Go to content

Co na suche włosy? Sprawdzone sposoby!

Suche i łamliwe włosy mogą mieć wiele przyczyn. Nieprawidłowa pielęgnacja, częste farbowanie, suszenie czy stosowanie lokówki lub prostownicy to tylko niektóre z powodów, które prowadzą do otwierania się łusek włosów, a przez to do ich uszkodzenia i łamania się. Na pytanie co na suche włosy warto stosować i czego unikać, odpowiedź można znaleźć, czytając ten artykuł. Sprawdź!

1. Suche czyli jakie?

Suche włosy nierzadko charakteryzują się rozdwojonymi końcówkami, które dodatkowo są powyłamywane i bardzo nierówne. Ponadto, włosy są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, cechują się brakiem połysku i trudnością w rozczesywaniu. Kolejna sprawa, to ich ogromna podatność na elektryzowanie się i brak elastyczności. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji. Tylko co na suche włosy zastosować, żeby było to skuteczne i efektowne?

2. Szampon to podstawa

Włosy suche wymagają zastosowanie odpowiednio dopasowanego szamponu. Rynek kosmetyków zarówno komercyjnych, jak tych niekomercyjnych, oferuje cały szereg preparatów do włosów suchych i zniszczonych. Najważniejsze, żeby były one pozbawione SLS i alkoholu. Z drugiej strony, najbardziej skuteczne będą te preparaty, w których składzie, można znaleźć masło shea, olejek arganowy czy wyciągi z awokado. Ważna również jest technika mycia – ponieważ włosy suche są trudne w rozczesywaniu, absolutnie nie powinno dodatkowo się ich splątywać w czasie nakładania szamponu czy późniejszego ich wycierania. Prawidłowe mycie polega na uprzednim wymieszaniu preparatu z wodą, aż do uzyskania piany, którą następnie nakłada się na włosy u nasady. Bardzo delikatnymi ruchami opuszków należy ją wmasować, aż do skóry głowy, a następnie spłukać. Nadmiar wody należy odsączyć ręcznikiem bawełnianym lub papierowym.

3. Bez odżywki ani rusz!

Odżywki mają za zadanie pielęgnować, odżywiać, regenerować i dodawać blasku. Dzięki regularnemu stosowaniu tego rodzaju kosmetyków, włosy nie będą się puszyć, elektryzować, a ich układanie stanie się lepsze. W trakcie wyboru właściwej odżywki, warto zapoznać się z zasadami równowagi PEH – proteiny, emolienty i humektanty. Dzięki temu, możliwe będzie takie dobranie kosmetyku lub kosmetyków, które zapewni jak najlepszą pielęgnację włosom. Ważne też jest, aby stosować odżywkę po każdym myciu.

4. Maski, sera i olejki

Maski również wspomogą odżywienie i regenerację, warto więc od czasu do czasu, stosować i tego rodzaju kosmetyk.  Często wybór pada również na naftę kosmetyczną, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Suche włosy skorzystają również, jeżeli codzienna pielęgnacja uzupełniona będzie o zabezpieczenie końcówek serum lub olejkiem (arganowym, z czarnuszki czy awokado). Szybkiej odbudowie posłuży odstawienie lokówki i prostownicy. Suszarka to ewentualność i jeżeli musi być stosowana, należy użyć delikatnego, zimnego nawiewu.