Lifestyle

10 niesamowitych faktów o ludziach urodzonych w listopadzie

Monika Wanat
Monika Wanat
26 października 2021
fot. Harbucks/iStock
Następny

Ludziom urodzonym w listopadzie zawsze towarzyszą plotki i obiegowe opinie, na podstawie których się ich ocenia. Ale to plotki. Złe rzeczy, które się o nich mówi, to nieprawda. To niezwykle utalentowani i dynamiczni ludzie, posiadający jedne z najwspanialszych cech. Są bardzo emocjonalni i nie wstydzą się tego odzwierciedlać. Są pracowici i poważnie traktują swoje obowiązki. Oto niektóre z cech osób urodzonych w listopadzie.

Kochają spędzać czas w samotności

Urodzeni w listopadzie są bardzo prywatnymi ludźmi i trudno zdobyć ich zaufanie. Nie dzielą się sekretami. Uwielbiają czas sam na sam ze sobą. Mogą wtedy chronić swoje prawdziwe „ja” przed złym światem. Spotykają się z ludźmi, ale tylko na ich własnych warunkach. Nawet w prywatności są bardzo uczciwi i prawdziwi.

Trudno ich zrozumieć

Zwykle są źle rozumiani właśnie z powodu swojej prywatnej, zamkniętej natury. Mają dobre serca i są przeuroczy. Nigdy nikogo celowo nie skrzywdzą. Bywają traktowani jako ludzie, którzy mają problem z zachowaniem harmonii. Często przypisuje im się działania i zamiary, którym w żadnym razie nie są winni.

Ich umysł działa zupełnie inaczej

To bardzo kreatywni ludzie. Innowacyjność jest częścią ich charakteru i to w każdej formie. Nie znajdziesz drugiej takiej duszy, są jedyni w swoim rodzaju. Mają zupełnie inne podejście do życia i mają zupełnie inny sposób robienia rzeczy, co czyni ich wyjątkowymi.

Są najbardziej lojalnymi przyjaciółmi

Urodzony w listopadzie to definicja zaufania i lojalności. Kiedy poświęcają komuś swoją lojalność, zachowują ją na całe życie. Nie znajdziesz urodzonych w listopadzie, którzy zdradzają swoich przyjaciół. Zrobią wszystko, aby ich chronić i są wysoko oceniani i szanowani za tę cechę.

Nie akceptują niesprawiedliwości

Ludzie urodzeni w listopadzie od razu reagują na krzywdę czy niesprawiedliwość, jaka dotyka ich bliskich. Mają bardzo surowe zasady, jeśli chodzi o dobro i zło i podążają za nimi całym sercem. Zawsze mówią, jeśli wokół nich dzieje się coś złego. Nie boją się okazywać sprzeciwu, dlatego często są źle rozumiani.

Są bardzo atrakcyjni

Nie tylko pod względem wyglądu, ale także osobowości. Tajemnicza cecha ludzi urodzonych w listopadzie jest tym, co przyciąga do nich jak magnes. Większość ludzi zazdrości im popularności i innych niesamowitych cech, które posiadają.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE!

Lifestyle

Żylaki odbytu (hemoroidy) – wstydliwa przypadłość, którą warto leczyć. Jak pozbyć się kłopotu?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 października 2021
Żylaki odbytu (hemoroidy)
Fot. iStock
 

Żylaki odbytu, zwane również hemoroidami, pojawiają się u wielu ludzi, bez względu na płeć i wiek. Powodują one przykre dolegliwości, które zgłaszane są lekarzowi najczęściej dopiero wtedy, gdy choroba hemoroidalna jest już bardzo zaawansowana. Czym są niesławne żylaki odbytu, dlaczego powstają, jakie powodują objawy i na czym polega ich leczenie?

Czym są żylaki odbytu (hemoroidy, guzki krwawnicze)?

