Go to content

Migrena to nie jest zwykły ból głowy. Jak skutecznie sobie radzić z problemem?

migrena - przyczyny, objawy, leczenie, migrena z aurą
Fot. Cecile_Arcus/iStock

Migrena to dokuczliwa przypadłość, która dotyka przede wszystkim kobiety. Bólom głowy spowodowanym przez migreny często towarzyszą inne objawy, negatywnie wpływające na codzienne funkcjonowanie. Z migreną da się żyć, ale niekiedy bywa to trudne. Jakie przyczyny  i objawy ma migrena, jak ją łagodzić i czym jest towarzysząca jej aura?

Migrena – przyczyny

Migrena jest dokuczliwym rodzajem bólu głowy, który nie wynika z żadnej istniejącej choroby. Zalicza się ją do tzw. pierwotnych bólów głowy, których powód powstawania nie został jednoznacznie określony, choć istnieją pewne podejrzenia, co do przyczyn wystąpienia problemu.  Za jedną z nich uważa się nadmierną produkcję serotoniny, mogącą powodować gwałtowny skurczu i rozkurcz naczyń krwionośnych w mózgu – co skutkuje migreną. Migrena może zostać wywołana przez pewne leki, pokarmy, dodatki do żywności. Wpływ na pojawianie się ataków migreny może mieć również nadmiar stresu, niedobór lub nadmiar snu, drastyczna dieta, wahania ciśnienia atmosferycznego, czy bodźce zewnętrzne takie jak hałas, światło, silne zapachy. Badania pokazują także, że wiele osób cierpiących na migreny cechuje się niższymi niż normalne, poziomami witaminy D, koenzymu Q10 i ryboflawiny.

Z powodu migren cierpią obie płcie, ale aż 75% osób dotkniętych  nimi to kobiety. Migrena, bez wyraźnej przyczyny, może pojawić się w każdym wieku, ale statystyki pokazują, że większość cierpiących pierwszy napad bólu przeszła przed 40. rokiem życia.

Migrena – objawy 

Kojarzy się przede wszystkim z potwornym bólem głowy – migrena może odbierać chęć do działania. Silny i nawracający zazwyczaj obejmuje jedną stronę głowy, jest pulsujący i nasila się przy ruchu. Migrenie mogą także towarzyszyć objawy takie jak –  nadwrażliwość na światło, dźwięki, zapachy, nudności, niekiedy wymioty. Pojawiają się w wielu przypadkach także objawy neurologiczne, czyli tzw. migrena z aurą (migrena oczna). Aura pojawia się chwilę przed bólem głowy lub na początku ataku i zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

migrena - przyczyny, objawy, leczenie, migrena z aurą

Fot. the-lightwriter/iStock

Migrena z aurą (oczna) – objawy

Migrena z aurą (oczna) powoduje zaburzenia krótkotrwałe i odwracalne. Sam ból głowy w migrenie może trwać od 4 do 72 godzin, co często zależy od leczenia lub jego braku. Do najczęstszych jej objawów zaliczamy:

  • pojawiające się przed oczami migające plamy lub linie,
  • problem z ostrością widzenia,
  • podwójne widzenie,
  • szumy uszne,
  • mrowienie i drętwienie twarzy lub kończyn,
  • zaburzenia mowy,
  • zawroty głowy,
  • niekiedy może pojawić się osłabienie jednej połowy ciała.

Migrena – leczenie doraźne i profilaktyczne

Zazwyczaj migrena nie wymaga pilnej pomocy lekarskiej, ale gdy utrudnia funkcjonowanie, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu po poradę dotyczącą leczenia i zapobiegania ataków.

Migrena – leczenie doraźne

Leczenie doraźne migreny opiera się na łagodzeniu objawów. Jeśli nastąpi kolejna migrena, zanim ból stanie się dokuczliwy, należy wziąć zalecony przez lekarza lek przeciwbólowy. Może zdarzyć się tak, że zalecony lek nie zadziała, wtedy należy szukać specyfiku z innej grupy leków łagodzących ból. Jeżeli migrenie towarzyszą nudności lub wymioty, konieczne może być podanie leku przeciwwymiotnego. Wyleczenie migren nie jest możliwe, ale można wpływać na ograniczenie ilości i natężenia występujących napadów migreny, dzięki leczeniu profilaktycznemu.

Migrena – leczenie profilaktyczne

Leczenie profilaktyczne opiera się na codziennym przyjmowaniu leków, co ma doprowadzić do zmniejszenia liczby napadów bólu głowy. Do tego typu działań kwalifikuje się około 20% pacjentów cierpiących na migreny. Stosuje się je w przypadku, gdy migrena utrzymuje się powyżej 3 dni lub ataki występują co najmniej 2 razy w miesiącu i utrudniają pacjentowi zwykłe funkcjonowanie. Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, powinno trwać przynajmniej trzy miesiące, nawet do roku. Należy jednak mieć na uwadze ryzyko nadużywania leków przeciwbólowych i uzależnienie od nich oraz rozwinięcia się polekowych bólów głowy (tzw. bóle z odbicia). W tym przypadku występują codzienne bóle głowy i sytuacja chorego pogarsza się, ponieważ przyjmuje on leki z powodu silnego bólu głowy, który z kolei spowodowany jest przewlekłym przyjmowaniem leków – tworzy się trudne do przerwania błędne koło.

migrena - przyczyny, objawy, leczenie, migrena z aurą

Fot. fizkes/iStock

W leczeniu profilaktycznym migreny przewlekłej (migrena występująca minimum 8 razy w miesiącu) można także zastosować toksynę botulinową. Lekarz wstrzykuje botoks w określone punkty na twarzy, w okolicach kręgosłupa szyjnego, aż do ramion. To działanie zmniejsza stymulację nerwu trójdzielnego, odpowiedzialnego za przepływ informacji do mózgu. Procedurę powtarza się co trzy miesiące.

Dodatkowo zmiana stylu życia na zdrowszy, unikanie spożywania pewnych produktów (czekolada, wino, żółty ser), czy zapachów, również może być pomocne w łagodzeniu migren. Powodzenie powyższych działań jest kwestią indywidualną i nie u każdego przyniesie jednakowe efekty.

Migrena – kiedy atak wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej?

Jak już wspomniano, zazwyczaj ataki migreny nie wymagają pilnej pomocy medycznej. Są jednak takie objawy towarzyszące migrenie, które powinny zmusić do szukania pomocy u lekarza. Należą do nich:  zaburzenia świadomości lub przytomności, narastający niedowład kończyn – taka sytuacja wymaga pilnego wezwania pogotowia ratunkowego.


źródło: www.mp.pl , www.abcmigrena.pl