Witaminy na włosy są ważne dla zachowania ich w dobrej kondycji, ponieważ wzmacniają pasma od wewnątrz, zapobiegają ich wypadaniu, dbają o ich piękny wygląd. Warto zadbać, by codzienna dieta dostarczała je w sposób naturalny. W jakich produktach można znaleźć ważne witaminy na włosy?
Na wygląd włosów wpływa wiele czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, błędy pielęgnacyjne, czy choroby, ale niezwykle istotna jest zbilansowana dieta. Najprostszy sposób, na to, poprawić kondycję włosów, to włączenie do diety produktów, które zawierają potrzebne witaminy na włosy.
Witamina A
Niedobór witaminy A negatywnie odbija się na zdrowiu włosów jak i skóry. Przy jej niskim poziomie dochodzi do nadmiernego rogowacenia i łuszczenia się naskórka, suchości i swędzenia skóry. Niedobór tej witaminy wpływa na włosy poprzez ich przerzedzenie, zahamowanie procesu wzrostu, oraz ich zwiększenie łamliwości. Co prawda rzadko dochodzi do sytuacji niedoboru tej witaminy w organizmie, ponieważ magazynuje ją wątroba oraz tkanka tłuszczowa, ale taka sytuacja jest możliwa.
Aby nie zabrakło witaminy A w diecie na włosy, warto sięgać po produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak: tran, wątróbka, żółtka jaj, mleko i jego przetwory, oraz roślinnego, np.: szpinak, brokuły, marchew, dynię, pomidory, wiśnie, brzoskwinie, morele, arbuzy, pomarańcze. Witamina A lepiej przyswaja się z pożywienia przy obecności tłuszczów w posiłku. Na zaburzenie jej wchłaniania wpływa m.in.: kofeina, nikotyna oraz alkohol.
Zobacz również: Najgorsze połączenia, czyli co niszczy witaminy i utrudnia ich przyswajanie
Witaminy z grupy B na słabe włosy i przetłuszczającą się skórę głowy
Witaminy z grupy B na włosy to kompleks witamin, które hamują nadmierne wypadanie włosów oraz wzmacniają je od środka, sprawiając, że stają się one błyszczące i odporne na uszkodzenia. Dostarczają pasmom energii niezbędnej do wzrostu. Właściwy poziom witamin z grupy B wpływa także na ograniczenie przetłuszczania się skóry głowy.
Szczególnie ważną rolę dla włosów pełni:
Witamina B2 (ryboflawina)
Chroni włosy przed uszkodzeniami i zapobiega nadmiernej utracie kosmyków. Źródłem ryboflawiny są: migdały; czerwone mięso; makrela, łosoś i pstrąg; jajka na twardo; wieprzowina; grzyby; ziarenka sezamu; kalmary, ostrygi, małże i małże; ser kozi; szpinak lub zielone buraki;
Witamina B3 (witamina PP, niacyna)
Niacyna odpowiada za prawidłową budowę włosów, pobudza ukrwienie skóry i wspiera wzrost kosmyków. Jej źródła znajdziemy w pokarmach takich jak: tuńczyk, makrela, łosoś, miecznik, halibut; kurczak i indyk; wieprzowina, czerwone mięso lub wątroba; grzyby; orzeszki ziemne; ziarna słonecznika;
Witamina B7 (biotyna, witamina H)
Sprzyja wzrostowi kosmyków, hamuje nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i ogranicza łupież. Wspiera proces wytwarzania keratyny, która jest naturalnym budulcem włosa. Biotynę znajdziemy w produktach takich jak: czerwone mięso; halibut i łosoś; wątroba; ziarna słonecznika; liściaste warzywa; marchew; migdały; jajka; mleko; chleb pełnoziarnisty; truskawki i maliny;
Inne witaminy z grupy B na włosy — gdzie je znajdziemy?
