Uroda

Trądzik dorosłych, wypryski i zanieczyszczona cera w wieku dojrzałym to częsty problem. Możesz z nim walczyć także w domu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 sierpnia 2016
cera
Fot. iStock / BraunS
 

Trądzik dorosłych pojawia się głównie u kobiet, choć i mężczyźni mogą się z nim zmagać. Młode kobiety przechodząc okres dojrzewania marzą o tym, by czas biegł szybciej, i wraz z wiekiem mogły zapomnieć o niemiłych niespodziankach pojawiających się na skórze twarzy. Wągry, wypryski oraz nieładna cera nie dotyczy jednak tylko młodych dziewczyn. Te kłopoty pojawiają się w wielu przypadkach także podczas rewolucji hormonalnej w ciąży oraz w wieku późniejszym. Niestety, jakakolwiek jest tego przyczyna, niespodziewane kłopoty z cerą to wyjątkowo niemiła niespodzianka.

Trądzik dorosłych — przyczyny

Trądzik dorosłych ma charakter przewlekły i jest zmorą aż co czwartej kobiety, która skończyła 30 rok życia. Wykwity mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale na szyi. Trądzik przyjmuje postać trwale utrzymujących się, mało zaawansowanych zmian zapalnych, często na podłożu suchej skóry.

Jakie są przyczyny kłopotów z cerą w wieku dojrzałym? Wynikają przede wszystkim ze stresu. Mogą także wynikać z zaburzeń hormonalnych związanych z cyklem miesięcznym, niewłaściwą dietą, źle dobraną hormonalną terapią zastępczą oraz przyjmowaniem sterydów anabolicznych podczas leczenia różnych chorób.

Dermatolodzy szacują, że zaledwie u 7% kobiet po 30. r.ż. hormony odgrywają rolę w powstaniu zapalnych wykwitów skórnych, ale warto wiedzieć, że zaburzenia hormonalne mogą wynikać ze strony:

  • jajników — mogą wydzielać nadmiernie ilości progesteronu i testosteronu,
  • trzustki — zaburzenia wydzielania insuliny,
  • nadnerczy — zaburzenia w produkcji testosteronu i DHEA,
  • przysadki mózgowej — zachwiania w wydzielaniu prolaktyny.

Problem z cerą, ze względu na różne przyczyny, wymaga czasem konsultacji z różnymi specjalistami — lekarzem dermatologiem, ginekologiem, endokrynologiem, a także dietetykiem, ponieważ błędy w odżywianiu odbijają się na kondycji skóry. Specjalista może zalecić terapię skojarzoną, ponieważ jedna forma leczenia nie przynosi zazwyczaj ostatecznego efektu. Najczęściej indywidualnie dobrane doustne leczenie farmakologiczne, uzupełniane jest leczeniem miejscowym z użyciem kremów, żeli, maści z antybiotykami – erytromycyną, klindamycyną, miejscowo stosowanymi retinoidami lub nadtlenkiem benzoilu.

Zobacz również: Trądzik różowaty – co powoduje zmiany i jak można z nimi walczyć?

Z problemami można walczyć w domu na kilka sposobów

U osób dorosłych zmiany skórne dorosłych uwidaczniają się głównie w dolnej części twarzy, na żuchwie, brodzie, w okolicy ust. Zanieczyszczona cera wymaga dokładniejszej uwagi i poświęcenia jej więcej czasu (kilkumiesięcznej terapii) na doprowadzenie jej do porządku. W domu warto również zadbać o:

Trądzik dorosłych – nawilżanie i oczyszczanie twarzy

Należy stosować kosmetyki lekkie, nawilżające, które dodatkowo zadziałają antybakteryjnie, ograniczą wydzielanie łoju, załagodzą podrażnienia i zmatowią błyszczący naskórek. Dobrze, by zawierały w składzie kwasy owocowe, retinol, nadtlenek benzoilu, które złuszczają naskórek. Oczar wirginijski, szałwia i cynk ograniczą wydzielanie sebum. Dobrze posłużą skórze maseczki z zieloną lub białą glinką, błotem z Morza Martwego, ziemią wulkaniczną lub drożdżami, które głęboko oczyszczają i wspierają leczenie krostek. Nie myj twarzy zwykłymi mydłami (niszczą płaszcz lipidowy skóry) oraz zrezygnuj ze stosowania preparatów myjących na bazie alkoholu. Używaj żeli myjących z cząsteczkami pełniącymi funkcję peelingu, który ułatwia usuwanie martwych komórek naskórka, pobudzając jego odnowę i odblokowując pory.

