Związek

Jak znaleźć właściwego faceta? Czy są wokół nas fajni i odpowiedzialni mężczyźni?

Redakcja
Redakcja
26 października 2022
Fot. iStock/sturti
 

Wyniki badań, które ogłosił Philip Zimbardo, pokazują, że rośnie liczba mężczyzn niedających sobie rady w nauce oraz nieumiejących dorównać kobietom w relacjach i w sferze seksualnej. Statystycznie osiem na dziesięć kobiet wpadnie na nieodpowiedniego mężczyznę. Jeśli nie ominiesz tych gagatków, możesz nie dać sobie szansy na spotkanie właściwych. A nawet jeśli spotkasz tych ostatnich, będziesz już tak poraniona i zniechęcona, że możesz już nie mieć motywacji i energii, żeby zbudować zdrową relację. Dobrze więc, żebyś nauczyła się rozpoznawać mężczyzn, którzy nie są dla ciebie. Unikniesz dramatów, niepotrzebnych łez, frustracji oraz bezsennych nocy. Na podstawie książki Aliny Adamowicz i Justyny Moraczewskiej „Super facet. Jak znaleźć właściwego mężczyznę”, wydawnictwo Słowne.

Typy mężczyzn, których lepiej unikać:

1. Bumerang

Traktuje cię źle, więc się rozchodzicie, a on wtedy obiecuje poprawę i błaga cię, żebyś dała mu (kolejną) szansę i pozwoliła do siebie wrócić. Zazwyczaj jest lepiej przez jakiś czas, a później cały cykl się powtarza. To jak zabawa w „jednego dnia jesteśmy razem, drugiego nie jesteśmy już parą, a trzeciego znowu razem”. Ta toksyczna gra twoim życiem jest sterowana przez osobę, która manipuluje, żeby nie pozwolić ci odejść i zacząć czegoś nowego, lepszego dla ciebie.

2. Nieodseparowany

Pozostaje w nadmiernej zależności od swojej rodziny. Partnerka nie jest dla niego emocjonalnie ważniejsza od rodziców (a najczęściej matki), jak powinno być w zdrowym związku. Uwaga: odseparowanie to naturalny proces, który oznacza, że partner nie odwraca się od swojej rodziny, ale jest po prostu bardziej zaangażowany w sprawy własnego związku, partnerki i swoich dzieci, bo to oni są na pierwszym miejscu w jego życiu.

3. Plasterek

Są mężczyźni, którzy po zakończeniu związku i rozstaniu z poprzednią partnerką chcą podreperować swoje ego i odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej. Potrzebują „plasterka” na swoje rany. Gdy już się odnajdą, często ruszają dalej. Inni, którzy są leniwi lub nieporadni życiowo, szukają kogoś „ogarniętego”, na kim będą mogli się uwiesić. To mężczyźni, którzy chcą tylko brać, ale nie dawać niczego w zamian. Są jak plaster — chcą się przykleić do kogoś, kto będzie ich niósł i holował przez życie.

4. Kłamczuch

Niedojrzały facet, który nie umie się normalnie komunikować ani radzić sobie z trudniejszymi sytuacjami, bo czuje się niepewnie z samym sobą. Czasami taki mężczyzna nie zamierza powiedzieć ci prawdy, bo wie, że nie dostanie tego, czego chce, gdyby przyznał się, że tak naprawdę: jest na przykład żonaty i ma dzieci, interesuje go tylko seks, wikt i opierunek, spotyka się z tobą z zemsty na swojej byłej albo żeby zaimponować kolegom. (Warto pamiętać, że każdemu może zdarzyć się skłamać. Jednak kłamczuchowi to się nie zdarza, on robi to notorycznie, a kłamstwo jest wymierzone w ciebie, bo gdybyś znała prawdę, nie byłabyś z nim w relacji).

5. Narcyz

To popularne słowo jest często nadużywane. Narcyzm występuje w różnym natężeniu — jest diagnozowany w skali od zera do czterdziestu. Niski poziom narcyzmu, który ma wiele osób, nie jest niczym złym, a nawet jest przydatny w życiu — takie osoby chętniej podejmują się trudniejszych wyzwań, lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach, stają się inspirującymi liderami. Najgroźniejsze dla związku jest narcystyczne zaburzenie osobowości. Występuje ono rzadko. Dużo więcej narcyzów to zwykli egoiści, którzy uważają, że wszystko im się należy, a inni są po to, żeby spełniać ich zachcianki. Inaczej niż przy skrajnym narcyzmie, tylko co jakiś czas zachowują się tak, jakby nie mieli empatii i interesowali się tylko sobą.

