Go to content

Trądzik dorosłych, wypryski i zanieczyszczona cera w wieku dojrzałym to częsty problem. Możesz z nim walczyć także w domu

cera
Fot. iStock / BraunS

Trądzik dorosłych pojawia się głównie u kobiet, choć i mężczyźni mogą się z nim zmagać. Młode kobiety przechodząc okres dojrzewania marzą o tym, by czas biegł szybciej, i wraz z wiekiem mogły zapomnieć o niemiłych niespodziankach pojawiających się na skórze twarzy. Wągry, wypryski oraz nieładna cera nie dotyczy jednak tylko młodych dziewczyn. Te kłopoty pojawiają się w wielu przypadkach także podczas rewolucji hormonalnej w ciąży oraz w wieku późniejszym. Niestety, jakakolwiek jest tego przyczyna, niespodziewane kłopoty z cerą to wyjątkowo niemiła niespodzianka.

Trądzik dorosłych — przyczyny

Trądzik dorosłych ma charakter przewlekły i jest zmorą aż co czwartej kobiety, która skończyła 30 rok życia. Wykwity mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale na szyi. Trądzik przyjmuje postać trwale utrzymujących się, mało zaawansowanych zmian zapalnych, często na podłożu suchej skóry.

Jakie są przyczyny kłopotów z cerą w wieku dojrzałym? Wynikają przede wszystkim ze stresu. Mogą także wynikać z zaburzeń hormonalnych związanych z cyklem miesięcznym, niewłaściwą dietą, źle dobraną hormonalną terapią zastępczą oraz przyjmowaniem sterydów anabolicznych podczas leczenia różnych chorób.

Dermatolodzy szacują, że zaledwie u 7% kobiet po 30. r.ż. hormony odgrywają rolę w powstaniu zapalnych wykwitów skórnych, ale warto wiedzieć, że zaburzenia hormonalne mogą wynikać ze strony:

  • jajników — mogą wydzielać nadmiernie ilości progesteronu i testosteronu,
  • trzustki — zaburzenia wydzielania insuliny,
  • nadnerczy — zaburzenia w produkcji testosteronu i DHEA,
  • przysadki mózgowej — zachwiania w wydzielaniu prolaktyny.

Problem z cerą, ze względu na różne przyczyny, wymaga czasem konsultacji z różnymi specjalistami — lekarzem dermatologiem, ginekologiem, endokrynologiem, a także dietetykiem, ponieważ błędy w odżywianiu odbijają się na kondycji skóry. Specjalista może zalecić terapię skojarzoną, ponieważ jedna forma leczenia nie przynosi zazwyczaj ostatecznego efektu. Najczęściej indywidualnie dobrane doustne leczenie farmakologiczne, uzupełniane jest leczeniem miejscowym z użyciem kremów, żeli, maści z antybiotykami – erytromycyną, klindamycyną, miejscowo stosowanymi retinoidami lub nadtlenkiem benzoilu.

Zobacz również: Trądzik różowaty – co powoduje zmiany i jak można z nimi walczyć?

Z problemami można walczyć w domu na kilka sposobów

U osób dorosłych zmiany skórne dorosłych uwidaczniają się głównie w dolnej części twarzy, na żuchwie, brodzie, w okolicy ust. Zanieczyszczona cera wymaga dokładniejszej uwagi i poświęcenia jej więcej czasu (kilkumiesięcznej terapii) na doprowadzenie jej do porządku. W domu warto również zadbać o:

Trądzik dorosłych – nawilżanie i oczyszczanie twarzy

Należy stosować kosmetyki lekkie, nawilżające, które dodatkowo zadziałają antybakteryjnie, ograniczą wydzielanie łoju, załagodzą podrażnienia i zmatowią błyszczący naskórek. Dobrze, by zawierały w składzie kwasy owocowe, retinol, nadtlenek benzoilu, które złuszczają naskórek. Oczar wirginijski, szałwia i cynk ograniczą wydzielanie sebum. Dobrze posłużą skórze maseczki z zieloną lub białą glinką, błotem z Morza Martwego, ziemią wulkaniczną lub drożdżami, które głęboko oczyszczają i wspierają leczenie krostek. Nie myj twarzy zwykłymi mydłami (niszczą płaszcz lipidowy skóry) oraz zrezygnuj ze stosowania preparatów myjących na bazie alkoholu. Używaj żeli myjących z cząsteczkami pełniącymi funkcję peelingu, który ułatwia usuwanie martwych komórek naskórka, pobudzając jego odnowę i odblokowując pory.

Pod żadnym pozorem nie wyciskaj mechanicznie zaskórników, co może przyczynić się do zaognienia istniejących zmian i przeniesienia bakterii na pozostałą, czystą skórę. Zrezygnuj także z solarium, ponieważ promieniowanie tylko na chwilę poprawia stan cery, a następnie może spowodować nadmierną produkcję sebum.

Trądzik dorosłych – dieta ma znaczenie

To, co spożywamy, odbija się na naszej twarzy. Dieta bogata w owoce i warzywa powinna być, pozbawiona potraw smażonych, pieczonych i ciężkostrawnych. Należy zrezygnować z czekolady, kakao, mocnej kawy, coli. Spowalniają one trawienie i sprzyjają rozwój złych bakterii, nasilając fermentację w jelitach. Przez to do krwiobiegu trafiają szkodliwe produkty przemiany materii, powodujące stany zapalne, które uwidaczniają się także na skórze. Wyjątkowo negatywny wpływ na stan skóry mają  produkty wysokoglikemiczne, które powodują wzrost poziomu insuliny we krwi stymulującą produkcję androgenów, co nasila łojotok, i powstawanie zaskórników. Warto także ograniczyć ostre przyprawy i sól, gdyż utrudniają ukrwienie i odżywienie skóry. Uważaj na alkohol oraz stres, przez które z organizmu uciekają zapasy witamin z grupy B.

Wprowadź więcej produktów zawierających:

  • krzem — znajduje się w: skrzypie polnym, rdeście ptasim, pokrzywie, otrębach, płatkach owsianych, kaszy jęczmiennej, pełnoziarnistych zbożach, czosnku, szczypiorku, marchwi,
  • miedź — nasiona słonecznika, suche nasiona roślin strączkowych, wątroba, orzechy,
  • cynk — zawierają: ostrygi, nasiona dyni i słonecznika, otręby pszenne i kiełki pszenicy, groch, fasola, soczewica, żółtka jaj, wątroba wołowa,
  • żelazo — znajduje się ono w: mięsie, natce pietruszki, pokrzywie, pestkach dyni, słonecznika, sezamu, migdałach, nerkowcach, pistacjach, roślinach strączkowych.
  • magnez — zawiera go: soja, kasza gryczana, jaglana i płatki owsiane, fasola i groch, orzechy włoskie, laskowe i migdały.
  • wapń — najwięcej go zawiera mleko i przetwory mleczne, szprotki, sardynki, figi.

źródło: republikakobiet.pl, www.medonet.pl