Pod żadnym pozorem nie wyciskaj mechanicznie zaskórników, co może przyczynić się do zaognienia istniejących zmian i przeniesienia bakterii na pozostałą, czystą skórę. Zrezygnuj także z solarium, ponieważ promieniowanie tylko na chwilę poprawia stan cery, a następnie może spowodować nadmierną produkcję sebum.

Trądzik dorosłych – dieta ma znaczenie

To, co spożywamy, odbija się na naszej twarzy. Dieta bogata w owoce i warzywa powinna być, pozbawiona potraw smażonych, pieczonych i ciężkostrawnych. Należy zrezygnować z czekolady, kakao, mocnej kawy, coli. Spowalniają one trawienie i sprzyjają rozwój złych bakterii, nasilając fermentację w jelitach. Przez to do krwiobiegu trafiają szkodliwe produkty przemiany materii, powodujące stany zapalne, które uwidaczniają się także na skórze. Wyjątkowo negatywny wpływ na stan skóry mają  produkty wysokoglikemiczne, które powodują wzrost poziomu insuliny we krwi stymulującą produkcję androgenów, co nasila łojotok, i powstawanie zaskórników. Warto także ograniczyć ostre przyprawy i sól, gdyż utrudniają ukrwienie i odżywienie skóry. Uważaj na alkohol oraz stres, przez które z organizmu uciekają zapasy witamin z grupy B.

Wprowadź więcej produktów zawierających:

  • krzem — znajduje się w: skrzypie polnym, rdeście ptasim, pokrzywie, otrębach, płatkach owsianych, kaszy jęczmiennej, pełnoziarnistych zbożach, czosnku, szczypiorku, marchwi,
  • miedź — nasiona słonecznika, suche nasiona roślin strączkowych, wątroba, orzechy,
  • cynk — zawierają: ostrygi, nasiona dyni i słonecznika, otręby pszenne i kiełki pszenicy, groch, fasola, soczewica, żółtka jaj, wątroba wołowa,
  • żelazo — znajduje się ono w: mięsie, natce pietruszki, pokrzywie, pestkach dyni, słonecznika, sezamu, migdałach, nerkowcach, pistacjach, roślinach strączkowych.
  • magnez — zawiera go: soja, kasza gryczana, jaglana i płatki owsiane, fasola i groch, orzechy włoskie, laskowe i migdały.
  • wapń — najwięcej go zawiera mleko i przetwory mleczne, szprotki, sardynki, figi.

źródło: republikakobiet.pl, www.medonet.pl

Uroda

Łączy nas miłość, duża różnica wieku nie jest przeszkodą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
8 sierpnia 2016
fot. iStock/ AleksandarNakic
 

Kiedyś żartowałam, że mój mąż będzie ode mnie 22 lata starszy. Ot tak, żeby przebić dwukrotnie różnicę wieku w związku moich rodziców. Cóż, chyba trzeba uważać na to, co się mówi.

Poznaliśmy się dzięki wspólnej pasji. Ja dopiero zaczynałam swoją przygodę z PR’em w sporcie, on od lat był dziennikarzem sportowym. Nasze pierwsze spotkanie jest gotową sceną do komedii romantycznej. Wpadliśmy na siebie na schodach prowadzących do jego redakcji. Wychodził akurat na kolejny mecz, a ja miałam załatwić typowo marketingowe sprawy. I pewnie długo miałabym w pamięci jego nienaganny, modny strój i ten szelmowski uśmiech, gdyby nie fakt, że kilka godzin później spotkaliśmy się w biurze prasowym tego samego wydarzenia. Do dzisiaj śmiejemy się z tego wydarzenia, prześmiewczo licytując się, które z nas wykorzysta to w swojej książce lub sprzeda scenarzystom kolejnej kiepskiej polskiej komedii.

