Zdrowie

Zespół cieśni nadgarstka. Sprawdź to, jeśli dokucza ci mrowienie i drętwienie dłoni

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 listopada 2018
Fot. iStock/Anetlanda
 

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą, która może utrudniać wykonywanie zwykłych czynności. Ryzyko zachorowania zależy od pewnych czynników i najczęściej cierpią na nie osoby po 50 roku życia. Jednak nie oznacza to, że młodszych ten problem nie dotyka. Szczególnie często cierpią z jego powodu kobiety.

Zespół cieśni nadgarstka — objawy

Zespół cieśni nadgarstka to bolesne schorzenie, które zazwyczaj dotyka jedną, dominującą rękę. Problemy powoduje mechaniczny ucisk na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. W praktyce oznacza to odczuwanie bólu, drętwienia i dyskomfortu w okolicy kciuka, palca wskazującego, oraz połowy palca serdecznego. To bywa czasem tak dotkliwe, że chory może budzić się w nocy, by zmienić pozycję. Nieprzyjemne objawy sprawiają, że pacjent zaczyna dłoń oszczędzać, a w konsekwencji staje się ona słabsza, mniej sprawna, trudno jest ją nawet zacisnąć. Przy zaawansowanej chorobie pojawiają się problemy z precyzyjnymi ruchami dłoni — pisaniem na klawiaturze, cięciem nożyczkami, różnymi czynnościami w domu czy w pracy.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Na wystąpienie tej choroby szczególnie narażone są osoby, które jedną dłonią wykonują wciąż te same ruchy. Chodzi tu przede wszystkim o pracowników przy taśmach produkcyjnych, osoby dużo piszące na komputerze, grające na instrumentach. Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka może być także źle wygojone złamanie lub zwichnięcie w obrębie dłoni, zmiany zwyrodnieniowe, nieprawidłowa budowa nadgarstka czy zaburzenia hormonalne. Wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka sprzyjają także takie choroby jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz nowotwory krwi.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Gdy lekarz stwierdzi zespół cieśni nadgarstka, może zaproponować różne rozwiązania. Stosuje się m.in. glikokortykosteroidy w zastrzykach, a gdy ból jest silny, zaleca się także środku przeciwbólowe. Można wykorzystać również fizykoterapię (np. krioterapię, jonoforezę, ultradźwięki), kinesiotaping  (oklejenie stawu nadgarstkowego specjalnymi elastycznymi plastrami, które ochronią, odciążają oraz przyspieszają regenerację) oraz ortezę na staw nadgarstkowy. Gdy te sposoby zawiodą, przeprowadza się leczenie operacyjne, które usuwa przyczynę zmian, czyli ucisk wywierany na nerw pośrodkowy.

Po zakończeniu leczenia wskazany jest tryb życia oszczędzający chorą rękę, a często także wykluczenie zajęć obciążających nadgarstek.

źródło:  reumatologia.mp.pl


Zdrowie

Odtworzyli zdjęcia z dzieciństwa. Zobaczcie efekty, są zaskakujące

Redakcja
Redakcja
14 listopada 2018
Fot. Facebook /The truth inside of you
 

Myśleliście kiedyś o tym, żeby przenieść się w czasie? Wrócić do czasów dzieciństwa? Nie, wcale nie potrzeba wehikułu czasu, wystarczy spotkać się z tymi, z którymi wówczas spędzało się czas i… odtworzyć zdjęcia z tamtych lat. To musi być świetna zabawa, dużo humoru i wspomnień, do których może czasami zbyt rzadko wracamy.

Zastanawiacie się, czy to możliwe? Czy udałoby się wam odtworzyć te fotografie, które wywołują w was masę wzruszeń, ale też uśmiechu? Mamy dla was inspirację, może też się skusicie? Jeśli tak, wklejcie wasze dorosłe zdjęcia z dzieciństwa w komentarzach.

Zobaczcie.


Zdrowie

Z którymi znakami zodiaku lepiej się nie wiązać? Sprawdź czy pasujecie do siebie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 listopada 2018
Fot. iStock/stsmhn

Traktujemy astrologię trochę z przymrużeniem oka, ale ci, którzy zajmują się nią na co dzień, bardzo poważnie podchodzą do niektórych kwestii, zwłaszcza do tych, które mówią, z kim powinniśmy się wiązać. I jakkolwiek by nie patrzeć, sami chętnie podglądamy te nasze znaki zodiaku, chcąc wiedzieć, czy na podstawie gwiazd mamy z nim szansę na dobrą miłość i związek, czy jednak lepiej dać sobie spokój. 

