Suchy szampon to koło ratunkowe dla nieświeżych już włosów, gdy nie ma czasu lub możliwości ich umyć. Ten produkt zyskał wiele sympatyczek, bo rzeczywiście ratuje w chwilach, gdy trzeba wyjść do ludzi. Warunkiem powodzenia jest jednak umiejętne stosowanie go. Jak z niego prawidłowo korzystać, oraz jak zrobić domowy suchy szampon z prostego przepisu?
Czym jest suchy szampon?
Suchy szampon to produkt, który w szybki sposób odświeża i poprawia wygląd czupryny, bez konieczności poświęcenia czasu na tradycyjne mycie i suszenie włosów. Jest on swoistym ratunkiem w ostatniej chwili, gdy np. trzeba wyjść z domu, a na pewno nie ma czasu na standardowe mycie. Jego aplikacja jest wygodna i szybka, ale trzeba pamiętać o tym, że nie może zastąpić zwykłego mycia włosów. Stosowanie suchego szamponu nie oczyszcza, ale jedynie odświeża i poprawia doraźnie wygląd fryzury.
Rodzaje suchego szamponu:
Suchy szampon można kupić w trzech podstawowych rodzajach:
- bezbarwne — do każdego rodzaju włosów;
- z białym pudrem – do blond włosów (naturalnych, jak i farbowanych), odświeża, pomaga ukryć odrosty i siwiznę;
- z kolorowym pudrem – odświeża kolor włosów, maskuje także odrosty i ślady siwizny. Tego typu suchy szamponu trzeba dobrze dobrać do odcienia włosów.
Zalety suchego szamponu
Suchy szampon ratuje przed nadmiarem sebum, którego nadmiar skleja pasma, sprawia, że leżą blisko skóry, błyszczą się nieestetycznie, a także specyficznie pachną. Nieświeże włosy zdecydowanie nie wyglądają ładnie, a użycie suchego szamponu pozwala usunąć nadmiar sebum i odświeżyć włosy. Przywraca pasmom blask, odbija je u nasady, dzięki czemu włosy zyskują na objętości, i w dodatku ładnie pachnie. Jeden kosmetyk pozwala pozbyć się największych bolączek nieświeżych włosów.
Suchy szampon stosują także właścicielki włosów cienkich, delikatnych, a przez to bez objętości, które po użyciu suchego szamponu na czyste włosy pozwala osiągnąć efekt push-up.
Jak prawidłowo stosować suchy szampon?
Zanim użyjesz suchego szamponu, pamiętaj o dokładnym wyszczotkowaniu włosów. Następnie wstrząśnij szamponem i rozpyl go u nasady włosów z odległości około 20–30 cm. Ilość szamponu rozpylonego na pasma uzależniona jest od rodzaju i długości włosów. Na początku, tuż po rozprowadzeniu produktu na włosach możesz zauważyć biały nalot, który po kilku minutach zniknie, wraz z przetłuszczonymi, nieciekawie pachnącymi włosami.
Jeśli zbyt obficie nałożyłaś suchy szampon na włosy, możesz jego nadmiar wmasować w skórę głowy, a także wyczesać go szczotką lub grzebieniem z gęstymi ząbkami.
Suchy szampon można kupić w standardowej wielkości oraz w wersji podręcznej. Mniejsze opakowanie nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dlatego można go ze sobą zabrać poza dom. Sprawdzi się awaryjnie, gdy trzeba będzie odświeżyć fryzurę, ale nie wiadomo, czy będzie można je po prostu umyć.
Czy suchy szampon można stosować codziennie?
Suchy szampon jest świetnym rozwiązaniem na kryzysowe sytuacje, ale nie może stanowić podstawy pielęgnacji włosów. Zbyt częste nakładanie go na włosy może poskutkować przesuszeniem, podrażnieniem skóry głowy, a nawet spowodować łupież. To z kolei wpływa na osłabienie cebulek włosów, pogorszenie kondycji i wyglądu pasm. Z tego powodu uważać z ilością i częstotliwością stosowania powinny osoby ze skórą wrażliwą, z tendencją do podrażnień i tendencją do alergii. Ostrożne powinny być także osoby ze zniszczonymi włosami, ponieważ stosowanie suchego szamponu może źle wpłynąć na mocno już przesuszone włosy.
Jeśli podczas pierwszej aplikacji na skórę głowy obejdzie się bez przykrych niespodzianek, suchy szampon możesz stosować raz na 2–3 dni, aby były świeższe. W przypadku, gdy preparat nakładany jest na pasma częściej, warto sięgnąć regeneracyjne po odżywkę, maskę lub odżywcze olejki. Takie kosmetyki poprawią kondycję włosów i zabezpiecza przed ewentualnym przesuszeniem.
Jak zrobić domowy suchy szampon — prosty przepis
Jak zrobić domowy suchy szampon to pytanie, które zapewne padło gdy przyszła konieczność skorzystania z niego, a okazało się, że gotowy produkt właśnie się skończył. Na szczęście można się ratować w tej sytuacji, i to prostym domowym sposobem. Aby przygotować własny suchy szampon, potrzebne są:
- 2 łyżeczki mąki lub skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżeczki naturalnego kakao w proszku (bez cukru)
Składniki przełóż do małej miseczki i dokładnie wymieszaj. Nakładaj go na skórę głowy palcami, dużym pędzlem do makijażu lub przesyp do nieużywanej solniczki. Zastosuj jak gotowy produkt na włosy, najlepiej wmasowując go we włosy u nasady. Jeśli zrobisz większą ilość szamponu, możesz przesypać go do szczelnie zamkniętego pudełka, by mąka i kakao nie łapały wilgoci z powietrza.
Zarówno skrobia jak i mąka ziemniaczana bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i sebum, co pozwala szybko odświeżyć włosy. Kakao nie pozostawia po sobie siwego filmu na włosach. Jeśli użyjesz za dużo produktu, po prostu usuń go grzebieniem o gęstych ząbkach.