Gulasz to danie uniwersalne, które można przygotować na różne sposoby, z wykorzystaniem różnych mięs. Ponadto można serwować go samodzielnie, lub też z ziemniakami, kaszą, ryżem i wieloma innymi dodatkami. Jego przygotowanie nie wymaga wielkiej wprawy, dlatego warto spróbować sił i przyrządzić gulasz wołowy, z indyka, wieprzowy, z szynki, kurczaka, lub z dzika. Możliwości jest wiele i każdy znajdzie przepis dla siebie.
Gulasz wołowy z papryką — przepis
Do gulaszu wołowego najlepiej wybrać mięso z łopatki, pręgi, udźca, goleni lub karkówkę wołową. Pamiętaj, by mięso pokroić na równe kawałki, które w tym samym czasie zmiękną. Solenie mięsa warto zostawić na koniec duszenia, ponieważ sól może sprawić, że kawałki mięsa staną się twarde. Warto pamiętać, że wołowina potrzebuje więcej dłuższego duszenia, niż inne rodzaje mięsa. Warto więc wcześniej natrzeć ją przyprawami i jeśli jest taka możliwość, włożyć do lodówki, by mięso przeszło ich aromatem i skruszało odpowiednio.
Gulasz wołowy z papryką — składniki:
- 500 g mięsa wołowego na gulasz
- 2 średnie cebule
- 2-3 ząbki czosnku
- świeża papryka czerwona
- świeża papryka żółta
- 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej
- większa szczypta papryki ostrej mielonej
- sól
- pieprz
- 2 listki laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- 3 szklanki bulionu wołowego
- 2-3 łyżki mąki
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Mięso umyj, osusz i oczyść z żył i tłuszczu. Pokrój w niewielką kostkę i oprósz mąką.
- Na patelni rozgrzej olej i obsmaż kawałki mięsa do zrumienienia. Zdejmij z patelni, wrzuć do garnka, a na tym samym tłuszczu zeszklij pokrojone cebule i przeciśnięty przez praskę czosnek — uważaj, by nie przypalić.
- Do mięsa dorzuć cebule i czosnek, zalej bulionem wołowym. Jeśli nie masz gotowego bulionu, wykorzystaj kostki rosołowe wołowe. Dodaj do mięsa liście laurowe i ziele angielskie. Duś ok. 1,5 godziny, aż mięso zmięknie. Jeśli zbyt dużo wody odparuje, dolej nieco wrzątku.
- Papryki oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę. Na ok.20 minut przed końcem duszenia dodaj paprykę do mięsa.
- Gdy składniki będą miękkie, łyżkę mąki wymieszaj z niewielką ilością sosu i połącz z gulaszem. Dopraw całość mieloną papryką, solą i pieprzem.
Gulasz z indyka — przepis
Mięso z indyka to dobry wybór na gulasz. Jest ono delikatne w smaku i w dodatku łatwiejsze do przygotowania, w porównaniu do wołowiny czy dziczyzny. Wybierając mięso warto wiedzieć, że kawałek z piersi jest bardziej delikatny w smaku, natomiast mięso z udźca jest ciemniejsze i bardziej wyraziste w smaku. Poza tym indyk zawiera niewiele tłuszczu i dużo białka, jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (m.in. omega-6) i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dostarcza także minerały takie jak: potas, cynk, fosfor, oraz witaminę D, witaminy z grupy B.
Gulasz z indyka — składniki:
- 700 g mięsa gulaszowego z indyka
- 2 marchewki
- 2 duże cebule
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 2-3 ziarnka ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- papryka mielona słodka
- papryka mielona wędzona
- tymianek
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
- łyżka mąki do zagęszczenia
- kostka rosołowa drobiowa
Przygotowanie:
- Cebulę obierz i posiekaj, marchewki obierz i pokrój na plasterki, czosnek obierz i przeciśnij przez praskę lub poszatkuj.
- W rondlu rozgrzej olej i podsmaż cebulę z czosnkiem, dodaj marchewkę, a na końcu mięso. Chwilę razem podsmaż.
- Całość zalej dwiema szklankami bulionu drobiowego (z kostki lub rosołu), dodaj koncentrat pomidorowy, ziele angielskie, listek laurowy i zagotuj, po czym duś na minimalnym ogniu pod przykryciem, do momentu aż mięso stanie się miękkie (ok. 75 minut).
- Dopraw do smaku paprykami, solą, pieprzem i tymiankiem. Mąkę wymieszaj z niewielką ilością zimnej wody, wlej do gulaszu i wymieszaj, aby zagęścić. Jeśli nie chcesz używać mąki, duś odpowiednio długo, aż płyn odparuje i naturalnie się zagęści.
