Go to content

Jak znaleźć właściwego faceta? Czy są wokół nas fajni i odpowiedzialni mężczyźni?

Fot. iStock/sturti

Wyniki badań, które ogłosił Philip Zimbardo, pokazują, że rośnie liczba mężczyzn niedających sobie rady w nauce oraz nieumiejących dorównać kobietom w relacjach i w sferze seksualnej. Statystycznie osiem na dziesięć kobiet wpadnie na nieodpowiedniego mężczyznę. Jeśli nie ominiesz tych gagatków, możesz nie dać sobie szansy na spotkanie właściwych. A nawet jeśli spotkasz tych ostatnich, będziesz już tak poraniona i zniechęcona, że możesz już nie mieć motywacji i energii, żeby zbudować zdrową relację. Dobrze więc, żebyś nauczyła się rozpoznawać mężczyzn, którzy nie są dla ciebie. Unikniesz dramatów, niepotrzebnych łez, frustracji oraz bezsennych nocy. Na podstawie książki Aliny Adamowicz i Justyny Moraczewskiej „Super facet. Jak znaleźć właściwego mężczyznę”, wydawnictwo Słowne.

Typy mężczyzn, których lepiej unikać:

1. Bumerang

Traktuje cię źle, więc się rozchodzicie, a on wtedy obiecuje poprawę i błaga cię, żebyś dała mu (kolejną) szansę i pozwoliła do siebie wrócić. Zazwyczaj jest lepiej przez jakiś czas, a później cały cykl się powtarza. To jak zabawa w „jednego dnia jesteśmy razem, drugiego nie jesteśmy już parą, a trzeciego znowu razem”. Ta toksyczna gra twoim życiem jest sterowana przez osobę, która manipuluje, żeby nie pozwolić ci odejść i zacząć czegoś nowego, lepszego dla ciebie.

2. Nieodseparowany

Pozostaje w nadmiernej zależności od swojej rodziny. Partnerka nie jest dla niego emocjonalnie ważniejsza od rodziców (a najczęściej matki), jak powinno być w zdrowym związku. Uwaga: odseparowanie to naturalny proces, który oznacza, że partner nie odwraca się od swojej rodziny, ale jest po prostu bardziej zaangażowany w sprawy własnego związku, partnerki i swoich dzieci, bo to oni są na pierwszym miejscu w jego życiu.

3. Plasterek

Są mężczyźni, którzy po zakończeniu związku i rozstaniu z poprzednią partnerką chcą podreperować swoje ego i odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej. Potrzebują „plasterka” na swoje rany. Gdy już się odnajdą, często ruszają dalej. Inni, którzy są leniwi lub nieporadni życiowo, szukają kogoś „ogarniętego”, na kim będą mogli się uwiesić. To mężczyźni, którzy chcą tylko brać, ale nie dawać niczego w zamian. Są jak plaster — chcą się przykleić do kogoś, kto będzie ich niósł i holował przez życie.

4. Kłamczuch

Niedojrzały facet, który nie umie się normalnie komunikować ani radzić sobie z trudniejszymi sytuacjami, bo czuje się niepewnie z samym sobą. Czasami taki mężczyzna nie zamierza powiedzieć ci prawdy, bo wie, że nie dostanie tego, czego chce, gdyby przyznał się, że tak naprawdę: jest na przykład żonaty i ma dzieci, interesuje go tylko seks, wikt i opierunek, spotyka się z tobą z zemsty na swojej byłej albo żeby zaimponować kolegom. (Warto pamiętać, że każdemu może zdarzyć się skłamać. Jednak kłamczuchowi to się nie zdarza, on robi to notorycznie, a kłamstwo jest wymierzone w ciebie, bo gdybyś znała prawdę, nie byłabyś z nim w relacji).

5. Narcyz

To popularne słowo jest często nadużywane. Narcyzm występuje w różnym natężeniu — jest diagnozowany w skali od zera do czterdziestu. Niski poziom narcyzmu, który ma wiele osób, nie jest niczym złym, a nawet jest przydatny w życiu — takie osoby chętniej podejmują się trudniejszych wyzwań, lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach, stają się inspirującymi liderami. Najgroźniejsze dla związku jest narcystyczne zaburzenie osobowości. Występuje ono rzadko. Dużo więcej narcyzów to zwykli egoiści, którzy uważają, że wszystko im się należy, a inni są po to, żeby spełniać ich zachcianki. Inaczej niż przy skrajnym narcyzmie, tylko co jakiś czas zachowują się tak, jakby nie mieli empatii i interesowali się tylko sobą.

Jak zorientować się, że wchodzimy w relację z patologicznym narcyzem?