Jak zorientować się, że wchodzimy w relację z patologicznym narcyzem?

Nie jest to łatwe, bo taki człowiek na początku potrafi być niezwykle czarujący w zalotach. Jest też pewny siebie i ma wysoką samoocenę, co dodaje mu męskości i atrakcyjności. Z czasem ujawnia się jednak to, że jest niemal całkowicie pozbawiony empatii wobec innych, co nie pozwala mu rozumieć uczuć partnera i się nimi interesować. Jest też przekonany o własnej wyjątkowości i oczekuje specjalnego traktowania. Uważa się za lepszego, więc nie toleruje granic partnera, sprzeciwu i innego zdania. W takiej relacji nie czujemy się bezpieczne, szanowane, nie myślimy o sobie pozytywnie, nie możemy swobodnie wyrażać swoich uczuć, emocji i myśli. Narcyz kocha miłością warunkową — daje ją tylko wtedy, kiedy dostaje to, czego chce, a chce bardzo dużo i bez nakładania na niego żadnych zobowiązań.

6. Psychożandarm

Niełatwo zauważyć, że osoba, z którą się spotykasz, ma tendencję do obsesyjnej kontroli, bo ukrywa ją pod maską zakochania i wielkiej miłości. Obsesyjna kontrola jest mało znaną formą przemocy, której celem jest uzyskanie pełnej kontroli i dominacji nad całym życiem drugiej osoby.

Zwracaj uwagę na takie zachowania:

 1. ciągle chce wiedzieć, gdzie idziesz, gdzie jesteś, z kim i co robisz, itp.
 2.  twoja wolność jest ograniczana
 3. oczekuje, że cały wolny czas będziesz spędzała z nim (albo sama), wzbudza w tobie poczucie winy lub doprowadza do kłótni, gdy tego nie robisz
 4. notorycznie robi negatywne uwagi na temat twojej rodziny i przyjaciół, żeby cię do nich zniechęcić, stara się ciebie od nich odizolować
 5. narzuca stały kontakt telefoniczny lub przez wiadomości, gdy nie jesteście razem, reaguje nerwowo, jeśli szybko nie odpowiadasz, tłumacząc to martwieniem się o ciebie
 6. ma napady zazdrości i zaborczości, mające na celu sprawić, żebyś robiła to, czego oczekuje i dostosowywała się, aby ich uniknąć.

7. Lord

Jest wielu facetów wychowanych przez nadopiekuńcze matki, które we wszystkim ich wyręczały i nie wyciągały konsekwencji z niewypełniania obowiązków (jeżeli w ogóle jakieś mieli). Niczego od nich nie wymagano i wszystko mieli zawsze podstawione pod nos. Jako dorośli szukają kobiety, która zastąpi im mamę i zorganizuje im życie, bo sami nie umieją tego zrobić. Nie szukają partnerki do związku, ale
służącej mającej obsłużyć pana, którego jedynym obowiązkiem jest chodzenie do pracy.

8. Niestabilny psychicznie

Mężczyzna, który nie reaguje na normalne zachowania, sytuacje i wydarzenia dnia codziennego w zdrowy i przewidywalny sposób.

Niektóre objawy niestabilności psychicznej to:

 1. nietypowe i nieadekwatne reakcje na różne sytuacje
 2. napady furii (złości, histerii)
 3. krzyki i wyzwiska
 4. 4. wracanie do wydarzeń z przeszłości, żeby cię obrazić lub poniżyć
 5. chamskie i bezczelne zachowania
 6. nieustanne wydzwanianie i/lub kompulsywne pisanie wiadomości w stanie zdenerwowania
 7. łatwe tracenie nad sobą kontroli
 8. nieumiejętność uspokojenia się, żeby zacząć myśleć rozsądnie
 9. nieumiejętność powstrzymania się od odpowiedzi/reakcji
 10. tworzenie własnych niezdrowych reguł, do których wszyscy mają się stosować
 11. częste załamania psychiczne

Wiele niestabilnych psychicznie osób tłumaczy swoje zachowania tym, że wychowało się w dysfunkcyjnych rodzinach lub ma traumy z przeszłości. To przykre, że ktoś miał takie dzieciństwo, ale jeśli nic z tym nie robi, to znaczy, że akceptuje taki stan rzeczy i nie jest gotowy na związek. Gdy dorosła osoba uświadamia sobie, że ma problem, może rozwiązać go przez odpowiednie działania. Wszyscy możemy podjąć wysiłek i oduczyć się tego, czego już nie chcemy, a nauczyć tego, czego potrzebujemy. Dysfunkcjonalne dzieciństwo i traumy z przeszłości nie są wymówką, żeby nic nie robić i źle traktować inną osobę albo wpędzać ją w traumę.