Jasne, że w efekcie kierujemy się własnym doświadczeniem i intuicją, ale czemu by nie sprawdzić, z którymi znakami zodiaku lepiej się nie wiązać?

Baran (21 marca – 19 kwietnia)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Baranem, Bykiem i Koziorożcem. Czemu? Cóż, na początek, dwa Barany tworzy cały ładunek rozczarowań, z którym nie poradzi sobie nawet najzdrowszy związek. Jeśli chodzi o Byka – trudno o porozumienie i rozwiązania problemu, gdy spotyka się dwoje tak upartych ludzi. Jeśli zaś chodzi o Koziorożca – jemu ciężko poradzić sobie z krytyką, a Barany kochają krytykować.

Byk (20 kwietnia – 20 maja)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Baranem, Bliźniętami i Wodnikiem

Dlaczego? Z Baranem wyjaśniliśmy konflikt powyżej. Jeśli zaufanie leży u podstaw związku, to Byk nigdy nie dogada się z Bliźniakiem, ponieważ trudno mu zaufać. Natomiast z Wodnikiem Byk nadaje na zupełnie innych falach, jakby mówili innym językiem, nie da się tak wspólnie żyć w dłuższej perspektywie.

Bliźniaki (21 maja – 20 czerwca)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Rybami, Bliźniętami i Rakiem. .

Podobnie jak w przypadku, Barana, Bliźniaki nie powinny się umawiać z innym bliźniakiem, dochodzi to do zderzenia zbyt wielu różnych osobowości. Jeśli chodzi o Raka – związek z nim sprowadzi się do jednego – seksu. I okej, jeśli na to przystajesz, ale nie licz na emocjonalne zaangażowanie. Związek z Rybą wróży katastrofę, osoby spod tych znaków pochodzą z dwóch różnych planet.

Rak (21 czerwca – 22 lipca)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Baranem, Bliźniętami, Rakiem.

Baran jest zbyt niecierpliwy, aby poradzić sobie z Rakiem, który musi mieć czas chociażby na powąchanie kwiatów. Z Bliźniaki może dojść do wielu komplikacji związanych z brakiem zgodności seksualnej i emocjonalnej. Związek z drugim Rakiem może wywołać więcej niepokoju niż szczęścia.

Lew (23 lipca – 22 sierpnia)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Panną, Bliźniętami i Koziorożcem.

Lew i Panna nie zbudują emocjonalnej więzi i intymności, która sprawi, że ​​związek oparty będzie także na silnym fundamencie, jakim jest przyjaźń. Bliźniaki z Lwem mogą spędzić fantastyczny czas na zabawie, ale jeśli chcieliby stworzyć związek, może się w nim pojawić sporo niedojrzałości. Z Koziorożcami jest inny problem – z Lwami będą sobie stawiać nieustannie wyzwania, co może być na początku ekscytujące, ale nie na resztę życia.

Panna (23 sierpnia – 22 września)

Prawdopodobnie nigdy nie powinieneś umawiać się na randki z: Baranem, Strzelcem i Panną.

Kiedy Panna spotyka się z Baranem, sprawy stają się zbyt poważne, nie że poważny związek, ale ich życie staje się śmiertelnie poważne, brak im dystansu, humoru, nie powinni się wiązać. A jeśli jesteś spod znaku panny i szukasz związku jak w  bajce, unikaj Strzelca. Relacja ze Strzelcem prowadzi do niekończących się wątpliwości, ponieważ zaufanie w waszym związku zawsze będzie problemem.

Podobnie jak w przypadku wielu innych znaków, Panna to kolejny który nie powinien umawiać się z kimś spod tego samego znaku. Podczas gdy ich pozytywne cechy mogą się uzupełniać, negatywne wywołują więcej problemów, czego większość związków może nie przetrwać.

Waga (23 września – 22 października)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Wagą, Bykiem i Rakiem.

Żeby stworzyć dobry związek, Waga musi czuć się szanowana, wiążąc się z Wagą jest to niemożliwe, ponieważ to bardzo samolubny znak. Jeśli chodzi o Byka, który znajduje się po przeciwnej stronie Wenus w porównaniu do Wagi, tworzy on ognistą relację, która jednak bardzo szybko się wypala. Natomiast z Rakiem problem polega na tym, że oboje jesteście zbyt emocjonalni, ale w zupełnie inny sposób. Inaczej definiujecie potrzebę samotności i własnej przestrzeni w związku.

