Lifestyle Zdrowie

6 warzyw, które mają więcej wartości ugotowane, niż surowe

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2018
Fot. iStock/yulkapopkova
 

Dużo się mówi o tym, by warzywa poddawać jak najkrótszej obróbce termicznej, ponieważ w surowej postaci nie tracą cennych witamin. Długotrwałe gotowanie sprawia, że witaminy ulegają w różnym stopniu zniszczeniu (szczególnie nietrwała jest witamina C), a taka potrawa jest mniej odżywcza. Aby straty były mniejsze, wiele osób zachęca do gotowania na parze lub blanszowania.

To sprawia, że warzywa są łatwiejsze do strawienia, niż surowe, ale zawierają więcej witamin, niż długo gotowane.

Nie zawsze jednak gotowanie jest złem, które odbiera cenne właściwości różnym produktom. Są takie warzywa, którym obróbka termiczna wręcz służy, bo w nich składniki łatwiej się wchłaniają i są lepiej przyswajane przez organizm.

6 warzyw, które są zdrowsze ugotowane, niż podane na surowo

1. Szpinak

Jest źródłem wapnia, żelaza, magnezu, luteiny i przeciwutleniaczy. Po ugotowaniu ilość wapnia w szpinaku wzrasta trzykrotnie.

Fot. iStock/knape

Fot. iStock/knape

2. Marchew

Podczas obróbki termicznej miękną błony komórkowe marchwi, dzięki czemu łatwiej przyswajamy beta-karoten. Gotowana marchew zawiera go o 15% więcej niż surowa. Dzięki temu jest znakomitym sprzymierzeńcem zdrowej skóry i ostrego wzroku.

3. Jarmuż 

Surowy jarmuż jest ciężkostrawny, a krótka obróbka termiczna likwiduje ten problem i sprawia, że witaminy, nawet po obróbce, są lepiej przyswajalne.

Fot. Pixabay / mbland / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / mbland / CC0 Public Domain

4. Pomidor

Surowe pomidory dostarczają zaledwie 4% likopenu, który chroni przed chorobami serca i nowotworami. Grube ściany komórkowe pomidorów utrudniają wchłanianie tego składnika, a pomidory gotowane, czy choćby sok, ketchup i koncentrat pomidorowy, dostarczają jego większe ilości.

5. Szparagi

Grube ściany komórkowe szparagów sprawiają, że składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i E są trudno przyswajalne przez nasz organizm. Gotowanie co prawda nie służy witaminom, ale mimo wszystko pozwala w tym przypadku przyswoić ich więcej.

Fot. iStock /Neustockimages

Fot. iStock /Neustockimages

6. Dynia

Najczęściej sięgamy po dynię w wersji pieczonej czy gotowanej, co sprzyja dostarczeniu większej ilości beta-karotenu do organizmu, podobnie jak w przypadku marchwi. Po ugotowaniu dyni wzrasta ilość witamin A i K oraz błonnika.

źródło: portal.abczdrowie.plkuchnia.wp.pl


Lifestyle Zdrowie

Idziesz do łóżka, gdy twój partner już śpi? 10 sygnałów, że w twoim związku seks niepostrzeżenie schodzi na dalszy plan

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2018
Fot. iStock/YakobchukOlena
 

Na początku każdego związku seks jest czymś niesamowitym, a para wykorzystuje każdą chwilę, by być jak najbliżej siebie. To ważne spoiwo relacji i odpowiednio pielęgnowane wzmacnia związek. Jednak pociąg seksualny, podobnie jak pierwsze uczucia, stygnie i erotyczna strona związku się zmienia. 

W wielu przypadkach temperaturę uczuć skutecznie gasi codzienność. Rosnąca ilość obowiązków, zaistniałe rozbieżności i nieporozumienia, pojawiające się dzieci zmieniają rodzaj relacji. To, czy na lepsze, czy gorsze, zależy wyłącznie od partnerów. Żeby pewnego dnia nie stwierdzić, że częściej spędzacie noce osobno, niż razem, unikajcie 10 błędów, które spychają sprawy seksu na dalszy plan.

