Go to content

Kłótnia w związku – kiedy zwiastuje koniec związku

Kłótnia w związku - para i chmura nad nią
Fot. iStock/ DeanDrobot

Kłótnie są w związku czymś naturalnym, bywa, że nawet zdrowym, oczyszczającym. Pokazują, że chcesz rozwiązywać problemy, że je komunikujesz i że chcesz włożyć w związek wysiłek. Jednak gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, kłótnie zaczynają zwiastować koniec relacji.

Musisz być świadoma, że istnieją destrukcyjne nieporozumienia, sygnały alarmowe. Kłótnie, które oznaczają, że związek może się rozpaść to przede wszystkim:

1.Kłótnie w związku dotyczące życiowych celów

Długotrwały, pewny związek zazwyczaj obejmuje relację dwojga ludzi, którzy szanują nawzajem swoje życiowe cele i pragną od życia podobnych rzeczy.  Kiedy ambicja nie pozwala wam znaleźć kompromisu, nie ma co się łudzić, że „jakoś się ułoży”.

Takie kłótnie najczęściej obejmują spory dotyczące tego:

  • gdzie będziecie mieszkać lub pracować
  • czy chcecie mieć dzieci i ile
  • jakie są wasze religijne lub duchowe przekonania
  • jak zarządzacie finansami
  • jaki styl życia wybieracie

2. Kłótnie o wasze życie intymne

Udane życie intymne zazwyczaj idzie w parze z udaną komunikacją, więc jeśli tej brak w sypialni i poza nią, relacja się prędzej czy pózniej rozpadnie. Jest rzeczą naturalną, że partnerzy miewają różne zainteresowania,  preferencje i poziom libido, jeśli chodzi o intymność. Ale kiedy zaczynacie się spierać o te „różnice w sypialni”, związek romantyczny może stać się… platoniczny.

3. Kłótnie o pieniądze w związku

Pieniądze mogą być drażliwym problemem w relacji dwojga partnerów, które mają różne doświadczenia i różne podejście do zarządzania domowym budżetem.

Czasami osoba, która zarabia więcej, może próbować bardziej kontrolować finanse. Albo osoba, która zarabia mniej, może nie mieć pewności co do swojego statusu finansowego. Bez względu na źródło kłótni o pieniądze w związku, jeśli nie uporządkujesz swoich „problemów finansowych”, twój związek jest skazany na porażkę. Badania wskazują, że brak możliwości porozumienia w tej kwestii prowadzi do większego ryzyka rozwodu wśród małżeństw.