- witamina B1 (tiamina) – wieprzowina; orzechy makadamia; ziarna słonecznika; chleb pełnoziarnisty; świeży zielony groszek; pstrąg; ziarna soi; różowa lub czarna fasola;
- witamina B5 (kwas pantotenowy) – nasiona słonecznika; grzyby; pstrąg i łosoś; awokado; jajka; wieprzowina, czerwone mięso i cielęcina; kurczak i indyk; słodkie ziemniaki;
- witamina B6 – nasiona słonecznika; pistacje; tuńczyk, łosoś, halibut, miecznik; indyk i kurczak; wieprzowina i czerwone mięso; suszone owoce; banany; awokado; szpinak;
- witamina B9, (witamina B11, kwas foliowy) – fasola; soczewica; szpinak i rzepa; szparag; sałata rzymska; brokuły; granat; chleb pszeniczny;
- witamina B12 (kobalamina) – owoce morza; wątroba; makrela, łosoś, tuńczyk, śledź i pstrąg; czerwone mięso; mleko; ser szwajcarski; jajka.
Zobacz również: Odpowiada za zdrową skórę, mocne paznokcie i błyszczące włosy. Jak zadbać o właściwy poziom keratyny?
Witamina C
Witamina C to jest silny przeciwutleniacz, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym powodowanym przez wolne rodniki. Stres oksydacyjny może hamować wzrost włosów i wpływać na ich starzenie się. Należy pamiętać również o tym, że witamina C jest konieczna do wyprodukowania kolagenu, który jest bardzo ważny dla kondycji skóry i włosów.
Witamina E
Witamina E, zwana witaminą młodości, to silny przeciwutleniacz chroniący przed przedwczesnym procesem starzenia się skóry i włosów. Wpływa ochronnie na mieszki włosowe narażone na szkodliwe działanie wolnych rodników. Poprawia stan skóry, reguluje produkcję sebum, pobudza włosy do wzrostu. Znajdziemy ją w produktach takich jak: olej słonecznikowy, oliwa z oliwek tłoczona na zimno, migdały, orzechy laskowe, zarodki nasion zbóż i kiełki, otręby i płatki owsiane, ryby morskie, takie jak: łosoś, mintaj, makrela, śledź, tuńczyk, mleko i jego przetwory, mięso kurczaka i indyka, a także w warzywach i owocach. Witamina E wrażliwa jest na mrożenie oraz na tlen i słońce, które wpływają na jej niszczenie w pożywieniu.
Witaminy na włosy to nie wszystko. Jakich minerałów również nie powinno zabraknąć?
Dieta bogata w witaminy na włosy to podstawa posiadania pięknej i zdrowej czupryny, ale warto wziąć pod wagę inne substancje, które również wywierają wpływ na ich kondycję.
Ważną rolę pełnią mikro- i makroelementy takie jak:
Cynk, który reguluje pracę gruczołów łojowych, wspiera tworzenie keratyny, która jest podstawowym budulcem włosów. Niedobór cynku wpływa na nasilenie problemu wypadania włosów. Znajdziemy go w ciemnym pełnoziarnistym chlebie, kaszy gryczanej, suchych nasionach roślin strączkowych, serach żółtych, owocach morza, oraz w mięsie i podrobach.
Miedź chroni przed wypadaniem włosów i ich matowieniem. Miedź można znaleźć w podrobach, drożdżach, produktach pełnoziarnistych, fasoli, zielonych warzywach liściastych czy orzechach i kakao.
Żelazo wpływa na zdolność do regeneracji włosów. Jeśli w organizmie dochodzi do niedoboru żelaza, następuje zahamowanie wzrostu włosów i wypadanie ich. Żelazo znajdziemy mięsie, podrobach, jajkach, pestkach dyni.
Krzem stymuluje wzrost włosów i zapobiega nadmiernemu wypadaniu. Najwięcej krzemu znajduje się w skrzypie polnym, w otrębach, w ogórkach, białej cebuli, kapuście, czy rzodkiewkach,