Choroby Zdrowie

Nadczynność tarczycy – objawy, które powinny wzbudzić czujność

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 marca 2021
Nadczynność tarczycy objawy - psychiczne, skórne, oczne
Fot. iStock
 

Nadczynność tarczycy powoduje objawy, które źle wpływają na samopoczucie chorych i obniżają komfort życia. Ta choroba wpływa na nadprodukcję hormonów tarczycowych, które regulują ważne procesy w organizmie. Szybka reakcja na objawy skórne, oczne lub psychiczne, jakie daje nadczynność tarczycy, pozwoli wrócić do formy. Jak wyglądają sygnały, które wysyła chora tarczyca, oraz co należy zrobić po ich zaobserwowaniu?

Nadczynność tarczycy — na czym polega?

Tarczyca to mały narząd  kształtem przypominający motyla, umiejscowiony u podstawy szyi. Odpowiedzialny jest za wytwarzanie i uwalnianie: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Hormony te regulują funkcjonowanie tkanek organizmu, wpływają na metabolizm  organizmu oraz produkcję ciepła. Na funkcjonowanie tarczycy ma wpływ przysadka mózgowa, przez hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji trijodotyroniny oraz tyroksyny. Gdy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy zostaje zaburzone, dochodzi do niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy objawy - psychiczne, skórne, oczne

Fot. iStock/Nadczynność tarczycy objawy

Nadczynność tarczycy sprawia, że tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. To negatywnie oddziałuje jego funkcjonowanie i powoduje dokuczliwie konsekwencje zdrowotne. Na nadczynność tarczycy najczęściej chorują kobiety w wieku 20. –40. lat.

Przyczyny nadczynności tarczycy

Na pojawienie się nadczynności tarczycy wpływają choroby takiej jak:

Nadczynność tarczycy objawy

Nadczynność tarczycy i jej objawy nie są aż tak oczywiste. Wiele osób, które cierpią na to zaburzenie, odczuwała negatywne skutki nadczynności, bez świadomości faktycznej przyczyny problemów. Objawy, które daje nadczynność tarczycy mogą być mylące, i czasem trudno połączyć je z tarczycą. Zauważono także pewną zależność przy nasileniu objawów. U młodszych pacjentów objawy nadczynności tarczycy mogą być bardziej wyraźne i specyficzne, natomiast u pacjentów starszych są delikatniejsze i mniej oczywiste, kojarzące się np. z zaburzeniami krążenia, które pojawiają się już u osób w średnim wieku.

Nadczynność tarczycy objawy ogólne

 • nadmierna potliwość – wpływa na nią zwiększona produkcja ciepła w organizmie oraz nadmierna aktywność gruczołów potowych;
 • uczucie gorąca – nadchodzi falami, a towarzyszyć temu może zaczerwienienie skóry twarzy i szyi. Dzieje się tak nawet w niskich temperaturach;
 • zaburzenia miesiączkowania — nadczynność tarczycy negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego, powodując  zaburzenia miesiączkowania i cykle bezowulacyjne;
 • niepłodność –  cykle bezowulacyjne, spowodowane nadczynnością tarczycy powodują problemy z zajściem w ciążę;
 • drżenie rąk – drżenie rąk jest częstym problemem wynikającym z nadczynności tarczycy;
 • chudnięcie – przyspieszony metabolizm wynikający z zaburzeń pracy tarczycy oraz zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych  w jelitach, mimo apetytu, powoduje niezamierzoną utratę masy ciała;
 • częstsze oddawanie stolca – osobom cierpiącym z powodu nadczynności tarczycy towarzyszy przyspieszona perystaltyka jelit, biegunki oraz zaburzenia trawienne;
 • przyśpieszenie czynności serca – w tym uczucie kołatania serca, jest efektem wpływu nadmiaru hormonów na pracę mięśnia sercowego;
 • osłabienie siły mięśniowej – problematyczne stają się zwykle czynności takie jak: wchodzenie po schodach, czy wstawanie z pozycji siedzącej.
Nadczynność tarczycy objawy - psychiczne, skórne, oczne

Fot. iStock/Nadczynność tarczycy objawy

Nadczynność tarczycy objawy psychiczne:

 • obniżenie nastroju — u chorych może pojawiać się nerwowość, płaczliwość, niepokój, rozdrażnienie. Może pojawiać się nadmierna ruchliwość, problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją. Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są bardziej narażone na pojawienie się stanów lękowych. Często chorzy skarżą się na problem z bezsennością, oraz krótkim i płytkim snem, po którym wstają zmęczeni. Objawy, które powoduje nadczynność tarczycy wynikają z nadmiernego pobudzenia układu nerwowego. Obniżenie nastroju często bywa zrzucane na karb towarzyszącego kobietom PMS lub okresu menopauzy;

Nadczynność tarczycy objawy skórne i oczne:

 • Powiększenie i rozszerzenie naczyń skórnych — w przypadku nadczynności tarczycy mogą wykwitać rumieńce na twarzy. Często skóra staje się cienka, gładka i ciepła. Może być także wilgotna, a paznokcie bardziej kruche i łamliwe.
 • wypadanie włosów – włosy stają się przerzedzone na całej skórze głowy. Jest o proces odwracalny po zastosowaniu leczenia wyrównującego poziom hormonów;
 • objawy oczne – może pojawić się wytrzeszcz, podwójne widzenie, obrzęk i zaczerwienienie powiek lub spojówek.

Nadczynność tarczycy — objawy a badania

Jeśli u pacjenta pojawiają się objawy sugerujące nadczynność tarczycy, należy skonsultować je ze specjalistą. Lekarz, aby potwierdzić podejrzenie nadczynności tarczycy, zleci wykonanie badań hormonalnych. Przede wszystkim zleca się badanie stężenia TSH we krwi, pozwalające ocenić czynność tarczycy. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, należy wykonać badanie określające stężenie wolnych hormonów tarczycy (FT4 i/lub FT3). Jeśli badanie pokazuje obniżone stężenie TSH przy podwyższonym stężeniu FT4 i/lub FT3 w surowicy, rozpoznanie wskazuje na nadczynność tarczycy.

Nadczynność tarczycy objawy - psychiczne, skórne, oczne

Fot. iStock/Nadczynność tarczycy

W tym przypadku należy wykryć przyczynę nadczynności tarczycy. Pomocne są w tym badania takie jak:

 • USG tarczycy — dzięki temu badaniu można stwierdzić obecność zmian ogniskowych w tarczycy lub obniżoną echogeniczność;
 • przeciwciała przeciwtarczycowe w surowicy — szczególnie przeciwciała anty-TSHR, których podwyższone stężenie jest charakterystyczne dla choroby Gravesa i Basedowa;
 • biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BACC) tarczycy — wykonywaną w przypadku stwierdzenia guzków tarczycy;
 • scyntygrafię tarczycy — wykonuje się ją dla oceny morfologii tarczycy i stopnia zróżnicowania tkanki w guzkach.

Przy potwierdzonej badaniami nadczynności tarczycy, endokrynolog zdecyduje o zastosowaniu odpowiedniego dla pacjenta sposobie leczenia: farmakologicznego, jodem promieniotwórczym lub chirurgicznego.


źródło: www.mp.pl

Choroby Zdrowie

Hashimoto objawy – co powinno wzbudzić niepokój?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 marca 2021
Hashimoto objawy - neurologiczne, skórne, ogólne
Fot. iStock
 

Choroba Hashimoto powoduje objawy, które potrafią bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dokuczliwe symptomy wcale nie są najłatwiejsze do zdiagnozowania, a im później postawiona diagnoza, tym więcej szkód w organizmie. Czym jest choroba Hashimoto, jakie daje objawy neurologiczne, skórne i miejscowe, i co zrobić, gdy się pojawią?

Choroba Hashimoto — na czym polega?

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą wynikającą z zaburzeń pracy układu immunologicznego. W normalnej sytuacji układ immunologiczny, czyli odpornościowy, walczy ze szkodliwymi patogenami, zapobiegając niebezpiecznym zakażeniom organizmu. W przypadku choroby Hashimoto, gdy układ immunologiczny zaczyna działać nieprawidłowo, wytwarza przeciwciała przeciw własnej tarczycy. Taka sytuacja powoduje rozwój zapalenia tarczycy, które co prawda nie jest bolesne, ale  po cichu niszczy przez lata tarczycę, powodując jej niedoczynność. Po latach choroba Hashimoto skutkuje zmniejszeniem produkcji hormonów oraz poważnymi konsekwencjami dla funkcjonowania całego organizmu.

Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych zaburzeń czynności tarczycy. Według statystyk przede wszystkim dotyka kobiety, a jej występowanie rośnie wraz z wiekiem. Szczyt zachorowań przypada od 6 dekady życia, ale bardzo często jest ona diagnozowana także u młodszych osób, a nawet i dzieci.

Hashimoto objawy - neurologiczne, skórne, ogólne

Fot. iStock

Czynniki ryzyka

Choroba Hashimoto częściej diagnozowana jest u osób, które cierpią na inne choroby autoimmunologiczne, na przykład bielactwo, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, czy celiakia. Na rozwój Hashimoto mogą wpływać także czynniki takie jak czynniki genetyczne, przewlekły stres, czy niewłaściwa dieta (nadmiar selenu i jodu).

Hashimoto — objawy

Choroba Hashimoto daje objawy, które bardzo często trudno jest połączyć właśnie z zaburzeniami pracy tarczycy. Mogą one dotyczyć samej tarczycy, lub wpływu niedoboru hormonów na organizm. Choroba Hashimoto powoduje objawy, które nawet przez kilka lat pozostają niezauważalne. Dopiero po czasie systematycznego niszczenia tarczycy i obniżenia stężenia hormonów tarczycy, pojawiają się różne sygnały nieprawidłowości. Im dłużej trwa niedoczynność tarczycy oraz im większy jest stopień niedoboru hormonów, tym bardziej nasilone i dokuczliwe są objawy.

Hashimoto — objawy miejscowe:

Objawy związane z wielkością tarczycy dotyczą zazwyczaj powiększenia tego gruczołu i utworzenia się wola. Z upływem czasu na tarczycy mogą zacząć rozwijać się guzki.

Hashimoto — objawy skórne:

Objawy skórne w przebiegu Hashimoto mogą wyglądać następująco:

 • sucha, łuszcząca się i blada skóra, nieprzyjemne uczucie swędzenia;
 • wypadające włosy, przerzedzone na całej głowie, trudne do rozczesania i ułożenia;
 • kruche, pogrubione paznokcie;
Hashimoto objawy - neurologiczne, skórne, ogólne

Fot. iStock

Hashimoto — objawy psychiczne/neurologiczne:

Objawy psychiczne, neurologiczne w przebiegu Hashimoto negatywnie wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie osoby chorej. Zaliczane są do nich:

 • nadmierna senność, zmęczenie, apatia, brak chęci do działania;
 • obniżenie nastroju, depresja;
 • zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją i nauką;

Hashimoto — objawy ogólne:

Na niedoczynność tarczycy w przebiegu Hashimoto wskazują objawy ogólne takie jak:

 • odczuwanie zimna — nawet gdy wokół jest ciepło;
 • zwiększenie masy ciała, mimo prowadzenia zdrowej, zrównoważonej diety;
 • rzadsze wizyty w toalecie i kłopoty przy oddawaniu stolca (zaparcia);
 • zaburzenia miesiączkowania oraz niepłodność;
 • wolniejsza czynność serca oraz niskie ciśnienie tętnicze;
 • zwiększenie stężenia cholesterolu oraz niedokrwistość ujawniona w badaniach laboratoryjnych.

W bardzo ciężkich przypadkach Hashimoto może skutkować nawet śpiączką, będącą skrajną postacią niedoboru hormonów tarczycy.

Choroba Hashimoto — objawy a badania

Jeśli zostaną zaobserwowane objawy, które może dawać choroba Hashimoto, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania. W pierwszej kolejności pacjenci kierowani są na oznaczenie stężenia TSH we krwi. Jeśli wynik będzie powyżej górnej granicy normy oznacza się następnie stężenie FT4 (wolnej tyroksyn). Jawna niedoczynność tarczycy rozpoznawana jest na podstawie zwiększenia stężenia TSH przy jednoczesnym zmniejszeniu stężenia Ft4. Natomiast o utajonej niedoczynności tarczycy można mówić, gdy badanie wykaże zwiększone  stężenie TSH, któremu towarzyszy prawidłowe stężenie FT4.