10 błędów, które sprawiają, że w twoim związku seks niepostrzeżenie staje się coraz mniej istotny

1. Zaczynacie zachowywać się jak współlokatorzy, nie partnerzy

Codzienność sprawia, że zaczynacie czuć się jak współlokatorzy, a nie stęskni za sobą kochankowie. Częściej rozmawiacie o długiej liście obowiązków, niż planujecie wspólny wieczór i rozmyślacie o przyjemnościach. Ale nic straconego — wystarczy wprowadzić pewne rytuały, zmienić swoje przyzwyczajenia, by poczuć zmysłową energię.

2. Czujecie się skrępowani rozmowami o seksie

Komunikacja jest niezbędna dla dobrego życia erotycznego, a intymność po prostu potrzebuje jej do rozwoju. Brak rozmów, uciekanie od nich jedynie pogłębia istniejące różnice czy niedopowiedzenia.

3. Poświęcacie swój czas dzieciom

Dzieci to chyba standardowa wymówka par z dłuższym stażem, które założyły rodzinę. Owszem — rutyna wyczerpuje, dzieci pochłaniają energię, ale przecież wystarczy, że pójdą spać, by móc pomyśleć o równie ważnym aspekcie waszego związku, jakim jest seks.

4. Unikasz erotycznych scen i podtekstów w filmach

Pikantne sceny zazwyczaj są dobrym wstępem do „czegoś więcej” na wieczór. Ale gdy czujesz się niekomfortowo, czujesz zażenowanie i wstyd, czas nabrać pewności siebie. Sceny erotyczne w filmach potraktuj jako inspirację, a nie próbę zmierzenia własnych możliwości.

5. Flirtowanie wam nie wychodzi

Kiedyś byliście kochankami, a dziś klepiecie się po plecach jak najlepsi kumple. Wolicie plotkować na kanapie po długim dniu w pracy, zamiast bawić się w łóżku. Zamiast mówić do siebie: „Będziemy dziś uprawiać seks?”wysyłajcie do siebie maile, SMSy, które dodadzą pikanterii i przypomną wam, jak to jest ze sobą flirtować i podnieść temperaturę w związku.

6. Nie rozumiecie swoich potrzeb

Być może twój partner nie rozumie w tobie drzemiącej kobiecości, ale i tobie codzienność nie zawsze ułatwia poznanie jego potrzeb. Nie wszystkie pary są do siebie idealnie dopasowane, więc zgrzyty mogą się zdarzać. Najważniejsze jednak, aby szanować wzajemne potrzeby, nawet jeśli nie pasują one perfekcyjnie do naszych wyobrażeń.

7. Nie dotykacie siebie 

Brak znajomości własnego ciała i jego potrzeb, sposobów pieszczot sprawiła, że nie czujesz się pewnie w łóżku. Tymczasem niewiele trzeba, by odkryć, którędy przebiega ścieżka waszych przyjemności. Możesz się bać tego, czego jeszcze nie znasz, ale pomyśl, ile radości i satysfakcji może przynieść ci to poznanie. Dotykaj, całuj, pozwól sobie i jemu na przyjemność.

8. Trafiacie do łóżka, gdy partner już śpi

Przypominasz sobie, że rzeczy z suszarki czekają na wyprasowanie, starłabyś jeszcze okruchy z blatu i kurz z ram obrazów. On koniecznie musi poodkręcać jakieś śrubki. Jesteście bardzo aktywni i zmęczeni, więc do łóżka trafiacie na tyle późno, że od razu padacie lub jedno z was śpi. Wtedy maleje szansa na seks. Zamiast świadomie przeciążać swój rozkład dnia, poświęć więcej czasu na rozmowę, zabawę i intymność, by zbudować przyjemny nastrój.