Na podstawie książki Aliny Adamowicz i Justyny Moraczewskiej „Super facet. Jak znaleźć właściwego mężczyznę”, wydawnictwo Słowne


Związek

„Wybieram seks bez zobowiązań. Nie pytajcie dlaczego, spójrzcie na swoich mężów”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
27 października 2022
fot. Anna Tarazevich/Pexels
 

Jeśli któraś z moich koleżanek jeszcze raz mnie spyta dlaczego jestem sama, zwymiotuję. Jeśli jeszcze raz spyta mnie o to matka, ciotka– też zwymiotuję. Co jest z tymi kobietami, że uważają, że przy boku faceta są kimś lepszym. Chociaż są samotne, smutne, często źle traktowane albo chociaż niezauważane?

Dlaczego moja przyjaciółka współczuje mi, że jestem sama? Może raczej powinna mi zazdrościć, bo co jest fajnego w życiu z facetem, który jej prawie nie dotyka, publicznie strofuje, wodzi wzrokiem za innym kobietami i rozlicza z wyjść niczym surowy ojciec.

A co jest, na przykład, fajnego w życiu z mężczyzną, który codziennie drinkuje, a po kilku głębszych odpowiada dziaderskie dowcipy i gapi się w dekolt, młodszej o ponad dwadzieścia lat, siostrzenicy swojej żony. Tak, pozdrawiam ciociu.

Albo te wychwalane pod niebiosa rodzinne weekendy. Nawet jak czasem budzę się w sobotni poranek i widzę przez okno, jak rodziny z mojego osiedla ruszają na wspólne zakupy, wyprawy rowerowe, czy śniadania w knajpeczkach to zaraz pójdę do takiego marketu i usłyszę, jak na siebie syczą między sklepowymi półkami albo jak gapią się w telefony, gdy siedzą razem przy stoliku.

Może znam jedno, dwa dobre małżeństwa

Wystarczająco dobre. I ludzie w tych związkach nie mówią mi, że powinnam sobie kogoś znaleźć.

Koleżanki mi współczują przelotnego seksu, kilkumiesięcznych romansów, ale tu nie ma czego współczuć– wybieram najlepsze dla siebie rozwiązanie. Zbyt długo obserwowałam mamę spętaną przez faceta, uzależnioną od miłości. Że mam traumę? I Lęk przed bliskością? Nie sądzę– ja po prostu właśnie chcę prawdziwej bliskości, a nie trzymania w klatce, kontroli albo obojętności i życia obok. Byłam przez osiem lat w dobrej relacji, gdy w dziewiątym roku poczułam, że już nie jest dobra– odeszłam.
Nie chcę żyć w fikcji, czy reanimować trupa, bo fajnie z kimś mieszkać, mieć wspólnego psa, kubki i plany na święta.

Jestem samowystarczalna, więc nie muszę się ładować tym, że z kimś jestem. I to nie jest manifest, raczej wielka prośba o zrozumienie. Ja nie wzruszam ramionami i nie przewracam oczami, gdy widzę małżeńską kłótnię, nie mówię, że ktoś się powinien rozstać i w ogóle, jak on tak może żyć.

Dlaczego w drugą stronę to nie działa? Dlaczego widzę współczujące spojrzenia, westchnięcia, gdy jadę sama na wakacje. Kocham samotne wakacje, naprawdę.
Lubię też wolność, niezależność, decyzyjność i wiele rzeczy, których bywa, że w małżeństwach nie ma. Bywa? Często nie ma.

I dziękuję, nie chcę dzieci

Ale to wszystko nie jest równoznaczne z tym, że nie potrzebuje zabawy, adoracji, miłej kolacji, wspólnego filmu, czy dobrego seksu. Potrzebuję. Może jestem w tym, jak większość mężczyzn. Seks nie oznacza dla mnie preludium miłości. Może, ale nie musi.
I uwierzcie, naprawdę mi dobrze. Nie swatajcie mnie ze swoimi kolegami, nie życzcie mi z okazji świąt i urodzin „drugiej połówki”.

Czasem spojrzyjcie na siebie. Czy żyjecie moim życiem dlatego, że boicie się spojrzeć na własne?


Związek

Tłusta cera – jak o nią prawidłowo dbać? Co zrobić, by przestała się błyszczeć?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
26 października 2022
Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować
Fot. iStock/tłusta cera – Tłusta cera - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować

Każdy rodzaj cery wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Cerę wysuszoną nawilżamy, a tłustą staramy się zmatowić. Tłusta cera jest zmorą wielu kobiet, które sięgają różnych metod i sposobów by ich twarz przestała się nadmiernie błyszczeć. Wyjaśniamy, jak należy pielęgnować tłustą cerę.

