Go to content

Demiseksualizm – kiedy na początku nie ma pociągu seksualnego i liczą się tylko emocje

Fot. iStock/vadimguzhva

Demiseksualizm to stosunkowo nowe i nieco tajemnicze pojęcie. Charakteryzuje się brakiem odczuwania napięcia seksualnego na początkowym etapie związku. Pociąg fizyczny i chęć zbliżenia pojawiają się dopiero po umocnieniu relacji emocjonalnej. Jak rozpoznać osobę demiseksualną?

Co oznacza demiseksualizm?

Demiseksualizm to orientacja psychoseksualna, w której pociąg seksualny w stosunku do innych osób może pojawić się jedynie pod warunkiem nawiązania silnej więzi emocjonalnej. Do zbliżenia fizycznego i zbudowania bliskości potrzeba więcej czasu, a co za tym idzie, osoby demiseksualne na początku związku nie odczuwają pociągu seksualnego. Słowo demiseksualizm powstało z połączenia dwóch słów – „seksualność” i „demi” czyli pół. Tym samym demiseksualizm znajduje się pośrodku seksualności i aseksualizmu (brak pociągu seksualnego). Pożądanie i chęć zbliżenia pojawiają się po pewnym czasie i tylko w przypadku dużego zaangażowania emocjonalnego dwóch stron. Co ważne, demiseksualizm pozwala na budowanie relacji heteroseksualnych i homoseksualnych przez jedną, tę samą osobę – podobnie jak w przypadku biseksualistów.

Osoby demiseksualne nie czują pociągu fizycznego w stosunku do osób, z którymi nic ich nie łączy. Do zbliżenia, współżycia niezbędna jest silna i intensywna relacja emocjonalna.

Osoby demiseksualne – co je wyróżnia?

Osoby demiseksualne więź emocjonalną i intelektualną przedkładają ponad atrakcyjność fizyczną. Na początku związku są dość oziębłe, oschłe i nie okazują uczuć. Dopiero po pewnym czasie, kiedy więź emocjonalna jest naprawdę silna, zaczyna pojawiać się chęć zbliżenia fizycznego – dotyk, czułe gesty, zainteresowanie seksualne. Partner osoby demiseksualnej, początkowo może odnosić wrażenie, że demiseksualiście zależy jedynie na przyjaźni, co nie do końca jest prawdą. Po relacji przyjacielskiej i wytworzeniu się tej wyjątkowej więzi emocjonalnej, nadchodzi pora na kolejny krok – relacje intymne. Osoby demiseksualne, w przeciwieństwie do niedemiseksulanych, nie zakochują się od pierwszego wejrzenia i na pierwszej randce nigdy nie czują motyli w brzuchu.

Demiseksualizm a aseksualizm

Demiseksualizm i aseksualizm to pojęcia, które tylko w połowie są sobie tożsame. Aseksualizm całkowicie wyklucza kontakty seksualne i nie opiera się na atrakcyjności fizycznej, z kolej demiseksualizm wyklucza je jedynie na początku. Wraz z upływem czasu i rozwojem relacji emocjonalnej, pojawia się pożądanie i popęd seksualny. Osoby aseksualne swoją relację ograniczają do układu na poziomie emocjonalnym i nigdy nie odczuwają pociągu seksualnego. Demiseksualiści nie mają zaburzonego libido i nie wykluczają zbliżenia seksualnego. Potrafią odczuwać przyjemność jaka pływnie z kontaktu fizycznego, jednak potrzebują więcej czasu.

Zobacz również: Orientacja seksualna – czym jest i czy można ją zmienić?

Demiseksualizm a demiromantyczność

Niekiedy demiseksualizm nazywany jest demiromantycznością. I choć terminy te są sobie niezwykle bliskie, to jest miedzy nimi pewna różnica. W przypadku demiromantyczności, więź emocjonalna niezbędna jest do zakochania, a miłość od pierwszego wejrzenia nie istnieje. Z kolei u osób demiseksualnych, więź emocjonalna niezbędna jest do nawiązania kontaktów seksualnych. Osoby demiromantyczne nie stronią od kontaktu fizycznego nawet na początkowym etapie związku. Jednak by mówić o uczuciach – zakochaniu i prawdziwej miłości, potrzebują czasu.

Test na demiseksualizm

Na chwilę obecną nie ma żadnych naukowych sposób, ani 100 proc. testów potwierdzających lub wykluczających demiseksualizm. Jednak by sprawdzić – chociaż w pewnym stopniu – czy jesteś demiseksualistą, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań.

  • Czy poznając nową osobę, zwracasz uwagę na jej wygląd fizyczny?
  • Czy płeć rozmówcy jest dla ciebie istotna i warunkuje to, jak mówisz i jak się zachowujesz?
  • Czy zdarzyło ci się zauroczyć w aktorze, celebrycie?
  • Czy zdarzyło ci się przeżyć tzw. miłość platoniczną?
  • Czy pornografia jest przez ciebie akceptowalną formą rozładowania napięcia seksualnego?
  • Czy dopuszczasz możliwość seksu bez zobowiązań?

Negatywna odpowiedź na większość część pytań może świadczyć o twojej demiseksualności.


źródło: Wylecz.to, Medonet