Go to content

Chcesz zmieniać świat? Fajnie, ale… zacznij od siebie!

Chcesz zmieniać świat? Fajnie, ale... zacznij od siebie!
Fot. iStock/ Creativeye99

Niejedna z nas wchodząc w dorosłość i zaczynając życie na własną rękę, chciała czegoś więcej poza pracą, „ustawieniem się” i ogólną satysfakcją życiową – chciałyśmy zmienić świat, zawojować go, obrócić o 180 stopni. Głowa pełna ideałów, zapał charakterystyczny dla młodych, nieznających jeszcze do końca realiów, pamięć o słowach i mądrych zdaniach powtarzanych nam przez lata, czy na studiach – naprawdę wierzymy w to, że możemy wszystko, a nasze działania mają większy sens. Często jednak zapominamy o podstawie – jeśli chcesz zmieniać świat i uczynić go lepszym, musisz najpierw przyjrzeć się swojemu życiu i zacząć zmiany od samej siebie!

Więcej życzliwości!

Stara zasada mówi, że to, co światu od siebie dajemy, kiedyś do nas powróci. Dawajmy zatem jak najwięcej dobra, sympatii i życzliwości. Nie jest to dla nas łatwe i nie każdemu przychodzi naturalnie – często  o wiele prościej jest nam fuknąć na kogoś lub wytknąć mu błąd i urządzić scenę, niż postawić się na jego miejscu, okazać empatię i zachować życzliwie. Najwyższy czas to zmienić i od dzisiaj nerwy do konserwy, pozytywne podejście i uśmiech! Od razu świat będzie wyglądał przyjaźniej, a my poczujemy się o niebo lepiej.

Nie narzekaj, skończ z marudzeniem

Bo narzekanie jest nieatrakcyjne, złe i na dodatek szkodliwe dla naszego mózgu – to udowodnione naukowo! A poza tym jest zaraźliwe i jeśli ty zaczniesz się żalić i marudzić, to twoim śladem pójdzie koleżanka, dołączy do niej kolejna i kolejna, i tak, efektem domina, pesymizm rozprzestrzeni się na większą ilość osób, niczym zaraźliwy wirus. Zamiast narzekać i siać dookoła siebie negatywizm, dajmy światu radość, iskierkę nadziei i pozytywne wibracje. A jak naprawdę jest ci z czymś źle, to nie mów o tym wszem i wobec, tylko zmień coś tak, by było lepiej!

Doceniaj to, co (i kogo) masz

Wiem, to banał, ale naprawdę warto cieszyć się z małych rzeczy i doceniać to, co w swoim życiu mamy. A przede wszystkim to, kogo mamy blisko siebie, z kim dzielimy chwile radosne i te nieco mniej wesołe. Ale nie wystarczy sobie o tym pomyśleć, warto powiedzieć głośno, że kogoś lubimy, kochamy i go doceniamy – w ten sposób zapoczątkujemy falę pozytywnych uczuć i emocji, którą przekazywać będą dalej kolejne osoby! A im więcej zmotywowanych i radosnych osób, tym lepszy świat dookoła nas, prawda?

Nie mów o planach – realizuj je

Bo skoro chcesz zmieniać świat, to nie możesz jedynie mówić o swoich potencjalnych działaniach i planować hipotetyczne aktywności, czekając, aż słowo samo stanie się czynem. Tutaj potrzeba konkretnych akcji, ogromu pracy i wysiłku – jeśli myślałaś, że wystarczy genialny pomysł i błyskotliwa idea, to byłaś w poważnym błędzie. Dosyć z lenistwem, prokrastynacją (czyli zwlekaniem, odkładaniem na później) i czekaniem na odpowiedni moment – pomyśl sobie, że oto właśnie nadszedł, ta dam! Do dzieła, świat czeka!

Bądź pewna siebie

Tylko pewna siebie i swoich umiejętności będziesz mogła osiągnąć zamierzony cel i naprawdę czegoś dokonać. Porzuć strach i obawy – to twoi najwięksi wrogowie! Nie jest łatwo podejmować ryzyko i wychodzić ze swojej ciepłej, miłej i bezpiecznej strefy komfortu, ale to jedyna droga do zmieniania świata. Życie to jedno wielkie ryzyko, a kto nie próbuje, nie pije szampana. Ewentualnie herbatkę w domowych pieleszach, na kanapie przed telewizorem.

Żyj w zgodzie z naturą

Jesteśmy na tej planecie jedynie na gościnnych występach i stanowimy zaledwie maleńki ułamek tego świata – może to okrutne, ale prawdziwe! Życie w zgodzie z naturą, to coś znacznie więcej niż kupowanie modnych produktów bio i eko – to głęboki szacunek do świata przyrody, przekonanie o współodpowiedzialności za jego stan, dbanie o to, by swoją działalnością nie wyrządzać mu szkody. Bądź dla innych przykładem, niech uczą się od ciebie i biorą za wzór. Pojedyncze działania mają sens i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej – jeśli dodamy je do siebie, to uzyskamy całkiem sporo!

Żyj w zgodzie z sobą

Bądź dla siebie dobra, bądź swoim najlepszym przyjacielem, znajdź swój indywidualny rytm życia. Nie oglądaj się na innych, nie porównuj z kimkolwiek, pokochaj siebie taką, jaką jesteś. Daj sobie prawo do błędów, chwil słabości, wahania i niepewności – każda z nas miewa takie momenty i to jest jak najbardziej w porządku! Pamiętaj, nie ma ideałów, a perfekcja istnieje tylko w wirtualnej rzeczywistości i na ekranach telewizorów. Żyj tak, byś była szczęśliwa i każdy dzień stanowił dla ciebie radość – w końcu masz tylko jedno życie, więc wykorzystaj je na maxa. Gdy pokochasz siebie, pokochasz i świat dookoła, a wtedy zmienisz go bez problemu.

Zapisz