Lifestyle Zdrowie

Migrena. Poznaj zapachy, które powodują ataki bólu głowy oraz te, które je łagodzą

Redakcja
Redakcja
5 kwietnia 2018
Fot. iStock/MaximFesenko
 

Migrena to koszmar wielu osób na całym świecie. Ten niezwykle silny ból głowy nie oszczędza osób i młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn, co więcej, tendencje do ataków bólu mogą być dziedziczone. Migreny są bardzo dokuczliwe, a ich przebieg jest rzeczą bardzo indywidualną.

Mogą pojawić się podczas nich nudności, ból połowy twarzy, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Tego rodzaju atak nie mija po zwykłych lekach przeciwbólowych i może trwać nawet do 72 godzin. Nie wiadomo do końca, co powoduje ataki migreny, jednak jednym z czynników które je wyzwalają, mogą być różnorodne zapachy. Ponad 50% osób cierpiących z powodu migreny przyznaje, że pewne zapachy wywołują ataki bólu.

8 zapachów, które mogą wywoływać ataki migreny

1. Zapach surowej cebuli

2. Zapach świeżego czosnku

3. Środki czystości oraz odświeżacze powietrza

4. Zapach smażonych tłustych potraw oraz fast foodów

5. Zapach dymu papierosowego

6. Intensywna woń perfum

7. Zapach farby i rozpuszczalników

8. Zapach kurzu

5 zapachów, które mogą pomóc podczas ataku migreny

Są również zapachy, które mogą wpływać na łagodzeniu bólu głowy i poprawę nastroju. Znajdziemy je w olejkach eterycznych, które można wykorzystać na kilka sposobów — do nacierania, inhalacji lub kąpieli. Aby olejek był naprawdę skuteczny, nie kupuj syntetycznych produktów, ale naturalne, z odpowiednimi certyfikatami. Pamiętaj o przechowywaniu buteleczki z preparatem z dala od światła i wilgoci.

1. Olejek miętowy

Mentol obecny w mięcie ma właściwości znieczulające, rozluźniające i poprawiające ukrwienie skóry. Warto rozpuścić kilka kropel olejku w łyżce oliwy i natrzeć nimi skroń.

2. Olejek lawendowy

Odpręża i relaksuje, można go wdychać (inhalacje z gorącej wody z kilkoma kroplami olejku) i wcierać bez wcześniejszego rozcieńczania.

3. Olejek bazyliowy

Rozcieńczony olejek sprawdza się podczas masażu, inhalacji i kąpieli. Łagodzi ból głowy, lęki, depresję, relaksuje, rozluźnia i zmniejsza zmęczenie.

4. Olejek majerankowy

Stosowany w kąpieli, inhalacji i do masażu (połączony z oliwą) łagodzi bóle głowy, reguluje ciśnienie krwi i działa uspokajająco.

5. Olejek geraniowy

Do kąpieli, masażu i inhalacji pomaga m.in. przy łagodzeniu migren, leczeniu depresji, napięcia nerwowego, osłabienia.

źródło: zdrowie.dziennik.plwolniodbolu.pl

 


Lifestyle Zdrowie

Kilka sytuacji z twojego dzieciństwa, które sprawiły, że w dorosłym życiu brak Ci pewności siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 kwietnia 2018
Następny

Wiele osób wyrosło w środowisku, w którym ich rodzice, rodzeństwo, członkowie rodziny, nauczyciele, rówieśnicy i podobnie ważne osoby w ich życiu powiedziały im, dały do zrozumienia, że nie są wystarczająco dobrzy. Niektóre z tych wiadomości były kierowane bezpośrednio, inne były przekazami ukrytymi, bardzo subtelnymi, tak, że dziecko nie było nawet świadome tego, że dzieje się coś złego. Dopiero kiedy dorośnie, mocno odczuje skutki tego, co się wydarzyło.

Usiądź, wróć wspomnieniami kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat wstecz. Zastanów się, czy

1. Byłeś traktowany tak, jakbyś był całkiem bezwartościowy lub niewiele wart?

Niestety, wielu rodziców i inne, ważne dla nas w dzieciństwie autorytety postrzegają dziecko jako kogoś, kto jest ich „podwładnym” lub własnością. Nie dostrzegają w nim myślącej i czującej istoty.  W rezultacie traktują swoje dziecko surowo i niszczą je psychicznie. Bywa, że dochodzi do nadużyć fizycznych, emocjonalnych, werbalnych. Wiele dzieci wychowuje się w taki sposób, że ich głównym celem staje się zaspokojenie potrzeb rodzica, a nie odwrotnie. Jeśli dziecko nie jest wystarczająco dobre, jest karane, zmanipulowane, zawstydzane i wpędzane poczucie winy. Nic dziwnego, że dorasta ze zaniżoną samooceną, która przejawia się w różnego rodzaju problemach psychologicznych, emocjonalnych i społecznych.