Gulasz wieprzowy z pieczarkami — przepis
Wieprzowina to mięso, które często wykorzystywane jest do przyrządzania gulaszu. Jest tańsze i prostsze w przyrządzeniu, niż wołowina. Zazwyczaj do gulaszu trafia mięso z łopatki i szynki, ale można wykorzystać także karkówkę, mięso z udźca lub goleni.
Gulasz wieprzowy z pieczarkami — składniki:
- 500 g łopatki wieprzowej bez kości
- 250 g pieczarek
- duża marchew
- 1 cebula
- łyżeczka wędzonej papryki w proszku
- 1-2 liście laurowe
- 3-4 kulki ziela angielskiego
- sól
- pieprz
- szczypta ostrej papryki
- suszony tymianek
- bulion lub kostka rosołowa
- olej do smażenia
- 1 łyżka mąki
Przygotowanie:
- Mięso oczyść, osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój na kawałki i oprósz mąką.
- Na patelni rozgrzej olej, obmaż kawałki mięsa tak, by były rumiane z każdej strony, wrzuć je do garnka.
- Cebulę, pieczarki i marchewki obierz i oczyść, pokrój w kostkę i podsmaż na tłuszczu pozostałym ze smażenia mięsa.
- Dodaj do mięsa, wlej bulion, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, nieco tymianku i papryki.
- Duś pod przykryciem ok. 45-50 minut, na koniec, gdy składniki zmiękną, dopraw do smaku solą i pieprzem. Jeśli gulasz będzie za rzadki, możesz zagęścić go mąką rozprowadzoną w niewielkiej ilości wody.
Gulasz węgierski na ostro — przepis
Tradycyjnie do gulaszu wykorzystuje się wołowinę, ale także wieprzowina i inne rodzaje mięs w tym przepisie sprawdzą. Trzeba jedynie pamiętać o czasie koniecznym do zmięknięcia mięsa, ponieważ ten jest różny dla różnych jego rodzajów. Gulasz węgierski na ostro jest zdecydowanie propozycją obiadu dla osób, które kochają intensywne smaki. Raczej nie powinny skusić się na niego osoby z wrażliwym układem pokarmowym i problemami gastrycznymi.
Gulasz węgierski na ostro — składniki:
- 800 g łopatki wieprzowej
- 250 g pieczarek
- 2 czerwone papryki
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili
- duża cebula
- przyprawa warzywna typu vegeta
- pieprz czarny
- pieprz ziołowy
- papryka czerwona słodka w proszku
- papryka ostra w proszku
- 3 liście laurowe
- mąka pszenna do oprószenia mięsa
Przygotowanie:
- Mięso umyj, osusz i pokrój w większą kostkę, obsyp przyprawami wg smaku i dokładnie wymieszaj z mięsem, aby każdy kawałek był obtoczony i odstaw na 30 min do lodówki.
- Pieczarki oczyść, pokrój w paski, z papryki usuń gniazdo nasienne i pokrój na większe kawałki. Z papryczki chilli usuń ziarenka i pokrój ją na drobniutką kostkę. Cebulę obierz i pokrój w większą kostkę.
- Na patelni rozgrzej olej, mięso wyjmij z lodówki i oprósz mąką, obsmaż na rumiano, często mieszając, by nie przywierało.
- W dużym garnku zagotuj 2 szklanki wody z 3 liśćmi laurowymi. Obsmażone mięso włóż do gotującej wody i duś na niewielkim ogniu.
- Na patelni po mięsie przesmaż pieczarki, papryki i cebulę z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Warzywa przełóż do garnka z mięsem. Przykryj i duś ok. 40 min. Sos dopraw zgodnie z uznaniem.
- Na małej patelni rozgrzej nieco oleju, wsyp 2 łyżki mąki i mieszaj aż powstanie delikatnie złota zasmażki. Zasmażkę wlej do gulaszu, mocno mieszając. Po 2 minutach możesz zdjąć gotowy gulasz węgierski z ognia.
Prosty gulasz z szynki wieprzowej — przepis
Prosty gulasz z szynki wieprzowej — składniki:
- 1 kg szynki wieprzowej
- 2-3 duże cebule
- 2 średnie lub 1 duża marchewka
- 1-2 liście laurowe
- przyprawa do mięsa
- sól
- pieprz czarny mielony
- 2 łyżki papryki słodkiej suszonej w płatkach
- papryka słodka w proszku
- kostka bulionowa
- ok. 3 łyżeczki śmietany kwaśniej 18%
- 2 łyżki mąki — opcjonalnie
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Mięso umyj, osusz i pokrój w większą, równą kostkę. Przełóż do dużej miski, dodaj przyprawy i wymieszaj wszystko ze sobą, aż składniki połączą się ze sobą. Odstaw do lodówki co najmniej na godzinę, a najlepiej na noc, by mięso przeszło przyprawami i skruszało.
