Go to content

By stworzyć szczęśliwy związek nie potrzeba wiele. Wystarczy 10 prostych rytuałów

By stworzyć szczęśliwy związek nie potrzeba wiele. Wystarczy 10 prostych rytuałów
Fot. iStock/hoozone

Tak często używamy górnolotnych słów, zwłaszcza mówiąc o szczęściu i miłości. Że to wznoszenie się na szczyty, że uczucie dla wybranych, że trzeba zawsze i wszędzie wykonać ogrom pracy, by w związku być szczęśliwym. I niewątpliwie jest w tym prawda. Tyle tylko, że my jesteśmy mistrzami stawiania sobie wysoko poprzeczki. A wystarczy w naszą codzienność wtłoczyć kilka prostych rytuałów, o których przypominają inne szczęśliwe pary.

Seks

Nie musisz się ubierać w seksowne fatałaszki i martwić się, że jeśli w waszym związku brak regularnego seksu, to wszystko leży. Nieprawda. Nie ma czegoś takiego jak regularny seks. Po prostu seks jest zdrową częścią dobrej relacji. A jak on wygląda, jak często ma miejsce w waszym życiu zależy tylko od was – niech będzie go tyle, żebyście czuli się z tym dobrze. Nie porównujcie się z innymi parami.

Ciekawość

Na początku związku jesteśmy bardzo siebie ciekawi, poznajemy się, próbujemy nowych rzeczy ucząc się ich od siebie nawzajem. Ważne by z tej ciekawości nie rezygnować, nie zapominać o niej. Pomyśl, co nowego wydarzyło się ostatnio w waszej relacji? No właśnie. Warto o tę nowość zadbać.

Otwartość

Na dyskusję, rozmowę, na wymianę argumentów, a przede wszystkim na to, by mówić też o trudnych dla nas rzeczach. Komunikacja to podstawa dobrego związku. Ważne, by się nie obrażać, obruszać, tylko dążyć do wyjaśnienia, do zrozumienia sytuacji, czy racji drugiej strony. Oczywiście to nie znaczy, że szczęśliwy związek, to ten bez kłótni. Kłótnia jest także elementem budowania dobrej relacji.

Przestrzeń

I to nie wspólna przestrzeń, ale ta tworzona osobno, bo ona jest w związku równie istotna, jak bliskość. Zbyt intensywne i nieustanne spędzanie czasu razem może sprawić, że tracimy swoją tożsamość, indywidualność. Ważne, by spędzać też czas osobno, realizować swoje pasje i… od czasu do czasu zatęsknić za sobą.

Zostawić przeszłość

Każdy z nas dźwiga jakiś bagaż, jedni większy, inni lżejszy. Jaki ma sens rozdrapywanie tego, co było, pytanie o szczegóły byłych związków, miłości? Porównywanie się z tymi, którzy kiedyś zagościli w życiu tego, kogo kochamy dziś? To wszystko już było. My jesteśmy teraz i na tym powinniśmy się skupiać.

Dojrzałość

Czasami z żalem stwierdzamy, że w naszym związku już nie jest tak, jak było kiedyś. A przecież my się zmieniamy, dojrzewamy, to samo dzieje się z naszą relacją. Warto to dostrzec, docenić, wyciągać z tego naszego dojrzewania to, co dobre, a nie rozpamiętywać to, co już za nami.

Świadomość kryzysów

Każdy związek to odpływy i przypływy. Bywa bardzo dobrze, ale czasami trafiamy w dziurę – kiedy jest gorzej, źle, kiedy nie widzimy już szczęścia i miłości. To naturalne. Powinniśmy o tym wiedzieć i próbować przezwyciężać kryzysy, zrozumieć co jest ich przyczyną i znajdować receptę na to, by sobie z nim poradzić.

Za co kochasz

W szczęśliwych związkach każda ze stron jest w stanie bez problemu stworzyć sobie listę tych rzeczy, czy cech, za które kocha drugą osobę. Powinniśmy często robić taką listę, by nie skupiać się jedynie na tym, co nas wkurza, ale na pozytywnych aspektach. Przecież jesteśmy razem, bo się kochamy. Warto pamiętać dlaczego kochamy.