Surówka z marchewki to prosty, ale smaczny i zdrowy dodatek do dań z duszonym lub pieczonym mięsem w roli głównej. Warto przyrządzać ją do obiadu, ponieważ surówka z marchewki może być serwowana na kilka sposobów, co sprawia, że zbyt szybko się nie znudzi. Dlaczego warto sięgać po marchewkę, oraz w jaki sposób można ją przygotować z jabłkiem, chrzanem lub porem?
Marchew to samo zdrowie
Marchewka swój charakterystyczny kolor zawdzięcza obecności kilku rodzajów karotenoidów, takich jak: luteina, zeaksantyna, likopen, alfa-karoten oraz beta-karoten (prowitamina A). Karetonoidy m.in. neutralizują działanie wolnych rodników i chronią organizm przed rozwojem nowotworów. Dodatkowo w korzeniu marchwi znajduje się falkarinol ceniony w profilaktyce nowotworów. Według naukowców z Uniwersytetu w Newcastle substancja ta obniża ryzyko rozwoju nowotworu nawet o 33%.
Marchew zawiera również witaminy K, witaminy C, E, witaminy z grupy B (B1, B3, B5, B6, kwas foliowy), oraz minerały takie jak: potas, mangan, fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź. Marchewka jest również źródłem błonnika i pektyn, koniecznych m.in. dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Ponadto można jeść ją do woli, ponieważ jest niskokaloryczna — w 100g surowej marchwi znajdziemy jedynie 33 kcal.
Warto włączyć marchewki do diety, ponieważ regularne spożywanie tego warzywa chroni wzrok, wzmacnia układ nerwowy i obniża ryzyko rozwoju depresji i chorób neurodegeneracyjnych (Alzheimer, Parkinson). Obecność marchewki w diecie zapobiega tworzeniu się złogów miażdżycowych, chroni przed zawałem serca, udarem mózgu i zatorem płucnym.
Marchew wpływa pozytywnie na stan skóry. Jedzenie marchewki przyspiesza regenerację naskórka, chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym, opóźnia proces starzenia się jej i powstawania zmarszczek. Miłośnicy marchewki cieszą się również ładniejszym, bardziej „opalonym” odcieniem skóry, co zawdzięczają obecności wyżej wspomnianych karetonoidów. Dlatego warto sięgać po to warzywo, a surówka z marchewki to dobry sposób na przemycenie jej do diety.
Surówka z marchewki — najpopularniejsze przepisy
Surówka z marchewki doskonale komponuje się ze smażonym lub pieczonym mięsem, ale to uniwersalny dodatek, który można potraktować również jako osobny posiłek. Istnieje kilka najbardziej popularnych wersji surówki z marchwi, z których można znaleźć coś dla siebie. Przy jej przyrządzaniu można zastosować radę, która pomoże wydobyć naturalną słodycz marchewki, czyli dodać do niej nieco soku wyciśniętego z pomarańczy.
Surówka z marchewki, jabłka i chrzanu — przepis
Słodka marchewka i jabłko, oraz ostry chrzan to składniki, które idealnie uzupełniają swój smak. Jabłko dostarcza witaminy: A, C, K oraz B1, B2, B3, B5, B6, B9, oraz makro- i mikroelementy, do których zaliczamy m.in.: wapń, żelazo, cynk, fosfor, potas, magnez, mangan. Z kolei chrzan kryje w sobie witaminę C, prowitaminę A, witaminy z grupy B, potas, wapń, fosfor, magnez, jod. Zawiera również ważne dla zdrowia glukozynolany, fitoncydy, flawonoidy, enzymy i aminokwasy. Surówka z marchewki, jabłka i chrzanu to samo zdrowie.
Składniki:
- 2 marchewki
- 2 jabłka
- 1,5 łyżki tartego chrzanu (najlepiej świeżego)
- 1 łyżka oleju rzepakowego
Przygotowanie:
Jeśli masz świeży chrzan, zetrzyj go na dużych oczkach tarki (koniecznie na balkonie lub na świeżym powietrzu). Do startego chrzanu dodaj obrane i starte jabłka oraz marchewki. Całość polej olejem rzepakowym i wymieszaj.
Surówka z marchewki, pora i majonezu — przepis:
Por to niepozorne warzywo, które warto włączać do diety ze względu na jego bogaty skład. Znajdziemy w nim m.in.: witaminy: C, A, E, B1, B2, PP, oraz minerały takie jak: wapń, potas, fosfor, żelazo. Por dobrze komponuje się z marchewką, dlatego warto wypróbować ten warzywny duet jako zdrowy dodatek do obiadu.
Składniki:
- 3 marchewki
- biała część pora
- 1 łyżka majonezu
- 1 łyżka śmietany
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Białą część pora pokój w cienkie półplasterki, marchewkę obierz i zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Marchewkę wymieszaj z porem, dodaj śmietanę i majonez, dopraw solą i pieprzem według smaku.
Surówka z marchewki i selera — przepis
Marchew i seler to znakomite połączenie, pełne smaku i witamin. W selerze znajdziemy takie witaminy jak: witamina C, witaminy z grupy B, witaminy PP, A i E. Znajdziemy w nim również wapń, sód, żelazo, fosfor oraz magnez.
Składniki:
- 3 duże marchewki
- 1 mały korzeń selera
- 2 łyżki śmietany
- odrobina soku z cytryny
- cukier, pieprz i sól do smaku
Przygotowanie:
Marchew i seler umyj, obierz. Marchew zetrzyj na małych oczkach tarki, następnie seler, po czym skrop go odrobiną soku z cytryny, by nie sczerniał. Warzywa wymieszaj, dodaj śmietanę, cukier, pieprz i sól, wymieszaj składniki ze sobą.
Surówka z marchewki i kiszonej kapusty — przepis
Kapusta kiszona świetnie komponuje się z marchewką. W dodatku to skarbnica zdrowia, ponieważ zawiera probiotyki, witaminy C i A, oraz witamin E, K, B1, B2, B6, C, oraz minerały, takie jak magnez, żelazo, potas, mangan i selen, sód, wapń, siarka, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod. Taki dodatek do obiadu to samo zdrowie.
Składniki:
- 300 g kapusty kiszonej
- duża marchewka
- 1 średnia cebula
- cukier, sól, pieprz do smaku
- olej rzepakowy
- ew. łyżka posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie surówki:
Kapustę posiekaj drobno, marchew obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Cebulę pokrój w drobną kostkę, a natkę pietruszki osusz z nadmiaru wody i posiekaj. Wymieszaj dobrze marchew, cebulę i kapustę w dużej misce, dodaj cukier, sól, pieprz i olej do smaku. Przed podaniem na stół schłódź surówkę z marchewki i kapusty koszonej w lodówce i posyp poszatkowaną natką pietruszki.