Lifestyle

Miłość jest uniwersalna. Ta para wędrowników natychmiast skradnie wasze serca!

Redakcja
Redakcja
18 października 2021
https://www.instagram.com/henrythecoloradodog/
 

Mówią o sobie, że są czteroosobową rodziną z siedzibą w Kolorado, składającą się z dwóch ludzi (Cynthia + Andre), jednego psa (Henry) i jednego kota (Baloo). Twierdzą, że cała czwórka żyje dla przygody. Kochają wędrówki piesze po górach, najlepiej z plecakiem, nocowanie pod namiotem, a nawet kajakarstwo. Henry i Baloo zawsze chcą towarzyszyć im w tych przygodach. Cynthia i Andre nie zmuszają swoich zwierząt do niczego. Ta przyjaźń psa i kota wędrowników zaczęła się bardzo zwyczajnie.

Jak to się zaczęło?

„Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy adoptowaliśmy Henry’ego, gdy miał zaledwie 3,5 miesiąca. Przekonał nas, żebyśmy zabrali go do domu w ciągu kilku sekund, kiedy wczołgał się na moje kolana”, opowiada Cynthia. Kiedy Henry’ego pojechał na swoją pierwszą wędrówkę, wspiął się na najbardziej stromą skałę, aby mieć lepszy widok.

„Andre i ja spojrzeliśmy na siebie i uśmiechnęliśmy się. To był pies górski, o którym zawsze marzyliśmy”, dodaje Cynthia.

https://www.instagram.com/henrythecoloradodog/

Musiała być czwórka!

Kilka miesięcy później para wpadła na pomysł, by adoptować drugie zwierzę. Długo szukali kociaka o odpowiedniej otwartej osobowości. Ale kiedy pewnego razu weszli do pokoju, gdzie przebywały małe kotki do adopcji, Baloo jako pierwszy zeskoczył z krzesła i podbiegł do Cynthii, błagając, żeby go podniosła.

Ona wspomina to tak: „W ciągu godziny, którą spędziłam na poznawaniu go, bawiliśmy się i przytulaliśmy. Czułam, że on jest absolutnie idealny dla naszej rodziny. Tego dnia adoptowałam Baloo i kiedy wyszłam z pokoju, żeby wypełnić papierkową robotę, odwróciłam się i zobaczyłam tego kociaka stojącego za szklanymi drzwiami i gapiącego się na mnie.

Mogłam tylko mieć nadzieję, że Henry i Baloo będą się kochać tak bardzo, jak my ich kochamy. Okazuje się, że mieliśmy szczęście.

 

 

Czy ta czwórka jest zawsze w podróży? Nie! „Obecnie mieszkamy w Denver, ale sporo podróżujemy. W końcu mamy nadzieję, że będziemy w trasie w pełnym wymiarze godzin!”, mówią.

https://www.instagram.com/henrythecoloradodog/


Lifestyle

9 najmodniejszych w tym sezonie kolorów włosów. Zobaczcie fryzjerskie hity!

Redakcja
Redakcja
18 października 2021
fot. kot2626/iStock
 

To chyba przeciągający się home office sprawia, że wciąż potrzebuję jakichś zmian – a to nowych kwiatków, a to przestawić fotel, a to mieć nowe paznokcie czy włosy. Koloryzacja daje teraz tak wiele możliwości, że naprawdę można odmienić się nie do poznania. A co jest teraz modne? Co proponują fryzjerzy, co króluje na Instagramie, jak włosy farbują gwiazdy? Sprawdzamy!

1. Czarny z burgundowymi akcentami

Wspaniale to wygląda. Najfajniejsze w tej koloryzacji jest to, że kiedy na włosy pada światło, pojawiają się czerwone i fioletowe odcienie. Jest subtelny, ale ma też wymiar, w którym można się zakochać.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez 🦄 HAIR FAIRY 🧚 (@funhaircolour)

2. Popielaty blond

Billie Eilish właśnie to zrobiła, więc to tylko kwestia czasu, kiedy na ulicach zaroi się od jej naśladowniczek.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez BILLIE EILISH (@billieeilish)

3. Miedź

Kolor włosów w kolorze truskawkowego blondu i miedzianego imbiru szybko staje się modny. To dobre dla osób, które nie chcą farbować się na szalony kolor, ale zwykłe opcje to dla nich za mało. To trend odpowiedni dla wszystkich odcieni skóry.