Żylaki odbytu (hemoroidy, guzki krwawnicze) są często zgłaszaną dolegliwością. Szacuje się, że z ich powodu cierpi nawet połowa osób dorosłych. Tendencja do ich powstawania nasila się po 50 roku życia, co nie oznacza jednak, że u młodszych nie pojawiają się wcale. Zwiększone ryzyko tworzenia się żylaków odbytu odnotowano u kobiet po ciężkich porodach, osób uprawiających seks analny, nadużywających środków przeczyszczających, a także otyłych. Również osoby, które cierpią z powodu przewlekłych biegunek i zaparć, również są bardziej narażone na rozwój żylaków odbytu.

Guzki krwawnicze (hemoroidy) są prawidłowymi strukturami odbytu. Są to trzy jamiste naczynia żylne wypełnione umiarkowanie krwią, umiejscowione nad brzegiem odbytu. Uszczelniają one odbyt, co pozwala na pełną kontrolę oddawania gazów i stolca. Żylaki odbytu (hemoroidy) z kolei to patologicznie powiększone hemoroidy, które powodują nieprzyjemne dolegliwości.

Żylaki odbytu (hemoroidy)

Fot. iStock/Żylaki odbytu (hemoroidy)

Żylaki odbytu — przyczyny powstawania 

Na powstawanie hemoroidów wpływają różne czynniki. Żylaki odbytu zazwyczaj pojawiają się u osób praktykujących niehigieniczny tryb życia. Do ich powstawania przyczynia się dieta uboga w błonnik i bez odpowiedniej ilości płynów, długie godziny spędzane w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej. Te czynniki powodują problemy z wypróżnieniem się, co po pewnym czasie zwiększa ryzyko powstawania żylaków odbytu. W przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży winę za ich tworzenie się ponosi ucisk na jelita powiększającej się macicy, oraz wolniejsza perystaltyka jelit, spowodowana działaniem hormonów.

Żylaki odbytu — objawy hemoroidów 

Najczęściej żylaki odbytu powodują objawy takie jak krwawienie, najczęściej zauważane jako świeża, jasnoczerwona krew na papierze toaletowym lub na bieliźnie. W przypadku, gdy żylaki odbytu są zaawansowane, krew widoczna jest również w muszli po wypróżnieniu. Jeśli krwawieniu towarzyszą skrzepy krwi, która przybiera kolor ciemnowiśniowy lub smolisty, może zwiastować o wiele poważniejsze problemy ze zdrowiem.

Żylaki odbytu, poza krwawieniem, powodują inne objawy:

 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
 • świąd i pieczenie w okolicy odbytu,
 • ból, podrażnienie, dyskomfort w okolicy odbytu,
 • wyciek śluzu.

W przypadku zaawansowanej choroby hemoroidalnej żylaki mogą wypadać z odbytu w trakcie wypróżniania. Najczęściej cofają się one samoistnie, ale bywa, gdy są dużych rozmiarów, że nie cofają się po wypadnięciu i należy je odprowadzić ręcznie.

Żylaki odbytu (hemoroidy)

Fot. iStock/Żylaki odbytu (hemoroidy)

Diagnostyka żylaków odbytu 

Mimo że hemoroidy mogą się wydawać błahym problemem, z czasem zmieniają się w dokuczliwą dolegliwość, którą należy omówić z lekarzem i dobrać leczenie. Specjalista dobierze odpowiednie leczenie. To ważne, ponieważ zaawansowane żylaki odbytu mogą powodować intensywne krwawienia. Taka przedłużająca się sytuacja może skutkować anemią (niedokrwistością).

Aby nie dopuścić do powikłań, warto już przy pierwszych objawach zasięgnąć porady lekarskiej. Specjalista przy pomocy badania rozpozna problem. W diagnostyce żylaków odbytu stosuje się:

 • badanie fizykalne jamy brzusznej i okolic krocza,
 • badanie per rectum (przez odbyt)
 • ocenę hemoroidów zewnętrznych,
 • anoskopię, która umożliwia oświetlenie i bliższe przyjrzenie się żylakom odbytu.

Jak leczyć żylaki odbytu?

Hemoroidy można już leczyć, gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały choroby. Domowymi sposobami, które łagodzą ból i dyskomfort, są  nasiadówki w naparze z kory dębu. Działają one ściągająco i łagodząco, przynoszą ulgę. Można pomagać sobie również preparatami dostępnymi bez recepty w aptekach. Do dyspozycji pacjenta są czopki i kremy zawierające substancje ściągające, przeciwzapalne, przeciwbólowe.

