zamożny i na pozór całkiem normalny nowojorczyk, zaczyna mordować ludzi by nieco zerwać z rutyną, zapełnić ziejącą w nim pustkę i odciąć się od świata, gdzie rządzą pieniądze, metki i marki. Przewrotny, niepokojący i niezwykle intrygujący film, który przez wielu uznawany jest za krzywe zwierciadło naszych czasów.

„Misery”

Gdy pierwowzorem filmu jest powieść Stephena Kinga, to możecie być pewni, że będzie mrocznie, strasznie i szalenie interesująco. Paul Sheldon (James Caan), autor cyklu powieści o Misery, ulega wypadkowi – jego samochód spada z drogi. Ratuje go Annie (Kathy Bates), była pielęgniarka i wielka miłośniczka jego twórczości, która nie do końca zgadza się z decyzja pisarza o uśmierceniu bohaterki książek… Zdany na jej łaskę mężczyzna, będzie musiał walczyć nie tylko o niezależność twórczą, ale i własne życie.

„Ptasiek”

Kultowy film na podstawie debiutu powieściowego Williama Whartona. Ptasiek (Matthew Modine) to weteran wojenny, który po ciężkich przeżyciach wojennych trafia na odział psychiatryczny. Nikt nie jest w stanie go zrozumieć, nawet najlepszy przyjaciel z dzieciństwa (Nicolas Cage). Mężczyzna od dziecka był zafascynowany ornitologią, a po przeżytym koszmarze wierzy, że sam stał się ptakiem.