Wiedziałam, że jest starszy. Celowałam maksymalnie w 15 lat różnicy. Pomyliłam się o siedem. I wcale nie było mi z tym źle. Od zawsze przebywałam wśród starszych od siebie osób, a dzięki świetlicy dla trudnej młodzieży prowadzonej przez moich rodziców wychowywałam się z nastolatkami. Mówi się, że starszych facetów zawsze wybierają dziewczyny którym brakowało ojca. Mój kontakt z tatą był wzorowy, razem rozwijaliśmy wspólne pasje, razem uczyliśmy się wiedzy o społeczeństwie i razem oglądaliśmy wiadomości zamiast wieczorynki.
Zawsze jednak byłam o krok przed swoimi rówieśnikami. Wiedziałam, gdzie chcę dotrzeć, ale co najważniejsze – jak to zrobić. Musiałam też szybciej dorosnąć z powodu śmierci taty tuż przed maturą. Tak, tak – to na pewno dlatego celowałaś w starszych facetów! Słyszałam to setki razy.

Mój obecny związek jest tak niemożliwy, że czasami zapominam o różnicy wieku, jaka nas dzieli. 22 lata to przecież przepaść. Oglądaliśmy zupełnie inne bajki, filmy, seriale. On przeżył stan wojenny i historyczne kolejki po wszystko, a ja dorastałam wśród kolorowych lalek i Britney Spears. Teoretycznie nie powinniśmy się dogadywać, a jeżeli już to na poziomie profesjonalnym. Śmiejemy się często, że albo on jest tak niedojrzały, albo ja taka dojrzała, bo potrafimy rozmawiać godzinami o wszystkim – o kuchni, serialach, historii, polityce, muzyce, podróżach, ale także o pracy. Często powtarza, że dzięki mnie łapie do tego zdrowy dystans, bo już dawno przestał czerpać radość ze swojego ukochanego dziennikarstwa. Ja za to dostaję zdrową dawkę racjonalnego myślenia, bo w mojej głowie ciągle tkwi idealny obraz świata.

Czasem bawią mnie komentarze ludzi, gdy przechodzimy obok. Niektórzy myślą, że idzie córka z ojcem, ale o wiele częściej słyszę, że na pewno poleciałam na jego pieniądze lub chcę zrobić karierę przez łóżko. Może bym się nawet i przejęła, ale zamiast tego zaplatam swoją dłoń w jego jeszcze mocniej i z uśmiechem, ale i dumą idę dalej. Tłumaczenia nikogo przecież nie obchodzą, łatwiej jest oceniać. Gdybym miała przejmować się opiniami innych, już dawno skończyłabym w psychiatryku. I tego samego uczę mojego czterdziestolatka.

Osiecka pisała: „A gdy już się zejdą (…) kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością, bardzo się męczą, (…) przez długi czas co zrobić (…) z tą miłością.”  U nas okres tej męczarni był bardzo długi. Jego przeszłość ma 5 i 10 lat, a była żona postanowiła nie dopuszczać do siebie, że ich małżeństwo już nie istnieje. Pewnie pomyślałaś, że wplątałam się w niezłe bagno? Miłość tak mnie uskrzydla, że bagno nie jest mi straszne!

Jest nam razem dobrze, nawet bardzo dobrze. Na co dzień, w łóżku, od święta… Kiedyś powiedział, że jesteśmy jak dwie połówki jednej duszy, tylko jedna spadała na Ziemię dwa razy krócej od drugiej. Typowy artysta! Ma jednak rację, choć nie lubię mu tego przyznawać.. Czasem słuchając jednej czy drugiej piosenki z rozbawieniem stwierdza: ciebie jeszcze w planach nie było, gdy ta piosenka powstawała! Są też momenty, kiedy latają talerze, bo jedno ani drugie nie ma zamiaru odpuścić. W końcu jednak nastaje spokój, bo za bardzo zależy nam na nas, żeby nie dopuścić do kompromisu. Może dzieli nas duża różnica wieku, ale łączy miłość i to jest najważniejsze.


Uroda

Czasem spojrzeć z „drugiej strony” znaczy zmienić świat

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 sierpnia 2016
Fot. Screen z Facebooka/ WOMO

Niby nic, ot książka dla dzieci. Ale jest w niej coś, co sprawia, że masz ciarki na plecach. Bo uzmysławiasz sobie, że świat wygląda tak – jakim go tworzymy, od dzieciństwa…

 

 


Zobacz także

Makijażowe „must have” – co powinno znaleźć się w Twojej kosmetyczce?

Farba do włosów z Joanny za 12 złotych? Opadły nam szczęki, serio, nie trzeba przepłacać [test redakcji]

Moje kosmetyczne „MUSZĘ MIEĆ”, czyli jak za nieduże pieniądze czuć się zadbaną