Częste kłótnie w związku sprawiają, że obawiacie się, czy powinniście kontynuować relację? Kiedy sprzeczki są czymś naturalnym w związku, a kiedy stają się już toksyczne? Podpowiadamy, jak nauczyć się komunikować z partnerem, aby zachować równowagę w związku.
Sprzeczki w związku podnoszą mi… emocje!
Na początku warto zadać sobie pytania — czy sprzeczki w związku powinny być zawsze traktowane jako coś złego i zwiastującego koniec relacji? Eksperci podpowiadają, że to naturalne, że w związku dochodzi do kłótni i wymiany zdań. Małe, jak i nieco większe sprzeczki, można interpretować na wielu płaszczyznach. Mogą one oznaczać, że partnerzy chcą dzielić się swoją opinią i stanowiskiem w różnych sytuacjach, martwią się, czują się niekomfortowo lub są przekraczane ich osobiste granice.
Co więcej, specjaliści wskazują, że podczas kłótni możemy dysponować wachlarzem swoich emocji. Szczególnie zauważalne są te negatywne — czyli smutek, złość, poczucie winy lub krzywdy, wstyd, wrogość czy żal. Jednak warto podkreślić, że takie reakcje mogą nieść ze sobą dużo korzyści dla relacji, m.in. rozwój związku, okazywanie swoich obaw i trudności, szczera i otwarta komunikacja, wsparcie partnera, wspólne rozwiązywanie problemów, czy jasne określenia granic w związku.
Specjaliści par podkreślają, że każdy inaczej reaguje na zachowania i sytuacje. Można się nie zgadzać w związku ze wszystkim, wszak to normalne, że dochodzi do wymiany zdań i poglądów. Jednak należy sprzeczać się z rozsądkiem.
Zobacz również: Kłótnie nie zawsze są złe. Mają swoją anatomię i wiele mówią o naszym związku
Kłótnie o byle co — czy to normalne w związku?
Kłótnie w związku “o byle co” zwykle sprowadzają się do nawiązywania do tematów newralgicznych lub takich, które mogą wpływać na samopoczucie i myśli partnera. Często te niewielkie sprzeczki bardzo dużo mówią o relacji. Mogą świadczyć przede wszystkim o tym, że martwimy się o partnera i nie jesteśmy na niego obojętni. Kłótnie i spory o małe rzeczy np. późną godzinę powrotu z pracy, nieposprzątanie po sobie ubrań czy zapomnienie o rocznicy, nie oznaczają, że ten związek nie ma już przyszłości lub jest nieudany. Warto interpretować je jako chwilowe napięcie emocjonalne partnerów, gorsze dni lub problemy, które wymagają skupienia się na nich i przezwyciężenia.
Po sprzeczce warto wspólnie usiąść i porozmawiać. Na pozór zwykła przyczyna kłótni może mieć drugie dno i wymaga od partnerów szczerej rozmowy, która pomoże odkryć bardziej wrażliwe i emocjonalne powody sporu. O tym więcej można przeczytać tutaj: Kiedy kłótnia zwiastuje koniec związku
Kiedy częste kłótnie stają się toksyczne dla związku?
W wielu przypadkach sprzeczki o błahe rzeczy są naturalnym zachowaniem partnerów, którzy podświadomie potrzebują wsparcia i rozmowy. Zdarza się jednak, że ciągłe kłótnie w związku mogą świadczyć o toksycznej relacji partnerów, która może nawet eskalować do przemocy fizycznej tudzież psychicznej.
Jakie czynniki sugerują, że warto skonsultować się ze specjalistą lub zakończyć relację?
- Stosowanie przez partnera gróźb,
- krytykowanie, ocenianie,
- wywieranie poczucia winy,
- agresja w trakcie kłótni np. przemoc lub rzucanie przedmiotami,
- wzajemne obwinianie się,
- lekceważenie swoich uczuć i reakcji,
- wytykanie nawet najmniejszych błędów, przerzucanie winy,
- usprawiedliwianie złego zachowania, unikanie odpowiedzialności za swoje zachowanie,
- brak poszanowania prywatności,
- kontrolowanie,
- karanie za błędy,
- krzyczenie, przerywanie, niesłuchanie,
- traktowanie jak wroga,
- kłamanie,
- wywieranie presji.
Sprawdź więcej: czy twój partner może być toksyczny
Sztuka komunikacji — jak nauczyć się języka miłości?
Zdrowa komunikacja w trakcie kłótni jest bardzo ważna, by móc wyjaśnić wszelkie nieścisłości oraz wątpliwości. W jaki sposób przerodzić kłótnie w skuteczny oraz pożądany język miłości?
- Pozwólcie na wyrażanie opinii drugiej stronie,
- słuchajcie się, mówcie swobodnie, nie przerywajcie, nie przekrzykujcie się,
- dajcie sobie przestrzeń do przemyślenia słów, ale również odreagowania na nie,
- starajcie się rozwiązywać spory od razu,
- nie podejmujcie impulsywnych i nieprzemyślanych działań,
- o złych rzeczach mówcie w kontekście rozwoju waszego związku i tego, co możecie wspólnie zrobić, żeby to poprawić,
- mówcie szczerze o swoich uczuciach,
- nie oceniajcie i krytykujcie,
- przekonajcie i namawiajcie do zmiany stanowiska, nie stosujcie gróźb,
- bądźcie otwarci na wybaczenie oraz przeprosiny.