9. Stosujecie wymówki

A to boli cię głowa (znów), a to masz okres, a jak nie okres, to z powodu napięcia przedmiesiączkowego nie masz ochoty na igraszki z partnerem. Wymówek masz bez liku, ale stosujesz je tak często, że czasem myli ci się, czym ostatnio się wykręcałaś. Tak samo może zachowywać się partner, ślęczący po raz któryś nad papierami przyniesionymi z pracy. Unikanie seksu może wydawać się łatwiejsze i bardziej humanitarne, niż zranienie uczuć partnera, ale tylko uczciwa rozmowa może powstrzymać  rozpad istniejących między wami więzi.

10. Macie nierealistyczne oczekiwania 

Być może naczytałaś się książek, nasłuchałaś koleżanek, a on naoglądał się filmów, w których każde zbliżenie skutkuje przyjemnością przypominającą wybuch supernowej. Marzy ci się ileś tam niesamowitych orgazmów jednej nocy? Hmmmm … Przyszedł czas zejść na ziemię i zweryfikować swoje oczekiwania dotyczące waszego seksu. Tworząc w głowie nierealne oczekiwania masz ogromną szansę na wieczne rozczarowaniem tym, co oferuje ci partner. Skup się na tym, co robisz w trakcie zbliżenia i na przyjemności, której doświadczasz.

źródło: www.huffingtonpost.com


Lifestyle Zdrowie

10 rzeczy na temat miłości, które powinien wiedzieć każdy, kto kocha. Psychologia miłości

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 lutego 2018
Fot iStock/Anchiy

Co wiemy o miłości? Właściwie wszystko i nic. Próbujemy ją czasami rozłożyć na części pierwsze i pooglądać z bliska, żeby lepiej ją zrozumieć i lepiej zrozumieć nas samych.

Może odpowiedzi na swoje pytania znajdziecie w tych 10 badaniach psychologicznych, które zdaniem psychologów, każdy, kto chce kochać, powinien znać.

Zakochiwanie się zajmuje jedną piątą sekundy

Nieźle, prawda? Potrzeba 1/5 sekundy, aby chemia naszego organizmu odpowiedzialna za wywołanie euforii zaczęła działać na mózg, gdy patrzymy na tę wyjątkową osobę.

Badania na temat miłości dotyczące obrazowania mózgu sugerują, że w to uczucie zaangażowanych jest 12 różnych obszarów mózgu. Patrząc lub myśląc o ukochanej osoby, uwalniamy koktajl neurotransmiterów w mózgu, w tym oksytocynę, dopaminę, wazopresynę i adrenalinę. To jak mała dawka kokainy dla naszego mózgu.

Kochamy i pożądamy

Miłość jest bardzo często mylona z pożądaniem. Czy wiecie, że wyniki badań nad mózgiem pokazały, że jego podobne obszary są aktywowane zarówno przez miłość jak i pożądanie seksualne.

Psychologia miłości sugeruje, że pożądanie seksualne jest czymś więcej niż tylko podstawową emocją, ponieważ wiąże się z motywacją ukierunkowaną na cel i zaangażowaniem bardziej zaawansowanych myśli.

Wybieramy przez całowanie

Dwa nowe badania dowodzą, że całowanie pomaga nam wybrać partnerów. W przeprowadzone ankiecie zwłaszcza kobiety przyznały, że całowanie to bardzo ważny punkt testowania nowego partnera.

Nie możemy jednak zapominać, że całowanie nie jest ważne tylko na początku związku, odgrywa także istotną rolę w jego utrzymaniu. Naukowcy odkryli korelację pomiędzy ilością pocałunków a jakością długoterminowych związków.

