Kluski na parze, zwane również parowańcami lub pampuchami, to miękkie bułeczki drożdżowe, przygotowywane w garnku lub parowarze. Można je serwować na słono, jako dodatek do obiadu, lub zjeść samodzielnie, na słodko z owocami lub sosem waniliowym. Są one delikatne i bardzo puszyste, a ich przygotowanie nie sprawia wielkiego kłopotu. Warto samodzielnie wykorzystać przepis babci na kluski na parze, z jagodami, lub bez nadzienia, do mięs.
Kluski na parze to tradycyjne danie pochodzące z rejonu Niemiec. W krajach niemieckojęzycznych podaje się je tradycyjnie z powidłami śliwkowymi, z makiem i cukrem pudrem na wierzchu, polane roztopionym masłem. Z kolei w Polsce pampuchy serwowane są równie często na słodko, z owocami, jak i polane sosem, serwowane do mięs. Jak samodzielnie przygotować te delikatne i puszyste bułeczki?
Kluski na parze — przepis babci
Ten przepis babci na kluski na parze chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa. Warto sięgnąć po niego i samodzielnie przygotować parowane bułeczki.
Kluski na parze — składniki:
Na ok. 16 klusek.
- 1 kg mąki
- 4 jajka
- 1/2 kostki masła
- 100 g drożdży
- 1/2 l mleka
- 3 łyżki cukru
- szczypta soli
Przygotowanie:
- Mleko podgrzej. Do miski skrusz drożdże, dodaj 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżkę mąki, zalej ciepłym, ale nie gorącym mlekiem.
- Całość wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- W tym czasie rozpuść masło i ostudź, jajka ubij z cukrem na puszystą masę, wyłóż ubite jajka do miski, dodaj wyrośnięte drożdże i mieszaj powoli, wsypując mąkę. Następnie dodaj szczyptę soli, roztopione masło i wyrób ciasto. Na koniec przykryj je ściereczką i odstaw do wyrośnięcia.
- Po wyrośnięciu formuj kulki i zostaw na 15 min aż urosną. Pyzy wkładaj na garnek z naciągniętą pieluchą tetrową lub na specjalnym sitku i paruj pod przykryciem. 4-5 min.
- Podawaj z sosem mięsnym lub na słodko.
Kluski na parze — przepis tradycyjny
Ten przepis wywodzi się z tradycyjnego ujęcia klusek na słodko, które tak lubią Niemcy czy Austriacy.
Kluski na parze — składniki:
Na ok. 8 klusek.
- 400 g mąki pszennej
- 250 ml mleka
- 30 g cukru
- 20 g świeżych drożdży
- 1 jajko
- 50 g masła lub margaryny
- szczypta soli
Nadzienie i posypka:
- powidła śliwkowe
- 150 g masła
- 40 g mielonego, suchego maku
- 40 g cukru pudru
Przygotowanie:
- Przygotuj zaczyn drożdżowy — w dość wysokiej miseczce lekko ciepłe mleko wymieszaj z pokruszonymi drożdżami, łyżeczką cukru i ok. 7 łyżkami mąki. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 10- 15 minut do wyrośnięcia.
- Masło roztop i zostaw do ostygnięcia.
- Pozostałą mąkę wsyp do dużej miski. Dodaj resztę cukru, jajko, szczyptę soli i wyrośnięty zaczyn. Wyrabiaj ciasto i powoli dolewaj roztopione i przestudzone masło. Dobrze wyrób, przykryj ściereczką i ponownie odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość (ok. 30- 40 minut).
- Wyrośnięte ciasto przełóż na blat posypany mąką, i podziel je na ok. 8 równych części.
- Z każdej części ciasta formuj kulkę, spłaszcz ją na dłoni, nałóż 1 łyżeczkę powideł, zlep i uformuj okrągłą kluskę. Tak przygotowane kluski rozłóż na blacie posypanym mąką (sklejonym miejscem do dołu), przykryj ściereczką i pozostaw na kilka minut, by jeszcze podrosły.
- W międzyczasie zagotuj wodę (w dużym garnku lub parowarze).
- Kluski układaj z odstępami w parowarze lub w garnku (z naciągniętą pieluchą tetrową lub na sitku) i paruj pod przykryciem ok. 10 minut, aż kluski ładnie się napuszą. Gotowe kluski przełóż na talerze.
- Zmielony mak wymieszaj z cukrem pudrem, posyp kluski i polej roztopionym, gorącym masłem.
- Serwuj gorące.
Kluski na parze z jagodami — przepis
Ten przepis cieszy się dużym powodzeniem, szczególnie w sezonie letnim, gdy świeżych jagód nie brakuje. Do tego przepisu można wykorzystać również borówki.
Kluski na parze z jagodami — składniki:
Na ok. 12 klusek.
- 500 g mąki pszennej
- 3/4 szklanki mleka
- 40 g drożdży świeżych
- 3 łyżki cukru
- duże jajko
- 2 łyżki masła
- 0,5 łyżeczki soli
- 5 łyżek zimnej wody
- 1 szklanka jagód
Polewa:
- 250 g jagód
- 2 łyżki cukru brązowego
- 4 łyżki wody
- 1 łyżka soku z cytryny
Przygotowanie:
- Mleko podgrzej tak, by było letnie. Do miseczki wkrusz drożdże, wsyp łyżeczkę mąki i pół łyżeczki cukru, zalej ciepłym mlekiem i wymieszaj. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 10- 15 minut do wyrośnięcia.
- Mąkę przesiej do miski, dodaj sól, pozostały cukier, jajko, zimną wodę, rozpuszczone letnie masło i zaczyn drożdżowy. Wyrabiaj gładkie i elastyczne ciasto.
- Po wyrobieniu ciasto przykryj ściereczką i odłóż do podwojenia objętości ciasta. Wyrośnięte ciasto podzielić na 12 części.
- Z każdej części ciasta formuj kulkę, spłaszcz ją na dłoni, nałóż 1 łyżeczkę jagód, zlep i uformuj okrągłą kluskę. Tak przygotowane kluski rozłóż na blacie posypanym mąką (sklejonym miejscem do dołu), przykryj ściereczką i pozostaw na ok. 15 minut, by jeszcze podrosły.
- Kluski układaj z odstępami w parowarze lub w garnku (z naciągniętą pieluchą tetrową lub na sitku) i paruj pod przykryciem ok. 15 minut, aż ładnie się napuszą. Gotowe przełóż na talerze.
- W międzyczasie przygotuj polewę z jagód. Na patelnię wlej wodę, sok z cytryny i umyte jagody. Duś wszystko razem na minimalnym ogniu aż jagody się rozgotują i sos zgęstnieje. Do smaku posłódź cukrem i jeszcze gorący sos wylej na gotowe kluski na parze.