Nie jest to łatwe, bo taki człowiek na początku potrafi być niezwykle czarujący w zalotach. Jest też pewny siebie i ma wysoką samoocenę, co dodaje mu męskości i atrakcyjności. Z czasem ujawnia się jednak to, że jest niemal całkowicie pozbawiony empatii wobec innych, co nie pozwala mu rozumieć uczuć partnera i się nimi interesować. Jest też przekonany o własnej wyjątkowości i oczekuje specjalnego traktowania. Uważa się za lepszego, więc nie toleruje granic partnera, sprzeciwu i innego zdania. W takiej relacji nie czujemy się bezpieczne, szanowane, nie myślimy o sobie pozytywnie, nie możemy swobodnie wyrażać swoich uczuć, emocji i myśli. Narcyz kocha miłością warunkową — daje ją tylko wtedy, kiedy dostaje to, czego chce, a chce bardzo dużo i bez nakładania na niego żadnych zobowiązań.

6. Psychożandarm

Niełatwo zauważyć, że osoba, z którą się spotykasz, ma tendencję do obsesyjnej kontroli, bo ukrywa ją pod maską zakochania i wielkiej miłości. Obsesyjna kontrola jest mało znaną formą przemocy, której celem jest uzyskanie pełnej kontroli i dominacji nad całym życiem drugiej osoby.

Zwracaj uwagę na takie zachowania:

  1. ciągle chce wiedzieć, gdzie idziesz, gdzie jesteś, z kim i co robisz, itp.
  2.  twoja wolność jest ograniczana
  3. oczekuje, że cały wolny czas będziesz spędzała z nim (albo sama), wzbudza w tobie poczucie winy lub doprowadza do kłótni, gdy tego nie robisz
  4. notorycznie robi negatywne uwagi na temat twojej rodziny i przyjaciół, żeby cię do nich zniechęcić, stara się ciebie od nich odizolować
  5. narzuca stały kontakt telefoniczny lub przez wiadomości, gdy nie jesteście razem, reaguje nerwowo, jeśli szybko nie odpowiadasz, tłumacząc to martwieniem się o ciebie
  6. ma napady zazdrości i zaborczości, mające na celu sprawić, żebyś robiła to, czego oczekuje i dostosowywała się, aby ich uniknąć.

7. Lord

Jest wielu facetów wychowanych przez nadopiekuńcze matki, które we wszystkim ich wyręczały i nie wyciągały konsekwencji z niewypełniania obowiązków (jeżeli w ogóle jakieś mieli). Niczego od nich nie wymagano i wszystko mieli zawsze podstawione pod nos. Jako dorośli szukają kobiety, która zastąpi im mamę i zorganizuje im życie, bo sami nie umieją tego zrobić. Nie szukają partnerki do związku, ale
służącej mającej obsłużyć pana, którego jedynym obowiązkiem jest chodzenie do pracy.

8. Niestabilny psychicznie

Mężczyzna, który nie reaguje na normalne zachowania, sytuacje i wydarzenia dnia codziennego w zdrowy i przewidywalny sposób.

Niektóre objawy niestabilności psychicznej to:

  1. nietypowe i nieadekwatne reakcje na różne sytuacje
  2. napady furii (złości, histerii)
  3. krzyki i wyzwiska
  4. 4. wracanie do wydarzeń z przeszłości, żeby cię obrazić lub poniżyć
  5. chamskie i bezczelne zachowania
  6. nieustanne wydzwanianie i/lub kompulsywne pisanie wiadomości w stanie zdenerwowania
  7. łatwe tracenie nad sobą kontroli
  8. nieumiejętność uspokojenia się, żeby zacząć myśleć rozsądnie
  9. nieumiejętność powstrzymania się od odpowiedzi/reakcji
  10. tworzenie własnych niezdrowych reguł, do których wszyscy mają się stosować
  11. częste załamania psychiczne

Wiele niestabilnych psychicznie osób tłumaczy swoje zachowania tym, że wychowało się w dysfunkcyjnych rodzinach lub ma traumy z przeszłości. To przykre, że ktoś miał takie dzieciństwo, ale jeśli nic z tym nie robi, to znaczy, że akceptuje taki stan rzeczy i nie jest gotowy na związek. Gdy dorosła osoba uświadamia sobie, że ma problem, może rozwiązać go przez odpowiednie działania. Wszyscy możemy podjąć wysiłek i oduczyć się tego, czego już nie chcemy, a nauczyć tego, czego potrzebujemy. Dysfunkcjonalne dzieciństwo i traumy z przeszłości nie są wymówką, żeby nic nie robić i źle traktować inną osobę albo wpędzać ją w traumę.

Na podstawie książki Aliny Adamowicz i Justyny Moraczewskiej „Super facet. Jak znaleźć właściwego mężczyznę”, wydawnictwo Słowne