Hashimoto objawy - neurologiczne, skórne, ogólne

Fot. iStock

Innymi badaniami pomagającymi zdiagnozować niedoczynność tarczycy przy chorobie Hashimoto są:

 • USG tarczycy, które pozwala stwierdzić zmianę rozmiaru gruczołu oraz jej zmniejszoną echogeniczność;
 • oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych, szczególnie anty-TPO oraz anty-TG.

Do tej pory nie opracowano skutecznej metody walki z chorobą Hashimoto. Zalecane jest leczenie niedoczynności tarczycy, polegające na przyjmowaniu odpowiednich hormonów tarczycy (syntetycznej lewotyroksyny). W przypadku pacjentów z chorobą Hashimoto bardzo często leczenie pod okiem endokrynologa konieczne jest przez całe życie.

Ponieważ u osób cierpiących na chorobę Hashimoto istnieje ryzyko rozwinięcia się innych chorób autoimmunologicznych, ważna jest obserwacja w tym kierunku.


źródło:  www.mp.plwww.endokrynologia.net

Choroby Zdrowie

Objawy hemoroidów – co może świadczyć o kłopotach z żylakami odbytu?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 marca 2021
Objawy hemoroidów - przyczyny, leczenie
Fot. iStock

Objawy hemoroidów są wyjątkowo nieprzyjemne i dokuczliwe. Znać je może nawet do drugi Polak, a ryzyko ich pojawienia się rośnie wraz z wiekiem. Dlatego warto wiedzieć, co podnosi ryzyko tworzenia się hemoroidów, jakie są ich objawy, oraz co można zrobić, by załagodzić dokuczliwe dolegliwości?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu, są problemem, który pojawia się bardzo często, niezależnie od płci. Hemoroidy są prawidłowymi naczyniami krwionośnymi umiejscowionymi w odbycie i odbytnicy, które same w sobie nie są problemem. To co potocznie określamy mianem hemoroidów, to patologicznie poszerzone hemoroidy, zwane guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu. W przypadku, gdy hemoroidy zaczynają się powiększać, powodują dyskomfort i przykre objawy.

Objawy hemoroidów - przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Objawy hemoroidów

Według statystyk nawet połowa dorosłych osób miała styczność z chorobą hemoroidalną. Zauważono nasiloną tendencję do ich tworzenia u osób po 50 roku życia, ale przytrafiają się one także w młodszym wieku. Szczególnie często rozwijają się u kobiet ciężarnych, u których rosnąca macica z płodem wywiera nacisk na jelita, a dodatkowo hormony wpływają na spowolnienie perystaltyki jelit.  Większe ryzyko rozwinięcia się hemoroidów wynika z nadużywania środków przeczyszczających, preferowania seksu analnego. Duży wpływ ma także tryb życia pozbawiony aktywności fizycznej oraz dieta pozbawiona błonnika i wystarczającej ilości płynów w ciągu doby. Wynikające z tego powtarzające się zaparcia prowadzą do rozwoju choroby hemoroidalnej.

Wyróżniane są cztery stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej:

 • Pierwszy stopień – hemoroidy w klinicznym badaniu per rectum są niewidoczne, ale uwidaczniają się podczas badania endoskopowego.  Nie wypadają na zewnątrz odbytu, ale mogą powodować krwawienie.
 • Drugi stopień – hemoroidy wypadają z odbytu podczas parcia w trakcie oddawania stolca, ale cofają się samoistnie;
 • Trzeci stopień – hemoroidy widoczne są na zewnątrz przez cały czas, można je bez kłopotu odprowadzić ręcznie.
 • Czwarty stopień – odprowadzenie hemoroidów znajdujących się cały czas na zewnątrz jest niemożliwe.

Objawy hemoroidów

Objawy hemoroidów są dość oczywiste i bardzo łatwe do zauważenia. Najczęściej ujawniają się w toalecie, podczas wypróżniania. Bardzo często na papierze toaletowym pojawia się jasnoczerwona świeża krew. Gdy hemoroidy są zaawansowane, krew może pojawiać się także w muszli, po wypróżnieniu. W przypadku zauważenia świeżej jasnoczerwonej i niewielkiej ilości krwi nie trzeba od razu panikować, choć wizyta u lekarza jest wskazana, by upewnić się co do przyczyny krwawienia. W przypadku, gdy pojawiają się skrzepy krwi, a sama krew ma bardzo ciemny wiśniowy lub smolisty kolor, może być efektem poważnych chorób, takich jak na przykład rak jelita grubego. Taka sytuacja wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Inne objawy hemoroidów to:

