Go to content

Zespół Kehrera (wdowia choroba) – objawy i leczenie niezaspokojenia seksualnego

fot. Claudia Soraya/Unsplash

Zespół Kehrera, inaczej wdowia choroba to dysfunkcja seksualna dotykająca kobiety, które przez dłuższy czas nie zostały zaspokojone seksualnie. Czym dokładnie jest zespół Kehrera, jak go rozpoznać i jak wygląda leczenie?

Czym jest zespół Kehrera?

Zespół Kehrera to schorzenie, o którym mówi się niezwykle rzadko. Zwykle stanowi temat tabu. Wdowia choroba swoje podłoże ma w zaburzeniach seksualnych. Wiele kobiet, pomimo regularnego współżycia, nie osiąga orgazmu, a tym samym nie jest w pełni zaspokojona seksualne. Zespół Kehrera pojawia się także u kobiet, które rozstały się z partnerem lub są z nim rozdzielone przez dłuższy czas. Niekiedy ze schorzeniem zmagają się młode kobiety, które rozpoczęły współżycie, ale z różnych względów nie mogą go dalej kontynuować np. nie mają partnera.

Zespół Kehrera – przyczyny

Główną przyczyną zespołu Kehrera jest niezaspokojenie potrzeb seksualnych kobiety. Niepokojące objawy mogą pojawić się u partnerek niemających stałego partnera czy u tych, które z różnych powodów mają problem ze współżyciem. Zdarza się, że kobieta potrzebuje zbliżenia, a partner nie ma ochoty na seks. Brak orgazmu i satysfakcji seksualnej może być wynikiem konfliktów i nieporozumień w związku.

Zobacz również: Dlaczego kobiety udają orgazmy? Pięć smutnych powodów (poradnik dla panów)

Dwie fazy zespołu Kehrera

Wdowia choroba rozwija się w dwóch fazach. Pierwsza związana jest z psychiką, z kolei druga z pięcioma uciążliwymi objawami natury fizycznej. Na początku ma miejsce nadmierne pobudzenie psychiczne, nerwowość, rozdrażnienie i pogorszone samopoczucie. Kobieta może czuć się ociężała, pozbawiona energii, przygnębiona. Objawy przypominają zespół napięcia przedmiesiączkowego. W drugiej fazie pojawiają się dolegliwości somatyczne, jest ich pięć:

  • Ból podbrzusza i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. To mało charakterystyczny objaw, który najczęściej kojarzy się ze zwyrodnieniem stawów lub dolegliwościami ginekologicznymi.
  • Nieleczone schorzenia hemoroidów mogą doprowadzić do powstania żylaków naczyń miednicy mniejszej. U niektórych pań pojawiają się również żylaki podudzi.
  • Świąd pochwy lub sromu to jeden z bardziej dokuczliwych i uciążliwych objawów. Niekiedy mogą pojawić się także nieprzyjemne upławy o różnej konsystencji i zabarwieniu. Okolice intymne stają się bardziej wrażliwe na dotyk i bardziej tkliwe.
  • Obrzęk i zgrubienie macicy to kolejny objaw zespołu Kehrera. Dodatkowo dochodzi do zaniku śluzu co często przyczynia się do bolesnego współżycia. Cykl miesiączkowy jest nieregularny.
  • Pojawiają się bolesne skurcze i ból w okolicy wiązadeł krzyżowo-macicznych.

Zobacz również: Anorgazmia – kiedy nie możesz osiągnąć orgazmu. Przyczyny, leczenie

Zespół Kehrera – jak wygląda leczenie?

Leczenie zespołu Kehrera uzależnione jest głównie od przyczyny dysfunkcji seksualnej. Niekiedy jest bardzo trudne i czasochłonne, ale zdarza się, że wystarczy wyeliminować przyczynę braku zaspokojenia seksualnego np. powrót mężczyzny po długiej rozłące, i wszystko wraca do normy. Przyczyna i leczenie wdowiej choroby może być jednak bardziej złożona i skomplikowana. Często niezbędna jest wizyta u seksuologa, który uświadomi partnerom ich wzajemne potrzeby seksualne i podpowie w jaki sposób najlepiej je zaspokoić. U podstawy choroby mogą znajdować się emocje i psychika. Niektóre kobiety czują się lekceważone, zaniedbane i niedoceniane przez mężczyzn. Skuteczne w leczeniu wdowiej choroby są także terapie indywidualne. W przypadku części pań, pomocna może okazać się autostymulacja lub farmakoterapia, której głównym celem jest zmniejszenie libido.


źródło: Medonet