To nieprawda, że musisz mieć kosmetyki z najwyższej półki, najbardziej znanych firm. Naturalne produkty też świetnie działają. Dlaczego wybierać produkty eko? Jak to robić?
- Z głową
Gdy oglądasz opakowanie zwróć uwagę, czy to rzeczywiście kosmetyk naturalny. Prawdziwy musi zawierać składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego, lub zwierzęcego, ale uzyskane bez szkody zwierząt (np. mleko kozie). Kosmetyki takie są produkowane w procesach zielonej chemii, czyli bardzo prostymi metodami pozyskiwania przez suszenie, wyciskanie, mielenie, ekstrakcja. Kosmetyki organiczne spełniają te same kryteria, co naturalne, a poza tym muszą zawierać około 90-95 proc, surowców z upraw ekologicznych, wtedy mają zaznaczone na opakowaniu, że są bio lub eco.
- Bez chemii
W kosmetykach ekologicznych nie znajdziesz sztucznych barwinków, syntetycznych kompozycji zapachowych czy konserwantów. Składniki organiczne działają na wielu poziomach, za jednym zamachem nawilżają, wzmacniają naczynia krwionośne, odżywiają, natłuszczają. Takie kremy, czy maseczki działają delikatnie, czasem mogą jednak podrażnić, bo zawierają składniki roślinne. Jeśli jesteś alergiczną sprawdzaj skład, czy nie ma tam substancji, która cię podrażnia. np. rumianek, mięta, eukaliptus, aloes, olejki cytrusowe.
- W trosce o ziemię
Kupując takie kosmetyki chronisz naturę. Do produkcji eko preparatów zużywa się mniej energii i toksycznych produktów ubocznych. Ich opakowania nadają się do recyclingu lub są biodegradowalne. Dodawane do nich olejki eteryczne konserwują substancje naturalnie, zamiast używanych najczęściej w kosmetyce parabenów.
- Z cierpliwością
Kosmetyki ekologiczne są łagodne, ale mają skuteczną siłę działania. Wiele substancji roślinnych ujędrnia i nawilża równie dobrze, jak cząsteczki opracowane w laboratoriach, ale działają trochę wolniej, więc musisz być cierpliwa i stosować je regularnie.
- Korzystając z porad babci. W kąpieli też
Dużo przyjemniej myć się mydłem, które pachnie naturalnie, niż sztucznie perfumowaną kostką lub płynem. Ręcznie robione mydła mają nietuzinkowy wygląd, kolor i zapach. Od innych odróżnia je przede wszystkim zawartość gliceryny, dzięki której nawet najbardziej wysuszona skóra staje się maksymalnie nawilżona. Ich dodatkowym atutem jest zawartość naturalnych składników takich, jak miód, płatki kwiatów, owoce, wyciągi z oliwek i ziół oraz barwników i olejków eterycznych pochodzenia roślinnego.
- Nie zapominając o ziołach
Jeśli masz problemy z cerą: zaskórniki, przebarwienia, czy pękające naczynka wypróbuj zioła. Kup w sklepie zielarskim rumianek, zaparzaj go i pij regularnie. Rumianek ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Pomaga też w stanach zapalnych żołądka i jelit. Sprzymierzeńcem ładnej cery, mocnych paznokci i włosów jest skrzyp polny. Napar ma działanie moczopędne, dzięki czemu szybko wypłukuje z organizmu toksyny, pobudza przemianę materii i odtruwa organizm. Skrzyp zawiera ogromną ilość krzemu, który uelastycznia skórę i kości.
- Zmieniając nawyki
Wydaje ci się, że żyjesz zdrowo, bo kupujesz wegetariańskie produkty, ale nie odżywiasz się regularnie. Jesteś aktywna fizycznie, ale pracujesz na wysokich obrotach i palisz papierosy, więc żeby lepiej wyglądać i dobrze się czuć, zmień nawyki żywieniowe i tryb życia. Nie musisz wydawać pieniędzy na drogą spirulinę, owoce goi, komosę ryżowe, poczytaj w Internecie i zamień je na produkty lokalne, zgodne z naszą strefą klimatyczną: siemię lniane, kaszę jaglaną, orzechy włoskie. Zamiast naparów sprowadzanych z Ameryki Południowej, kupuj polskie zioła. Pamiętaj, że żeby żyć zdrowo nie potrzebne są drogie suplementy i trener personalny – sok z buraków i jazda na rowerze, prawie nic nie kosztują.
- Troszcząc się o skórę
Jak zapobiec szybkiemu starzeniu się skóry? Wybieraj kosmetyki, które w swoim składzie zawierają zioła i oleje. To właśnie dzięki nim skóra staje się zdrowsza i promienieje. Stosowanie olejków z ziół takich, jak kurkuma czy nagietek pomaga w odświeżeniu skóry. Kremy z aloesem też odmładzają, bo stymulują produkcję fibroblastów. Prawdziwy eliksir młodości to rokitnik, w jego owocach jest 190 bioaktywnych składników, witamina A i C. Rokitnik odbudowuje komórki i opóźnia starzenie skóry.
9 . Stosując maseczki
Naturalne maseczki nawilżające poprawiają stan nawodnienia naskórka. Jesienią i zimą potrzebuje ich każda skóra, bo ubytek wody to jedna z przyczyn starzenia się skóry. Najlepsze substancje nawilżające znajdziesz w maseczkach z mięta pieprzową, wyciągu z awokado, ogórka, czy z zielonej herbaty. Owocową maseczkę możesz też zrobić sama.
- Ujędrniając
Kosmetyki ujędrniające, wyszczuplające i antycellulitowe najczęściej są stworzone na bazie naturalnych składników aktywnych glinki, błota z Morza Martwego oraz alg morskich. To wszystko intensywnie działające preparaty modelujące sylwetkę. Na ujędrnienie i napinanie zwiotczałej skóry doskonale działa olejek z orzechów makadamia, który stymuluję mikrokrążenie oraz pracę układu limfatycznego i zwalcza cellulit.