Sezon na szparagi trwa niezwykle krótko. Jeśli chcesz by smakowały jak ambrozja, przede wszystkim nie kupuj kupuj ich poza sezonem. Szparagi są dostępne na przełomie maja i czerwca i sezon trwa dosłownie kilka tygodni. Szparagi – jak zrobić, by smakowały obłędnie i wyszły udane?
Szparagi jak zrobić?
Nie smakują ci szparagi, wychodzą twarde albo gorzkawe? To jeszcze nie znaczy, że ich nie pokochasz! Większość z nas popełnia te 3 błędy już podczas zakupów – jak wybrać szparagi przeczytasz tutaj. Szparagi można przyrządzi na wiele sposobów! Można je również jeść na surowo, choć ugotowane lub chociażby zblanszowane smakują najlepiej. Świetnie sprawdzą się jako danie główne lub dodatek do obiadu. Wszystko zależy tylko od waszej finezji i tego, na co macie akurat ochotę. Szparagi doskonale sprawdzą się na diecie.
Zobaczcie nasze przepisy na szparagi: gotowane, pieczone, smażone, grillowane i o wiele, wiele więcej!
Szparagi przepisy:
Szparagi – jak gotować?
Czy wiedziałeś, że szparagi to jedne z niewielu warzyw, które są zdrowsze i bardziej wartościowe po przetworzeniu?
Grube ściany komórkowe szparagów sprawiają, że składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i E są trudno przyswajalne przez nasz organizm. Gotowanie co prawda nie służy witaminom, ale mimo wszystko pozwala w tym przypadku przyswoić ich więcej.
Przygotowanie szparagów do przyrządzenia
Najważniejszym etapem jest przygotowanie. Aby nie szparagi nie były łykowate i twarde, warto pozbyć się twardych końcówek. Pojawia się pytanie, ile szparagów należy uciąć? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy zrezygnować z noża i użyć dłoni. Jeśli spróbujesz ułamać szparagi, warzywo złamie się w miejscu przejścia twardej części. Sprytny trik. 😉
Jeśli chcesz by szparagi były jeszcze bardziej delikatne, obierz je ze skórki. Te metodę stosuje się zawsze w przypadku białych szparagów, które są twardsze. Użyj zwykłej obieraczki tak, jakbyś obierał marchewkę.
Szparagi gotowane – przepis
Ugotowanie szparagów jest dziecinnie proste. Najlepiej użyć wysokiego garnka po to, by szparagi gotowały się „na stojąco”. Warzywa układamy w garn,u tak, by ich główki wystawały ponad poziom wody. Są niezwykle delikatne (i pyszne) – w ten sposób się nie rozgotują.
Szparagi możecie ugotować al dente lub na miękko. Gotujemy pod przykryciem. W przypadku zielonych szparagów wystarczy około 8 minut, białe szparagi gotują się dłużej – około 10 -12 minut. Najlepiej sprawdzać ich stan w czasie gotowanie nakłuwając widelcem – w ten sposób ugotujemy tak, jak lubimy najbardziej.
Jeśli chcesz przyrządzić warzywa al dente, gotuj je odrobinę krócej. Warzywa po wyjęciu z wody powinny mieć apetyczny kolor.
Szparagi z grilla
- szparagi
- oliwa
- sól, pieprz – najlepiej grubo mielone
Wystarczy delikatnie skropić je oliwą i położyć na ruszt. I gotowe. Po około 15 minutach możecie się nimi zajadać. Dobrze smakują z dressingiem w octu balsamicznego. Poniżej znajdziecie również przepis na szparagi w szynce z grilla.
Szparagi smażone
Przygotujesz je dokładnie tak, jak te grilla! Wystarczy wrzucić je na rozgrzaną patelnię i od czasu do czasu przewrócić.Uważaj na płomień, gdy używasz mało tłuszczu, można je łatwo przypalić.
Szparagi na parze
Aby przygotować te warzywa na parze, potrzebny będzie specjalny wkład do garnka lub sito do gotowania na parze.
Szparagi należy umyć i obrać. Ta metoda obróbki jest mało inwazyjna, więc łykowate końce należy bezwzględnie je obrać.
Szparagi na parze z masłem
Do dolnego naczynia z wodą wrzucamy sól, pieprz i łyżkę masła. Smaki delikatnie przenikną przez szparagi podczas gotowania. Pycha!
To danie samo się robi!
Szparagi na parze z szynką
Szparagi gotujemy z masłem wedle powyższego przepisu. Następnie, po ugotowaniu, owijamy każdego szparaga w szynkę parmeńską lub wędzoną. Po ułożeniu na talerzu możemy posypać je sezamem lub ziarnami słonecznika. Genialna imprezowa przekąska z klasą.
Szparagi zapiekane
-
w boczku
Umyte i obrane szparagi wystarczy zawinąć w plaster wędzonego boczku – jedne szparag, jeden plasterek. Wystające końce skropić lekko oliwą.
Warzywa zapiekamy w piekarniku w naczyniu żaroodpornym na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Wystarczy około 15 min w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
-
pod sosem beszamelowym
Przepis na sos beszamelowy:
- 30 g masła
- 25 g mąki pszennej
- 300 ml mleka
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa (tarta)
- starty parmezan – około pół szklanki
Przygotowanie sosu:
W rondelku topimy masło, dodajemy mąkę i szybko mieszamy, aby nie powstały grudki. Następnie lekko rumienimy przez 1 – 2 minut.
Najlepiej do mieszania użyć popularnej „trzepaczki do jajek” (rózgi). Stopniowo dodajemy i mleko i energicznie mieszamy. Dodajemy połowę sera oraz ścieramy gałkę muszkatołową i dodajemy przyprawy.
Gotujemy do momentu rozpuszczenia się sera, ciągle mieszając. Zdejmujemy z ognia.
Przygotowanie dania:
Umyte i obrane szparagi układamy w naczyniu żaroodpornym, oprószamy solą i pieprzem. Zalewamy sosem tak, aby końce szparagów wystawały spod sosu beszamelowego. Posypujemy resztą parmezanu.
Zapiekamy bez przykrycia w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 20 minut.
„Siostry od kuchni”: Zapiekana sola z zielonymi szparagami i pomidorkami koktajlowymi
Szparagi w szynce
Wersja z grilla.
Składniki:
- Paczka zielonych szparagów
- Oliwa z oliwek
- Szynka parmeńska lub inna szynka suszona/dojrzewająca
- Świeża bazylia
- Sól, pieprz – najlepiej grubo mielone
Przygotowanie:
Umyte i obrane szparagi smarujemy oliwą.
Zawijamy w plasterek szynki. Układamy na grillu (może to być domowy, elektryczny grill).
Opiekamy, aż pojawią się charakterystyczne czarne paski z rusztu – obracamy na chwilę na drugą stronę.
Zdejmujemy szparagi i posypujemy przyprawami: posiekanymi ziołami, solą i pieprzem.
Szparagi pieczone – szparagi z piekarnika
Jak widzicie, przygotowanie szparagów jest banalne. Cały wysiłek polega tylko na ich umyciu i ewentualnym obraniu. Kolejnym świetnym sposobem na szparagi jest ich przyrządzenie w piekarniku.
Wystarczą szparagi, sól, pieprz i oliwa.
Umyte i obrane szparagi układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Skrapiamy delikatnie oliwą i oprószamy solą i pieprzem. Pieczemy około 15 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
„Siostry od kuchni” polecają: Sałatka ze świeżych szparagów z grillowanym oscypkiem