Go to content

Seks podczas miesiączki może być bezpieczny i dać nieziemską przyjemność. Trzeba tylko wiedzieć, jak TO robić

Seks podczas okresu
Fot. iStock

Seks podczas okresu dla wielu osób jest propozycją trudną do zaakceptowania. W wielu przypadkach partnerzy mają na niego ochotę, ale w rozmowach pomijają ten temat jako tabu. Tymczasem seks podczas okresu może dać niezapomniane doznania, jeśli tylko ma się świadomość pewnych rzeczy. Jak uprawiać seks podczas miesiączki, by było przyjemnie i zdrowo?

Seks podczas okresu nie jest szczególnie często i głośno omawianym tematem. A szkoda, bo jeśli partnerzy mają ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, by czerpać z niego przyjemność. Miesiączka to bardzo specyficzny czas w życiu kobiety, ale jako że towarzyszy nam przez długie lata, warto ją obłaskawić i przestać traktować jako coś brudnego, wręcz odrzucającego i brudnego. Podczas trudnych dni zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać sport, spotykać się z przyjaciółmi, czy chodzić na zakupy. Wbrew pozorom, miesiączka, mimo swojej specyfiki, nie jest również przeciwwskazaniem do uprawiania seksu.

Seks podczas okresu

Fot. iStock

Seks podczas okresu ma swoje zalety

Przede wszystkim daje przyjemność. W zależności od nastawienia partnerów na seks podczas miesiączki współżycie w czasie tych dni może dawać równie wielką przyjemność, jak seks w trakcie dni płodnych. Wszystko zależy od kobiecej wrażliwości na hormonalne zmiany zachodzące w ciele podczas cyklu miesięcznego. Wiele kobiet odczuwa silne podniecenie właśnie podczas okresu i nic niezwykłego w tym, że mają one ochotę na masturbację czy współżycie w czasie tych dni. Jeśli partner również jest otwarty na to, orgazm będzie intensywny, a przyjemność będzie obopólna.

Poza tym trzeba wiedzieć, że seks podczas okresu nie tylko może rozładować napięcie i przynieść przyjemność w trakcie, ale przynieść ulgę po nim. Ponieważ orgazm wiąże się z wyrzutem hormonów szczęścia, działa on również łagodząco na ból brzucha czy pleców pojawiających się w trakcie miesiączki. Jest jeszcze jedna zaleta seksu podczas miesiączki — krew i komórki endometrium stanowią dodatkowe nawilżenie.

O czym trzeba pamiętać, by seks podczas miesiączki był bezpieczny?

O higienie, przede wszystkim. Największą nawet ochotę na seks może zabić brak odpowiedniej higieny i dotyczy to obojga partnerów. Ponadto higiena jest konieczna, aby ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji intymnej lub chorób przenoszonych drogą płciową (zapalenie wątroby typu B, zapalenie wątroby typu C, wirus HIV), ponieważ podczas miesiączki szyjka macicy jest bardziej podatna na zakażenie. Dla bezpieczeństwa warto sięgnąć także po prezerwatywę, która stanowi mechaniczną blokadę dla wirusów.

Aby seks podczas okresu był źródłem przyjemności, a nie stresu, warto pomyśleć o zabezpieczeniu miejsca współżycia starym prześcieradłem czy też ręcznikami. Może nie brzmi to specjalnie romantycznie i zachęcająco, ale na pewno zdejmie z głowy problem ewentualnego zabrudzenia pościeli i konieczności dopierania z niej trudnych plam z krwi. Jest jeszcze jedna zaleta stosowania prezerwatyw — obniżenie ryzyka zajścia w ciążę. Wciąż jeszcze pokutuje błędne przekonanie, że podczas okresu nie można zajść w ciążę. Co prawda ryzyko jest niewielkie, ale istnieje. Nie każda kobieta ma regularny okres i może się zdarzyć, że właśnie w trakcie tych dni dojdzie do owulacji, a plemniki przeżywają nawet do 7 dni w drogach rodnych. Wystarczy stresujący czas w życiu, przemęczenie, rozregulowanie hormonalne, i wtedy rzeczywiście może dojść do ciąży.

Fot. iStock

Pozycje polecane podczas okresu

Nie każda pozycja seksualna da taki sam komfort współżycia w te dni. Najlepiej wybierać pozycje, które pozwolą skupić się na przyjemności, a nie na ewentualnym wycieku krwi menstruacyjnej. Wiele osób preferuje w czasie okresu seks na stojąco pod prysznicem, ze względu na wygodę, higienę i brak ewentualnego problemu z widokiem wyciekającej krwi. Inną polecaną pozycją jest tzw. seks na pagony, czyli pozycja huzarska. Gdy partner klęczy przed kobietą, która opiera nogi na ramionach partnera. W tej pozycji biodra i pupa kobiety są na tyle wysoko, że nie grozi wielki bałagan po tym, a i wrażenia będą wyjątkowo intensywne. Poza tym nie ma przeciwwskazań, by próbować także innych pozycji, które będą odpowiadały oczekiwaniom partnerów.

Kiedy lepiej odpuścić seks podczas okresu?

Mimo swoich zalet seks podczas okresu nie jest dla wszystkich. Przede wszystkim, gdy kobieta cierpi na obfite miesiączki, może ze względów higienicznych oraz dla własnego komfortu nie chcieć uprawiać seksu w trudne dni. I to jest ok. Trzeba pamiętać, że okres okresowi bywa nierówny i u jednej kobiety krwawienie będzie niewielkie, a radość z seksu ogromna, a u drugiej obfite krwawienie będzie powodowało niechęć do współżycia. Bywa też, że kobiety podczas miesiączki czują się opuchnięte, nieatrakcyjne, i ostatnie, o czym myślą, to żeby je partner oglądał nago, a już na pewno nie o tym, by uprawiać seks. Często też sami panowie wolą dać spokój partnerce podczas krwawienia, bo już sama myśl o zbliżeniu w tym czasie budzi opór. Nie ma więc sensu robić czegoś na siłę.

Przeciwwskazaniem innej natury może być tendencja kobiety do łapania infekcji intymnych, oraz wrażliwość na otarcia. Trzeba pamiętać, że podczas miesiączki szyjka macicy i pochwa stają się bardziej podatne na infekcje, które mogą powodować drobnoustroje obecne na penisie partnera. Również otarcia stanowią pewne ryzyko do rozwinięcia się zakażenia.

Co zamiast seksu w trudne dni?

Jeśli klasyczne współżycie jest dla pary nie do przyjęcia podczas okresu, to w razie ochoty na przyjemność można ją osiągnąć na inne sposoby. Sprawdzą się tu alternatywne sposoby na orgazm, takie jak seks oralny, seks analny, pieszczoty stref erogennych, które także mogą dać ogromną przyjemność. W razie obawy, że podczas stymulacji łechtaczki kobieta będzie krwawić, zawsze można po skorzystaniu z prysznica założyć na ten czas tampon. Są nawet specjalne tampony umożliwiające współżycie.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl