Lifestyle

Drogi „były”, patrzę jak układasz sobie życie i nie wiem, czy powinnam jej powiedzieć o nas

Listy do redakcji
Listy do redakcji
12 listopada 2019
Fot. Picjumbo / Victor Hanacek / CC0 Public Domain
 

Drogi były,

Dziś dowiedziałam się, że kogoś masz. Na poważnie masz. Powiedziałeś już wszystkim, ja dowiedziałam się chyba „ z obowiązku”. I tak by się „wydało”.  Trochę się bałeś, bo może myślisz, że nadal cię kocham. Nie, nie kocham cię już, choć zajęło mi chwilę, zanim od tej miłości się uwolniłam. Bo oplotła mnie swoją toksyczną siecią i zabrała dużo. Zbyt wiele.

Nie wiem, jak się zachować, nie wiem co mówić. Mamy wspólne dzieci i ty chcesz, by i ona mogła być częścią ich życia. Rozumiem, nie mam pytań. No może poza jednym. Czy nie powinnam jej ostrzec?

Ktoś mi powiedział: „To już nie twoja historia, oni piszą ją sami. Nie mieszaj się w to, daj spokój, może jej to odpowiada?”.  To prawda. Może między wami będzie inaczej. Może przy niej jesteś kimś innym. Może przy mnie udawałeś? Może ona cię nie prowokuje. Nie ma wad, które cię drażnią. Nie mam prawa wkraczać w jej życie i mówić: chcę cię ostrzec. Może nie ma już przed czym ostrzegać?

Szczerze? Nie wierzę w twoją zmianę. Wciąż biję się z myślami, przypominam sobie twoje raniące słowa i wybuchy szaleństwa. Absurdalne zarzuty, podejrzenia, oskarżenia. Nasze życie, które miało kilka jasnych momentów. I wielką, czarną plamę nieporozumień, kłótni i bólu. Bezradności wobec twojego zachowania. I jeszcze chwilę, w której poczułam się od tego wszystkiego wolna, bo odeszłam. Spokój.

Niejednokrotnie zastanawiałam się, jak to będzie, gdy się z kimś zwiążesz. Nie sądziłam, że to się stanie tak szybko, ale wiedziałam, że nie potrafisz być sam. Czasem wyobrażałam sobie, jaka ona będzie. I zawsze wydawało mi się, że jaka by się nie okazała, w końcu pozna twoją prawdziwą twarz. Że nie umiesz długo „grać” kogoś, kim nie jesteś. W końcu wybuchniesz. Nie zapanujesz nad sobą. Czy powinnam jej powiedzieć? I jeśli tak, to co? Ile z naszej historii powinna poznać? Jaką część?

A jeśli mi nie uwierzy? Na pewno cię kocha. Ty pewnie też jesteś zakochany. Być może starasz się, może się leczysz, próbujesz się tego nie zepsuć. Może nie powinnam robić projekcji. Uważać, że historia się powtórzy… Tylko… Tak dobrze cię poznałam. Tak mało czasu upłynęło.

Mówią mi: „to nie powinno cię obchodzić, nawet jej nie znasz, nie zbawisz całego świata”. Pewnie mają rację. Ale jakaś część mnie nie chce, by ona przeszła to samo. By powtórzył się ten sam scenariusz. Więc stoję w rozkroku i nadal nie wiem. Pewnie zostanę tu, gdzie jestem. Ale gdybym mogła przekazać jej kilka słów, powiedziałabym:

Nie daj się stłamsić

Reaguj na ironiczne komentarze. Słowa też ranią, jeśli słysząc je zaczynasz wątpić w to, co wiedziałaś o sobie wcześniej. Jeśli cierpisz, kulisz się w sobie, myślisz, że jesteś do niczego. Jeśli zaczynasz czuć się winna, bo on ma gorszy dzień. Nie pozwól sobie wmówić, że jesteś głupia, niezdolna, niezaradna.

Zadbaj o siebie

Chroń siebie i dziecko. To wy jesteście najważniejsi. Wymagaj poczucia bezpieczeństwa. Jeśli go nie masz, zastanów się, co jest tego przyczyną.

Nie bój się mówić

O tym, co jest „nie tak”. Nie pozwól, by obciążono cię odpowiedzialnością za niepowodzenie tego związku.

Nie bój się prosić o pomoc

Nie ukrywaj, nie udawaj, że jesteś szczęśliwa, jeśli tak nie jest. Nie kryj go i nie wierz w to, że jeśli stanie się coś złego, nie powinnaś nikomu o tym mówić.  Rozmawiaj z nim,  ale nie staraj się go uratować przed samym sobą. Nie izoluj się od bliskich.

Powodzenia. Dla was obojga.

 


Lifestyle

Finał Konkursu Zabawka Roku! Zobacz nagrodzone produkty dla dzieci

Redakcja
Redakcja
12 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe
 

To wyjątkowe wydarzenie, które organizowane jest przez serwis www.zabawkowicz.pl skupia mnóstwo gwiazd – mam, którego z wielką przyjemnością testują wspólnie z dziećmi i oceniają propozycje wystawców. „Bawimy się, spędzamy twórczo czas z dziećmi i wybieramy najciekawsze produkty dla nich. Dlatego wszyscy chcą tu być. A szerokie grono jurorów, zarówno znanych rodziców, jak i ekspertów i dziennikarzy branżowych gwarantuje uczciwą ocenę. Dlatego zwycięskich produktów szukają w sklepach rodzice.” – dodaje Magdalena Kordaszewska, pomysłodawczyni eventu.

Fot. Materiały prasowe

W organizowanej przez Zabawkowicz.pl imprezie uczestniczyły najbardziej popularne mamy-gwiazdy, m.in.: Monika Mrozowska, Anna Czartoryska, Anna Guzik, Katarzyna Bujakiewicz, Zofia Ślotała, Joanna Moro, Katarzyna Burzyńska, Anna Dereszowska, Katarzyna Zielińska, Anna Korcz, Otylia Jędrzejczak, Joanna Racewicz, Dorota Gardias, Agnieszka Mrozińska, Odeta Moro, Karolina Malinowska, Anna Dec, Dorota Michałowska, Beata Sadowska, Małgorzata Kosik. A także jurorzy: Rafał Maślak, Marcin i Rafał Mroczkowie, Michał Olszański, Wojciech Błach i Łukasz Nowicki. Impreza odbyła się w należącym do Jakuba Wesołowskiego hotelu Brant. Większość z nich pojawiła się na imprezie z dziećmi. Przyciągnęła ich wspólna zabawa i testowanie najciekawszych produktów dla dzieci.

Fot. Materiały prasowe

Gwiazdy są jurorami najpopularniejszego konkursu w branży dziecięcej – Zabawka Roku i Nagroda Rodziców. Przyznają w nim znak jakości najciekawszym, najbardziej insporującym i zwyczajnie – najfajniejszym zabawkom. Plebiscyt każdego roku odkrywa również interesujące produkty, które często trudniej znaleźć na sklepowych półkach.

Fot. Materiały prasowe

Nagrodzone zabawki można obejrzeć na www.zabawkaroku.pl. O gadżetach dla dzieci można przeczytać na www.nagrodarodzicow.pl.

Fot. Materiały prasowe


Lifestyle

Podejmuję wyzwanie: 30 dni bez mleka. Kto jest ze mną?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 listopada 2019

Niby dużo się go nie używa, ale gdy przychodzi do konkretów… dramat, płacz i zgrzytanie zębów. Od dziecka słyszymy, że trzeba mleko pić i jest to produkt tak powszechny w naszej diecie, że gdy chcemy tę dietę zmodyfikować, problem goni problem. No, bo jak tę poranną kawkę wypić? Bez mleka – fuuu. Powodów, żeby spróbować czegoś nowego jest mnóstwo – zdrowie, samopoczucie, nowe nawyki żywieniowe i wreszcie ekologia – dlatego spróbujmy podjąć wspólne wyzwanie. Nawet drobne zmiany mają znaczenie!

Ja od dobrych dwóch miesięcy „obwąchuję się” z tematem i co poniedziałek odstawiam mleko. Kończę zazwyczaj koło siódmej, kiedy jeszcze półprzytomna wlewam je do kawy… Eh, jak żyć kochani, jak żyć?  To najlepiej pokazuje, jak przyzwyczajenie często wpływa na nasze życie i wybory. Jak trudno nam dokonać z pozoru błahej zmiany.

Podobno najtrudniejszy pierwszy krok, ten jest już za mną, po prostu zrobiłam sobie rano zieloną herbatę, a teraz piję karmelową zbożówkę – moją ulubioną. I wiecie, co? To jest tak pyszne, że już mi nie jest żal tej mojej kawy. Niech to będzie dobra zmiana i dla mnie, i dla zwierząt. Niech to wyzwanie będzie kolejnym krokiem, żeby być bardziej eko, wybierać świadomie – jak widzicie, to wcale nie musi się wiązać z wywracaniem życia do góry nogami.

Czy dam radę? Nie wiem, ale przecież spróbować zawsze mogę. Obiecuję, że będę opisywać, jak mi idzie. I z ręką na sercu przyznam się, jeśli złamię zasady… Nic tak nie motywuje, jak strach przed publiczną porażką 😉 – dlatego oficjalnie podejmuję wyzwanie: 30 dni bez mleka. Kto ze mną?

Żeby było lżej, postanowiłyśmy to rozstanie nieco osłodzić. Przyłączcie się do wyzwania, piszcie, jak wam idzie i wygrywajcie nagrody! Bądźcie z nami (i ze mną). 🙂

Akcja #30 dni bez mleka

Przez 30 dni będziemy wyjątkowo dzielni 🙂 i świadomi swojego ciała. Pora na roślinną rewolucję! Od dziś startujemy  z akcją #30 dni bez mleka, żeby zrobić coś dobrego dla swojego ciała i pokonać stare nawyki żywieniowe. A i krowom przyda się mały urlop.

Zadanie konkursowe: Przyjmij wyzwanie #30dnibezmleka i pod kolejnymi  wyzwaniami na Facebooku pisz, jak ci idzie. Bądź ze mną, pewnie będę miała niejedno pytanie dotyczące tego, jak się czujesz i czym zastępujesz mleko. Ja chcę na 30 dni wyeliminować mleko ze swojej diety. Co mnie do tego skłoniło? Chęć sprawdzenia, jak jest naprawdę. Czy rzeczywiście mój organizm odczuje rewolucyjne skutki, o których wszyscy opowiadają. Czy dam radę? Nie wiem, ale przecież spróbować zawsze mogę. A ty? Napisz, jak będzie nas więcej, to na pewno się uda!

Co trzeba zrobić?

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować dla was wyzwania na naszym facebookowym profilu Oh!me (FB/ohmepl). Podejmijcie je i zostawcie pod nimi komentarze. Napiszcie, jak wam idzie. Piszcie o swoich sukcesach i chwilach słabości. Wspierajmy się wzajemnie i motywujmy!

W ramach naszej akcji będziemy publikować dla was na łamach magazynu Oh!me artykuły i porady, wszystko pod hasłem #30dnibezmleka. Będziemy wam przypominać, dlaczego warto spróbować roślinnych alternatyw krowiego mleka…  i że dacie radę!

PS: Mleko bez laktozy też się liczy. Dozwolone są – a i wskazane, no bo przecież ta nasza kawa czeka – mleka roślinne.

Nagrody: Dla najbardziej aktywnych i wspierających uczestniczek akcji Inka ufundowała wspaniałe nagrody. Wypróbujcie koniecznie napoje roślinne od Inki – owsiane, sojowe i ryżowe. My będziemy je pić na pewno! Wreszcie możecie poeksperymentować z alternatywą dla mleka i to w bardzo przyjemnej cenie. <3

Nagrody:

Nagrody 1 stopnia

3 x zestaw nagród, składający się z :

 • 6 napojów roślinnych od Inki

 • Piękny kubek do domu

 • Niezastąpiony termokubek na drogę

 • Zestaw 6 kaw zbożowych  Inka (klasyczna, miodowa, karmelowa, błonnik, bio i orkiszowa)

 • Torba

 • Spieniacz do mleka

 

Nagrody 2 stopnia

3 x zestaw nagród, składający się z :

 • 3 napoje roślinne od Inki

 • Piękny kubek do domu

 • Niezastąpiony termokubek na drogę

 • Zestaw 6 kaw zbożowych  Inka (klasyczna, miodowa, karmelowa, błonnik, bio i orkiszowa)

 • Torba

Nagrody 3 stopnia

4 x zestaw nagród, składający się z :

 • 3 napoje roślinne od Inki

 • Piękny kubek do domu

 • kawa Inka klasyczna

 Napoje roślinne – roślinna alternatywa mleka od Inki

Pojawiła się nowość pod marką Inka! Napoje roślinne, o rewelacyjnym smaku i prostym składzie.

Roślinne alternatywy mleka od Inki – marki kochanej przez miliony Polaków  i eksperta od alternatyw kawy – pysznie smakują. Dostarczają wartościowych substancji odżywczych na wiele „tradycyjnie mlecznych” okazji dla tych, co lubią łączyć przyjemność smaku z dobrymi nawykami.

Z Inką rozpocznij Roślinną Rewolucję w kubku i na talerzu. Roślinna Alternatywa Mleka doskonale sprawdza się na wiele sposobów do picia i gotowania, a także stanowi doskonały duet z kawą zbożową. Wyróżniają ją unikalne opakowania, pyszne smaki i proste składy. Naturalnie nie zawiera laktozy i jest przyjazna weganom.

Na początek przedstawiamy trzy warianty : Owsiane, Sojowe i Ryżowe.

 • Owsiane – to doskonała roślinna alternatywa mleka na bazie owsa dla tych, co lubią łączyć przyjemność smaku z dobrymi nawykami.  Nie zawiera dodatku cukru, jest źródłem wapnia i witamin. Idealna do owsianki na dzień dobry, do kawy oraz picia solo.
 • Sojowe – to bogata w białko roślinna alternatywa mleka dla tych, którzy stawiają na smak i dobre nawyki. Jest źródłem białka i wapnia. Doskonale się spienia! Razem z kawą Inka tworzy idealny duet. Sojowe od Inki smakiem bardzo przypomina mleko.
 • Ryżowe – to roślinna alternatywa mleka na bazie lekkostrawnego ryżu bez dodatku cukru. Źródłem naturalnej słodyczy smaku jest ryż, a sam napój jest też źródłem wapnia. Wypróbuj koniecznie do picia, gotowania oraz przygotuj na jego bazie znakomite koktajle i shake’i.

Akcja trwa od 12.11.2019 do 12.12.2019 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

TWOJE DANE: Pamiętaj, udział w konkursie jest dobrowolny. Dodając swój komentarz, wyrażasz zgodę na opublikowanie twojego imienia i nazwiska (lub pseudonimu), w przypadku ewentualnej wygranej, na liście laureatów, czyli na wykorzystanie i przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia niniejszego konkursu (zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO). Nie używamy twoich danych do  innych celów, niż czynności związane z niniejszym konkursem.


Zobacz także

Wiedźma duszona w winie… Książka idealna, bo babska!

Można? Można! Chłopiec na wózku inwalidzkim dotarł nad Morskie Oko i zawstydził wiele osób

7 rzeczy, których nauczy cię twój futrzak, ale niekoniecznie drugi człowiek

7 rzeczy, których nauczy cię twój futrzak, ale niekoniecznie drugi człowiek