Zaawansowane żylaki odbytu można leczyć na kilka różnych sposobów, które dobiera specjalista zgodnie  z potrzebą. Należą do nich m.in.:

 • założenie gumowych opasek na hemoroidy;
 • skleroterapia, czyli wstrzyknięcie środków chemicznych zamykających dopływ krwi do żylaków odbytu;
 • koagulacja laserowa, czyli zmniejszenie objętości hemoroidów przy wykorzystaniu światła lasera;
 • elektrokoagulacja, wykorzystująca do zamknięcia naczyń krwionośnych prąd elektryczny;
 • krioterapia, czyli leczenie zimnem, najczęściej przy pomocy ciekłego azotu;
 • hemoroidektomia, czyli wycięcie guzków krwawniczych. Tę metodę stosuje się rzadko, ze względu na zwiększone ryzyko pokiwań oraz bolesność zabiegu.
Żylaki odbytu (hemoroidy)

Fot. iStock/Żylaki odbytu (hemoroidy)

Profilaktyka żylaków odbytu — dieta

Na uniknięcie problemu, jakim są żylaki odbytu, pozwala zmiana trybu życia na aktywny oraz dieta bogata w błonnik i płyny. Według zaleceń WHO zaleca dziennie należy spożywać do 40 g błonnika pochodzącego z różnych źródeł. Najwięcej znajdziemy go m.in. w:

 • pieczywie żytnim pełnoziarnistym i graham; płatkach owsianych, otrębach;
 • gruboziarnistych kaszach, brązowym ryżu;
 • nasionach roślin strączkowych, surowych warzywach i owocach;
 • suszonych owocach i orzechach.

Trzeba przy tym pamiętać, że za duża ilość błonnika, przy zbyt małej ilości płynów, może powodować zaparcia lub biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, podrażnienie jelit. Ponadto nadmierna ilość błonnika może upośledzać wchłanianie leków.

W przypadku stwierdzenia żylaków odbytu warto usunąć z diety produkty zapierające, takie jak:

Powyższe zmiany nie tylko poprawią pracę jelit, ale także stan całego organizmu.


źródło:  www.mp.pl 

Lifestyle

„Rozwiodłeś się ze mną, a nie z dziećmi! Co jest z tobą, do cholery? Minęło 10 lat!”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
25 października 2021
fot. Goodboy Picture Company/iStock

Nie chcę się nad tobą znęcać. Nie chcę żyć cały czas przeszłością. Nie chcę wciąż mieć przed oczami twoich najgorszych cech i najgorszych rzeczy, które od ciebie usłyszałam przez te lata. Nie chcę, ale muszę. Bo nie dajesz o tym zapomnieć. Nie dajesz mi pójść do przodu. Tkwię w przeszłości, bo choć od rozwodu mija właśnie 10 lat, mamy wspólne dzieci. Choć tak naprawdę te 10 lat temu rozwiodłeś się też z nimi.

Od razu zbijam twój żelazny argument, czyli pieniądze. Mam pieniądze. Zarabiam, dostaję regularne podwyżki. Mam 500 plus. Ty płacisz alimenty – po 500 zł na każdego z nich. I na tym kończy się twoje ojcostwo. Nie masz z nimi praktycznie żadnego kontaktu. Oni latami zabiegali, teraz to już prawie dorośli ludzie – przestali. Choć na pewno ojca im brak. Komu by nie było?

Grają w piłkę. Z kolegami i trenerami.

Kamil uczy się grać na gitarze, chce mieć zespół, szuka swojej muzycznej drogi. Ty zawsze kochałeś muzykę. Mógłbyś go poprowadzić tą ścieżką, to mogłoby być coś, co was łączy, co jest wspólne. Ale nie, ty jesteś po rozwodzie. I „dajesz” mu 500 zł miesięcznie, bo tyle zasądził dawno temu sąd.