Tłusta cera – czyli jaka?

Tłusta cera charakteryzuje się błyszczącym filmem w strefie T czyli na czole, policzkach i nosie. To obszary z największą ilością gruczołów łojowych. Nadmiar sebum powoduje, że skóra jest lepka, tłusta i wygląda nieestetycznie. Nadaktywność łojowa przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych i wykwitów skórnych o bakteryjnym podłożu. Choć tłusta cera często jest prawdziwym utrapieniem, to później pojawiają się na niej zmarszczki i proces starzenia jest spowolniony.

Jak dbać o tłustą cerę?

Posiadaczki tłustej cery powinny przestrzegać kilku zasad, które pomogą rozwiązać uporczywy problem. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednio oczyszczaj

Kobiety z tłustą cerą starają pozbyć się nadmiernego wydzielania sebum. Zaczynają dokładnie myć, a czasami wręcz szorować cerę różnego rodzaju płynami i piankami zawierającymi w składzie silne detergenty. W konsekwencji osiągają efekt odwrotny od zamierzonego. Wspomniane produkty bardzo mocno wysuszają skórę, która by nie pozostać suchą, ze zdwojoną siłą zaczyna produkować sebum. Dziewczyny, nie tędy droga. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie? Kosmetyki do mycia tłustej cery nie powinny posiadać detergentów, muszą być delikatne i nie mogą podrażniać skóry. Najlepiej sprawdzi się tłusty płyn micelarny, a następnie delikatny żel. Skórę dokładnie myjemy dwa razy dziennie – rano i wieczorem.  Kobiety często sięgają po preparaty oczyszczające zawierające w składzie alkohol. Liczą, że pomoże on w walce z nadmiarem sebum i usunie powstałe krostki. Pamiętaj, alkohol usunie nie tylko sebum  i szkodliwe bakterie, ale i mikroflorę, która chroni przed drobnoustrojami.

Dokładnie nawilżaj

Kobiety z tłustą cerą często rezygnują z nawilżenia. Niby po co mają nawilżać i tak przetłuszczającą się skórę? To największy błąd jaki mogą popełnić. Wysuszona skóra, której nie dostarczymy odpowiednich składników, zacznie produkować jeszcze więcej sebum, który sprzyja tworzeniu się niedoskonałości. Do nawilżania tłustej cery wcale nie trzeba stosować kosmetyków matujących, wystarczy głęboko ją nawilżyć, co pomoże zmniejszyć produkcję łoju. Zapamiętaj – im mniej nawilżasz i pielęgnujesz skórę, tym staje się ona tłustsza.

Zobacz również: Cera trądzikowa – charakterystyka i pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi

Stosuj maseczki z glinki

To właśnie maseczki z glinki posiadają działanie antybakteryjne, normalizują wydzielanie sebum i łagodzą podrażnienia. Bez obaw mogą być stosowane do cery tłustej. Najważniejsze, by maseczka nie pozostała zbyt długo na twarzy – nie może zmienić się w suchą, popękaną skorupę. Zbyt długo trzymana na twarzy doprowadzi do nadmiernego przesuszenia skóry, co z kolei doprowadzi do zwiększonej produkcji sebum.

Używaj kosmetyków beztłuszczowych

Do pielęgnacji tłustej cery warto używać kosmetyków beztłuszczowych czyli oli-free. Najlepiej sprawdzi się płyn micelarny bez zawartości alkoholu)  lub żel do demakijażu. Niezbędnym uzupełnieniem pielęgnacji jest peeling i bibułki matujące. By zebrać nadmiar sebum, bibułki matujące można co kilka godzin przykładać do twarzy.

Zobacz również: Cera naczynkowa – jak o nią dbać, by nie sprawiała problemów? Pielęgnacja, dieta

Nie wyciskaj zaskórników!

Mechaniczne wyciskanie zaskórników może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. W miejsce usuniętej krostki, zaraz pojawi się nowa. Skóra będzie uzupełniała sebum, które właśnie zostało usunięte.

 

 


Zobacz także

Kiedy przyznać się do zdrady? Niektórzy terapeuci stanowczo to odradzają

Co taka kobieta, jak ona, mogła mu dać? Traktowano ją jak harpię, która poluje na młodszych

Facet z odzysku jest atrakcyjniejszy? Sprawdź, jaki „przebieg związkowy” u mężczyzny kręci kobiety najbardziej