Od dłuższego czasu próbujesz coś zmienić w waszym związku, ale bez skutku. Przyjaciele twierdzą, że to fajny facet. Jednak ty czujesz się przy nim nieszczęśliwa i nie potrafisz temu zaradzić. A może jest odwrotnie – przyjaciele namawiają cię do odejścia, ale ty masz nadzieję, że sytuacja jakoś się poprawi. Jak powinna wyglądać rozmowa ostatniej szansy przed zerwaniem, byś potem nie rozpamiętywała i nie zastanawiała się, czy nie podjęłaś pochopnej decyzji? Przeprowadzimy cię przez nią krok po kroku.
1. Zaplanuj spokojny czas. Możesz nawet powiedzieć, że to poważna sprawa i myślałaś o zerwaniu, ale masz nadzieję, że warto dać szansę, żeby związek się poprawił.
2. Mów szczerze o tym, czego ci brakuje. Wyjaśnij, dlaczego ten właśnie element jest ważny dla dobra związku.
3. Traktuj waszą różnorodność jako coś ciekawego, a nie wrogiego. Jeśli po pierwszym zauroczeniu zaczynasz widzieć cechy partnera, za którymi nie przepadasz, warto im się wspólnie poprzyglądać, a nie od razu uciekać.
4. Nie oceniaj. Nie przyklejaj mężczyźnie etykiety, że jest wredny, zimny, egocentryczny. To stawia go w defensywie, zamiast angażować w rozmowę.
5. Podziel się swoimi uczuciami i poinformuj o wpływie, jaki jego zachowanie ma na ciebie i twoje uczucia.
6. Jeśli będziesz zdania zaczynać od: „bo ty nigdy”, „bo ty zawsze”, on poczuje się krytykowany i wyłączy się. Potężniejsze i skuteczniejsze jest określenie, czego chcesz. Niech będzie konkretne i zwizualizowane.
7. Nie oczekuj, że partner będzie czytać w twoich myślach. Musisz mówić wprost. Niektóre kobiety tego nie lubią, bo uważają, że jeśli o coś poproszą, to potem otrzymują to z automatu, a nie z serca. Zastanów się: czy to nie cudowne, że on troszczy się na tyle, że chce cię wysłuchać i sprawić, że będziesz zadowolona?
8. Powiedz partnerowi, że jeśli on zrobi to, o co prosisz, będziesz czuła się np. zadowolona, wdzięczna, szczęśliwa. Powinien przyjąć to optymistycznie.
9. Zapewnij, że w niego wierzysz. Podaj pozytywne przykłady zmian w przeszłości lub sposób, w jaki traktuje innych lub realizuje swoje cele. To świetnie motywuje.
10. Nie stawiaj ultimatum i nie strasz go odejściem. Nie ma sensu wszystkiego stawiać na ostrzu noża z hasłem: „Jeśli tego nie zrobisz dla mnie — odejdę”. To ma być dyskusja, rozmowa, a nie przepychanka.
11. Nie wypominaj mu wszystkiego na raz. Nie ma sensu. Pogadaj tylko o twoich potrzebach, które zależą od partnera. Nie wszystko na raz.
12. Zapomnij o osobach trzecich. Argument: „Bo moja mama uważa”, „Bo mój terapeuta powiedział o tobie…”. „Bo Kaśka mi poradziła”, nie są na miejscu.
13. Zapytaj o to, czego on chce w związku. Nie myśl tylko o swoich potrzebach.
14. Czasem możesz nie być w stanie określić, co jest nie tak w waszym związku. Może brakuje ci głębszej więzi emocjonalnej? A może jeszcze czegoś innego? W takiej sytuacji poproś o pomoc terapeutę par. On będzie miał bardziej wnikliwy wgląd do tego, co dzieje się w waszych relacjach.