4. Pastele

Jeśli jesteś blondynką, łatwiej ci będzie osiągnąć ten kolor włosów, a jeśli chcesz poeksperymentować, możesz nawet kupić tymczasową farbę, która zejdzie w ciągu kilku tygodni. Jeśli masz ciemniejsze włosy, prawdopodobnie będziesz musiała kilka razy odwiedzić salon, aby osiągnąć ten efekt. Tak czy inaczej, na pewno przyciągniesz wzrok.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Beauty Launchpad (@beautylaunchpad)

5. Subtelne rozświetlone pasma

W tej koloryzacji rozjaśniamy pasma włosów, otaczające twarz. Jednym z nowszych trendów jest farbowanie naturalnymi kolorami, takimi jak karmel, blond czy brąz. Blond z przodu zwróci uwagę na twoją twarz i sprawi, że twoje włosy będą wyglądać świeżo.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Beyoncé (@beyonce)

6. Niebieski

Niedawno Hilary Duff pokazała nam, że niebieski może być naprawdę twarzowym kolorem. Modny jest uspokajający, ładny odcień, taki spokojny błękit.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Hilary Duff (@hilaryduff)

7. Dwukolorowy brązowy

Odcienie brązu są cały czas bardzo modne. Sposobem na urozmaicenie brązowych włosów jest poproszenie o ciemną czekoladowo-brązową bazę, a nawet czarną, z innymi odcieniami brązu na wybranych pasmach. Da to więcej głębi twoim włosom i jest dość łatwe w utrzymaniu. Dwutonowa koloryzacja daje zawsze klasyczny efekt.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez ✨ Jamie Pressman✨ (@hairmeroar)

8. Rouge

Jeśli oglądałeś Gambit Królowej, prawdopodobnie rozpoznasz ten kolor jako kolor włosów Beth Harmon. Rudość staje się coraz bardziej popularna, więc możesz zacząć od tego prawdziwego odcienia czerwieni. Ten odcień jest głębszy niż miedzianoczerwony, ale jaśniejszy niż kasztan. Czerwony taki jak ten różni się od klasycznych rudych włosów, wydzielając prawie pomarańczowy odcień.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @nouvellevqgue

9. Sand Tropez

To mieszanka piaskowego blondu z ciemnobrązowym wykończeniem. To super szykowna odmiana tradycyjnego stylu i gwarancja, że ​​będziesz dobrze wyglądać.


Lifestyle

Skończyłaś 40 lat? Zadbaj o komfort widzenia!

Redakcja
Redakcja
18 października 2021
Photo by Candice Picard on Unsplash

Po 40. roku życia zaczynamy mierzyć się nie tylko z wadami wzroku, ale przede wszystkim ze zjawiskiem prezbiopii. Pojawiają się problemy z czytaniem drobnego druku i zmęczeniem oczu podczas pracy w bliży. Warto zbadać ostrość naszego widzenia i skorzystać z porady optometrysty – eksperta ds. ochrony wzroku, który zadba o niego kompleksowo i holistycznie.


Prezbiopia – bo o niej mowa, to zjawisko, które dotyka zarówno osoby krótkowzroczne, dalekowzroczne, osoby z astygmatyzmem, jak i te, które nie mają wady wzroku. Nie powinniśmy szczególnie obawiać się starczowzroczności. Nie jest to choroba, a jedynie naturalny, fizjologiczny i nieunikniony proces.

Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii “Czas Na Wzrok 40+” wynika, że aż 98% osób po 40. roku życia dostrzega problemy ze wzrokiem, których wcześniej nie odczuwało. Aż 86% osób po czterdziestym roku życia deklaruje wyraźne problemy ze wzrokiem, co związane jest z prezbiopią. Jest to naturalny proces fizjologiczny zachodzący wraz z wiekiem i objawiający się stopniowym pogorszeniem widzenia, szczególnie na bliskie odległości. Okazuje się, że jedną z przyczyn tego zjawiska może być wydłużona praca w bliży przed ekranami komputerów.

Problemy z wyraźnym widzeniem

W  wyniku prezbiopii, wraz z wiekiem, soczewka naszego oka staje się mniej elastyczna, spada jej zdolność do akomodacji, czyli przystosowania się oka do widzenia w różnych odległościach, a także mięśnie odpowiedzialne za zmianę jej kształtu ulegają osłabieniu. Jednym z najważniejszych czynników mających negatywny wpływ na akomodację oka jest wydłużony czas pracy w bliży. Terminem tym określane są wszystkie czynności, które wymagają ostrości widzenia tego, co znajduje się w bliskich odległościach od naszego wzroku podczas pracy np. przed monitorem komputera. Dotyczy to również osób, które dużo czytają, prowadzą prezentacje jednocześnie używając urządzeń mobilnych, wykładają czy szkolą z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także osób, które skupiają się na oglądaniu materiałów filmowych czy wykonują czynności wymagające znacznej precyzji jak np. naprawa sprzętu czy majsterkowanie.

W szkłach progresywnych stosuje się najnowocześniejsze technologie, które zapewniają bardzo wysoki komfort widzenia, niezależnie od odległości. Co niezwykle istotne, gwarantują one także szybkie dostosowanie się do nowych okularów.

Górna część soczewki progresywnej to miejsce, w którym jest obszar „do dali”, dzięki której będziemy mogli wyraźnie dostrzegać przedmioty znajdujące się w dalszych odległościach. Dolna zaś część należy „do bliży”, tej części, która służy wyraźnemu widzeniu bliskich odległości. Pośrodku umiejscowiona jest tzw. strefa progresji. Jest to obszar, dzięki któremu możemy wyraźnie widzieć odległości pośrednie. Taka konstrukcja soczewek progresywnych sprawia, że wyraźnie widzimy przedmioty znajdujące się w różnych odległościach, bez konieczności posiadania dwóch par okularów – „do chodzenia” i „do czytania”.

Chroń wzrok w biurze i w domu

Kilkugodzinna praca przed ekranem komputera, smartfona, tabletu czy innych urządzeń elektronicznych z ekranami cyfrowymi istotnie może powodować zmęczenie oczu i prowadzić do wystąpienia tzw. zespołu widzenia komputerowego.

Jeśli zaczynamy odczuwać takie problemy ze wzrokiem jak np. widzenie za mgłą, pieczenie, ból lub nadmierna suchość oka czy bóle głowy – może to być dla nas sygnał, że zmagamy się z tym schorzeniem. Takim osobom eksperci ds. maksymalnej ochrony wzroku kampanii #CzasnaWzrok zalecają stosowanie zasady 20/20/20. Polega ona na tym, że po każdych 20 minutach pracy przed monitorem, przez 20-sekund skupimy wzrok na przedmiocie oddalonym o 6 metrów (czyli 20 stóp), a nasze oczy będą mogły odpocząć. Dostosowanie oświetlenia, zminimalizowanie odbić światła od ekranu komputera i innych gładkich powierzchni w biurze, korzystanie z nowoczesnych ekranów czy rekonfiguracja ustawień wyświetlaczy – mogą bardzo zwiększyć komfort widzenia. Ale tym, co najbardziej ułatwia osobom z problemami widzenia po 40-tce codzienne funkcjonowanie w pracy, są dobrze dobrane szkła progresywne, zwłaszcza tzw. szkła biurowe. To soczewki okularowe opracowane z myślą o osobach pracujących z monitorem komputerowym, dostosowane również do wykonywania innych prac wewnątrz pomieszczeń ograniczających pole widzenia. Często zawierają one tzw. powłokę antyrefleksyjną, przydatną zwłaszcza tym osobom, które spędzają dużo czasu wpatrując się w ekrany (TV, komputer, tablet, smartfon itp.). Taka powłoka chroni nasz wzrok przed nadmiernym promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekrany, zmniejszając ryzyko powstania różnych chorób oczu oraz ich zmęczenie.