 • ból w czasie oddawania stolca;
 • podrażnienie odbytu;
 • uczucie wilgotności przy odbycie;
 • trudności w utrzymaniu higieny;
 • dyskomfort w okolicy odbytu;
 • świąd i pieczenie w okolicy odbytu
 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
 • wyciek śluzu lub wydzieliny kałowej.
Objawy hemoroidów - przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Objawy hemoroidów

Objawy hemoroidów a badania

Jeśli pojawiają się objawy hemoroidów, należy omówić z lekarzem możliwość usunięcia dokuczliwych zmian. To jest ważne szczególnie wtedy, gdy krwawienie z hemoroidów trwające długi czas może powodować niedokrwistość. Poza tym istnieje ryzyko pojawienia się masywnych krwotoków czy zakrzepicy w obrębie wpadniętych hemoroidów.

Aby stwierdzić czy przyczyną problemów są rzeczywiście są hemoroidy, specjalista ma do dyspozycji różne badania, które pomagają postawić właściwą diagnozę:

 • badanie fizykalne jamy brzusznej i okolic krocza;
 • ocena hemoroidów zewnętrznych;
 • badanie per rectum (przez odbyt);
 • anoskopia — umożliwia oświetlenie i obejrzenie hemoroidów wewnętrznych w odbytnicy.

Leczenie hemoroidów

Sposób leczenia hemoroidów zależny jest od zaawansowania zmian. Jeżeli objawy hemoroidów są łagodne, zawężone do odczuwania bólu i dyskomfortu, warto zastosować ściągający napar z kory dębu, który działa ściągająco, odkażająco i łagodząco. W aptekach może zakupić także gotowe preparaty na hemoroidy, które zawierają substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe i ściągające. Jeśli choroba hemoroidalna jest zaawansowana specjaliści mają do dyspozycji metody zmniejszające dolegliwości, takie jak:

 • założenie gumowych opasek na hemoroidy;
 • skleroterapia, czyli wstrzyknięcie środków chemicznych, które zamykają dopływ krwi do hemoroidów;
 • koagulacja laserowa, czyli naświetlanie laserem hemoroidów w miejscu unaczynienia, co skutkuje zwłóknieniem tkanki;
 • elektrokoagulacja, czyli wykorzystanie energii elektrycznej, która powoduje koagulację tkanki guzka hemoroidalnego i jego bliznowacenie;
 • krioterapia — niszczenie hemoroidów zimnem;
 • hemoroidektomia — wycięcie guzków krwawniczych stosowane jest raczej rzadko, ponieważ sam zabieg jest bolesny i towarzyszy mu ryzyko powikłań.
Objawy hemoroidów - przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Objawy hemoroidów

Niezwykle istotna przy zapobieganiu wystąpienia hemoroidów jest dieta, która także może złagodzić przykre objawy. Według zaleceń w codziennym jadłospisie powinno znaleźć się do 40 g błonnika z różnych źródeł. Znajduje się on w produktach takich jak pełnoziarniste pieczywo, otręby, grube kasze, płatki owsiane, niełuskany ryż, nasiona roślin strączkowych, świeże warzywa i owoce, a także suszone owoce i orzechy. Do tego należy wypijać przynajmniej 1,5-2 litry wody dziennie. Niewystarczająca ilość wypijanych płynów przy spożywaniu błonnika będzie skutkowała wzdęciami, zaparciami, bólami brzucha, podrażnieniem jelit. Istotne jest również to, że duża ilość błonnika w diecie może upośledzać proces wchłaniania różnych leków. Ponadto zalecana jest także aktywność fizyczna, która wpływa doskonale na przyspieszenie pracy jelit oraz poprawia kondycję całego organizmu.


źródło: www.mp.pl www.medistore.com.pl 

Zobacz także

Cztery składniki odżywcze, o których pewnie najczęściej zapominasz, a są one niezbędne w twojej diecie

przekąski

Jak pohamować nadmierny apetyt? Znajdź przyczynę podjadania

10 nawyków osób, które mają dobrą relację z… jedzeniem!