- Cebulę i marchew obierz. Cebulę pokrój w większą kostkę, marchew zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
- Mięso wyjmij z lodówki. Na patelni rozgrzej olej i smaż mięso do czasu, aż nabierze ciemnobrązowego koloru. Następnie przełóż je do garnka. Na tym samym oleju podsmaż cebulę, gdy zmięknie dodaj marchew i duś razem do miękkości. Podsmażone warzywa dodaj do mięsa i zalej gorącą wodą, dodaj liście laurowe i kostkę bulionową. Mięso powinno być zakryte wodą.
- Duś na małym ogniu pod przykryciem przez około 60 minut. Gdy mięso zmięknie, dopraw gulasz z szynki solą i pieprzem. Zaciągnij odrobiną śmietany, a jeśli sos będzie zbyt rzadki, mąkę pszenną rozrób w niewielkiej ilości zimnej wody i stopniowo wlewaj do gulaszu. Zamieszaj i duś jeszcze przez 5 minut. Gdy odpowiednio zgęstnieje, zdejmij z ognia.
Gulasz z kurczaka z warzywami — przepis
Gulasz z kurczaka z warzywami — składniki:
- 1 podwójny filet z kurczaka
- mała cukinia
- 200 g dyni bez skóry i nasion
- duża cebula
- pół czerwonej papryki
- pół żółtej papryki
- 5 pieczarek
- 2 ząbki czosnku
- ok. 2 szklanki bulionu
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- sól
- pieprz
- curry
- szczypta ostrej papryki w proszku
- ½ pęczka natki pietruszki
- olej do smażenia
- ew. śmietana do zabielenia
Przygotowanie:
- Mięso umyj, osusz i pokrój na równe kawałki. Przypraw solą, curry, ostrą papryką, jeśli masz czas, odstaw do lodówki na co najmniej 30 minut. Mięso usmaż na rozgrzanym oleju i odłóż na talerz.
- Na tłuszczu po smażeniu mięsa przesmaż czosnek i cebulę, następnie dodaj pokrojoną w kostkę dynię, cukinię i papryki. Podlej nieco bulionem (reszta musi zostać na później) i duś do miękkości dyni około 10-15 min.
- Na drugiej patelni podsmaż pieczarki.
- Gdy dynia zmięknie, dodaj do niej podsmażone pieczarki i mięso, zalej pozostałym bulionem, przypraw do smaku, i duś pod przykryciem ok. 10 minut. Gotowy gulasz z kurczaka podawaj posypany drobno pokrojoną natką pietruszki.
Gulasz z dzika — przepis
Gulasz z dzika — składniki:
- 500 g mięsa z dzika
- duża papryka czerwona
- duża marchew
- korzeń pietruszki
- duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1/2 słoiczka koncentratu pomidorowego
- 3-4 kulki ziela angielskiego
- 4 owoce jałowca
- 2 liście laurowe
- papryka słodka w proszku
- papryka ostra w proszku
- suszony rozmaryn
- suszony tymianek
- sól
- pieprz ziarnisty
- kostka rosołowa wołowa
- mąka pszenna
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Dzień przed mięso umyj, osusz, pokrój w kostkę. Włóż je do miski, dodaj trochę soli, pieprzu, papryki w proszku, czosek przeciśnięty przez praskę oraz olej. Wetrzyj przyprawy w mięso i odstaw do lodówki na noc (min. 12 godzin). Po tym czasie mięso oprósz mąką, na patelni rozgrzej tłuszcz i obsmaż kawałki mięsa na rumiano.
- W garnku rozgrzej olej i podsmaż pokrojoną cebulę, dodaj do niego mięso dzika i zalej 1/2 litra wody z rozpuszczoną kostką bulionową. Dodaj do garnka oczyszczoną z nasion i pokrojoną w kostkę paprykę, pokrojoną w plastry marchewkę oraz pietruszkę. Dodaj pozostałe przyprawy – jałowiec, rozmaryn, tymianek, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz, ziarnisty. Duś na małym ogniu przez około godzinę. Gdy składniki będą miękkie, dodaj pół słoiczka koncentratu pomidorowego. Jeszcze chwilłę podgotuj razem i dopraw, jeśli jeszcze będzie taka potrzeba.