Skorzystaj z porady optometrysty

Szkła okularowe do pracy przy komputerze są dobierane indywidualnie do naszych potrzeb. Żeby się w nie wyposażyć, najlepiej skorzystać z badania u optometrysty, który kompleksowo oceni ostrość naszego widzenia. Najlepiej udać się na profesjonalne badanie wzroku z całą rodziną, gdyż problemy ze wzrokiem dotykają także najmłodszych. Właściwe opisanie warunków, w których pracujemy i podanie tej informacji optometryście jest kluczem do właściwego dopasowania szkieł zarówno pod względem ich konstrukcji, jak i dodatkowych uszlachetnień. Powłoki antyrefleksyjne, które stosuje się w szkłach okularowych są różne: z rozmaitym kolorem odblasku szczątkowego, odpornością na zarysowania oraz jakością powłok hydro i oleofobowych. Te z niebieskim odblaskiem są przeznaczone do pracy z monitorami LCD i LED. Ich zadaniem jest filtrować jak najwięcej szkodliwego światła niebieskiego – HEV (High Energy Violet). Można też wybrać szkła, które mają wbudowany filtr światła niebieskofioletowego – takie szkła nie mienią się na niebiesko. Istotnym aspektem jest odpowiednia konstrukcja szkieł, gwarantująca właściwe moce na odpowiednie odległości. To będą szkła wspierające akomodację i spoglądanie na bardzo niewielkie odległości (np. na smartfony) albo szkła progresywne do komputera, ułatwiające nam utrzymanie ergonomicznej postawy podczas dłuższej pracy z monitorami komputerowymi, tabletami i smartfonami.

Najbezpieczniejszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem na wyeliminowanie dyskomfortu wynikającego z gorszego widzenia po 40-stce, będzie dobór odpowiednich okularów progresywnych. Największą ich zaletą jest to, że ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Jedne szkła okularowe pozwolą doskonale widzieć na każdą odległość. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy je w odpowiednie powłoki – będą doskonale wspierać nasze widzenie i ochronią oczy przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego. np. wybierając wersję Transitions, które dostosowują się do jasności panującej na zewnątrz – nasze szkła korekcyjne staną się jednocześnie okularami przeciwsłonecznymi. Jedna para okularów zapewni nam maksymalną ochronę wzroku przez cały rok, bez względu na pogodę.

Więcej informacji na stronie kampanii www.czasnawzrok.pl
Przeczytaj także artykuł pt. „Cyfrowe zmęczenie wzroku”

CZY TO JUŻ PREZBIOPIA? Jeśli Masz PONIŻSZE OBJAWY, wykonaj badanie wzroku

  • Czy musisz trzymać książkę/telefon dalej od oczu niż zwykłeś to robić?
  • Czy męczysz się podczas wykonywania zadań w bliży, takich jak szycie, malowanie czy innych aktywności?
  • Czy miewasz bóle głowy lub zmęczone oczy po dłuższej pracy w bliży, np. na komputerze?
  • Czy masz problemy z odczytaniem SMS na telefonie?
  • Czy potrzebujesz jasnego światła (jaśniejszego niż dotychczas) podczas czytania?

NIEZALEŻNIE OD WIEKU POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ O REGULARNYCH KONTROLACH WZROKU

 

 


Zobacz także

Czego boisz się wchodząc w nowy związek? Czy wiesz, że twój lęk zależy od tego, jakim znakiem zodiaku jesteś?

Co najcenniejszego możesz podarować swojemu dziecku? Nie chiński, szachy, czy konie… Wspieraj! [Konkurs]

„Tak, jestem sama. Nie przeszkadza mi to. Że niby oszukuję, bo co innego miałabym powiedzieć? Grubo się mylisz”