Zioła na stawy to znany od stuleci sposób na łagodzenie bólu stawów, który często pojawia się przy urazach lub stanach zapalnych, niezależnie od wieku. Niepozorne rośliny zastosowane w odpowiedni sposób mogą stać się przydatnym wsparciem dla obolałych stawów. Jakie zioła na stawy sprawdzą się najlepiej?
Stawy są wyjątkowo podatnymi na kontuzje i stany zapalne elementami ciała. Z tego powodu bardzo często pojawia się ból stawów, który potrafi bardzo dokuczyć. Razem z bólem występują inne dolegliwości takie jak ograniczony zakres ruchu czy sztywność kończyny, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli problem się pojawił, warto sięgnąć po zioła na stawy jako jeden z elementów walki o powrót do sprawności.
Zioła na stawy
Żywokost
Żywokost to pospolicie rosnąca roślina lecznicza, często zalecana przy zapaleniu stawów i chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz jako naturalne wzmocnienie kości. Wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu wpływa na zmniejszenie bólu i zwiększenie ruchliwości stawów, poprawiając komfort funkcjonowania. Zioła na stawy, takie jak żywokost, można zastosować na różne sposoby, jako nalewka wzmacniająca od wewnątrz lub maść i okład, w zależności potrzeby.
Zioła na stawy — kozieradka
Kozieradka to niepozorna roślina wykazująca silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Łagodzi stany zapalne, a tym samym zmniejsza obrzęki stawów. Jej nasiona można kupić w aptekach lub sklepach z eko żywnością. Aby pomogła, należy zaparzać napój z nasion i wypijać go każdego ranka. Kozieradki nie powinny zażywać kobiety będące w ciąży, ponieważ roślina ta wykazuje działanie wywołujące skurcze macicy.
Arnika górska
Ten rzadki, prawnie chroniony kwiat, jest niezastąpiony w bólach reumatycznych. Aby pozyskać jego cenne właściwości, uprawia się ją na specjalnych plantacjach. Arnika działa na bóle reumatyczne, zmniejsza obrzęki, zwalcza stany zapalne. Zioła na stawy takie jak arnika, świetnie sprawdzają się w żelach i maściach, które można zakupić w aptece. Można także samodzielnie zrobić z niej nalewkę, zalewając garść kwiatów arniki pół litrem spirytusu. Po dwóch tygodniach nalewka będzie gotowa.
Zioła na stawy — diabelski pazur
Diabelski pazur, czyli hakorośl rozesłana, wykazuje działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Z tego powodu bardzo często widnieje jako składnik maści kojących dolegliwości reumatyczne oraz stany zapalne tkanki łącznej.
Zioła na stawy — wierzba biała
Wierzba biała, znana także pod nazwą wierzba srebrna lub pospolita, to często spotykany w Polsce i na świecie gatunek drzewa. Jej kora zawiera ważny składnik, salicynę. Salicyna działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i ściągająco. Napar przygotowany z kory wierzby wykazuje działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Sprawdza się w leczeniu dolegliwości pojawiających się przy chorobach reumatycznych.
Wiązówka błotna
Podobne do wierzby działanie wykazuje wiązówka błotna, zawierająca związki salicylowe, określane mianem naturalnej aspiryny. Działa przeciwbólowo, wspiera kondycję stawów i łagodzi zakwasy w mięśniach. Aby uzyskać napar, 1 łyżkę suszu zalewa się 1 szklanką wrzącej wody i parzy przez 20 minut. Pija się go 2 lub 3 razy dziennie.
Aloes zwyczajny
Aloes zwyczajny, popularna roślina doniczkowa, od dawna jest stosowany do leczenia chorych stawów. Zawiera kampesterol działający przeciwzapalnie i chroniący kości i stawy przed uszkodzeniem. Z aloesu przygotowuje się kojące żele, maści i kremy, ale można stosować go wewnętrznie, wypijając przygotowany z niego sok.
Zioła na stawy — gorczyca biała
Ziarna gorczycy posiadają właściwości przeciwzapalne i mogą wpływać na łagodzenie bólu stawów. Gorczycę stosuje się jednak inaczej do okładów, niż inne zioła na stawy. Wsypuje się jej nasiona do woreczka i przykłada się je do bolącego miejsca. Można także wkładać dłonie lub stopy do naczynia z nasionami. Zaleca się stosowanie okładów 2 razy dziennie po 10-30 minut.
Rozmaryn
Ta popularna, aromatyczna przyprawa również wykazuje działanie przeciwreumatyczne, zmniejszając stan zapalny. Koi ból, obecna w niej rozmarycyna przyspiesza regenerację stawów i łagodzi bóle mięśniowe. Rozmaryn, jako zioła na stawy, stosuje się najczęściej jako wcierkę w miejsca objęte bólem, lub napar do moczenia nóg.
Zioła na stawy — kurkuma
To często stosowana w kuchni przyprawa, która działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zawiera dużą ilość antyoksydantów, które wspierają redukcję stanów zapalnych i gojenie się ran. Zaleca się stosowanie jej w diecie osób chorujących na choroby reumatyczne i zapalenia stawów. Kurkumę można dodawać do dań, oraz do rozgrzewających napojów.
Imbir
Imbir to przyprawa znana od tysiącleci, znana ze swojego działania przeciwzapalnego i łagodzącego ból. Przyczynia się do łagodzenia zarówno chorób, jak i urazów stawów. Można sięgnąć po imbir sproszkowany lub świeży korzeń do dań, herbaty i innych napojów.
Zioła na stawy — o czym pamiętać?
Zioła na stawy mogą być wartościowym wsparciem leczenia chorób reumatycznych, oraz różnych stanów zapalnych. Warto jednak zasięgnąć także porady lekarskiej, by zdiagnozować problem i określić, jakie leczenia będzie potrzebne w danym przypadku. Należy także pamiętać, o przestrzeganiu wskazanych dawek ziół i unikać ich, w przypadku nadwrażliwości lub niewłaściwej reakcji z innymi lekami.