Go to content

19 wspaniałych faktów na temat miłości

ciekawostki o miłości
Fot. iStock/Xesai

O miłości powiedziano już wszystko? Nawet jeśli, warto przypomnieć sobie, dlaczego nazywamy ją sensem życia i czekamy z niecierpliwością, aż nadejdzie.

Monogamia zdarza się również w świecie zwierząt. Nawet jeśli myślimy o sobie często jako o jedynym  wiernym jednemu partnerowi gatunku. Wilki, łabędzie, gibony, czarne sępy, albatrosy i nawet termity, to tylko kilka z tych zwierząt, które dobierają sobie partnera na całe życie.

Tylko 4 minuty zajmuje ci decyzja, czy ktoś ci się podoba czy nie. Jeśli chcesz zrobić na kimś dobre wrażenie, masz na to około 4 minut. I o wiele większe znaczenie ma twój języka ciała, tonu i prędkość głosu niż to, co mówisz.

Kiedy kochankowie patrzą sobie w oczy, ich akcja serca synchronizuje się. Tętno wyrównuje się po około 3 minutach.

Stan zakochania ma efekt podobny do zażycia kokainy. Obydwa doświadczenia wpływają na mózg podobnie i wzbudzają  podobne uczucie euforii. Badania wykazały, że zakochanie pobudza wytwarzanie kilku wywołujących euforię substancji chemicznych, które stymulują 12 obszarów mózgu w tym samym czasie.

Przytulanie uwalnia naturalne środki przeciwbólowe w twoim organizmie. Wydzielająca się w trakcie przytulania oksytocyna znacznie zmniejsza ból głowy, a nawet eliminuje go zupełnie po około 4 godzinach.

Nawet samo patrzenie na wizerunek ukochanej osoby łagodzi ból. Wystarczy zdjęcie twojego partnera by o wiele skuteczniej wyeliminować ból, niż odwracając od niego twoją uwagę za pomocą zdjęcia znajomych:).

Ludzie o podobnym poziomie atrakcyjności o wiele częściej tworzą szczęśliwe związki. Tutaj sprawdza się zasada o przyciąganiu się podobieństw, a nie przeciwieństw.

 Ale pary, które są zbyt do siebie podobne, rzadko kiedy przetrwają. To samo dotyczy partnerów, których dzieli zbyt wiele różnic…

„Złamane serce” to nie tylko metafora. Badania dowodzą, że intensywne, traumatyczne wydarzenia, takie jak rozpad związku, rozwód, utrata bliskiej osoby, fizycznego oddalenie czy zdrada powodują prawdziwy ból fizycznych w okolicach serca. Głębokie emocje stymulują mózg do wydzielania substancji chemicznych, które osłabiają znacząco pracę serca, co skutkuje dusznością i uczuciem kłucia w klatce piersiowej. Te dolegliwości częściej dotykają kobiety.

Romantyczna miłość kończy się przeistaczając w miłość… wierną. Szacuje się, że romantyczna miłość,  związana z  wybuchami euforii, z uzależnieniem, motylami w brzuchu itd., trwa około roku. Potem rozpoczyna się tak zwany etap zobowiązania.

Zakochani wytwarzają substancje chemiczne podobne do tych, które wytwarzają ludzie z zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi. Chodzi tu zwłaszcza o niższy poziom serotoniny, która jest  związana z uczuciem szczęścia i dobrego samopoczucia, a wyższym poziomem kortyzolu odpowiedzialnego za stres.

Myślenie o miłości i seksie rozwija kreatywność i zdolność myślenia konkretnego. Pod wpływem miłości rozwijamy bardziej abstrakcyjne i twórcze myślenie, ponieważ nasze myśli są związane z odległymi i abstrakcyjnymi rozważaniami – przyszłością naszej relacji, oddaniu, zaangażowaniu i intymności. Myślenie o seksie pozwala nam  bardziej skupić się na szczegółach, niż na ogólnych celach.

Wzór na idealną miłość to : PRZYWIĄZANIE +TROSKA+INTYMNOŚĆ. To trzy podstawowe komponenty udanej relacji.

Atrakcyjna twarz partnera lepiej rokuje dla trwałości związku niż atrakcyjne ciało. Ale jeśli szukasz przelotnego związku, liczy się jedynie ciało.

Trzymanie za rękę ukochanej osoby łagodzi stres. Dlatego w trudnych sytuacjach odruchowo łapiemy się za dłonie. Wyrażanie wdzięczności wobec ludzi, których kochasz powoduje u ciebie uczucie  szczęścia. Spróbujcie tylko :).

 Motyle w brzuchu to nie bujda… … a powoduje je adrenalina.

Rozszerzone źrenice to twoja reakcja oznaczająca, że ktoś wydaje ci się atrakcyjny. Ale i sprawiają, że ty wydajesz się o wiele bardziej atrakcyjny.

Patrząc sobie w oczy, można się zakochać. Udowodniono, że gdy ktoś patrzy ci w oczy, twój organizm produkuje substancję chemiczną o nazwie fenyloetyloamina. Stąd tylko krok do miłości.

Miłość naprawdę się liczy. Doświadczenia uczestników trwających prawie 75 badań jednoznacznie wskazują, że poczucie szczęścia i spełnienia wiąże się z obecnością miłości w naszym życiu.

Idźcie i kochajcie! <3

Źródło: www.boredpanda.com