Go to content

Najważniejsze życiowe lekcje po rozstaniu. Wyciągaj wnioski i idź dalej!

fot. iStock

Nie ma chyba człowieka na tym świecie, który nie doświadczyłby złamanego serca. Wiemy jak boli, jak ciężko wrócić do życia i zaufać ponownie. To trudne, życiowe lekcje, ale i najbardziej pouczające. Z każdego bolesnego doświadczenia trzeba wyciągać wnioski i iść dalej.

Najważniejsze życiowe lekcje po rozstaniu

1. Nie można oczekiwać, że każdy człowiek zmieni się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, dopasuje, ułoży.

Jeżeli od początku ważne dla nas emocje, sprawy i widzenie świata były kompletnie różne – bez kompromisów i ciężkiej pracy to się nie uda.

2. Jeżeli od początku twój trzeci zmysł, intuicja podpowiada, że coś jest nie tak – to tak jest.

Nie ignoruj znaków, które podpowiadają ci, że ten związek jest dla ciebie nieodpowiedni. Bądź ostrożna. Ta relacja podszyta będzie niepewnością, brakiem zaufania. Twoje poczucie bezpieczeństwa nigdy nie będzie stabilne. Jeżeli jesteś osobą dla której to bardzo ważne – idź dalej, zostaw. Inaczej zmienisz się w prywatnego detektywa, który już nigdy nie będzie spać spokojnie…

3. Miłość do siebie jest podstawą dobrego związku.

Kochałaś bardziej, prawda? Zależało ci bardziej, troszczyłaś się bardziej, swoje potrzeby odstawiłaś, a dla drugiej osoby zrobiłabyś wszystko. To błąd. Jeśli uważasz, że tylko poświęcenie i zasłużenie na miłość drugiej osoby zagwarantuje ci szczęśliwy i długi związek – mylisz się! Każda, zdrowa relacja opiera się na miłości i szacunku do siebie samego. Bardziej można i trzeba kochać tylko siebie.

4. Czasami lepiej puścić niż o to walczyć.

Nie ma znaczenia, jak długo trwała relacja, jak dużo razem przeżyliście. Jeśli jedna ze stron zdecyduje się odejść, nic nie zrobisz. Odejdzie. Jeśli pojawi się w tej relacji trzecia osoba – odejdzie na pewno. Nie walcz, nie szarp się, nie marnuj energii. Gromadź ją, by iść dalej.

5. Prawdziwe życie zaczyna się po „żyli długo i szczęśliwie”…

Każdy związek wymaga uważności i zaangażowania obydwu stron. Doceniaj rzeczy za to, czym są, co wspólnie wypracowaliście, nie szukaj lepszego. Pracuj nad sobą, nad swoimi słabymi stronami. To w codzienności tkwi największa siła waszej relacji.

6. Jeśli ktoś cię nieustannie krzywdzi – odjedź.

Nie próbuj tłumaczyć, usprawiedliwiać. Nie przesuwaj swoich granic, pilnuj ich, rozmawiaj otwarcie o tym, co cię rani. Jeśli druga strona tego nie szanuje i nie rozumie – ta relacja nie ma sensu.

7. Nigdy nie ratuj związku dla innych.

Nikt nie cierpi bardziej niż ty. Nie ma idealnych rozwiązań, jest tylko odpowiedzialność za to, co się wspólnie stworzyło, przede wszystkim za dzieci. Nie trwaj w związku tylko dlatego, że myślisz, że odejście jest porażką.

8. Bądź w z relacji z partnerem.

Który ciebie docenia, który czyni wasz związek priorytetem. Nie zastępuj matki, ojca, nie bądź alternatywą, substytutem, pomostem. Nie dawaj więcej i jednostronnie.

9. Miej własne życie.

Uszczęśliwiaj się. Zadbaj o swój rozwój, bądź dla siebie czuła i wyrozumiała, zadbaj o siebie. Polub siebie. Wtedy nigdy nie zostaniesz sama.

10. Nie żałuj.

Nie ma miłości na całe życie, a każde spotkanie z miłością jest w jakimś celu w naszym życiu. Nie żałuj, nie rozpamiętuj, szukaj dobrych stron, nie katuj się wyrzutami sumienia, nie szukaj w sobie winy. Pamiętaj, że zasługujesz na szczęście. Przestań osądzać siebie. Nieprawda, że ktoś zmarnował ci życie, pamiętaj o dobrych chwilach, tylko wtedy ruszysz po swoje szczęście.

11. Nie ma nieudanych związków.

Są dwoje różnych ludzi. Ludzie przychodzą i odchodzą. To naturalne. Podobnie kończą się związki. Czasami już nic więcej nie jesteśmy w stanie dać sobie nawzajem.

12. Patrz na czyny, nie słuchaj słów.

One zawsze mówią więcej o człowieku którym jesteś w relacji. Masz prawo oczekiwać, żeby dotrzymywał słowa, nie kłamał, nie oszukiwał. W relacji zawsze postaw na prawdę.

13. Żyje się każdego dnia, a nie raz.

Dlatego nie odkładaj swojego życia na później. Żadne problemy same się nie rozwiążą, sam jesteś odpowiedzialny za własne szczęście. Ktoś, kto naprawdę cię kocha, nigdy by cię nie opuścił.

14. Miłość to nie wszystko.

Jest najważniejsza w życiu, ale biorąc pod uwagę poniższe punkty – nigdy sama w sobie nie będzie wystarczająca.

15. Wybacz.

Serce pełne urazy, które padło ofiarą nieodwzajemnionej miłości, jest przyczyną większości tragedii. Uważaj na swoje myśli. Zainwestuj w siebie i uwierz, że jeśli to nie jest odwzajemnione – to nie jest miłość.