Go to content

10 pytań na temat zgrzewarek próżniowych

Chcesz uniknąć marnowania jedzenia lub przedłużyć świeżość zapasów z lodówki czy spiżarni? Najlepszy sposób to pakowanie ich bez dostępu powietrza, czyli próżniowo. Wyjaśniamy, jak działa domowa zgrzewarka i dlaczego warto jej używać na co dzień.

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Psucie, pleśnienie i jełczenie jedzenia następuje pod wpływem tlenu i wilgoci. W procesie utleniania produkty spożywcze zmieniają swój zapach, kolor i smak oraz tracą wartości odżywcze.  Jedną z najskuteczniejszych metod na zachowanie ich świeżości jest pakowanie próżniowe. Polega ono na umieszczeniu żywności w szczelnym woreczku foliowym, a następnie zmniejszaniu panującego wewnątrz ciśnienia poprzez redukcję ilości tlenu i zwiększeniu ilości CO2. W przypadku produktów suchych, jak np. sól czy cukier, opakowanie próżniowe stanowi barierę przed nadmierną wilgocią, a w przypadku np. ciast czy pieczywa przed przyspieszonym wysychaniem i czerstwieniem.

Co możemy zapakować próżniowo?

Praktycznie każdy rodzaj żywności włącznie z mięsem, warzywami, owocami, sosami, zupami, artykułami suchymi.  Zgrzewarki mogą mieć dwa tryby pracy: do mokrych i suchych produktów. A to oznacza, że możemy zapakować nie tylko sałatkę owocową, ale też porcję orzeszków czy musli. Niektóre modele mają dodatkowy tryb pulsacyjny, który ułatwia pakowanie produktów delikatnych, np. pieczywa. Również płynne produkty możemy pakować próżniowo. Niektóre zgrzewarki np. FoodSaver FFS006X lub FFS017X są wyposażone w podwyższony kąt zgrzewania, przydatny np. podczas pakowania zup.

 Czy pakowanie próżniowe dotyczy tylko żywności?

Zgrzewarka przydaje się nie tylko do żywności, ale też w przypadku wszelkiego rodzaju przedmiotów, które chcemy zabezpieczyć przed wilgocią i powietrzem. To na przykład dobry sposób, by ochronić produkty ze srebra przed ciemnieniem. A jeśli wybieramy się na biwak i chcemy zabezpieczyć swoje rzeczy (np. zapałki lub ubrania) przed wilgocią lub deszczem wystarczy umieścić je w workach próżniowych. Ta metoda sprawdza się też w każdej podróży do np. paszportu czy innych cennych rzeczy, które chcemy zabezpieczyć.

Jak wybrać zgrzewarkę próżniową?

Ponieważ jest wiele modeli zgrzewarek, zanim dokonamy zakupu, warto przeanalizować różne funkcje pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań. Wśród modeli FoodSaver z łatwością znajdziemy odpowiednie urządzenie. Ponieważ jest to urządzenie zasilane elektrycznie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego moc. To właśnie ona określi wydajność silnika, a także wydajność listwy zgrzewającej. Do użytku domowego, wystarczy model o mocy ok. 120-130W. Przed zakupem zgrzewarki należy zastanowić się, co będziemy najczęściej pakować. Jeśli zamierzamy przechowywać w próżni zarówno suche, jak i mokre produkty warto zdecydować się na model, który posiada obie te funkcje, np.: FFS006X, FFS005X czy FFS017X. Nadaje się on z powodzeniem do pakowania m.in. ryb i mięs, gotowych wędlin, serów, pierogów, pieczywa oraz produktów suchych, np. kawy, herbaty czy makaronów. W zależności od modelu, zgrzewarki mają rozmaite dodatkowe funkcje. Dla fanów grilla i soczystych pieczeni wymarzonym rozwiązaniem będą zgrzewarki FFS006X oraz FFS017X z trybem marynowania.

 Czy zgrzewarka zajmuje dużo miejsca w kuchni?