2. Próbowano zmusić cię do osiągniecia nierealnych standardów i fałszywie obwiniano

Dorośli często stawiają swoim dzieciom poprzeczki, które osiągnąć jest bardzo trudno. Przykładem tego jest napięty program dnia, wypełniony szkołą, dodatkową nauką języków, zajęciami pozalekcyjnymi, które nie mają nic wspólnego z przyjemnością. Jeśli dziecko nie osiąga takich wyników, jakich się spodziewamy, sprawiamy, by poczuło się odrzucone i niewystarczająco dobre. Podobne przykłady można znaleźć w życiu rodzinnym dziecka, kiedy to rodzice oczekują od niego wypełnienia określonej roli, którą świadomie lub nieświadomie mu przypisali. Bywa, że dzieci są zmuszane do przestrzegania bezsensownych lub nawet sprzecznych zasad, do wzięcia odpowiedzialności za rzeczy, za które nie są odpowiedzialne. Takie zachowanie prowadzi do rozwoju przewlekłego poczucia winy i wstydu, które będzie się „ciągnęło” za dzieckiem w dorosłym życiu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Zdrowie

Co oznaczają słowa „będę cię kochał”, w zależności od znaku zodiaku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 kwietnia 2018
Następny

„I będę cię kochać, dopóki…”. No właśnie. Wiecie, co oznacza takie wyznanie w ustach upartego Barana, a co, gdy wypowiada je romantycznie usposobiony Rak?  Sprawdźcie koniecznie, co oznaczają słowa miłości, zależnie od tego jaki znak zodiaku ma wasz partner 😉

Będę cię kochać…

Baran: … dopóki mnie nie zdradzisz!

Baran to znak Marsa, boga wojny. Nic więc dziwnego, że każdy dzień jego życia to jakaś walka o to czy tamto…  Są gotowi walczyć do końca i zdobywać do końca. Ale zdrada przekreśla wszystko.

Byk: … dopóki nie złamiesz mi serca

Byka bardzo łatwo zranić, ale trudno zniszczyć. Jest… byczy i dość stabilny, mimo niepohamowanych wybuchów emocji.  Wytrzyma wszystko, co życie rzuca mu pod rogi… A jego serce najłatwiej złamać niesprawiedliwą krytyką.

Bliźnięta : … dopóki nie spróbujesz mnie przechytrzyć

Bliźniak  jest mistrzem oszustwa, rządzonym przez Merkurego, planetę komunikacji, handlu i spraw intelektualnych. Kiedy zdadzą sobie sprawę, że próbujesz ich oszukać, być sprytniejszy, to będzie koniec waszej relacji.

Rak: … dopóki mnie nie porzucisz

Dobre, silne relacje stanowią dla Raka środek równowagi, punkt odniesienia w życiu.
Rak to znak zaborczy, dla którego bezpieczeństwo emocjonalne ma kluczowe znaczenie! Będzie cię kochać, dopóki nie pomyślisz, że nie jesteś godny jego miłości i zaufania i znikniesz.  Szansy na powrót nie będzie.

Lew: … dopóki nie zrobisz ze mnie głupka

Lwy są dość opiekuńcze i kochają być doceniane w każdym rodzaju związku. Nigdy ich nie obrażaj, szczególnie w kwestiach wrażliwych i niepewnych. Lwy chcą poznać twoje mocne i słabe strony, nie lubią uczucia, że ktoś wystrychnął ich na dudka. Mają swoją godność i nie będą się kompromitować, a poza tym chcą cię kochać za to, kim naprawdę jesteś, a nie kogo udajesz.

Panna: … dopóki nie zaczniesz kłamać

Panny są dziećmi Merkurego i są uważane za mistrzów krytyki i prawdy. Są w pełni świadome tego, co dzieje się wokół nich przez cały czas i są świetnymi obserwatorami. Stracisz je na zawsze w momencie, gdy zdadzą sobie sprawę, że je okłamujesz.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

6 nieinwazyjnych badań, które pozwalają wykryć nowotwory we wczesnym stadium

100 pytań, które musisz zadać, zanim zdecydujesz się wyjść za mąż… Potem będzie za późno

Nie czuję potrzeby spowiadać się ze swojego życia każdemu. Dla niektórych późne macierzyństwo to koniec świata