Skorpion (23 października – 21 listopada)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Baranem, Wodnikiem i Skorpionem.

Jedno słowo opisuje związek Skorpiona i Barana: katastrofa. Nie tylko katastrofa, ale i potężna kolizja, z której żadne z was nie wychodzi bez szwanku. Ważnym elementem, jeśli chodzi o relacje, jest zaakceptowanie, kim i czym jest ta osoba – jest to coś, czego Skorpion i Wodnik nie potrafią zrobić. W rzeczywistości oczekują zmian tam, gdzie zmiana nie jest prawdopodobna i ostatecznie marnują czas kopiąc się z martwym koniem. Skorpion ze Skorpionem? To jak ogień piekielny. Nawet jeśli tym Skorpionem okazał się Ryan Gosling, nie wiąż się z nim.

Strzelec (22 listopada – 21 grudnia)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Panną, Rakiem, Skorpionem i Strzelcem.

Mimo, że dogadujesz się z wieloma znakami zodiaku, z Panną na randce to ci się nie uda. Ma to związek z tym, że jesteś znakiem Ognia, a Panna jest znakiem Ziemi, więc jeśli chcesz podejmować ryzyko i próbować nowych rzeczy, z Panną ci się to nie uda. Chociaż zarówno Strzelec jak i Rak są zdolni do wielkiej miłości, to jednak nie w tym zestawie.

Natomiast Skorpion i Strzelec mają zupełnie inne i często nierealistyczne oczekiwania względem siebie. Tak więc, aby uniknąć miesięcy lub lat kłótni, nie wiąż się ze Skorpionem.  Jeśli chodzi o związek z drugim Strzelcem – będzie on pełen rozczarowań, niestabilności i niedojrzałości.

Koziorożec (22 grudnia – 19 stycznia)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Baranem, Wagą i Koziorożcem.

Koziorożec i Baran? Jeśli masz ochotę na wyzwanie, to świetnie! Ale na dłuższą metę będzie wam trudno żyć z przykrościami, które będziecie sobie robić. Podczas gdy randka z Wagą nie będzie całkowitym piekłem, prawdopodobnie nie będzie to również spacer po parku. Aby relacja z Wagą była możliwa musicie spotkać się w tym samym dla was miejscu i czasie, mieć te same wizje na przyszłość i zbieżne priorytety.

Jeśli zaś chodzi o Koziorożca, dwa Koziorożce oznaczają podwójny chłód i upór, który może być niesamowicie nudny. Koziorożce powinny się wiązać z emocjonalnymi znakami.

Wodnik (20 stycznia – 18 lutego)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Rakiem, Lwem i Panną.

Wodnik i Rak różni się od siebie zbyt bardzo, żeby stworzyć długotrwały związek. Chociaż możesz zrobić wszystko, by spróbować zaakceptować różnice między wami, na dłuższą metę, może to okazać się zbyt trudne do udźwignięcia.

Według gwiazd,Wodnik i Lew tworzą najbardziej wybuchową parę wśród znaków zodiaku, co jest wynikiem absurdalnej ilości pasji.  Jeśli chodzi o Pannę – Panna i Wodnik są maniakami kontroli, nie da się tak razem żyć. i

Ryby (19 lutego – 20 marca)

Prawdopodobnie nigdy nie powinnaś umawiać się na randki z: Baranem, Lwem i Rybami.

Jesteś zbyt kreatywna dla Barana, który może kompletnie nie rozumieć twoich potrzeb, trudno wam znaleźć równowagę w związku. Jako znak, któremu trudno wybaczyć, może zbyt wiele czasu zmarnować na relację z Lwem, który będzie cię ranił.

Chociaż istnieje szansa, że dwie Ryby mogą stworzyć świetną relację, jednak lepiej się skupić na przyjaźni niż związku.

I co wy na to? Zgadza się w waszym przypadku?


źródło: Bustle


Zobacz także

Celiakia - przyczyny, objawy, dieta bezglutenowa

Celiakia – choroba, której nie wolno lekceważyć. Czym jest celiakia, jak się objawia i na czym polega leczenie?

Jak rozpoznać udar mózgu? Szybka reakcja może uratować życie

Czas na polskie superowoce: nie tylko na słodko! Lista korzyści jest długa