Wśród modeli zgrzewarek FoodSaver znajdziesz zarówno kompaktowe, jak i pełnowymiarowe urządzenia. Zgrzewarki kompaktowe pozwalają zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym dzięki mniejszym rozmiarom, np. FoodSaver FFS014x o wymiarach 410 mm x 142 mm x 87 mm. To modele idealne do niewielkich kuchni i do codziennego użytku. Z kolei pełnowymiarowe, np. FoodSaver FFS006x o wymiarach 413 mm x 197 mm x 184 mm dzięki nowoczesnemu wzornictwu doskonale prezentują się w każdej kuchni.

Jak wydłuża się okres przydatności żywności w warunkach próżniowych?

Urządzenia i akcesoria do pakowania próżniowego FoodSaver pozwalają, zachować świeżość produktów spożywczych średnio do 5 razy dłużej. Po zamrożeniu w tradycyjny sposób mięso i ryby możemy przechowywać w zamrażarce przez pół roku, a zapakowane próżniowo przez 2 lata. W przypadku mrożonek warzywnych czas ten wydłuża się z ośmiu miesięcy do 2-3 lat.

Czy folie i opakowania wykorzystywane do zgrzewarek są bezpieczne dla zdrowia?

Coraz częściej zwracamy uwagę, by materiały, z których korzystamy, nie zagrażały naszemu zdrowiu. Szukamy produktów wolnych od substancji toksycznych m.in. od związku Bisfenol A, znanego jako BPA, który wchodzi w skład poliwęglanu, służącego do produkcji wielu wyrobów plastikowych. Uważa się, że niewielkie ilości BPA mogą przedostawać się z opakowań plastikowych do pożywienia i wpływać na naszą gospodarkę hormonalną. Dlatego wszystkie folie używane w zgrzewarkach FoodSaver są wolne od BPA, co dowodzi, iż produkty te są tworzone w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Z kolei pojemniki FoodSaver do pakowania próżniowego zostały zaprojektowane z wysokiej jakości materiału Tritan™, który odznacza się wyjątkową trwałością i również nie zawiera BPA. Pojemniki są odporne na pęknięcia i nie przebarwiają się. Posiadają mocne uszczelki i elastyczną pokrywę z uchwytami ułatwiającymi otwieranie. Można je myć w zmywarce do naczyń, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Pojemniki te współpracują ze wszystkimi systemami próżniowymi FoodSaver.

Do czego oprócz przechowywania żywności służy zgrzewarka próżniowa?

Pakowanie próżniowe pozwala także na marynowanie i peklowanie produktów mięsnych, dzięki czemu szybciej i intensywniej przechodzą zapachami przypraw. Okazuje się, że zamknięcie próżniowe mięsa w marynacie, pozwala w krótkim czasie uzyskać efekt wielogodzinnego przechowywania w lodówce. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku codziennych posiłków, jak i niespodziewanych gości.

Jak wykorzystać zgrzewarkę do zdrowego gotowania? 

Zgrzewarki FoodSaver mają specjalną funkcję pozwalającą na przygotowanie składników do gotowania metodą sous-vide. Polega ona na powolnym gotowaniu produktów zamkniętych próżniowo w plastikowym woreczku. Gotując metodą próżniową, ograniczamy ilość spożywanego tłuszczu, nie musimy martwić się o przywieranie potraw do patelni czy garnka. Dzięki temu możemy ograniczyć ilości używanego tłuszczu do przygotowania potrawy, a czasem nawet zrezygnować z niego. Posiłki przygotowane w ten sposób są o wiele zdrowsze.

Jakie są korzyści wynikające z pakowania próżniowego dla środowiska naturalnego?

Pakowanie próżniowe to także odpowiedzialny gest wobec naszego środowiska naturalnego. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza ilość zużywanych każdego dnia plastikowych opakowań. Jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas oraz energię, poprzez przygotowywanie posiłków z wyprzedzeniem. Podgrzewamy je w jednym naczyniu i w ilości takiej, jaka będzie nam potrzebna w danym dniu. Mniej gotowania to także mniej zmywania. Średnio w Polsce każdy z nas zużywa 150 litrów wody dziennie, z czego duża część przypada na kuchnię. By ograniczyć ilość zmywanych naczyń, wystarczy gotować za jednym razem większe ilości jedzenia, a następnie podzielić je na porcje i zapakować próżniowo. Dzięki urządzeniom FoodSaver mniej jedzenia trafia do śmietników, co jest zgodne z filozofią “zero-waste”.