Seks to znakomite narzędzie odczuwania przyjemności oraz prokreacji. Korzystamy z tego chętnie, choć sposób i częstotliwość, z jaką to robimy, zależy od indywidualnych predyspozycji. Dodatkowo seks łączy się z budowaniem więzi pomiędzy partnerami i najczęściej bywa jej wyrazem.
Życie erotyczne
Aby był on jak najprzyjemniejszy, stosujemy różne techniki, sięgamy po poradniki, kupujemy erotyczne gadżety mające urozmaicić zbliżenie. Gdy kochanków ponosi fantazja, wspólnie sięgają po przyjemność orgazmu. Nie wszyscy mają jednak takie szczęście i zdarzają się różne problemy, które zniechęcają do łóżkowych harców. Nudny seks ani nie kręci, ani nie daje satysfakcji. A co jeszcze wpływa na to, że życie erotyczne bywa raczej kiepskie?
10 przyczyn porażek w łóżku – co zabija ochotę na seks?
1. Stres i obniżenie nastroju
Stres wyjątkowo niekorzystnie wpływa na chęci do fantazyjnego seksu. Gdy jedna z osób czuje się totalnie wyzuta z sił, pozbawiona energii, a do tego cały czas myśli o problemach w pracy, w seksie nie stanie na wysokości zdania. Stres wywołuje wiele emocji, od zniechęcenia po złość, więc trudno w tym czasie zdystansować się od wszystkiego i poświęcić w stu procentach partnerowi. Gdy głowę zajmują problemy, często wykonujemy wiele rzeczy automatycznie, beznamiętnie. To samo może mieć miejsce w łóżku, choć w niektórych przypadkach bywa odwrotnie — seks ma rozładować nagromadzone napięcie i służy jak odskocznia.
2. Zmęczenie
Ale nie to wyłącznie spowodowane nadmiarem codziennych aktywności — hobby, praca, dom, obowiązki, ale również niedoborem snu. Fizyczne i psychiczne zmęczenie negatywnie odbijają się na popędzie seksualnym, ponieważ podświadomie rezygnujemy z seksu, by nie wydatkować energii, której i tak nie mamy.
3. Niedobór testosteronu
Ten hormon pełni ważną funkcję w organizmie mężczyzny, odpowiadając za prawidłowy popęd seksualny. Gdy mężczyzna cierpi na jego niedobór, mogą pojawić się kłopoty w sferze intymnej. Ponadto, wraz z wiekiem jego poziom zauważalnie spada i w wielu przypadkach obniża się popęd seksualny u mężczyzn.
4. Problemy z erekcją
To wyjątkowy problem dla mężczyzn, którzy starają się skupiać również na potrzebach partnerki. To łączy się z obawą, że nie staną na wysokości zadania, więc świadomie rezygnują z podejmowania prób. Zaburzenia erekcji mogą wynikać zarówno z blokady psychicznej (lęk), jak i zdrowia fizycznego (miażdżyca, choroby układu krążenia, choroby neurologiczne, przebyte operacje w obrębie miednicy małej lub gruczołu krokowego czy zaburzenia hormonalne).
5. Zmiany hormonalne u kobiet
Menopauza to trudny czas dla kobiety. Wtedy następuje zmiana proporcji hormonów w organizmie, a w związku z tym pojawiają się problemy natury biologicznej — suchość pochwy i odczuwanie bólu podczas stosunku. Na szczęście istnieją farmaceutyki i lubrykanty doskonale radzące sobie z problemami, i umożliwiające czerpanie radości z seksu nawet w podeszłym wieku.
Zobacz również: Seks podczas miesiączki może być bezpieczny i dać nieziemską przyjemność. Trzeba tylko wiedzieć, jak TO robić
6. Otyłość
Nadmiar kilogramów może uprzykrzyć partnerom aktywność seksualną. Szczególnie osoby bardzo otyłe są ograniczone fizycznie i skazane na stosowanie skromnego zakresu pozycji i ruchów podczas seksu. Szybko pojawia się również zmęczenie, co nie pozwala cieszyć się wspólnym czasem w łóżku, w dodatku często zaniżona samoocena nie ułatwia zadania.
7. Niska samoocena
Negatywne postrzeganie własnej osoby nie ułatwia swobodnego seksu. Osoby niepewne siebie, uważające się za mało atrakcyjne nie potrafią otworzyć się przed partnerem. Często chcąc zrekompensować pewne braki w swoim wyglądzie czy w umiejętnościach i braku doświadczenia seksualnego, pozwalają partnerowi przejąć inicjatywę i godzą się na seks, który być może nie daje takiej satysfakcji, jaką powinien.
8. Brak więzi między partnerami
Miłość i poczucie bezpieczeństwa często bywa podstawą udanego współżycia. Pełnia zaufania i odwzajemnione uczucie pozwalają czerpać wiele radości z seksu. Gdy któregoś z tych elementów zabraknie, pojawia się niechęć do zbliżeń. Na szczęście można pracować nad związkiem, by znów pojawiła się bliskość a w konsekwencji życie erotyczne wróciło na dawne tory.
9. Zażywane lekarstwa
Przyjmowanie farmaceutyków, a także tabletek antykoncepcyjnych, może skutecznie obniżać libido. Najczęściej negatywny wpływ wywierają: antydepresanty, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przyjmowane podczas chemioterapii, leki przeciwko wirusowi HIV, finasterydy.
10. Obawa przed ciążą
Ten powód może dokuczać zarówno kobietom jak mężczyznom. W zależności od rozbieżności pragnień partnerów, strach przed niechcianą ciążą, czy też naciskiem na nią ze strony drugiej osoby, może zniechęcać do seksu. W tym przypadku można sięgnąć po skuteczną antykoncepcję, która zagwarantuje bezpieczeństwo i pozwoli na swobodę. Ważna jest także rozmowa i wspólne ustalenie priorytetów pary odnośnie do tematy potomstwa. Postawienie sprawy jasno powinno zakończyć sytuację.
źródło: stylnazdrowie.pl