Szymon ma dziewczynę. Wiedziałeś o tym? Przede mną była pierwsza trudna decyzja – puścić ich razem na wakacje? Pozwolić, by poszli razem na wesele w jej rodzinie? Zgodzić się, żeby jej rodzice zabierali go ze sobą na różne wycieczki? Nie miałam z kim o tym pogadać. Jak mam mu mówić o dziewczynach? Tylko moja perspektywa – to chyba jednak nie wystarczy.

Całe życie jestem sama z chłopcami.

Tak, dobrze słyszysz, całe życie – nie te 10 lat. Ty zawsze miałeś tylko siebie i swoje sprawy. Swoje pieniądze – moje też były nasze, ale twoje były twoje. Swoją siłownię. Swój komputer. Swój kalkulator i swoje skąpstwo i idiotyczną oszczędność w miejscach, w których była ona niepotrzebna.

Nie powiedziałam tego nigdy, ale nie wiem, jak by to było, gdyby twoi rodzice nie pomogli nam na początkowym etapie. Kiedy urodziły się dzieci, kiedy trzeba było pracować, spłacać kredyt na mieszkanie, na samochód. Twoja mama za darmo codziennie przez pięć lat zajmowała się naszymi dziećmi. Nie podziękowałam jej. Ale ty też nie.

Żałuję, że na początku znajomości nie byłam bardziej czujna, że nie przyglądałam się baczniej temu, jak traktujesz ludzi. Jakim jesteś w relacjach „prezesem”. Jak trzeba cię chwalić i podziwiać. Jak ci przyklaskiwać. Jak nie prosisz o przysługę, tylko wydajesz polecenie.

Dzieci były ci potrzebne, by stwarzać pozory na zewnątrz. Byś mógł chodzić z wypiętą piersią: „Mam dwóch synów i zgrabną żonę. Mieszkanie, samochód, jestem kierownikiem. Rodzinie mogę opowiadać jakim jestem asem, mam kasę”. Choć to wszystko dzieje się dawno temu i ta kasa to 3 tys. zł. Ale nieważne. Ważna jest fasada. Ważne jest wrażenie.

Rozwód był koszmarem. I ja zachowałam się źle, i ty nie odpuszczałeś. Trudno, nikt nie mówił, że to łatwa sprawa.

Najgorsze, że tego dnia wziąłeś rozwód i ze mną, i z nimi.

Dlaczego? Co tobą powodowało? Urażona duma? To, że nie chciałam do ciebie wrócić? To, że zdałeś sobie sprawę, jaki byłeś? Zrozumiałeś? Nie, to ostatnie na pewno nie. Wciąż jesteś taki sam. Wiem to od ludzi. No i z doświadczenia…

Jak można odciąć się od własnych dzieci? Jak można nie zabiegać o kontakty? Jak można przez 10 lat obwiniać o to byłą żonę? Myślisz, że nie wiem, że rozpowiadałeś i rozpowiadasz nadal, że to oni nie chcą? Że to moi rodzice ich nastawili przeciwko tobie? Że ja źle o tobie mówiłam? Jak możesz?

Łudzę się, że kiedyś tego pożałujesz. Że przyjdzie czas takiej samotności, że będzie ci żal, że nie masz synów. Bo, uwierz, już ich nie masz. Tego się nie da nadrobić, zamazać, zapomnieć. Inaczej – ty nie będziesz w stanie. Bo nie przeskoczysz własnego ego. Nie przyznasz się do błędu, nie przeprosisz. Będziesz czekał na błaganie z ich strony. I się nie doczekasz. Straciłeś ich, tak jak straciłeś przyjaciół i znajomych, jak tracisz kolejne kobiety.

Niczego nie nauczył cię rozwód, to i tak zawsze będzie moja wina, to ja wszystko zawaliłam. Ja jest odpowiedzialna za to, że twoje życie jest do dupy.

 


Zobacz także

Ponad miliard powodów, by czuć się dobrze!

Odwróć wzrok i udawaj przed nimi, że cię nie ma – nadchodzą wkurzający rozmówcy

Przebrała się za mężczyznę, aby wziąć udział w imprezie dla ojców – odważna decyzja samotnej mamy