Go to content

Orientacja seksualna – czym jest i czy można ją zmienić?

orientacja seksualna
fot. StudioMikara/iStock

Orientacja seksualna – żadna z nich nie jest zaburzeniem i nie powinna być tak postrzegana. Choć przez wielu, za jedną słuszną i prawdziwą uznawana jest ta heteroseksualna, to warto zrozumieć, że niektórzy czują pociąg do osób tej samej płci. Czym dokładnie jest orientacja seksualna, jakie są jej rodzaje i czy można ją zmienić?

Czym jest orientacja seksualna?

To trwały, seksualny i emocjonalny pociąg do osób określonej płci. O ile kilkanaście lat temu, za jedyną „zdrową i słuszną” orientację uznawany był heteroseksualizm, to z roku na rok otwartość i tolerancja społeczeństwa zwiększa się – jednak wciąż homoseksualizm budzi wiele kontrowersji. Orientacja seksualna nie jest kwestią wyboru, który możemy zmieniać w zależności od sytuacji i zachowań. To preferencja uwarunkowana genetycznie, zależna od czynników hormonalnych. Nowszym i zyskującym na popularności terminem jest „orientacja psychoseksualna”, która nie ogranicza się tylko do popędu seksualnego, ale wskazuje także na mocne pragnienie zaspokajania potrzeb psychicznych z drugą osobą – emocjonalnych, uczuciowych.

Orientacja seksualna – rodzaje

Wyróżnia się trzy rodzaje orientacji seksualnej:

  • Heteroseksualizm – inaczej orientacja heteroseksualna, to pociąg płciowy do osób przeciwnej płci. Mężczyznom podobają się kobiety, a kobietom mężczyźni.
  • Homoseksualzim – inaczej orientacja homosekualna, to pociąg seksualny, erotyczny i uczuciowy do osób tej samej płci. Kobiety „przyciągają” kobiety, a mężczyźni – mężczyzn.
  • Biseksualizm – inaczej orientacja biseksualna, to pociąg seksualny zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Oznacza to, że osoba bisekusalna może stworzyć związek i współżyć z przedstawicielami każdej z płci.

Ostatnimi czasy, coraz więcej i częściej mówi się o aseksualności czyli orientacji aseksualnej, która stanowi około 1 proc. populacji. Aseksualizm – obok homosekusalizmu, heterosekusalizmu i biseksualizmu – uważany jest za czwarty rodzaj orientacji seksualnej. Osoba aseksualna nie odczuwa żadnego pociągu seksualnego do ludzi – ani tej samej płci, ani przeciwnej. Aseksualizm, choć często mylony jest z abstynencją seksualną, jest zupełnie czymś innym. Osoby asekuslane nie czują do seksu niechęci, jednak nie mają powodu i potrzeby by go uprawiać.

Panseksualizm – co to takiego?

W terminologii medycznej takie pojęcie nie istnieje, a tym samym oficjalnie nie jest uznawane za rodzaj orientacji seksualnej. Panseksualizm to seksualny lub emocjonalny pociąg do osób niezależnie od ich płci czy tożsamości. Nie ma to nic wspólnego z patologicznymi potrzebami seksualnymi np. pedofilią. Zdaniem seksuologów, panseksualizm jest bardzo zbliżony do biseksualizmu, dlatego nie traktują go jako nowego rodzaju orientacji.

Coming out – co oznacza?

Coming out lub „wyjście z szafy” to powiedzenie komuś o swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Wyjawienie prawdy to kwestia bardzo indywidualna, wymagająca dużej odwagi. Niektóre osoby homo lub biseksulane, już w wieku kilkunastu lat informują rodziców i najbliższych o swoich preferenacjach seksualnych, inne decydują się na „wyznanie” dopiero w życiu dorosłym. Seksulaność w wielu domach jest tematem tabu, stąd też nie ma się czemu dziwić, że niektórzy nastolatkowie nie wyjawiają rodzicom prawdy. Niektóre lesbijki czy geje potrzebują więcej czasu, by „pogodzić się” z tym, że różnią się od zdecydowanej większości społeczeństwa – przyjaciół, rodziny, znajomych. W pierwszej kolejności szukają wsparcia i zrozumienia wśród bliskich sobie osób z podobnym „problemem”, a dopiero później ogłaszają prawdę.

Zobacz również: „Naprawdę nie mam nic przeciwko LGBT+, ale zauważyłam, że w klasie mojej córki obciachem jest być heteroseksualnym. Czy nasze dzieci zwariowały?”

Orientacja seksualna – można ją zmienić?

Czy osoba homoseksulana może stać się heteroseksualną lub na odwrót? Zgodnie z obecną wiedzą naukową, orientacja seksualna nie jest kwestią wyboru, „widzi mi się” i nie ma żadnych sposobów na jej zmianę. Tak więc celowa i zamierzona zmiana preferencji seksualnych swoich lub drugiej osoby nie jest możliwa. Wiele rzeczy zmienia się wraz z wiekiem – smak, gusta filmowe, muzyczne, zainteresowania, wygląd, jednak na orientacje seksualną nie mamy wpływu. Preferencje i upodobania drugiej osoby należy zaakceptować i pokochać ją taką jaką jest, jeśli nawet nam się to nie podoba i się z tym nie godzimy. Każdy ma prawo do bycia sobą.


źródło: wylecz.to, abczdrowie