Upodabniamy się do siebie po 25 latach

Wiecie, że jedno z badań nad psychologią miłości wykazało, że w ciągu 25 lat małżeństwa rysy twarzy par stały się bardziej do siebie podobne? Może to wynikać z podobieństwa w diecie, środowisku, osobowości, a nawet empatii.

Związku na odległość mogą się udać

Zgodnie z nowymi badaniami, związki na odległość mogą dobrze funkcjonować. Naukowcy dowiedli, że są dwa czynniki, które pomagają utrzymać przy życiu takie relacje. Pierwszy z nich mówienie sobie bardziej intymnych informacji, niż gdy rozmawiamy twarzą w twarz. Drugi, to nieustanne idealizowanie partnera.

W rezultacie ci, którzy są w związkach na odległość, często mają podobny poziom satysfakcji i stabilności relacji, jak ci, którzy są blisko.

Istnieją cztery rzeczy, które zabijają związek

Od ponad 40 lat psycholog profesor John Gottman analizuje psychologię miłości.

Przez dziesięciolecia śledził pary w wielu badaniach psychologicznych, aby sprawdzić, jakie zachowania świadczą o tym, czy pary pozostaną razem.

Są cztery rzeczy, które zabijają związek: powtarzająca się krytyka, pogarda wyrażana często sarkazmem, nieustanne pozostawanie w gotowości do ataku i zaniechanie rozmów.

Współczesne małżeństwa wymagają samospełnienia

Według nowych badań małżeństwa zmieniły się znacząco na przestrzeni lat. Kiedyś bardziej skupialiśmy się na zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności. Teraz bardziej niż kiedykolwiek oczekujemy, że małżeństwo będzie raczej podróżą do samorealizacji. To jednak wymaga od nas poświęcenia wystarczającej ilości czasu i energii, o czym często zapominamy.

Oglądanie filmów może uratować małżeństwo

Kiedy w związku pojawia się kryzys, wcale nie trzeba od razu biec na terapię. Prowadzone przez trzy lata badania pokazują, że mniejszym ryzykiem rozwodu obciążone były pary, które wspólnie oglądały filmy o związkach, później o nich rozmawiając przenosząc poniekąd sytuację na swój własny obszar.

Związek po rozwodzie nadal trwa

Bywa, że rozwód wcale nie oznacza końca związku, szczególnie gdy są dzieci. Badania nad rozwiedzionymi parami wykazały, że związek może przejść na jeden z pięciu poziomów, z czego trzy uznawane są za funkcjonalne:

– rozwodowe duety, w których (zwykle) znika ojciec

– doskonali kumple – gdy rodzice są przyjaciółmi

– współpracujący koledzy – kiedy funkcjonujemy wspólnie na dobrych zasadach

– walczący po rozwodzie

– wrogowie – kiedy dzieci stają się pionkami w walce między rodzicami.

Miłość karmi się małymi rzeczami

Chociaż w wysoko skomercjalizowanym świecie zachęca się nas do myślenia, że miłość można kupić i sprzedać, to najnowsze badania z psychologii miłości mówią, że najważniejsze są małe gesty. Ponad cztery tysiące dorosłych stwierdziło, że doceniamy w związku i w miłości małe rzeczy, takie jak kawa podana do łóżka, mówienie, że pięknie wyglądamy nago. Te gesty i słowa znaczą dla nas więcej niż kwiaty czy pierścionek z brylantem… choć oczywiście nic nie zaszkodzi, jakbyśmy go dostały. 😉


źródło: spring.org.uk

 


Zobacz także

Regulamin konkursu „Chcesz być szczęśliwa? Uśmiechnij się! Pokaż nam swoją radość!”

Somos dos – migawki z podróży Małej i Dużej”

„Gajeczko zaczęło się. Ruszamy w drogę”. Zostały same i wyruszyły w podróż swojego życia. Matka i córka

Jagody goji - właściwości, cena, przeciwwskazania

Jagody goji – superfood, które warto stosować z głową. Jak wpływają na nasz organizm?